Majezik

Majezik, flurbiprofen içeren bir grup ilaçtır. Tablet, kapsül, oral sprey, boğaz gargarası, topikal jel ve topikal sprey formları vardır. Flurbiprofen, steroid yapıda olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) grubunun bir üyesidir.

17 May 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
MAJEZİK DUO_FLURBİPROFEN_TİYOKOLŞİKOSİD_HY

Majezik, bir grup ilacın adıdır. Etken madde olarak bir steroid yapıda olmayan antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) olan flurbiprofen içerir.

Ağrı kesici, yüksek ateşi düşürücü ve inflamasyonu (iltihabı) azaltılcı etkileri vardır. Baş ağrısı, diş ağrısı ve sancılı regl ağrısı durumunda ve romatizmal eklem hastalıklarında reçete edilebilir.

Majezik DUO ilaç formları ise ek olarak bir kas gevşetici olan tiyokolşikosid içerir. Flurbiprofen, baş ağrısı, diş ağrısı ve eklem ağrısı gibi ağrı durumlarında ve eklem inflamasyonuyla seyreden hastalıkların uzun süreli tedavisinde reçete edilebilir.

Majezik (flurbiprofen) şu durumlarda etkilidir:

 • Baş ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Bel ağrıları
 • Migren
 • Eklem iltihabı ile görülen romatizmal hastalık (romatoid artrit)
 • Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit)
 • Omurlar arası eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize romatizmal bir hastalık (Ankilozan spondilit)
 • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (bursit ve tendinit)
 • Yumuşak doku yaralanmaları
 • Regl sancısı(adet ağrısı, dismenore)
 • Kaslarda ve bağlarda burkulma, incinme ve gerilmeler

Majezik; tablet, kapsül, oral sprey, boğaz gargarası, topikal jel ve topikal sprey olarak bulunmaktadır. Tablet ve kapsüller ağızdan alınır. Oral sprey ve gargara ağız ve boğaz bölgesine uygulanır. Topikal jel ve topikal sprey ise cilt üzerine uygulanır.

DUO formları, flurbiprofene ek olarak tiyokolşikosid içerir. Tiyokolşikosid kas gevşeticidir. Kas ağrısı, spazm ve krampların eşlik ettiği rahatsızlıklarda doktorunuz tiyokolşikosid içeren Majezik DUO formları reçete edebilir.

Flurbiprofen içeren Majezik ilaçlarınızı oda sıcaklığında (20°C ile 25°C) arasında saklayın. Bu ilacı banyo ve tuvalet dolapları gibi nemli veya sıcak yerlerde saklamayın.

Kimler kullanabilir?

Çoğu genç yetişkin Majezik (flurbiprofen) tablet ve kapsülleri kullanabilir.

65 yaş ve üstü kişiler, bu ilacı alırken daha fazla mide sorunları ve böbrek yetmezliği riski altındadır.

Flurbiprofenin güvenliği ve etkinliği 18 yaşın altındaki kişilerde belirlenmemiştir. Majezik doktor önerisi olmadan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Majezik (flurbiprofen) bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz flurbiprofen kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • 65 yaşın üzerindeyseniz
 • Kalbiniz, karaciğeriniz, böbrekleriniz, tansiyonunuz, kan dolaşımınız veya bağırsaklarınız ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa
 • Geçmişte flurbiprofen veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Aspirin veya ibuprofen veya naproksen gibi diğer non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlara (NSAİİ’ler) karşı bir alerjiniz varsa
 • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa
 • Mide ülseri, mide veya bağırsakta kanama veya midenizde bir yara varsa veya daha önceden vardıysa
 • Yüksek tansiyon hastasıysanız
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit varsa
 • Kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa
 • Lupus hastasıysanız
 • Gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz ya da emziriyorsanız

Nasıl kullanılır?

Majezik tabletlerinizi veya kapsüllerinizi her zaman bir yemekten veya atıştırmadan sonra veya bir bardak süt ile alın. Bu sayede hazımsızlık gibi sindirim sistemi yan etkileri daha az görülebilir.

Flurbiprofen içeren tabletleri veya kapsülleri bir bardak su veya süt ile yutunuz. Hepsini yutun – ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

Dozunuzu düzenli aralıklarla alın. Örneğin, doktorunuz Majezik ilacınızı günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla alın.

