Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Katerin Pediatrik Şurup

Katerin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılır. İçerisindeki parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Oksolamin sitrat öksürüğün hafifletilmesinde etkilidir. Klorfeniramin Maleat ise burun akıntısı, hapşırık gibi alerji belirtilerini hafifletir.

Katarin Pediatrik Şurup_hekimimyanimda

Katerin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

  1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
  2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
  3. öksürük sıklığını ve şiddetini azaltır (oksolamin sitrat)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır. Ateş düşürücü, öksürük azaltıcı ve grip semptomlarının hafifletici etkiler gösterir. 

Katerin Pediatrik Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da Katerin Pediatrik Şurup reçete edebilir.

1. Katerin Pediatrik Şurup nedir? İçinde ne var?

Katerin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) Katerin Pediatrik Şurup = 120 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 50 mg oksolamin sitrat

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Oksolamin sitrat

Oksolamin sitrat; üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, bronşit, bronşektazi ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde öksürük kesici olarak kullanılabilmektedir.

Öksürük, genellikle solunum yolları mukozasının inflamasyonu ve tahrişi sonucu ortaya çıkan bir belirtidir. Oksolamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.

Böylece sadece öksürüğü gidermez aynı zamanda öksürüğe neden olan inflamasyonu da azaltabilir. Ağrı, ateş gibi enfeksiyon belirtilerini hafifletebilir.

Oksolamin ABD’de onaylanmamıştır (2). 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Ağız mukozasında geçici olarak his azalmasına neden olabilir. Gebe ve emziren kadınlarla yaşlı insanlarda kullanılıp kullanılamayacağına dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

2. Nasıl Kullanılır?

Katerin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay sindirebilmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
9 -12 yaş 1,5 ölçek7-8 ml 3 veya 4
12 yaş üzeri2 ölçek10 ml3 veya 4

  • Katerin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • Katerin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız!

3. Katerin ateş düşürür mü?

Evet! Katerin Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır. Bu miktar Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup ve Tylol Şurup gibi ateş düşürücülerle aynı miktarda parasetamol etkin maddesi demektir.

Ancak Katerin Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki Katerin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Katerin Pediatrik Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 50 mg oksolamin vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Katerin öksürüğü keser mi?

Evet! Katerin Pediatrik Şurup öksürük semptomlarını azaltabilen oksolamin sitrat etkin maddesine sahiptir.

5. Ateş düşürücü ve Katerin birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Katerin Pediatrik Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

Katerin Pediatrik Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Katerin Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Katerin Pediatrik Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek Katerin Pediatrik Şurup vermek yerine; 1 ölçek Katerin Pediatrik Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece Katerin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

6. A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa Katerin mi tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahatsız edici seviyede öksürmesi olmayan çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahatsız edici miktarda öksüren çocuklarda doktorunuz Katerin Pediatrik Şurup önerebilir.

7. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

Katerin Pediatrik Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Katerin her 5 ml’sinde 4.1 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan Katerin Pediatrik Şurup kullanılmamalıdır.

İçeriğinde bulunan ponsa 4R, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Calpol Şurup, Parol Şurup, Minafen Şurup, Tylol Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Parol Plus şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol içeren ateş düşürücü ağrı kesici şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse Katerin Pediatrik Şurubu da kullanmamalısınız.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.