Loratadin

Loratadin alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminiktir. Polen, akar ve hayvan tüyü gibi alerji gelişmesine neden olan durumların geçici tedavisinde kullanılabilir. Cilt kızarıklığı ve kaşıntısı, burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.

13 Tem 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Loratadin

Loratadin, alerji tedavisinde kullanılabilen bir antihistaminik ilaçtır. Bu alerji ilacı şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

Reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Yetişkinler için önerilen doz genellikle günde 1 kez 1 tablettir. Çocuklara günde 2 kez kullanılacak şekilde şurup formları reçete edilebilir.

Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Loratadin kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.

Loratadin içeren bazı ilaçlar:

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Loratadin, uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden alınan Loratadin içeren haplar veya şuruplar genel olarak yetişkin ve 2 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Loratadin reçete edebilir. Doktor gözetimiyle 1 yaşından büyük bebekler de kullanabilir.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Loratadin kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Loratadin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • Ciddi karaciğer yetmezliğiniz varsa
 • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
 • Nadir bir hastalık olan Porfiri hastalığınız varsa
 • Laktoz veya sakaroz gibi bazı şekerlere karşı intoleransınız varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Loratadin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Aç veya tok alınabilir. Bu alerji ilacını alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Loratadin içeren tabletleri; daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alınız. Eğer ikiye bölünebilmesi için bir çentikleri varsa ve bütün olarak yutmakta zorlanırsanız ikiye bölüp ayrı ayrı yutabilirsiniz. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

Haplar, genellikle her bir tablette 10 mg Loratadin içerirler. Yetişkinlerde genel olarak önerilen doz günlük bir tablettir (10 mg). Karaciğer rahatsızlığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Çocuklarda Loratadin dozu için doktorunuz çocuğun kilosuna ve yaşına göre hesaplama yapacaktır. Standart doz:

 • 30 kg altındaki çocuklarda: Günde bir kez 5 mg
 • 30 kg ve daha ağır çocuklarda: Günde bir kez 10 mg
 • 12 yaş ve üzeri: Günde bir kez 10 mg

Bu alerji ilacını her gün yaklaşık aynı saatlerde alın.

30 kg’dan daha hafif çocuklarda sıvı formda (şurup) Loratadin verilmelidir.

Loratadin içeren bir ilacı sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Loratadin kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Loratadin kullanmanızı önerebilir.

Size veya çocuğunuza Loratadin reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Loratadin almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Loratadin alırsam ne olur?

Loratadin genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla Loratadin kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, baş ağrısı çekebilir, kalp atışlarınız hızlanabilir veya uykulu hissedebilirsiniz. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Loratadin de bazı insanlarda çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bazıları;

 • Uykulu ve yorgun hissetmek
 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik
 • Ağız kuruluğu
 • Burun kanaması
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız içinde yaralar
 • Uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu
 • İshal
 • Gözlerin kızarması veya kaşınması

Loratadinin yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Loratadin ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Loratadinin tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

 • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
 • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Loratadin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer, bir haftadan uzun süredir bu ilacı kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
 • Yorgun veya sinirli hissetmek: Bu yan etkiler kendiliğinden geçmezse doktorunuza danışın. Size farklı bir antihistaminik önerebilir.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Loratadin hamilelik ve emzirme süresi boyunca genel olarak güvenli olarak kabul edilmektedir.

Gebelik kategorisi: B‘dir.

Emzirme esnasında anne sütüne çok az miktarda geçer ve bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Emziriyorsanız ve bebeğiniz erken doğmuşsa veya başka sağlık sorunları varsa, loratadin almadan önce doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Loratadin ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Amiodaron; düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Simetidin; bir hazımsızlık ilacı
 • Eritromisin; bir antibiyotik
 • Ketakonazol; mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Midodrin; düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
 • Ritonavir; HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç

Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Loratadin kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Soru Cevap

Loratadin ne işe yarar?

Loratadin, antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.
Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.
Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.
Loratadin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Loratadin etkisini ne kadar sürede gösterir?

Loratadin alındıktan sonra etkisini bir saat içerisinde göstermeye başlar.

Uzun süre Loratadin kullanabilir miyim?

Önerilen dozlarda, uzun süre Loratadin kullanmanın henüz bilinen bir zararı yoktur. Ancak bu ilacı sadece ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.
Uzun bir süre boyunca düzenli olarak alırsanız, tedaviyi aniden bıraktığınızda hafif de olsa kaşıntıya neden olma olasılığı vardır. Uzun süre alerji ilacı kullandıysanız, ilacınızı kesmeden önce doktorunuza danışın.

Loratadin alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Loratadin alırken; parasetamol içeren (ParolMinosetPanadol gibi) ya da ibuprofen içeren (AdvilBrufenSuprafen gibi) ağrı kesici ilaçlar birlikte alınabilir.

Doğum kontrol yöntemini etkiler mi?

Loratadin, kombine hap ve acil kontrasepsiyon dahil olmak üzere hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.

Loratadin alırken alkol içebilir miyim?

Bu alerji ilacı uyku hali yapabileceği için, bu antihistaminik ilacı alırken alkol kullanmamak en iyisidir.
Tavsiye edilen dozlarda kullanılan Loratadin ile birlikte alkol alındığında (0.5 g/l kan seviyesi – bir kadeh şaraba denk gelir) klinik olarak önemli bir etkileşim gözlenmemiştir. Ancak, daha yüksek dozlarda loratadin ve alkolün birlikte kullanılmasının güvenliliğine ilişkin veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, diğer antihistaminiklerde olduğu gibi, bu ilaçla birlikte alkol kullanımından kaçınmalısınız.


Kaynak:

 1. ncbi.nlm.nih.gov
 2. nhs.uk
 3. medlineplus.gov