Standart doz, doktorunuzun sizin için ne reçete ettiğine bağlı olarak günde 150 mg ila 200 mg’dır. Hastalığınızın belirtilerinin şiddetine göre günlük 300 mg’a kadar kullanımı önerilebilir. Kaç tablet ve günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuz:

 • Romatoid artrit veya osteoartrit gibi kronik eklem hastalıklarının tedavisinde günde iki, üç veya dört defaya bölünerek uygulanmak üzere bir günde toplam 200 ila 300 mg flurbiprofen kullanmanızı önerebilir.
 • Regl sancılarında, başlangıçta 100 mg yani flurbiprofen kullanmanızı, bunu takiben, ağrılarınızın devam etmesi halinde 4-6 saatte bir 50 mg-100 mg daha flurbiprofen almanızı önerebilir.

Doktorunuz aksini önermedikçe tek seferde 100 mg’dan fazla flurbiprofen almayınız.

Çocuklarda kullanılacaksa doktorunuz çocuğunuzun kilosuna göre flurbiprofen doz hesaplaması yapacaktır.

Majezik 100 mg Tablet

Majezik 100 mg Tablet

Her bir tablet 100 mg flurbiprofen içerir.

Regl sancısı ve orta şiddette ağrılar için 12 saatte bir tablet reçete edilebilir.

Kaç tablet ve günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun veya eczacınızın tavsiyelerine uyun.

Majezik 200 mg SR Kapsül

Majezik 200 mg SR Kapsül

Her bir kapsül 200 mg flurbiprofen içerir.

Majezik SR 200 mg kapsül, 100 mg Majezik tabletin 2 katı kadar flurbiprofen içerir. SR özelliği sayesinde yavaş salımlıdır. Flurbiprofen kana daha uzun süre stabil halde geçer.

Doktorunuz aksini belirtmedikçe günde 1 taneden fazla kullanmayınız.

Sustained Release Drug Delivery Systems (Sürekli salım yapan sistemler); ilaç kullanıldığı andan başlayarak belli bir süre içinde etken maddeyi sürekli salan sistemlerdir. SR ilaçlar genelde günde 1 kez kullanılır ve etkisini gün boyu gösterir.

Majezik DUO 100mg/8mg Tablet

Majezik DUO 100mg/8mg Tablet

Her bir tablet 100 mg flurbiprofen ve 8 mg tiyokolşikosid (kas gevşetici) içerir.

Majezik DUO tablet, 100 mg Majezik tablete ek olarak 8 mg tiyokolşikosid içerir.

Doktorunuz, kas ağrısı, spazm ve krampların ön planda olduğu bel ve boyun ağrısı gibi durumlarda Majezik DUO önerebilir.

Hekiminiz aksini belirtmedikçe standart kullanım dozu 12 saatte 1 adet Majezik DUO tablettir.

Majezik DUO Topikal Jel

Majezik DUO Topikal Jel

Majezik DUO topikal jel, rahatsızlığın olduğu bölgede cilt üzerine ovularak uygulanır. İlaçtan daha fazla verim almak için uygulamadan önce cilt bölgesini temizleyin.

Ağızdan alınmamalıdır.

Bu ilaç mideye uğramadığı ve kana neredeyse hiç geçmediği için ağızdan alınan ilaçlara göre daha az mide yan etkisine ve daha az sistemik yan etkilere sahiptir.

Günde 3-4 defa hastalıklı bölgeye ve çevresine hafifçe ovularak uygulanır.

Jeli günde iki kez kullanıyorsanız, sabah ve akşam bir kez uygulayın. Günde 3 veya 4 kez kullanıyorsanız, tekrar jel sürmeden önce en az 4 saat bekleyin.

Doktorunuz, bel ve boyun ağrısı gibi bölgesel ve yüzeysel ağrılarda topikal jel ya da topikal sprey kullanmanızı önerebilir.

Majezik DUO Topikal Sprey

Majezik DUO Topikal Sprey

Majezik DUO topikal sprey, rahatsızlığın olduğu bölgeye, cilt üzerine püskürtülerek uygulanır. İlaçtan daha fazla verim almak için uygulamadan önce cilt bölgesini temizleyin ve püskürtme işleminden sonra ovalayın.

Doktorunuz, bel ve boyun ağrısı gibi bölgesel ve yüzeysel ağrılarda topikal jel kullanmanızı önerebilir.

Günde 2-4 defa hastalıklı bölgeye ve çevresine püskürtülerek uygulanır.

Ağıza veya boğaza uygulanmamalıdır.

