İburamin Zero Tablet

İburamin Zero Tablet, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. İçerisindeki ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Klorfeniramin Maleat ise hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri hafifletir.

22 Şub 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
İburamin Zero Tablet - soğuk algınlığı - HekimimYanimda.com

İburamin Zero Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İçerisindeki etken maddelerin yan etki yapma riskleri düşük olduğundan İburamin Zero Süspansiyon ismindeki şurup formu da çocuklarda kullanılır.

İçinde ne var?

İburamin Zero Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Her bir film kaplı tablet İburamin Zero = 200 mg ibuprofen + 2 mg klorfeniramin maleat 

Tablet yutamıyorsanız: Her bir film kaplı tablet İburamin Zero, 10 ml yani 2 ölçek İburamin Zero Süspansiyon ile eşdeğerdir.

İbuprofen

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(2)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (2) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (2)

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Ateş düşürür mü?

Evet! Her bir İburamin Zero tablet 200mg ibuprofen içerir. Ateş düşürür. Bu miktar 1 ölçek (5 ml) ibu-fort ya da bruprex ile aynıdır.

İburamin Zero tablet ile İburamin Cold tablet farkı nedir?

İburamin Cold Tablet, her bir tabletinde, İburamin Zero Tabletten fazla olarak 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir.

Bu nedenle, psödoefedrin hidroklorürün neden olduğu vazokonstriksiyon yani kan damarlarının daralmasından zarar görebilecek hastalar İburamin Cold Tablet yerine İburamin Zero Tablet tercih edebilirler.

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocukların iburamin zero kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

İburamin Zero Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de klorfeniramin maleat -doktor önerisi olmaksızın- hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Bu ilaç hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

İburamin Zero Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Klorfeniramin maleat ise, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), ara sıra klorfeniramin dozları kabul edilebilir. (kaynak)

Doktorunuz emzirirken grip veya nezle olduğunuzda İburamin Zero kullanmanıza izin verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte ilacını da reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.