Katarin Forte Tablet

Katarin Forte tablet, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Öksürük kesici etkiye sahiptir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

07 Ara 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Katarin Forte Tablet_hekimimyanimda

Katarin Forte Tablet , soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; yüksek ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, halsizlik ve kırgınlık gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İçinde ne var?

Her bir Katarin Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 200 mg oksolamin sitrat + 60 mg psödoefedrin hidroklorür + 4 mg klorfeniramin maleat içerir.

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.

Her bir adet Katarin Forte Tablet 650 mg parasetamol içerir. Ağrı kesici hap olarak sıkça kullanılan ve birbirinin eşdeğeri olan Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablette ise 500 mg parasetamol yani Katarin Forte tabletten daha az parasetamol vardır.

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Oksolamin sitrat

Oksolamin sitrat; üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, bronşit, bronşektazi ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde öksürük kesici olarak kullanılabilmektedir.

Öksürük, genellikle solunum yolları mukozasının inflamasyonu ve tahrişi sonucu ortaya çıkan bir belirtidir. Oksolamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.

Böylece sadece öksürüğü gidermez aynı zamanda öksürüğe neden olan inflamasyonu da azaltabilir. Ağrı, ateş gibi enfeksiyon belirtilerini hafifletebilir.

Oksolamin ABD’de onaylanmamıştır (2). 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Ağız mukozasında geçici olarak his azalmasına neden olabilir. Gebe ve emziren kadınlarla yaşlı insanlarda kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır. 

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

 • Gerektiğinde 6 veya saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
 • Günde 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, standart kullanımı sabah öğle ve akşam birer tablettir.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Ateş düşürür mü? Ağrı keser mi?

Evet! Her bir Katarin Forte Tablet 650mg parasetamol içerir. Ateş düşürür. Ağrı keser.

Ancak Katarin Forte Tablet kesinlikle ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet Katarin Forte Tablet içtiğinizde fazladan 200 mg oksolamin sitrat, 60 mg psödoefedrin hidroklorür ve 4 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz.

Eğer sadece ağrınız veya sadece yüksek ateşiniz var ise 1 veya 2 adet Parol Tablet, Minoset Tablet ya da Panadol Tablet kullanmak daha akıllıcadır.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan kişiler, Katarin Forte Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Katarin Forte tablet hamile kadınlar için uygun değildir. Bir doktora danışmadan gebelik boyunca Katarin Forte tablet kullanılmamalıdır.

Emzirme

Katarin Forte tablet içerisindeki:

 • Parasetamol; gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir.
 • Klorfeniramin maleat; emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), klorfeniramin dozları ara sıra kullanılabilir. (kaynak)
 • Psödoefedrin hidroklorür; emziren kadınlarda süt üretiminin azalmasına veya başka sağlık sorunları gelişmesine neden olabilir.
 • Oksolamin sitrat; gebe ve emziren kadınlarda kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Dolayısıyla Katarin Forte emziren kadınlar için çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Soru Cevap

Katarin ağrı keser mi?

Katarin içerisindeki parasetamol ağrı kesici etkiye sahiptir.

Katarin ateş düşürür mü?

Katarin içerisindeki parasetamol ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Katarin adeti keser mi?

Parasetamol içeren bu ilacın regl periyotlarınızı etkilemesi, adet kesmesi ya da adet düzensizliğine neden olması beklenmez. Yine de bir yan etki yaşarsanız hekiminize danışın.

Ne zaman daha iyi hissedeceğim?

Katarin Forte tablet içerisindeki parasetamol yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir.
Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL ve klorfeniramin maleat sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.
İlacın içerisindeki Oksolamin sitrat ise öksürüğü azaltabilir. Ek olarak inflamasyonu azaltıcı etki gösterir. Ancak bu etkinin başlaması için ilacın birkaç gün düzenli olarak kullanılması gerekebilir.

Uzun süre kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli Katarin Forte tablet almak en iyisidir. Bu ilaç uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına neden olabilir veya hipertansiyon riskini arttırabilir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL veya oksolamin sitrat içermeyen soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

Katarin Forte alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Ancak, alkol alıyorsanız günlük 3 tabletten daha yüksek doz Katarin Forte tablet almamalısınız.
Alkol alırken ek olarak Katarin Forte almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.