Majezik DUO topikal spreyi günde iki kez kullanıyorsanız, sabah ve akşam bir kez uygulayın. Günde 3 veya 4 kez kullanıyorsanız, tekrar sprey kullanmadan önce en az 4 saat bekleyin.

Majezik Oral Sprey

Majezik Oral Sprey

Majezik %0.25 Oral sprey, ağız içerisine püskürtülerek uygulanır. İlaçtan daha fazla verim almak için uygulamadan önce ağız ve diş temizliğinizi yapın.

Yutulmamalıdır.

Günde 3-4 defa ağız içerisine püskürtülerek uygulanır.

Hekiminiz, diş ağrısı, diş çürüğü, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonlarında ağrı hissini azaltmak ve inflamasyonu önlemek için Majezik Oral Sprey reçete edebilir.

Oral spreyler ve gargaralar diş eti iltihapları, ağız iltihapları, yutak iltihapları, boğaz enfeksiyonları gibi ağız içi iltihap durumlarında ağrı hissini azaltması ve rahatsızlığı gidermesi amacıyla semptomatik tedavide kullanılır. Diş tedavileri sonrasında ise koruyucu olarak kullanılabilir.

Oral spreyler ağız içine püskürtülerek gargaralar ise ağız çalkalanarak kullanılır. Bu ilaçlar ağız içi ve boğaz çevresi için geliştirilmiştir. Bu ilaçları yutmamaya özen gösterin. Yutulmadıklarında kana ve mideye geçişleri son derece azdır ve sindirim sistemi veya diğer sistemik yan etkilerinin gelişme riski azalır.

Majezik Gargara

Majezik Gargara

Majezik %0.25 Gargara, ağız çalkalanarak uygulanır. Yutulmamalıdır.

İlaçtan daha fazla verim almak için uygulamadan önce ağız ve diş temizliğinizi yapın.

Günde 3-4 defa ağız içerisine püskürtülerek uygulanır.

Hekiminiz, diş ağrısı, diş çürüğü, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonlarında ağrı hissini azaltmak ve inflamasyonu önlemek için Majezik Gargara reçete edebilir.

Ne kadar süre Majezik alacağım?

Neden Majezik (flurbiprofen) aldığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için almanız gerekebilir. Örneğin, sırtınız ağrıyorsa veya diş ağrınız varsa, sadece bir veya iki gün flurbiprofen almanız gerekebilir.

Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

Uzun süre flurbiprofen almanız gerekiyorsa, doktorunuz midenizi yan etkilerden korumak için proton pompa inhibitörleri gibi mide asidini azaltan bir ilaç yazabilir.

En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle flurbiprofen almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Uzun süre Majezik alabilir miyim?

Majezik tablet ve kapsüller, uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında, midede veya bağırsaklarda ülsere neden olabilir.

Uzun süre büyük dozlarda Majezik (flurbiprofen) alan kişilerin kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine yakalanma riski de vardır.

Mümkün olan en kısa süre için işe yarayan en düşük dozu almak en iyisidir. Flurbiprofen ilacınızı çok sık almanız gerekiyorsa veya yüksek doz alıyorsanız, doktorunuzla ağrınız ve olası yan etkiler hakkında konuşun.

Majezik almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Majezik alırsam ne olur?

Çok fazla Majezik (flurbiprofen) alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama olasılığınız daha yüksektir. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Çok fazla flurbiprofen içeren tablet veya kapsül almak tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

 • Uyku hali
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı veya kusma
 • İshal
 • Kusmuğunuzda kan veya siyah renkte kan görmek (mide kanama belirtisidir)
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kulak çınlaması (tinnitus)

Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, Majezik ilacınızın paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

Yanlışlıkla çok fazla jel, topikal sprey, gargara veya oral sprey kullanırsanız, muhtemelen ciddi bir zarar vermez. Çünkü bu ilaçlar yutulmaz, mideye ulaşmaz, kana önemli miktarda geçmez. Ancak çok fazla kullanırsanız ya da yutarsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

Majezik tablet veya kapsül, parasetamol veya kodein ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

Flurbiprofen içeren majezik ilacınızı, aspirin, ibuprofen, naproksen veya diğer NSAİİ ağrı kesicilerle birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

Majezik (flurbiprofen), aspirin, ibuprofen ve naproksen, steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Flurbiprofeni diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

Coldaway C, İbucold C ve Nurofen gibi ibuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Majezik (flurbiprofen) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Yaygın yan etkiler

Flurbiprofen içeren tablet ve kapsül şeklinde kullanılan formlarının yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

 • Baş ağrısı
 • Mide ağrısı, gaz, şişkinlik veya iştahsızlık
 • Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Hafif cilt kızarıklığı

Flurbiprofen içeren Majezik Jel, topikal sprey, oral sprey ve gargaraların yan etkiye neden olma riskleri daha düşüktür. Çünkü bu formdaki ilaçlar yutulmazlar, mideye girmezler ve kana çok az geçerler.

Yine de çok fazla kullanıldıklarında ve özellikle geniş bir cilt yüzeyine uygulandıklarında ya da yutulduklarında benzer yan etkilere neden olabilirler.

Yukarıdaki yan etiklere ek olarak, cilt üzerine uygulanan Majzeik Topikal Sprey ve Majezik Topikal Jel gibi flurbiprofen ilaç formları aşağıdaki yan etkilere de neden olabilir:

 • Jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
 • Güneş ışığına normalden daha duyarlı olmak
 • Egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
 • Dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Ciddi yan etkiler

Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

 • Kızarık, kabarık, kaşıntılı veya şişmiş bir cilt görünümü varsa. Bunlar kurdeşen (ürtiker) veya ödem belirtileri olabilir
 • Kusmuğunuzda veya kakanızda kan varsa. Bunlar mide veya bağırsaklarda kanama olduğunun belirtileridir
 • Şiddetli hazımsızlık, mide yanması, midenizde ağrı veya ekşime, mide bulantısı veya kusma hissi ya da ishal. Bunlar mide veya bağırsakta ülser veya iltihaplanma belirtileri olabilir
 • Cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısımlarının sararması. Bunlar karaciğer hasarının veya sarılığın belirtileri olabilir.
 • Nefes darlığı, yorgunluk, ayak bileklerinde veya bacaklarınızda şişlik varsa. Bunlar kalp yetmezliğine işaret eden belirtilerdir.
 • Göğüs ağrınız, nefes darlığınız, halsizlik veya baş dönmesi ya da şiddetli bir anksiyete hissiniz varsa. Bunlar kalp krizi belirtileri olabilir.

Tiyokolşikosid yan etkileri (Majezik DUO)

Majezik DUO ilaç formları tiyokolşikosid (kas gevşetici) içerir ve tiyokolşikoside bağlı yan etkilere neden olabilir.

Tiyokolşikosid yüksek dozlarda kullanıldığında bazı hücrelerde hasara (anormal kromozom sayısına) neden olabilir. Bu durum hayvanlarda ve laboratuarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İnsanlarda hücrelerde ortaya çıkabilen bu hasar kanser için risk faktörü oluşturur, doğmamış çocuğa zarar verebilir ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Bu nedenle bu ilaçları kullanırken doktorunuzun eczacınızın ya da ilacın kutusundan çıkan broşürün uyarılarına ve önerilerine sıkı bir şekilde uyunuz.

Tiyokolşikosid karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki durumlar karaciğer sorunlarına işaret eder:

 • Mide (karın) bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi
 • İştah kaybı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Ciltte veya göz aklarında sararma (sarılık)
 • İdrarın normalden koyu renkte olması
 • Kaşıntı ve bunların yanı sıra ateş ve yorgunluk (özellikle de daha önce sayılan belirtilerle birlikteyse)

Eğer, bu belirtilerden biri sizde ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildiriniz:

Eğer tedavi sırasında ishal ortaya çıkarsa Majezik DUO ile tedaviyi kesiniz.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de flurbiprofene karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar flurbiprofenin tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

