İbucold C Tablet

Her bir film kaplı İbucold C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit) içerir. 1 adet İbucold C Tablet, yaklaşık 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. İbucold C Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

İbucold C Tabletsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; yüksek ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İbucold C, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak tercih edilen ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorür gibi ilaç etkin maddelerine ek olarak her bir tabletinde 300 mg C vitamini (C vitamini) içerir.

Orta boylarda yaklaşık 140 gramlık bir adet portakal 63,4 mg C vitamini içeriyor.

Sonuç olarak; 1 adet İbucold C Tablet, 5 adet portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini oldukça önemli bir antioksidandır.

1. İbucold C Tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı İbucold C Tablet= 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür + 300 mg C vitamini (askorbik asit)

İbuprofen

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAİİ) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAİİ’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Askorbik asit (vitamin C)

L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, gıdalarda doğal olarak bulunan, suda çözünür bir vitamindir.

  • Vitamin C önemli bir antioksidandır ve E vitamini (alfa-tokoferol) dahil olmak üzere vücuttaki diğer antioksidanları yeniden canlandırdığı gösterilmiştir.
  • Biyosentetik ve antioksidan fonksiyonlarına ek olarak, vitamin C bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar.
  • Vitamin C protein metabolizmasında rol oynar. Saç dökülmelerini azaltır.

Bakınız: C vitamini

2. İbucold C Tablet Nasıl Kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

3. İbucold C Tablet ateş düşürür mü?

Evet! İbuprofen, ateş düşürür. Her 1 adet İbucold C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Bu miktar;

4. İbucold C Tablet ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet İbucold C Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak İbucold C tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

5. İbucold C Tablet iyi bir C vitamini kaynağı mıdır?

Evet! Her 1 adet İbucold C Tablet 300 mg Askorbik asit (C vitamini) içerir.

Ancak C vitamini temin etmek için sağlıklı birine İbucold C tablet kullanmasını önermeyiz. Her bir tableti fazladan 30 mg psödoefedrin HCl ve ibuprofen yan etkisi riskini beraberinde getirir.

C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Vücutta uzun süreli depolanması söz konusu değildir. Bu nedenle C vitamini düzenli olarak az az temin edildiğinde anlamlıdır. Bir günde 5 portakal yemektense 5 gün boyunca birer portakal yemek daha akıllıcadır.

Bakınız: C vitamini kaynakları

6. İbucold Tablet ile İbucold C Tablet farkı nedir?

İbucold tablet, ibuprofen ve psödoefedrin HCl içeren soğuk algınlığı ilacıydı. Bu ilacın her bir tabletine 300mg C vitamini eklenmiş hali İbucold C Tablet ismiyle üretildi. Özetle;

1 adet İbucold C Tablet = 1 adet İbucold Tablet + 300mg Askorbik asit (C vitamini)

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, İbucold tablet veya İbucold C tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

7. Gebelik ve Emzirme

Hamilelik

İbucold C Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

İbucold C Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz