
İburamin Cold Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;
- ağrı kesici ve ateş düşürücü (ibuprofen)
- antihistaminik (klorfeniramin maleat)
- mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)
olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, yaygın kas-eklem ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, göz kızarıklığı veya göz kaşıntısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde etkilidir.
Ateş düşürücü etki gösterir ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. Pedifen Cold & Flu Şurup, İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Bu ilaçların 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.
Kısaca: 1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl
Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.
Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da İburamin Cold Şurup reçete edebilir.
İçindekiler
- İçinde ne var?
- Nasıl kullanılır?
- Ateş düşürür mü?
- Ateş düşürücü ve İburamin Cold birlikte verilir mi?
- İburamin Cold ve A-ferin Plus birlikte verilir mi?
- İburamin Zero ile İburamin Cold farkı ne?
- İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İburamin Cold mu tercih etmeliyim?
- Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar
- Doktora danışmadan satın alabilir miyim?
- Eşdeğerleri (muadil ilaçlar)
- Soru Cevap
İçinde ne var?
1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
İburamin Cold Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının giderilmesinde kullanılır.
Şurup içmek yerine hap yutmayı tercih ederseniz: 10 ml yani 2 ölçek İburamin Cold Şurup ile bir adet film kaplı İburamin Cold Tablet eşdeğerdir. (1 hap=10 ml şurup)
İbuprofen
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.
İbuprofen;
- anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
- analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
- antipiretik (ateş düşürücü)
etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID) (1).
Evet, İburamin Cold içerisindeki ibuprofen ağrı kesicidir. Boğaz ağrısına iyi gelir. İburamin Cold Şurup tıpkı dolven şurup ya da pedifen şurup gibi her 5 ml hacimde 100mg ibuprofen içerir. Dolven ya da Pedifen gibi ağrı hissini azaltır.
İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.
İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir (1).
Klorfeniramin maleat
Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)
Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.
Histamin salınımının neden olduğu,
- Alerjik rinit
- Hapşırma
- Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
- Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
- Kırmızı veya kaşıntılı gözler
gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)
Psödoefedrin HCl
Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.
Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.
Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.
Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.
Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez (2).
Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (3).
Yanlışlıkla fazladan bir doz almak muhtemelen fark edilir bir yan etkiye neden olmaz. Ancak fazla içildiğinde yan etki yaşama riskiniz artar. İbuprofene bağlı mide yanması ve hazımsızlık riskleri, psödoefedrine bağlı yüksek tansiyon ve çarpıntı riskleri artar. Olası tüm yan etki riskleri için ilacınızın kutusundan çıkan broşüre bakabilir doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.
Nasıl kullanılır?
İburamin Cold Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.
Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.
Kaç ölçek? | Kaç ml? | Kaç defa? | |
---|---|---|---|
6 yaş altında | – | – | – |
6 – 9 yaş | 1,5 ölçek | 7-8 ml | 3 veya 4 |
9 -12 yaş | 2 ölçek | 10 ml | 3 veya 4 |
12 yaş üzeri | 4 ölçek | 20 ml | 3 veya 4 |
- İburamin Cold Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
- 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
- İburamin Cold ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
- 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
- Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
- Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.
İburamin Cold Şurup, aç veya tok alınabilir. Eğer hassas bir mideniz varsa veya mide rahatsızlığınız varsa bir miktar atıştırmalık, süt veya tokken İburamin Cold vermek isteyebilirsiniz.
Standart kullanımı günde 3 veya 4 kez içilmesidir.
Ateş düşürür mü?
Evet! İburamin Cold ateş düşürücü etkisi de olan bir soğuk algınlığı şurubudur. Her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar Dolven, Pedifen, Apireks ve Brus gibi ateş düşürücü şuruplarla eşdeğerdir.
- İburamin Cold Şurubun; Dolven şurup, Pedifen şurup ve İbu-Fort şurup gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri vardır.
- İburamin Cold Şurup, aynı hacimdeki, Dolven şurup, Pedifen şurup ve İbu-Fort şurup gibi ateş düşürücü şuruplarla aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır.
Evet, İburamin Cold içerdiği ibuprofen sayesinde ağrı kesici etki de gösterebilen bir şuruptur.
Evet, İburamin Cold içerdiği ibuprofen sayesinde ateş düşürür.
Ancak İburamin Cold Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.
Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki İburamin Cold kullanabilirsiniz.
Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.
Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.
Ateş düşürücü ve İburamin Cold birlikte verilir mi?
Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve İburamin Cold Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır.
İburamin Cold zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. İburamin Cold kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve İburamin Cold şurupların birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.
Not: Doktorunuz 2 ölçek İburamin Cold vermek yerine; 1 ölçek İburamin Cold ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.
Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?
Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece İburamin Cold Şurup kullanabilirsiniz.
Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.
İburamin Cold ve A-ferin Plus birlikte verilir mi?
Hayır! İburamin Cold Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.
- 1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
- 1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de İburamin Cold Şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, İburamin Cold ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).
