İburamin Zero Süspansiyon

İburamin Zero Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. İçerisindeki ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Klorfeniramin Maleat ise antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler gösterir.

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 

İçerisindeki etken maddelerin yan etki yapma riskleri düşük olduğundan şurup formu çocuklarda kullanılır. Aynı etkin maddelerin yani aynı ilacın yetişkin kullanımı için sunulan formu ise İburamin Zero Tablet‘tir.

İburamin Zeronun 2 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

Küçük yaşlarda, bağışıklık sistemi ve organları gelişme aşamasında olan çocuklarımıza mümkün olan en az miktarda ilaç vermeyi isteriz.

Anne sütü ile beslenemeyen veya soğuk algınlığına bağlı öksürük ve ateş gibi semptomları şiddetli olan çocuklarda İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. 

1. İburamin Zero Süspansiyon nedir? İçinde ne var?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

Özetle İburamin Zero, her 1 ölçeğinde (5 ml); 100 mg ibuprofen içeren (Dolven Şurup, Pedifen Şurup, Apireks Şurup, Brus Şurup gibi) ağrı kesici/ateş düşürücülerin içerisine 1 mg klorfeniramin maleat adında antihistaminik eklenmiş halidir. 

1.1. İbuprofen

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(2)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (2)

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (2)

2. İburamin Zero Nasıl Kullanılır?

İburamin Zero, aç karnına alınabilir. İburamin Zero Süspansiyon, aç karnına alındığında emilimi hızlanır ve daha çabuk etkisini gösterir.

Ancak bazı çocuklar İburamin Zero ile hazımsızlık yaşayabilir. Sindirim sistemine bağlı yan etkileri en aza indirmek amacı ile tercihen yemeklerden sonra uygulanması önerilir.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml2 veya 3
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml2 veya 3
9 -12 yaş2 ölçek10 ml2 veya 3
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml2 veya 3

 • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde iburamin zero kullanımı önerilmez.
 • İburamin Zero verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • İburamin Zero ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

3. İburamin Zero Süspansiyon ateş düşürür mü?

Evet! İburamin Zero her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar apireks şurupdolven şuruppedifen şurup veya brus şurup gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

İburamin Zero, aynı hacimdeki, apireks şurupdolven şuruppedifen şurup veya brus şurup gibi ateş düşürücülerle aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır. Ancak İburamin Zero bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa çocuğunuzun ateşini düşürmek amacıyla tabiki iburamin zero kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve İburamin Zero birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve İburamin Zero’yu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

İburamin Zero zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. İburamin Zero kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve iburamin zeronun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek İburamin Zero Süspansiyon vermek yerine; 1 ölçek İburamin Zero Süspansiyon ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece İburamin Zero Süspansiyon kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

5. İburamin Zero ve A-ferin Pediatrik birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Zero Süspansiyon ve A-ferin Pediatrik Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat 

Ancak, hem A-ferin Pediatrik şurubunuz hem de İburamin Zero şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, iburamin zero ile a-ferin pediatrik şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. İburamin Zero Süspansiyon ile İburamin Cold Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

İburamin Cold Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni İburamin Cold Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, İburamin Cold Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise İburamin Zero Süspansiyon denildi. Benzer şekilde A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve A-ferin Pediatrik piyasaya sunuldu.

6.1. İburamin Zero Süspansiyon ile Coldfen Şurup farkı ne?

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer yani muadil ilaçlardır.

Coldfen Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni Coldfen Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

7. İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İburamin Cold Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

 • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
 • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
  • Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
  • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa İburamin Cold Şurup tercih edilebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

Bakınız: Soğuk Algınlığı Şurupları

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold ŞurupDroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına .. önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

İburamin Zero içeriğinde sorbitol ve sukroz şekerleri bulunur. Çocuğunuzun bu şekerlere karşı hazımsızlığı varsa iburamin zero kullanmayınız.

İburamin Zero, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan iburamin zero kullanılmamalıdır.

Pedifen şurupapireks şurupdolven şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse iburamin zeroda kullanmamalısınız.

9. Doktora danışmadan İburamin Zero satın alabilir miyim?

İburamin zero reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 2 yaş ya da 7 kg altındaki çocuklarda iburamin zero kullanmanızı kesinlikle önermeyiz.

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

 1. Çocuğunuza daha önce İburamin Zero reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, İburamin Zero süspansiyonu çocuğunuza verebilirsiniz.
 2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Pediatrik Şurup, A-ferin Plus Şurup, Coldfen Şurup ya da İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce apireks şurup, dolven şurup, pedifen şurup, brus şurup, ibu-fort ya da bruprex kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat ve ibuprofen alerjisi yoksa İburamin Zero süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocukların iburamin zero kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

10. Sizden gelen sorular:

1. İburamin Zero kaç yaş için?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı olan 2 yaş üzeri çocuklarda kullanılabilir. Elbette 12 yaş üzeri ve yetişkinlerde İburamin Zero Süspansiyon kullanabilir. Kullanım dozları için 2. başlığa bakınız.

Diğer bir ifadeyle, İburamin Zero süspansiyon 2 yaş altında kullanılamaz. Eğer doktorunuz uygun gördüyse 2 yaş altında da İburamin Zero Süspansiyon reçete edebilir.

2. İburamin Zero Tablet nedir?

İburamin Zero Süspansiyon ilacının yetişkinler için hazırlanmış tablet formudur.

1 tablet, 10 ml süspansiyon ile eşdeğer etkidedir.

Özellikle yaşlı hastalarda, hipertansiyon hastalarında veya diğer kalp damar sistemi hastalığı olan hastalarda psödoefedrin HCl içermemesinden dolayı tercih edilebilir bir ilaçtır.

Bakınız: İburamin Zero Tablet

3. İburamin Zero neden toplatılıyor?

TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) yaptığı analizler sonucu kalitesini yeterli görmediği ilaçları halkın sağlık ve güveliği için toplatabilir.

İlacın etkin maddelerinin insan sağlığı üzerine olumsuz bir etki oluşturması söz konusu ise o etkin maddeye sahip tüm ilaçlar toplatılır. Bu ciddi bir problemdir. İlacın satışı durdurulur.

Eğer ilacın etkin maddesi dışındaki yardımcı maddeler veya etkin maddenin konsantrasyonu veya miktarında üretim hatası varsa, hatalı üretim yapılan ilaç kutuları toplatılır. Hatasız ilaç kutularının satışı devam eder.

İburamin Zero Süspansiyon satışı devam etmektedir.

4. İburamin Zero mu Peditus mu?

Peditus şurup alkol içerir ve daha fazla sayıda etken madde içerir. Her bir ilaç etken maddesi ayrı ayrı yan etki riski oluşturur. Bu nedenle Peditus Şurup kullanmak özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ek sağlık problemlerine neden olabilir.

 • 12 yaş altında peditus kullanılması önerilmez.
 • 6 yaş altında ise Peditus kullanılmamalıdır.

İburamin Zero Süspansiyon ise Peditus Şuruba göre daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır. Bu sorunun detaylı cevabı için,

Bakınız: iburamin zero mu peditus mu

İburamin Zero Süspansiyon kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

13 YORUM

  • Peditus şurup: 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir. İburamin Zero ise 2 yaş altında önerilmemektedir.

   Tabi bu veriler reçetesiz kullanımlar içindir. Doktorunuz gerekli durumlarda her iki ilacı da gereken hastalara reçete edebilir.

   Genel öneri ise 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda iburamin zero şurubun peditus şurua nazaran daha güvenilir bir soğuk algınlığı şurubu olduğudur.

 1. Hocam merhaba. 2 yaşındaki kızımda hapşırma ve burun akıntısı ile beraber gece 38.5 derece ateşi görünce Calpol’ü verdik. 6 saat sonra tekrar ateşi yükseldi ve Pedifen verdik. Ama ateşe ilave olarak hapşırma ve burun akıntısı semptomları da olduğu için Calpol-İburamin Zero ikilisini mi kullanalim yoksa sadece İburamin Zero ile mi devam edelim? Bir de bu ilaçlar ateş stabilizasyonu sağlanana kadar kullanılmalı mı yoksa bir gün sınırı mevcut mu? Bilginleriniz için teşekkürler.

  • hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomları olan çocuklarda;

   – yüksek ateş de varsa iburamin zero gibi hem ateş düşürücü hem de soğuk algınlığı semptomlarını hafifleten ilaç vermek daha uygun olabilir.

   Calpol içerisinde parasetomol etkin maddesi vardır ve ateş düşürücü ağrı kesicidir.
   İburamin zero içerisinde ibuprofen vardır ateş düşürücü ağrı kesicidir. ayrıca klorfeniramin meleat vardır. Burun akıntısı ve hapşırma gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.

   Hem İburamin zero hem de calpol verdiğiniz zaman çocuğunuz iki farklı ilaçtan da ateş düşürücü ağrı kesici almış olur. Çocuğun ateşini düşürmek için iki ilaç kullanmak gerekli mi? Bu ilaçları kaç ml veriyorsunuz? Kimsenin özellikle küçük çocukların yeterli seviyeden daha fazla ilaç kullanmalarını istemeyiz.

