İbucold Plus Şurup

İbucold Plus Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

09 Kas 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
ibucold plus şurup_hekimimyanimda

İbucold Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

 1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (ibuprofen)
 2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
 3. mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü etki gösterir ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. Eşdeğerleri:

Bu ilaçların 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Kısaca: 1 ölçek (5 ml) İbucold Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da İbucold Plus Şurup reçete edebilir.

İçinde ne var?

İbucold Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) İbucold Plus Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

İbuprofen

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

İbuprofen:

 • Anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • Analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • Antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ) (1).

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir (1).

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir (1).

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (1). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır (1).

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez (2).

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (3).

Nasıl kullanılır?

İbucold Plus Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4
 • İbucold Plus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • Bu şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Ateş düşürür mü?

Evet! İbucold Plus Şurup her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

Bu soğuk algınlığı şurubun; dolven şuruppedifen şurupapireks şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri vardır.

Bu şurup, aynı hacimdeki, dolven şuruppedifen şurupapireks şurup ve brus şurup gibi ateş düşürücü şuruplarla aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır.

Ancak İbucold Plus Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki İbucold Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İbucold Plus ilacı çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

Ateş düşürücü ile birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve İbucold Plus Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

Bu ilaç zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Bu şurubu kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve İbucold Plus ilacının birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek İbucold Plus soğuk algınlığı ilacı vermek yerine; 1 ölçek İbucold Plus Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece İbucold Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İbucold Plus Şurup, İburamin Cold ŞurupDroFlu Cold Plus Şurup, Pedifen Cold & Flu Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz. A-ferin Plus Şurup ise bu grupla eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan başka bir soğuk algınlığı ilacıdır.

İbucold Plus Şurup, İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup ibuprofen içerirler ve İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus Şurup parasetamol içerir ve A-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara, hipertansiyon hastalarına… önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

İbucold Plus Şurup, sükroz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

İbucold Plus Şurup, her 5 ml’sinde yaklaşık 34,13 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan İbucold Plus Şurup kullanılmamalıdır.

Pedifen şurupapireks şurupdolven şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse İbucold Plus Şurup da kullanmamalısınız.

İbucold Plus Şurup, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

Doktora danışmadan satın alabilir miyim?

İbucold Plus Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda İbucold Plus Şurup kullanmanızı önermeyiz!

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

 1. Çocuğunuza daha önce İbucold Plus şurup veya muadilleri olan Pedifen Cold & Flu Şurup, İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, tekrar İbucold Plus şurup vermenin yan etkiye neden olması beklenmez.
 2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Plus Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur.
  • Çocuğunuz daha önce apireks şurup, dolven şurup, pedifen şurup, brus şurup, ibu-fort şurup ya da bruprex şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur.
  • Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve ibuprofene alerjisi yoksa İbucold Plus Şurup içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocuklarınızda, İbucold Plus Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Eşdeğerleri (muadil ilaçlar)

Aşağıdaki soğuk algınlığı şurupları eşdeğer (muadil) ilaçlardır.

Soru Cevap

İburamin Zero Süspansiyon ile İbucold Plus Şurup farkı ne?

İbucold Şurup 6 yaş üzerine önerilirken A-ferin Pediyatrik şurup ile İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni İbucold Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İbucold Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

 • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
 • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
  • Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
  • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa İburamin Cold Şurup tercih edilebilir.

İbucold Plus Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! İbucold Plus soğuk algınlığı şurubu ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İbucold Plus Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de İbucold Plus Şurup var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, İbucold Plus ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).