İburamin Zero ile İburamin Cold farkı ne?
İburamin Cold Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni İburamin Cold soğuk algınlığı şurubunda fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.
1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl
Kan damarlarını daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.
Zaten, İburamin Cold Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.
Bunun üzerine İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise İburamin Zero Süspansiyon denildi. Benzer şekilde A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve A-ferin Pediatrik piyasaya sunuldu.
İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İburamin Cold mu tercih etmeliyim?
Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.
Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.
Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:
- 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
- 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
- 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
- Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
- Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa şurup olarak İburamin Cold tercih edilebilir.
Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış
İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.
Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
İburamin Cold Şurup, İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
Coldfen Şurup, İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
A-ferin Plus Şurup, A-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara, hipertansiyon hastalarına önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.
Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar
İburamin Cold Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Bu şurup, her 5 ml’sinde yaklaşık 38 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan İburamin Cold kullanılmamalıdır.
Pedifen şurup, dolven şurup, ibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse İburamin Cold Şurup da kullanmamalısınız.
İburamin Cold, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.
Doktora danışmadan satın alabilir miyim?
Bu şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.
Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda İburamin Cold kullanmanızı önermeyiz!
Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:
- Çocuğunuza daha önce Coldfen Şurup veya İburamin Cold reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, İburamin Cold Şurubu çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
- Çocuğunuz daha önce A-ferin Plus Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Dolven şurup, Pedifen şurup veya İbu-Fort şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve ibuprofene alerjisi yoksa İburamin Cold içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.
Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocuklarınızda, İburamin Cold kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.
Eşdeğerleri (muadil ilaçlar)
Aşağıdaki soğuk algınlığı şurupları eşdeğer (muadil) ilaçlardır.
- Coldaway Plus Şurup
- İburamin Cold Şurup
- Pedifen Cold & Flu Şurup
- İbucold Plus Şurup
- DroFlu Cold Plus Şurup
- Coldfen Şurup
Soru Cevap

İburamin Cold soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelen ve 6 yaş üzeri çocuklarda kullanılması önerilen bir şuruptur. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, yaygın kas-eklem ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma veya kızarma gibi soğuk algınlığı belirtilerinin tedavisinde etkilidir.
İburamin cold ağız yoluyla alındıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra soğuk algınlığı semptomlarını hafifletme etkilerini göstermeye başlar.
İburamin Cold soğuk algınlığı şurubunun açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.
Doktor reçetesiyle veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.
Hayır, İburamin Cold içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Bu ilaç antibiyotik değildir. Soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.
İburamin Cold içerisindeki etken maddeler ile Calpol içerisindeki etken madde tamamen farklıdır. Gerektiğinde aynı anda verilebilir. Ancak çoğu zaman bu iki ilacı aynı anda vermek gereksizdir. İburamin Cold içerisinde zaten bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofen etken maddesi bulunur. Dolayısıyla İburamin Cold verdikten sonra yaklaşık yarım saat sonra çocuğunuzun ateşinin düşmesi ve ağrı hissinin hafiflemesi beklenir. Bu da Calpol verme nedenini ortadan kaldırır. Eğer İburamin Cold verdikten yaklaşık yarım saat sonra hala yüksek ateş varsa o zaman Calpol verilebilir. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.
Hayır, hem İburamin Cold hem de Dolven 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. İburamin Cold doğru dozda verildiğinde Dolven şurup verilmesini amaçsız kılar. İburamin Cold soğuk algınlığı şurubu, Dolven şurubun ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerini sağlar. Ancak soğuk algınlığı belirtileri yoksa hedef sadece yüksek ateşi düşürmek veya ağrı hissini hafifletmek ise o zaman sadece Dolven vermek yeterli olur. Bu iki ilacın aynı anda kullanılması genel olarak anlamsızdır. Yan etki riskini arttırır. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.
Hayır, İburamin Cold soğuk algılığı şurubu, doğrudan öksürük refleksini baskılayan veya öksürük sıklığını azaltan bir ilaç değildir.
Hayır, İburamin Cold balgam sökücü değildir. Doğrudan bir balgam ilacı değildir. Ancak soğuk algınlığının tedavisine destek olur. Düzenli kullanıldığında içerisindeki ibuprofene bağlı olarak vücudunuzun balgamdan kendini kurtarmasına küçük bir destek olabilir.
Hayır, iburamin cold hamilelikte kullanılmamalıdır. Bu şurup, ibuprofen ve psödoefedrin HCL gibi hamile kadınlar için sağlık riski oluşturan etken maddeler içerir.
İburamin cold emziren annelerde çeşitli sağlık risklerine neden olur. Anne sütünün azalması ihtimali gibi. Ayrıca ilaç içerisindeki psödoefedrin anne sütüne geçer ve bebekte de çeşitli sağlık risklerine neden olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz Aferin Forte gibi daha az yan etki riski taşıyan ilaçlar kullanmanızı önerebilir.