   Önerim, doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde ilaç kullanın. O çocuğunuzun durumuna özel reçete verecektir.

   Genel kullanım fikri ise şöyledir. Soğuk algınlığı olan yüksek ateşli çocuğa a-ferin pediyatrik ya da iburamin zero gibi bir ilaç verilir. Bu ilaç ateşini zaten düşürür. Eğer ateşi düşmediyse 6 saat sonra tekrar ilaç verilebilir.

  • İburamin Zero içerisindeki ibuprofen küçük miktarlarda süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe bir zarar vermesi beklenmez. Klorfeniramin meleat ise, küçük dozlarda kullanıldığında süt üretimine veya bebeğe bir zarar vermesi beklenmez. Emzirme döneminde az miktarda (2 ila 4 mg), ara sıra klorfeniramin dozları kabul edilebilir. (kaynak) Sonuç olarak emziren kadınlar, doktor önerisiyle önerilen dozlarda İburamin zero kullanabilirler. Bebeğinize zarar vermeyecek doz hesaplaması için doktorunuza danışın. Günde iki kez İburamin Zero Tablet ya da günde üç kez İburamin Zero Şurup kullanmanızı reçete edebilir.

 2. Merhaba iyi günler hocam kızım 3,5 yaşında öksürüğünün başlangıcının bügün beşinci günü ilk günler öksürüyordu ama ateş olmadı hamdolsun hatta geceleri uyuyamıyordu balgamıda atamadığından hemen iburamin zeroya başladık 3.günden itibaren geceleri öksürüğü hafifledi ancak öksürerek uyanıyor ve balgam atmaya çalışıyor ama gün içinde öksürük azaldı . şimdide burnu tıkalı nezle gibi iburamin zeroda beşinci günümüz en fazla kaç gün içirebiliriz,
  Hastaneye gitmelimiyiz sizce şu durumda.
  Ayrıca tüm evde nezle olduk .
  Teşekkür ederim saygılar hocam

  • Burun tıkanıklığı çocuğunuzun uyurken ağzıyla nefes almak zorunda kalmasına neden olur. Bu ağız kuruluğuna ve balgamda artışa neden olabilir. Artan balgam nedeniyle öksürük artabilir. Öksürük göğsünde kaburga kaslarının yorulmasına ve göğüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca nefes alırken burun tıkanıklığı nedeniyle hırıltı duyabilirsiniz. Sonuç olarak çocukların burun temizliğine ve gece burunlarından rahat nefes almalarına yardımcı olun. Viral hastalıkların geceleri ağırlaşmak gibi bir karakteri vardır. Bu nedenle, viral hastalıklarda geceleri çocuğunuz için daha dikkatli olmalısınız. Yine viral hastalıkların atlatılması için çocuğunuzun bağışıklık sisteminin virüslerle tanışması ve onlarla savaşmayı öğrenmesi için hem çocuğunuz hem de siz sabırlı olmalısınız. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutumak için burdaki önerileri değerlendirin. Tanı, tedavi ve tıbbi destek için her zaman doktorunuza başvurun.

 3. Merhaba, iburamin zero kaç gün kullanılmalıdır. Kullanmayı bıraktıktan sonra tekrar ne zaman kullanılabilir. Geçmeyen bir burun akıntısı öksürük döngüsündeyiz iburamin 4 gün kullanıp bırakmıştık ama burun akıntısı çoğaldı gibi. Bırakmasamıydık? Devam edebilirmiyiz? Teşekkürler 🙏🏻

  • Soğuk algınlığı gibi çoğunlukla viral ve hafif üst solunum yolu enfeksiyonları birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Soğuk algınlığı ortalama bir hafta sürse de hastalık süresi bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna göre değişir.

   İburamin zero gibi soğuk algınlığı şuruplarının ortalama bir hafta kadar kullanılması öngörülür. Soğuk algınlığı belirtileri hafiflediğinde soğuk algınlığı ilacını bırakabilirsiniz. Devam eden hastalık belirtileri, ilaç kullanmaya devam etmenizi gerekli kılabilir. İburamin zero genel olarak yan etki riski düşük bir ilaçtır. Gerektiğinde birkaç hafta kullanılabilir.

   Ancak hastalık belirtileri katlanabileceğiniz kadar hafifse ilaç kullanmamak daha az yan eti riski almanız için önemlidir. Ayrıca bağışıklık sistemi virüs ve bakteriler gibi mikroplarla savaşırken güçleneceği için katlanabileceğiniz soğuk algınlığı belirtilerinde ilaç kullanmadan beklemek uzun vadede avantajınıza olabilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz