Lansor (lansoprazol)

Lansor, mide asidini azaltan ve gastrit, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), peptik ülser, mide yanması gibi durumların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Mide asidi üretimini azaltarak, hasar görmüş özofagus veya mide dokusunun iyileşmesi için zaman kazandırır.

Lansor, lansoprazol etkin maddesi içeren 30 mg ve 15 mg kapsüller halinde ağzı kapaklı bir kutuda sunulan bir ilaçtır. Mide koruyucu olarak bilinen bu ilaç reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Mide, içerisindeki besinleri sindirmek için asit üretir. Lansor (lansoprazol) midenin ürettiği asit miktarını azaltarak aside bağlı mide yanması ve mide ekşimesi gibi semptomları hafifletir.

İshal, karın ağrısı, mide bulantısı, kabızlık ve baş ağrısı en yaygın yan etkileridir.

Uzun süreli lansor kullanımı B12 vitamini eksikliğine ve magnezyum eksikliğine neden olabilir. 2 haftadan uzun süre Lansor kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Lansoprazol nedir?

Lansoprazol, midenin ürettiği asit miktarını azaltan proton pompa inhibitor (PPİ) türü bir ilaçtır. Hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması ve gastroözofageal-reflü hastalığı (GÖRH) için kullanılabilir. Lansoprazol ayrıca mide ülserlerini önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

H. Pylori bakterisinin neden olduğu mide enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılabilir.

Lansoprazol, pankreas veya bağırsakta Zollinger-Ellison sendromu adı verilen bir tümörün neden olduğu nadir bir hastalık için de kullanılabilmektedir.

Lansor ne işe yarar?

Lansor (lansoprazol), midedeki asiti azaltır.

Lansoprazol, parietal hücrenin asit salgı yolunun son enzimatik aşamasında etkili olan ve birincil uyarandan bağımsız olarak gastrik asit sekresyonunu azaltan etkili bir proton pompa inhibitörüdür. (1)

Gastrit ve mide ülseri gibi hastalıklarda, mide içerisindeki yakıcı asiti azaltarak, midenin kendi kendini yenilemesine fırsat oluşturur. Yemek borusu veya ince bağırsak ülserlerinde de sinsirim sisteminin kendini yenilemesine fırsat oluşturur.

Kimler Lansor kullanabilir, kimler kullanamaz?

Çoğu yetişkin lansor kullanılabilir. Doktor önerisiyle çocuklar da kullanabilir

Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz lansor kullanmadan önce doktorunuza danışın:(2, 3)

 • Geçmişte lansor veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • karaciğeriniz ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınız var ise lansor vücuttan tam olarak atılamayabilir. Böyle bir durumda doz ayarlaması yapmak gerekebilir.
 • B12 vitamini eksikliği: Uzun süre (yıllarca) Lansor kullanmak B12 vitamini eksikliğine neden olabilir.
 • Osteoporoz (kemik erimesi): Uzun süre (yıllarca) Lansor kullananlarda kırık riski artabilir. Osteoporoz hastalarında kemik kırılması riski daha da yüksektir.
 • Magnezyum eksikliği: Uzun süre (aylarca) Lansor kullanmak magnezyum eksikliğine neden olabilir. Magnezyum eksikliği olan kişilerde magnezyum takviyesi gerekebilir.
 • Yakın tarihte endoskopi yaptıracaksanız: Endoskopi yaptırmak için randevu aldıysanız, endoskopik işleminizden birkaç hafta önce lansor kullanmayı bırakıp bırakmayacağınızı doktorunuza danışın. Çünkü, lansor endoskopi sırasında görülebilecek bazı problemleri gizleyebilir.

Lansor ne için kullanılır?

Lansor aşağıdaki hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir: (4)

 • Gastrit
 • Dispepsi (yemeklerden sonra gelişen şişkinlik ve hazımsızlık)
 • Mide veya duodenum (oniki parmak barsağı) ülserleri,
 • Gastroözofageal reflü hastalığına (GÖRH) bağlı mide ekşimesi,
 • Reflü özofajit (yemek borusu iltihabı ve ülseri),
 • Zollinger-Ellison sendromu (pankreas veya bağırsakta oluşan bir tümörün neden olduğu nadir bir hastalık) gibi midenin aşırı asit salgıladığı durumlar,
 • Helicobacter pylori’nin (H. pylori) neden olduğu mide enfeksiyonu (antibiyotikle birlikte kullanılır)
 • İbuprofen, aspirin, ketoprofen vb. steroid olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) kullanımı nedeniyle oluşan mide ülserleri

Lansor Nasıl Kullanılır?

Genellikle sabahları bir tane kullanılır. Sabah açken almak en iyisidir.

Günde iki kez lansor kapsül kullanmanız önerilirse, sabah 1 doz kahvaltıdan önce ve akşam 1 doz akşam yemeğinden önce kullanabilirsiniz.

Lansor kapsülü yemeklerden 30 dk. önce, bir bardak su ile alın. Kapsülleri çiğnemeyin.

Bu ilacın aç alınması önerilir. Yemeklerle birlikte veya tokken lansor kapsül almak ilacın emilmesini ve etki gücünü azaltabilir.

Lansor’u her gün aynı saatte almaya özen gösterin.

Kapsülleri yutmada sorun yaşıyorsanız, kapsülleri açabilir ve içindeki granülleri (mikrokürecikler) biraz su veya meyve suyu ile karıştırabilir veya yutmanıza yardımcı olması için yoğurt veya elma püresi gibi yumuşak yiyeceklere serpebilirsiniz.

Lansor dozu

Hastalıklara göre lansor kapsülün yaygın kullanım şekli şöyledir: (5)

HastalıkÖnerilen lansoprazol dozu
hazımsızlık (dispepsi)15mg ila 30mg
gastroözofageal-reflü hastalığı15mg ila 30mg
reflü özofajitinin önlenmesinde15mg
mide ülseri15mg ila 30mg
on iki parmak bağırsağı ülserinde30 mg
Zollinger-Ellison sendromu60 mg (günde 120 mg’a çıkabilir)

Bebeklerde lansor nasıl kullanılır?

Kapsül yutma zorluğu olan hastalarda kapsüller aşağıdaki gibi kullanılabilir: 

 • Kapsül açılır. Mikrokürecikler az bir miktar su, elma/domates suyu ile karıştırılır veya yumuşak bir gıda (örn.; yoğurt, elma püresi) üzerine serpilerek yutulur.
 • Kapsül açılır. Nazogastrik tüple (özellikle yutma güçlüğü çeken kişilerde ağız yoluyla beslenme sağlanamadığında, burundan mideye indirilen beslenme tüpü) uygulama için mikrokürecikler 40 mL elma suyu ile karıştırılır. 

Karışım hazırlandıktan sonra ilaç hemen kullanılmalıdır. Mikrokürecikler çiğnenmemeli ve ezilmemelidir. Diğer içecek ve sıvılarda kullanım klinik olarak çalışılmadığı için tavsiye edilmez.

Lansor dozum artacak mı veya azalacak mı?

Doktorunuz yeterli gelmediğinde lansor dozunu arttırabilir. Lansor kullanma nedeninize bağlı olarak, doktorunuz ilk bir iki ay daha yüksek dozda lansor kullanmanızı önerirken sonrasında bu dozu düşürebilir.

Ne kadar süre lansor alacağım?

Hastalığınıza bağlı olarak sadece birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen sürede lansor kullanmanız gerekebilir. Bazen daha uzun süre, hatta yıllarca kullanmanız gerekebilir.

Bazı insanların her gün lansor kullanması gerekmez ve sadece semptomları olduğunda lansor kullanırlar.

Daha iyi hissettiğinizde (genellikle birkaç gün veya hafta sonra), lansor kullanmayı bırakabilirsiniz. Lansoru bu şekilde kullanmak herkes için uygun değildir. Sizin için en iyi olanı doktorunuza danışın.

Çok fazla lansor alırsam ne olur?

Kazayla 1 veya 2 ekstra doz almanın herhangi bir soruna neden olması çok düşük bir ihtimaldir. Bununla birlikte, çok fazla lansoprazol aldıysanız ve şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız:

 • kızarmış cilt
 • terlemek
 • kalp atışının hızlanması
 • uykulu hissetmek
 • bulanık görme
 • şaşkınlık veya sinirlilik hali

Lansor ilacımı almayı unutursam ne olur?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Günde 1 kez lansor alıyorsanız: Lansor ilacınızı mümkün olduğu kadar 24 saatlik ara ile her gün aynı saatte kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

Lansor ilacımı almayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.

Ancak rutin lansor kullandığınız saatin üzerinden 12 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki lansor kullanmanız gereken ilaç vaktine 12 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz dozu (lansor dozunu) atlayın.

Günde 2 kez lansor alıyorsanız: Lansor ilacınızı mümkün olduğu kadar 12 saatlik ara ile her gün aynı saatlerde kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

Lansoprazol ilacımı almayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.

Ancak rutin lansor kullandığınız saatin üzerinden 8 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki lansor kullanmanız gereken ilaç vaktine 4 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz dozu (lansor dozunu) atlayın.

Yan Etkileri

Lansor (lansoprazol) kullanan insanların çoğunda herhangi bir yan etki gelişmez.

Lansor kullanımına bağlı bir yan etki gelişirse genellikle hafiftir ve lansor kullanmayı bıraktığınızda kaybolur.

Sık görülen lansoprazol yan etkileri

Yaygın yan etkiler, 100 kişiden 1’inde görülebilir. Aşağıdakiler dahil sizi rahatsız eden bir yan etki yaşarsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

 • baş ağrısı
 • ishal veya bulantı/kusma
 • karın ağrısı
 • kabızlık
 • gaz çıkarma
 • kaşıntılı deri döküntüleri
 • baş dönmesi
 • sersemlik hissi veya yorgun hissetme
 • ağız veya boğaz kuruluğu

Ciddi yan etkiler

Ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişiden 1’inde görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora başvurun:

 • Kollarınız, yanaklarınız ve burnunuz gibi vücudunuzun güneşe maruz kalan kısımlarında kırmızı deri döküntüsü ile birlikte eklem ağrısı – bunlar subakut kutanöz lupus eritematozus adı verilen nadir bir durumun belirtileri olabilir. Uzun zamandır lansoprazol kullanıyor olsanız bile bu olabilir.
 • gittikçe kötüleşen mide ağrısı – iltihaplı bir karaciğer veya pankreasın bir işareti olabilir

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, lansoprazole karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gelişmesi mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar lansoprazolün neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Daha fazla bilgi için ilacınızın içerisinden çıkan prospektüsa bakabilirsiniz.

Yan etkilerle nasıl başa çıkılır?

Baş ağrısı: İyi dinlenip bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Çok fazla alkol içmeyin. Eczacınızdan bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrısı genellikle lansoprazol kullanmanın ilk haftasından sonra kaybolur. Bir haftadan uzun süren veya şiddetli olan başarısı konusunda doktorunuza danışın.

Hazımsızlık: Lansoprazol kullanırken acılı, ekşi, tuzlu veya baharatlardan zengin besinler tüketmemek kendinizi daha çabuk iyi hissetmenize yardımcı olur.

İshal veya bulantı/kusma: Sıvı kaybına bağlı gelişebilecek dehidratasyonu önlemek için sık aralarla bol su için. Normalden daha az işemek, normalden daha koyu renkte işemek ve normalden daha kötü kokulu işemek idrarın konsantre olduğuna ve vücutta suyun azaldığına yani dehidratasyona işaret eder. Bir eczacı veya doktora danışmadan ishali veya kusmayı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanmayın.

Mide ağrısı: Dinlenmeye ve rahatlamaya çalışın. Daha az miktarda ama daha sık yemek yemek ve yerken yavaş olmak acele etmemek mide ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Karnınıza bir ısı yastığı veya kapalı sıcak su şişesi koymak da yardımcı olabilir. Çok acı çekiyorsanız, eczacınızla veya doktorunuzla konuşun.

Kabızlık: Taze meyve, sebze ve tahıllar gibi diyetinize daha fazla lif katmaya çalışın. Her gün birkaç bardak su veya alkolsüz sıvı içmeye çalışın. Yapabiliyorsanız, hafif bir egzersiz yapmak da yardımcı olabilir. Kabızlık devam ederse müshil kullanmak güvenlidir. Genellikle, laktuloz en iyisidir, ancak önce bir eczacıya veya doktora danışın.

Gaz çıkarmak: Mercimek, bezelye, fasulye ve soğan gibi gaz çıkarmaya neden olan yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca daha küçük ve daha sık öğünler yemek, acele etmeden yavaşça yiyip içmek ve düzenli egzersiz yapmak gaz çıkarma şikayetlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Simetikon gibi eczaneden temin edebileceğiniz bazı ilaçlar da gaz çıkarma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaşıntılı deri döküntüleri: Eczaneden satın alabileceğiniz bir antihistaminik size yardımcı olabilir. Hangi türün sizin için uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Sersemlik hissi, baş dönmesi veya yorgun hissetme: Lansoprazol kullandıktan sonra baş dönmesi veya sersemlik hissederseniz, yaptığınız şeyleri yapmayı bırakın ve daha iyi hissedene kadar oturun ya da uzanın. Yorgun hissediyorsanız araç veya makine kullanmayın. Daha kötü hissettireceğinden alkol içmeyin.

Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi veya şekersiz tatlılar çiğnemeyi deneyin.

Hamilelik ve Emzirme

Genellikle hamilelik sırasında ve emzirme döneminde lansor (lansoprazol) kullanılması önerilmez.

Hamilelik

Hamileyseniz, mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkları ilaç almadan tedavi etmek her zaman daha iyidir.

Bakınız: Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Doktorunuz ilaç kullanmadan önce, daha sık aralıklarla ama az az besin tüketmenizi ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanızı önerecektir.

Ayrıca doktorunuz, yastığınızın veya yatağınızın altına bir şey koyarak yatağınızın baş tarafını 10 ila 20 cm kadar yükseltmenizi önerebilir. Böylece boynunuz ve başınız karın kısmına göre daha yüksekte olur. Bu, mide asidinin boğazınıza doğru gitmesini önlemeye yardımcı olur.

Beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yeterli gelmezse, doktorunuz belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olacak bir ilaç önerilebilir.

Bakınız: Gebelikte Reflü ve Mide Ekşimesi

Emzirme

Lansoprazol anne sütüne geçebilir, ancak bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanmanın artıları ve eksileri hakkında doktorunuza danışın.

Doktorunuzu mutlaka haberdar edin!

* Gebe kalmayı planlıyorsanız
* Gebeyseniz
* Emziriyorsanız

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Bazı ilaçlar Lansor içersindeki etken madde olan lansoprazolü etkileyebilir ve yan etki gelişmesi riskini arttırabilir.

Aşağıdakiler dahil herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza söyleyin:

 • Sukralfat (Antepsin): Lansoprazol’ün sukralfat ile birlikte kullanımı biyoyararlanımını % 30 oranında azaltmaktadır. Bu yüzden Lansoprazol, sukralfat alınımından en az yarım saat önce kullanılmalıdır.
 • digoksin (kalp ilacı)
 • itrakonazol, ketokonazol veya posakonazol gibi mantar hastalıklarında kullanılan antifungal ilaçlar
 • metotreksat (sedef hastalığı ve romatoid artrit tedavisinde kullanılabilir)
 • fenitoin (bir anti-epilepsi ilacı)
 • HIV ilaçları: Atazanavir, nelfinavir, rilpivirin
 • Rifampisin (antibiyotik)
 • Ampisilin
 • klopidogrel gibi kan inceltici (kan sulandırıcı) ilaçlar
 • fluvoksamin (antidepresan)
 • Mikofenolat mofetil (MMF) (Organ nakli sonrası kullanılabilir)
 • Erlotinib, dasatinib ve nilotinib (Kanser ilaçları)
 • Teofilin (Astım ve KOAH tedavisinde kullanılabilir)

Bu ilaçlar lansoprazol ile etkileşime giren ilaçların tamamı değildir. Detaylı bilgi için ilacınızın kutusundan çıkan prospektüs bakabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Lansoprazolün bitkisel ilaçlar ve takviyeler ile karıştırılması

Lansoprazol kullanırken, depresyon için bitkisel ilaç olan sarı kantaronu (St John’s wort) almayın. Sarı kantaron (St John’s wort) lansoprazolün olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Takviye besinlerin veya bitkisel ilaçların lansoprazol ile birlikte kullanılması bazı sorunlara yol açabilir. Takviye besinler veya bitkisel ilaçlar, eczanelerde satılan medikal ilaçlar gibi diğer ilaçlarla olan ilişkileri test edilmez.

Bitkisel ilaçlar, vitaminler veya takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza belirtin.

Eşdeğerleri

Lansor, dahil aşağıdaki ilaçlar, eşdeğer (muadil) ilaçlardır:

Aprazol, Degastrol, Helicol, Gastrodex, Lansara, Lansazol, Lansoprol, Lansoter, Lansor, Lanzedin, Lapilori, Lasotab, Lukazrol, Pepticer, Ranelar, Vogast, Zoprol

Bu ilaçlar piyasada 15 mg ve 30 mg’lık kapsül formlarında bulunabilmektedir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz