İburamin Cold Tablet

İburamin Cold Tablet, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

23 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
İburamin Cold Tablet - HekimimYanimda.com

İburamin Cold Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İburamin Cold Tablet, İburamin Zero Tablet‘ten fazla olarak 30mg psödoefedrin hidroklorür içerir.

İçinde ne var?

İburamin Cold Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Her bir film kaplı İburamin Cold Tablet= 200 mg ibuprofen + 2 mg klorfeniramin maleat + 30 mg psödoefedrin hidroklorür

Tablet yutamıyorsanız: Her bir film kaplı İburamin Cold Tablet, 10 ml yani 2 ölçek İburamin Cold Şurup ile eşdeğerdir. (1 hap=10 ml şurup)

İburamin Cold tablet kaç yaş için?

Tablet yutabilen 12 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler İburamin Cold tablet kullanabilir. İçerisindeki etken maddeleri içeren İburamin Cold Şurup versiyonu 6 yaş üzerinde kullanılabilmektedir. Ancak şurup versiyonu ölçekle kiloya ve yaşa uygun kullanılabilir. Tablet formu ise hap yutabiliyor olsa bile 6-7 yaşlarındaki çocuklar için yüksek doz ilaç kullanmak demektir. Doktorunuz aksini söylemedikçe hap yutabiliyor olsa bile 9 yaşından küçük çocuklarda İburamin Cold tablet kullanmayın.

İbuprofen

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, alerjik rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(2)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (2). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (2)

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamam şikayetlerini hafifletir. Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Ne kadar süre İburamin Cold tablet alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

İburamin Cold tablet aç mı tok mu?

Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç aç veya tok alınabilir. Eğer gastrit, reflü veya başka bir sindirim sistemi rahatsızlığınız varsa bu ilacı tokken almak hazımsızlık yaşamanıza engel olabilir.

İburamin Cold tablet kaç saat arayla verilir?

Bir kez İburamin Cold tablet aldıktan sonra tekrar almadan önce en az 4 saat bekleyin.

İburamin Cold tablet etkisini ne zaman gösterir?

İburamin Cold soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.

Uzun süre kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli İburamin Cold Tablet almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Ateş düşürür mü?

Evet! Her bir İburamin Cold Tablet 200mg ibuprofen içerir. Ateş düşürür.

Bu miktar;

İburamin Zero ile İburamin Cold tablet farkı nedir?

İburamin Cold Tablet, her bir tabletinde, İburamin Zero Tabletten fazla olarak 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir.

Bu nedenle, psödoefedrin hidroklorürün neden olduğu vazokonstriksiyon yani kan damarlarının daralmasından zarar görebilecek hastalar İburamin Cold Tablet yerine İburamin Zero Tablet tercih edebilirler.

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocukların iburamin zero veya iburamin cold kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

İburamin Cold Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem klorfeniramin hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Bu ilaç hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

İburamin Cold içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Klorfeniramin maleat, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), ara sıra klorfeniramin dozları kabul edilebilir. (kaynak)

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Anne sütünün azalmasına neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Soru Cevap

İburamin Cold tablet boğaz ağrısına iyi gelir mi?

İçerisinde ibuprofen bulunan bu soğuk algınlığı ilacı, boğaz ağrısına iyi gelir. İbuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir.

İburamin Cold tablet diş ağrısına iyi gelir mi?

İçerisindeki düşük doz ibuprofen hafif ve orta şiddetli diş ağrılarının hafiflemesinde etkilidir.

İburamin Cold tablet adet keser mi?

İburamin Cold tablet içerisindeki ibuprofen bir NSAİİ’dir. Diğer tüm NSAİİ ilaçlar gibi adeti kesebilir, regl periyodunuzu etkileyebilir. Yumurtlamanızı ve dolayısıyla bebek sahibi olma potansiyelinizi etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın.

İburamin Cold adet kanamasını keser mi?

İburamin Cold tablet içerisinde bulunan ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı adet kesilmesine veya adet düzensizliğine neden olabilir.

İburamin Cold Tablet alırken alkol içebilir miyim?

İburamin Cold Tablet düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Regl tarihimi etkiler mi?

İburamin Cold Tablet içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.

İburamin Cold tablet antibiyotik mi?

Hayır, İburamin Cold tablet doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

İburamin Cold tablet öksürüğe iyi gelir mi?

İburamin Cold tablet öksürük refleksini azaltan veya öksürüğe neden olan balgamı çözen bir ilaç değildir. Doğrudan öksürüğe iyi gelmesi beklenmez. Ancak soğuk algınlığı durumunun iyileşmesine destek olur. Soğuk algınlığı iyileştiğinde öksürük de dolaylı olarak azalabilir.