İburamin Zero Süspansiyon

İburamin Zero Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. İçerisindeki ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Klorfeniramin Maleat ise hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri hafifletir.

20 Şub 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
İburamin Zero Süspansiyon - soğuk algınlığı - HekimimYanimda.com

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılan bir soğuk algınlığı şurubudur. 

İçerisindeki etken maddelerin yan etki yapma riskleri düşük olduğundan şurup formu çocuklarda kullanılır. Aynı etkin maddelerin yani aynı ilacın yetişkin kullanımı için sunulan formu ise İburamin Zero Tablet‘tir.

İburamin Zeronun 2 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

Küçük yaşlarda, bağışıklık sistemi ve organları gelişme aşamasında olan çocuklarımıza mümkün olan en az miktarda ilaç vermeyi isteriz.

Anne sütü ile beslenemeyen veya soğuk algınlığına bağlı öksürük ve ateş gibi semptomları şiddetli olan çocuklarda İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. 

İçinde ne var?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

Özetle İburamin Zero Şurup, her 1 ölçeğinde (5 ml); 100 mg ibuprofen içeren (Dolven Şurup, Pedifen Şurup, Apireks Şurup, Brus Şurup gibi) ağrı kesici/ateş düşürücülerin içerisine 1 mg klorfeniramin maleat adında antihistaminik eklenmiş halidir. 

İbuprofen

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(2)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (2)

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (2)

Nasıl kullanılır?

İburamin Zero, aç karnına alınabilir. Bu şurup, aç karnına alındığında emilimi hızlanır ve daha çabuk etkisini gösterir.

Ancak bazı çocuklar İburamin Zero ile hazımsızlık yaşayabilir. Sindirim sistemine bağlı yan etkileri en aza indirmek amacı ile tercihen yemeklerden sonra uygulanması önerilir.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml2 veya 3
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml2 veya 3
9 -12 yaş2 ölçek10 ml2 veya 3
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml2 veya 3
 • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde iburamin zero kullanımı önerilmez.
 • İburamin Zero verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • İburamin Zero ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Ateş düşürür mü?

Evet! İburamin Zero her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar apireks şurupdolven şuruppedifen şurup veya brus şurup gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

İburamin Zero, aynı hacimdeki, apireks şurupdolven şuruppedifen şurup veya brus şurup gibi ateş düşürücülerle aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır. Ancak İburamin Zero bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa çocuğunuzun ateşini düşürmek amacıyla tabiki iburamin zero kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

Ateş düşürücü ve İburamin Zero birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve İburamin Zero’yu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

İburamin Zero zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. İburamin Zero kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve iburamin zeronun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek İburamin Zero Süspansiyon vermek yerine; 1 ölçek İburamin Zero Süspansiyon ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Eğer çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece İburamin Zero Süspansiyon kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

İburamin Zero ve A-ferin Pediatrik birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Zero Süspansiyon ve A-ferin Pediatrik Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat 

Ancak, hem A-ferin Pediatrik şurubunuz hem de İburamin Zero şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, iburamin zero ile a-ferin pediatrik şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

İburamin Zero Süspansiyon ile İburamin Cold Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

İburamin Cold Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni İburamin Cold Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, İburamin Cold Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise İburamin Zero Süspansiyon denildi. Benzer şekilde A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve A-ferin Pediatrik piyasaya sunuldu.

İburamin Zero Süspansiyon ile Coldfen Şurup farkı ne?

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer yani muadil ilaçlardır.

Coldfen Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni Coldfen Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İburamin Cold Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

 • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
 • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
  • Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
  • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa İburamin Cold Şurup tercih edilebilir.

Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold ŞurupDroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara ve hipertansiyon hastalarına önerilmez.

Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

İburamin Zero içeriğinde sorbitol ve sukroz şekerleri bulunur. Çocuğunuzun bu şekerlere karşı hazımsızlığı varsa iburamin zero kullanmayınız.

İburamin Zero, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan iburamin zero kullanılmamalıdır.

Pedifen şurupapireks şurupdolven şurupbrus şurupibu-fort şurup ya da bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse iburamin zeroda kullanmamalısınız.

Doktora danışmadan İburamin Zero satın alabilir miyim?

İburamin zero reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 2 yaş ya da 7 kg altındaki çocuklarda iburamin zero kullanmanızı kesinlikle önermeyiz.

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

 1. Çocuğunuza daha önce İburamin Zero reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, İburamin Zero süspansiyonu çocuğunuza verebilirsiniz.
 2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Pediatrik Şurup, A-ferin Plus Şurup, Coldfen Şurup ya da İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce apireks şurup, dolven şurup, pedifen şurup, brus şurup, ibu-fort ya da bruprex kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat ve ibuprofen alerjisi yoksa İburamin Zero süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocukların iburamin zero kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Soru Cevap

İburamin Zero ne işe yarar?

İburamin Zero şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren ibuprofen içerir. Bu ilaç ayrıca burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, göz kızarıklığı ve hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelen klorfeniramin meleat içerir.

İburamin Zero kaç yaş için?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı olan 2 yaş üzeri çocuklarda kullanılabilir. Elbette 12 yaş üzeri ve yetişkinlerde İburamin Zero Süspansiyon kullanabilir. Diğer bir ifadeyle, İburamin Zero süspansiyon 2 yaş altında kullanılamaz. Eğer doktorunuz uygun gördüyse 2 yaş altında da İburamin Zero Süspansiyon reçete edebilir.

İburamin Zero aç mı tok mu kullanılır?

İbuprofen içeren İburamin Zero, tok kullanıldığında düşer en iyi sonucu verir. Aç almak hazımsızlık gibi sindirim sistemi yan etkileri riskini arttırır.

İburamin Zero antibiyotik mi?

Hayır! İburamin Zero bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir.

İburamin Zero ile antibiyotik aynı anda kullanılabilir mi?

Siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin veya ofloksasin gibi “bazı” antibiyotikler ibuprofen ile birlikte dikkatli kullanılmalıdır. Size antibiyotik reçete eden doktorunuza, antibiyotik ilacınızı ibuprofen ile birlikte kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz.

İburamin Zero yan etkileri neler?

İburamin Zero, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı, bulanık görme, ishal, kabızlık, sindirim zorluğu, deri döküntüsü, bağırsakta aşırı gaz, hazımsızlık ve kakada kan görülmesi gibi yan etkilere neden olabilir.

İburamin Zero bebeklere verilir mi?

İburamin Zero, genel olarak 2 yaş ve üzeri çocuklarda güvenli kabul edilir. Doktorunuz 2 yaş altındaki bebeğiniz için de uygun gördüğünde İburamin Zero reçete edebilir.

İburamin Zero diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet! İburamin Zero diş ağrısını hafifletebilir. İbuprofen içeriği sayesinde İburamin Zero Şurup, tıpkı Pedifen ve Dolven şuruplar gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ancak ağrı kesici ve ateş düşürücü şurubunuz var ise, diş ağrısını hafifletmek amacıyla daha düşük yan etki riski almak için İburamin Zero Şurup yerine ağrı kesici şurup kullanın. Çünkü İburamin Zero ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan fazla olarak klorfeniramin meleat içerir.

İburamin Zero’dan sonra Calpol kullanılır mı?

İburamin Zero, ibuprofen içerir. Bu sayede zaten ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Alındıktan 30-40 dakika sonra ateş düşürücü etkisini göstermesi beklenir. İburamin Zero kullandıktan 1 saat kadar sonra çocuğunuzun ateşi hala düşmediyse ateş düşürücü olarak parasetamol içeren Calpol şurup kullanılabilir. Kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilirsiniz.

İburamin Zero mu Peditus mu?

Peditus şurup alkol içerir ve daha fazla sayıda etken madde içerir. Her bir ilaç etken maddesi ayrı ayrı yan etki riski oluşturur. Bu nedenle Peditus Şurup kullanmak özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ek sağlık problemlerine neden olabilir.
• 12 yaş altında peditus kullanılması önerilmez.
• 6 yaş altında ise Peditus kullanılmamalıdır.
İburamin Zero Süspansiyon ise Peditus Şuruba göre daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır.

A-ferin Pediatrik şurup mu yoksa İburamin Zero Süspansiyon mu?

Her ikisi de 2 ilaç etken maddesi içerir. Klorfeniramin Maleat ismindeki bir antihistaminik her ikisinde de bulunur. Aferin parasetamol içerirken İburamin Zero ibuprofen içerir. Hem parasetamol hem de ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Aralarındaki fark şurdan gelir: İburamin Zero içinde bulunan ibuprofen bir NSAİİ’dir ve düzenli kullanıldığında antienflamatuar etki gösterir. Ancak daha yüksek yan etki riskini beraberinde getirir. Aferin içerisinde bulunan parasetamol ise göreceli olarak daha düşük yan etki riskine sahiptir.

İburamin Zero Tablet nedir?

İburamin Zero Tablet, İburamin Zero Süspansiyon ilacının yetişkinler için hazırlanmış tablet formudur. 1 tablet, 10 ml İburamin Zero Şurup ile eşdeğer etkidedir. Özellikle yaşlı hastalarda, hipertansiyon hastalarında veya diğer kalp damar sistemi hastalığı olan hastalarda psödoefedrin HCl içermemesinden dolayı tercih edilebilir bir ilaçtır.