İbucold C Tablet

İbucold C, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Ek olarak 1 adet İbucold C tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir.

ibucold c soğuk algınlığı ilaç, hekimimyanimda.com, HY, grip

İbucold C ne işe yarar? İbucold C Tabletsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; yüksek ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Bu soğuk algınlığı hapı, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.

Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.

Sonuç olarak; 1 adet İbucold C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.

İbucold C içinde ne var?

Her bir film kaplı İbucold C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit)

İbuprofen

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAİİ) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAİİ’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez (2).

Karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, İbucold C tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (3).

C vitamini

L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda doğal olarak bulunan, suda çözünür bir vitamindir.

  • Vitamin C önemli bir antioksidandır ve E vitamini (alfa-tokoferol) dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden canlandırdığı gösterilmiştir.
  • Biyosentetik ve antioksidan fonksiyonlarına ek olarak, vitamin C bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
  • Vitamin C protein metabolizmasında rol oynar. Saç dökülmelerini azaltır.

İbucold C Nasıl Kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

İbucold C, aç karnına içilir mi?

Düşük doz ibuprofen içeren İbucold C, aç veya tok alınabilir. Tok alındığında hazımsızlık riski düşer.

İbucold C kaç saatte bir içilir?

Bir yetişkin için standart kullanımı günde 3 kez en az 6 saat arayla alınmasıdır. Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir. 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

İbucold C Tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?

Evet! Her 1 adet İbucold C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.

Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine İbucold C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.

Gebelik ve Emzirme

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür içeren İbucold C gibi ilaçları kullanmaları önerilmemektedir.

Hamilelik

İbucold C Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır.

Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

İbucold C Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Emziren anneler İbucold C 200 mg kullanabilir mi?

İçerisideki Psödoefedrin HCl nedeniyle İbucold C emziren kadınlar için en masum soğuk algınlığı ilaçlarından biri değildir. Özellikle anne sütü yetersiz ise doktorunuz bu ilacı kullanmamanızı önerebilir. Psödoefedrin içermeyen daha güvenli soğuk algınlığı ilaçları da mevcuttur.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan A-ferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Soru Cevap

İbucold C ne işe yarar?

İbucold C, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir. Ek olarak 1 adet İbucold C tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. İçerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine destek olur.

İbucold C antibiyotik mi?

Hayır, ibucold C içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Antibiyotik değildir. Antienflamatuar, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri olan ibuprofen içerir.

İbucold C adeti keser mi?

İbucold C içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür. Uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanılması adet kesilmesine neden olabilir.

A-ferin mi İbucold C mi?

Her ikisi de soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmede etkilidir. A-ferin Forte tablet yan etki riski daha düşük bir ilaçtır. İbucold C ise göreceli olarak daha güçlüdür. Ancak yan etki riski de daha fazladır. Eğerl kalp, böbrek veya mide sorunlarınız varsa doktorunuz Aferin tercih etmenizi önerebilir. Son olarak İbucold ek olarak C vitamini içerir.

İbucold C reçetesiz alınır mı?

Evet, ibucold soğuk algınlığı hapı reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilmektedir.

İbucold C boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet, boğaz ağrısına iyi gelir. İbucold içindeki ibuprofen etken maddesi boğaz ağrısı, baş ağrısı veya diş ağrısı gibi ağrı semptomlarının giderilmesinde etkilidir.

İbucold C ve Parol aynı anda kullanılır mı?

Evet, Parol tablet ile İbucold C aynı anda kullanılabilir. Ancak bunu önermeyiz. Her iki ilaçta ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Eğer ana hedef boğaz ağrısını veya yüksek ateşi gidermek ise Parol Tablet yeterli gelebilir. Eğer soğuk algınlığı tedavisi için ilaç kullanıyorsanız İbucold kullandıktan sonra yarım saat bekleyin. Muhtemelen İbucold tek başına yeterli gelecektir. Ancak ağrı veya yüksek ateşiniz devam ediyorsa o zaman Parol tablet de kullanabilirsiniz. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerilerine uyun.

İbucold C etkisini ne zaman göstermeye başlar?

İbucold soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür. İlacın içerisindeki C vitamini ise C vitamini eksikliğinizi gidererek bağışıklık sisteminize destek olabilir. C vitamini eksikliğiz varsa, C vitamini almanın olumlu etkilerini günler içerisinde görebilirsiniz. Eğer C vitamini eksikliğiniz olmamasına rağmen C vitamini alıyorsanız fayda görmeniz beklenmez. C vitamini suda çözünürdür. Fazla C vitamini idrarla atılacaktır.

Uzun süre İbucold C kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli ilacı almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

Regl tarihimi etkiler mi?

İbucold C içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.

Doğurganlığımı etkiler mi?

İbuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın. Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, ibuprofen gibi NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir.

İbucold C alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. İbucold düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

İbucold C Tablet ağrı keser mi?

Evet, ibucold soğuk algınlığı ilacı ağrı keser. Her 1 adet İbucold, 200 mg ibuprofen içerir. İbuprofen, NSAİİ grubu bir ağrı kesicidir.

İbucold C Tablet ateş düşürür mü?

Evet, İbucold soğuk algınlığı ilacı, ateş düşürür. Her 1 adet İbucold tablet, 200 mg ibuprofen içerir. İbuprofen, ateş düşürücüdür.

Ne kadar süre İbucold C alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir. Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir. Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir. Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

İbucold C böbreklere zarar verir mi?

Bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Bu nedenle İbucold böbreklerde yan etki riski taşır. İlacın kullanım süresi ve dozu arttıkça böbreklerde oluşabilecek yan etki riski daha da artar.

İbucold C balgam söktürür mü?

Hayır, ibucold C içinde balgam sökücü özellik gösteren bir ilaç etken maddesi yoktur.

ibucold c 30 film kaplı tablet
İbucold C baş ağrısı yapar mı?

İbucold C baş ağrısına iyi gelebilecek ibuprofen isminde bir NSAİİ içerir. Ancak nadiren de olsa ibuprofen yan etki olarak baş ağrısı yapabilir.

İbucold C vitamini mi?

Hayır, ibucold C bir vitamin değil bir soğuk algınlığı hapıdır. Ancak içerisinde bağışıklık sistemine destek olması için ek olarak C vitamini eklenmiştir.

İbucold c kalp çarpıntısı yapar mı?

İbucold içerisinde düşük doz ibuprofen bulunur. Bir NSAİİ olan ibuprofen yan etki olarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu düşük bir ihtimaldir ancak NSAİİ içeren başka ilaçlarla birlikte kullandığınızda veya uzun süre kullandığınızda veya yüksek doz kullandığınızda kalp çarpıntısı yaşama riskiniz artar.

İbucold C diş iltihabına iyi gelir mi?

Hayır, İbucold C içerisinde diş iltihabındaki mikroplarla doğrudan mücadele edecek bir anti-biyotik etki yoktur. Diş ağrısını hafifletebilir. Ancak iltihabı veya apseyi tek başına tedavi edemez.

İbucold C diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, ibucold C içerisindeki düşük doz ibuprofen diş ağrısını hafifletebilir.

İbucold C devlet ödüyor mu?

Doktor reçetesiyle eczaneye gittiğinizde eğer sağlık sigortanız varsa devlet ödüyor. Reçetesiz olarak da eczanelerden satın alabilirsiniz.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir