İburamin Zero mu Peditus mu?

İburamin Zero Süspansiyon daha az sayıda ilaç etken maddesi içerir ve daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır. Özellikle çocukların kullanımında daha az riskli olması gibi bir avantajı vardır. Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. 12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olmadan Peditus şurup vermeyiniz.

06 Kas 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
iburamin zero mu peditus mu, HekimimYanimda.com

Hem iburamin zero süspansiyon hem de peditus şurup soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Peki hangisi daha iyi? Avantajları ve dezavantajları neler? İburamin Zero mu Peditus mu?

Öncelikle aynı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve benzer semptomlara etki eden bu iki ilacın etken madde olarak hiçbir ortak tarafları yoktur.

İburamin Zero süspansiyon, Dolven ateş düşürücü şurup ile aynı miktarda ibuprofen ve ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir antihistaminik içerir. Her iki etken madde de düşük yan etki riskine sahiptir. Bu sayede iburamin zero süspansiyon soğuk algınlığı semptomu olan çocuklarda doktor reçetesiyle rahatlıkla 2 yaş üzerinde kullanılabilir.

Peditus şurup ise, pembe kutusuyla tanınan parol şurup veya mor kutusuyla tanınan calpol şurup kadar parasetamol içerir. Parasetamol son derece düşük yan etki riskine sahiptir. Buna ek olarak burun mukozalarını açarak rahat nefes almayı sağlayan bir başka antihistaminik içerir. Ayrıca balgam miktarını azaltan bir etken madde ve burun tıkanıklığında etkili bir başka etken madde içerir. Tüm bu etkiler aynı anda düşünüldüğünde harika bir soğuk algınlığı ilacıymış gibi görünür ancak her bir etken maddenin ayrı ayrı yan etki riski vardır. Bu nedenle doktor reçetesi olmaksızın peditus şurubun 12 yaş altında kullanılması önerilmez!

Her iki ilaçtaki etken maddeler şöyledir:

İburamin Zero SüspansiyonPeditus Şurup
İbuprofen
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
Parasetamol
– Ateş düşürür
– Ağrı hissini azaltır
Klorfeniramin maleat
– Alerjide etkilidir
Prilamin maleat
– Alerjide etkilidir
Guaifenesin
– Balgam söktürücüdür
Fenilefrin hidroklorür
– Burun tıkanıklığını giderir

İlk bakışta daha fazla etken madde içerdiği için peditus şurup daha etkilidir diye düşünülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum şudur: Bir ilaçtaki ilaç etken maddesi arttıkça yan etki riski artar!

Özellikle çocukların ilaç kullanmaları gerektiğinde gerekli olandan fazla ilaç etken maddesi vermek istemeyiz!

Etken maddelere yakından bakalım

Bu iki ilaçtaki ibuprofen ve parasetamol benzer etkilere sahiptir. Ağrı hissiyatını azaltırlar ve ateşi düşürürler. Soğuk algınlığı semptomlarından olan ateş halinin hafiflemesini sağlarlar. Ayrıca yine soğuk algınlığında sık görülen yaygın ağrı belirtilerini gidermeye de yardımcı olurlar.

Klorfeniramin meleat ile Prilamin maleat ise allerjik durumların tedavisinde kullanılan antihistaminiklerdir. Bu antihistaminikler alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker (kurdeşen) ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiklerdir. Antihistaminikler; histamin salınımının neden olduğu:

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır.

Peditus ek olarak burun tıkanıklığını gideren bir etken madde olan fenilefrin hidroklorür ve balgam söktürücü etki gösteren guaifenesin içerir.

Ayrıca, peditus şurup alkol içerir. 5 ml’lik beher ölçekte yaklaşık 2 ml biraya veya 0.8 mL şaraba eşdeğer alkol içerir [%2 (a/h) etanol]. Alkol almak istemeyen kişilerin peditus şurup kullanmamaları önerilir.

Peditus içeriğinde bulunan metil paraben ve propil paraben alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İburamin Zero Süspansiyon nasıl kullanılır?

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml2 veya 3
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml2 veya 3
9 -12 yaş2 ölçek10 ml2 veya 3
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml2 veya 3
 • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde iburamin zero kullanımı önerilmez.
 • İburamin Zero verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • İburamin Zero ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Peditus Şurup nasıl kullanılır?

 • 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
  • 6-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle günde her 4 saatte bir, 1 ölçek (5 mL) kullanılabilir.
 • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde:
  • Günde her 4 saatte bir, 2 ölçek (10 mL) olmak üzere günlük maksimum miktarı 4000 mg’dır.
  • Her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

Özet

6 yaş altında bir çocuk için doktor önerisi olmadan ilaç kullanmamanızda fayda vardır. 6 yaş üzeri çocuklar için, İburamin Zero mu Peditus mu?

İburamin Zero Süspansiyon, daha önceden beri ilaç piyasasında aktif olarak reçete edilen İburamin Cold Şurubun, psödoefedrin HCl etken maddesi çıkarılmış ve böylece yan etkisi azaltılmış versiyonudur. Sonuç olarak İburamin Zero Süspansiyon daha düşük yan etki riskiyle daha güvenilir bir ilaçtır.

Peditus Şurup ise içerisinde alkol bulunan ve birçok etken madde ile yan etki riski daha yüksek olan bir soğuk algınlığı ilacıdır. Bir çocuğun hem balgam için hem burun tıkanıklığı için ilaç kullanması gerekiyorsa bunları ayrı ayrı daha düşük yan etkilere sahip ilaçlardan seçebilirsiniz. Peditus Şurup kullanacaksanız alkol içerdiğini ve daha yüksek yan etki riski taşıdığını biliyor olmalısınız.

12 yaş altında bir çocuğa doktor önerisi olamdan Peditus şurup vermeyiniz.

İburamin Zero mu Peditus mu? Kendi tecrübelerinizi ve tüm sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz.