
Katarin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;
- ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
- antihistaminik (klorfeniramin maleat)
- öksürük sıklığını ve şiddetini azaltır (oksolamin sitrat)
olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır. Ateş düşürücü, öksürük azaltıcı ve grip semptomlarının hafifletici etkiler gösterir.
Katarin Pediatrik Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.
Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da Katarin Pediatrik Şurup reçete edebilir. Yetişkinler için ise tablet formu mevcuttur.
İçindekiler
İçinde ne var?
Katarin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
1 ölçek (5 ml) Katarin Pediatrik Şurup = 120 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 50 mg oksolamin sitrat
Parasetamol
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.
Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.
Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.
Klorfeniramin maleat
Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, alerjik rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir (1)
Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (1). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.
Histamin salınımının neden olduğu,
- Rinit
- Hapşırma
- Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
- Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
- Kırmızı veya kaşıntılı gözler
gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır (1).
Oksolamin sitrat
Oksolamin sitrat; üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, bronşit, bronşektazi ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde öksürük kesici olarak kullanılabilmektedir.
Öksürük, genellikle solunum yolları mukozasının inflamasyonu ve tahrişi sonucu ortaya çıkan bir belirtidir. Oksolamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.
Böylece sadece öksürüğü gidermez aynı zamanda öksürüğe neden olan inflamasyonu da azaltabilir. Ağrı, ateş gibi enfeksiyon belirtilerini hafifletebilir.
Oksolamin ABD’de onaylanmamıştır (2). 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Ağız mukozasında geçici olarak his azalmasına neden olabilir. Gebe ve emziren kadınlarla yaşlı insanlarda kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Nasıl kullanılır?
Katarin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.
Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardımcı olacaktır.
Kaç ölçek? | Kaç ml? | Kaç defa? | |
---|---|---|---|
6 yaş altında | – | – | – |
6 – 9 yaş | 1 ölçek | 5 ml | 3 veya 4 |
9 -12 yaş | 1,5 ölçek | 7-8 ml | 3 veya 4 |
12 yaş üzeri | 2 ölçek | 10 ml | 3 veya 4 |
- Katarin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
- 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
- Katarin ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
- Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız!
Katarin ateş düşürür mü?
Evet! Katarin Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır. Bu miktar Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup ve Tylol Şurup gibi ateş düşürücülerle aynı miktarda parasetamol etkin maddesi demektir.
Ancak Katarin Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.
Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki Katarin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.
Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Katarin Pediatrik Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 50 mg oksolamin vermek demektir.
Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.
Ateş düşürücü ve Katarin birlikte verilir mi?
Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Katarin Pediatrik Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır.
Katarin Pediatrik Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Katarin Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Katarin Pediatrik Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.
Not: Doktorunuz 2 ölçek Katarin Pediatrik Şurup vermek yerine; 1 ölçek Katarin Pediatrik Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.
Ateş Düşürücü Kaç Saatte Bir Verilir?
Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece Katarin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.
Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.
A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa Katarin mi tercih etmeliyim?
Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.
Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.
Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:
- 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
- 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
- 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
- Rahatsız edici seviyede öksürmesi olmayan çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
- Rahatsız edici miktarda öksüren çocuklarda doktorunuz Katarin önerebilir.
Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar
Katarin Pediatrik Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Katarin her 5 ml’sinde 4.1 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan Katarin kullanılmamalıdır.
İçeriğinde bulunan ponsa 4R, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse Katarin Pediatrik Şurubu da kullanmamalısınız.
Soru Cevap
Soğuk algınlığı tedavisinde reçete edilebilir. Öksürük, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.
İçerisindeki etken maddelerden biri olan Oksolamin ABD’de onaylanmamıştır (2). 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Hayır! Katarin şurup doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik etkisi göstermez.
Katarin içerisindeki etken maddelerden biri olan parasetamol ağrı kesici etkiye sahiptir ve boğaz ağrısını hafifletebilir.
Katarin içerisinde doğrudan uyku hali yapması beklenen bir etken madde yoktur. Ancak, içerisindeki Oksolamin sitrat yorgun ve halsiz hissedilmesine neden olabilir. Parasetamol sayesinde ağrı hissi azalan ve kendini yorgun hisseden çocuk özellikle önceki gün ve gecelerde yeterli uyku alamadıysa daha kolay ve daha uzun süre uyuyabilir.
Evet! Katarin Pediatrik Şurup öksürük semptomlarını azaltabilen oksolamin sitrat etkin maddesine sahiptir.