 • Karın ağrısı, gaz çıkarma, şişkinlik veya iştahsızlık: Bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olan yiyecekleri (bezelye, mercimek, fasulye ve soğan gibi) yememeye çalışın. Daha küçük öğünler ile daha sık beslenin. Yavaş yiyip için. Hava yutmamaya çalışın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.
 • Mide yanması, mide ekşimesi: Flurbiprofen içeren ilacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında alın. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
 • Kusma veya ishal: Bol bol su için. Normalden daha az işemek veya koyu renkli, ağır kokulu idrar yapmak gibi sıvı kaybı belirtileriniz varsa bir eczacı ile konuşun. Eczacı veya doktorla konuşmadan başka bir ilaç almayınız.
 • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Flurbiprofen kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının siz ilaca alıştıkça kısa sürede geçmesi beklenir. Eğer flurbiprofen sizde hafiflemeyen baş ağrısına neden oluyorsa hekiminize danışın.
 • Kulak çınlaması: Eğer flurbiprofen kullanımı sonrası kulaklarınızda çınlama varsa ve bu durum ilk bir iki günde kendiliğinden geçmiyorsa doktorunuza danışın. İlacınızın değiştirilmesi gerekebilir.
 • Görme duyusunda bozukluk: Bu yan etki geçene kadar araç kullanmayın.
 • Baş dönmesi: Flurbiprofen başınızı döndürürse, yaptığınız işi bırakın ve kendinizi daha iyi hissedene kadar oturun veya uzanın. Baş dönmesi hissediyorsanız, araç veya makine kullanmayın. Vücudunuz flurbiprofen alıştıkça, bu yan etkiler geçmelidir.
 • Kurumuş, kızarık veya tahriş olmuş cilt: Etkilenen cilt bölgesini nemlendirmek için yumuşatıcı bir krem ​​veya merhem kullanılabilir. Bir hafta içinde iyileşmezse veya endişeleniyorsanız, bir eczacı veya doktora danışın.
 • Cilt kaşıntısı veya döküntüler: Eczaneden satın alabileceğiniz bir antihistaminik kullanmak yardımcı olabilir. Hangi tür antihistaminik ilacın size uygun olduğunu öğrenmek için eczacınıza danışın.
 • Cildin güneş ışığına karşı daha hassas olması: Bulutlu günlerde bile parlak güneşten uzak durun ve yüksek faktörlü bir güneş kremi (SPF 15 veya üzeri) kullanın. Güneş lambası veya şezlong kullanmayın.

Gebelik ve emzirme

Flurbiprofenin hamilelikte veya emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Gebeliğin üçüncü trimesterinde flurbiprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında flurbiprofen kullanmaktan kaçının.

Tablet ve Kapsül

 • Hamileyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan Majezik Tablet, Majezik DUO tablet ya da Majezik SR kapsül kullanmayın. Bu ilaç, gebelik sırasında yalnızca potansiyel yararın potansiyel zarardan daha fazla olması durumunda kullanılmalıdır.
 • Bu ilacı kullanıyorken hamile kalırsanız hemen doktorunuza danışın.

Majezik Jel, Topikal Sprey, Gargara ve Oral Sprey

 • Flurbiprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum flurbiprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. 
 • Bu nedenle flurbiprofen içeren haplar, tabletler ve şuruplar gibi ağızdan alınan ilaçlar gebelerde önerilmez.
 • Hekiminiz, gerekli gördüğü hallerde boğaz gargarası, boğaz spreyi, topikal jel ve topikal sprey gibi kana geçmeyen ilaç formlarını düşük dozda kısa süreli olarak reçete edebilir.

Sizin için daha güvenli olan başka tedaviler olabilir. Parasetamol, gebelik sırasında alınabilecek en güvenli ağrı kesicidir. Parasetamol içeren bazı ilaçlar:

Emzirme

Emziriyorsanız, genellikle Majezik tablet veya kapsül kullanmanız tavsiye edilmez.

Majezik Jel, Topikal Sprey, Gargara ve Oral Sprey

 • Flurbiprofenin anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Flurbiprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için flurbiprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Cilt üzerine uygulanan jel ve sprey gibi ilaçlar kana son derece düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler.

Yine de emziriyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Majezik ilaçları kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Tablet ve Kapsül

Emziriyorsanız, genellikle ağızdan alınan tablet ve kapsülleri kullanmanız tavsiye edilmez.

Majezik 100 mg tablet, Majezik SR 200 mg kapsül ya da Majezik DUO tablet, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya bu ilaçları kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Majezik (flurbiprofen) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Aspirin veya ibuprofen gibi diğer NSAİİ ilaçlar
 • Kinolon grubu antibiyotikler
 • Warfarin veya rivaroksaban gibi kanı incelten ilaçlar (kan sulandırıcılar)
 • Hidrokortizon veya prednizolon gibi steroid ilaçlar (Deltacortil)
 • Tiklopidin ve siklosporin gibi organ naklinde kullanılabilen ilaçlar
 • HIV tedavisinde kullanılan zidovudin
 • Daha fazla işemenizi sağlayan ilaçlar (diüretikler)
 • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Ruh sağlığı sorunlarını tedavi etmek için kullanılan lityum
 • Sitalopram veya sertralin gibi seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresanlar
 • Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan digoksin
 • Romatoid artrit gibi bazı enflematuar hastalıkları ve kanserleri tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metotreksat
 • Oral hipoglisemik ajanlar (şeker hastalığı tedavisi ilaçları)

Doğurganlığımı etkiler mi?

NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Yüksek dozlarda veya uzun süre Majezik kullanılması kadınlarda yumurtlamayı etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız lüzumsuz NSAİİ almayın.

Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

Parasetamol bu durumlarda daha iyi bir ağrı kesicidir.

Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Flurbiprofen, tıpkı ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır.

Uzun süreli bir NSAİİ almanız gerekiyorsa, doktorunuz veya eczacınız flurbiprofen yerine ibuprofen veya naproksen önerebilir. Bunun nedeni, kalp problemlerine neden olma olasılıklarının daha düşük olmasıdır.

NSAİİ’ler ağrılarınızı hafifletmekte yeterli gelmezse kodein içeren ya da kodein ile parasetamol kombinasyonu içeren ilaçlar kullanılabilir.

Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

Ayrıca doktorunuz, daha yüksek doz kodein (daha güçlü bir ağrı kesici) reçete edebilir.

Mide ülserlerine karşı neden dikkatli olmam gerekiyor?

Majezik tablet ve kapsüller (flurbiprofen), uzun süre veya büyük dozlarda alırsanız veya yaşlıysanız veya genel sağlık durumunuz kötüyse midenizde veya bağırsaklarınızda ülsere neden olabilir.

Mide ülseriniz varsa veya geçmişte mide ülseri geçirdiyseniz doktorunuz size flurbiprofen almamanızı önerebilir.

Flurbiprofen almanız gerekiyorsa ancak mide ülseri yaşama riskiniz de varsa, doktorunuz midenizi korumak için flurbiprofen ile birlikte kullanmanız için ek olarak başka bir ilaç daha reçete edebilir. Mide koruyucu olarak bilinen proton pompa inhibitörü ilaçlar mideyi NSAİİ’lerin yan etkilerine karşı koruyabilir.

Mide ülserinin en yaygın belirtisi midenin merkezinde yanma veya ağrıdır. Ancak mide ülseri her zaman ağrıya neden olmaz. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık mide ülserine işaret eden diğer belirtilerdir. Eğer mide ülseri belirtileriniz varsa flurbiprofen kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Eğer daha önce mide ülseri geçirdiyseniz ya da mide ülseri yaşama riski altındaysanız midenize daha az zarar verebilecek parasetamol daha iyi bir tercih olabilir.

Soru Cevap

Majezik nedir?

Majezik, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır. Ağrı ve inflamasyonu azaltır.

Majezik Jel nedir?

Flurbiprofen içeren Majezik jeli ya da Majezik topikal spreyi cildinize uyguladığınızda, tablet veya kapsül olarak aldığınızdaki gibi etki gösterir. Ancak jel ve topikal sprey yalnızca sürdüğünüz alanda etkisini gösterir.

Majezik oral sprey nedir?

Majezik oral sprey ağız içi ve boğazda etkisini gösterir. Diş çürüğü ve boğaz enfeksiyonu durumunda ağrı kesici ve inflamasyonu azaltıcı etki gösterir.

Majezik Gargara nedir?

Majezik gargara ağız içi ve boğazda etkisini gösterir. Diş çürüğü ve boğaz enfeksiyonu durumunda ağrı kesici ve inflamasyonu azaltıcı etki gösterir.

Majezik kas gevşetici mi?

Bir kas gevşetici olan tiyokolşikosid içeren DUO formları kas gevşeticidir. Majezik DUO tablet, Majezik DUO topikal sprey, Majezik DUO jel kas gevşetici etki gösteren tiyokolşikosid içerirler. Sadece flurbiprofen içeren Majezik tablet ve Majezik SR tablet kas gevşetici değildir. Ayrıca oral sprey ve gargara da sadece flurbiprofen içerir ve kas gevşetici değildir.

Majezik Duo nedir ne işe yarar?

Majezik duo, flurbiprofen ve tiyokolşikosid içerir. Tiyokolşikosid bir kas gevşeticidir. Kas ağrısı, spazm ve krampların eşlik ettiği ekstremite ağrısı, bel ağrısı ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıklarda reçete edilebilir. Diş ağrısı ve baş ağrısı gibi kas ağrısı içermeyen rahatsızlıklarda sadece flurbiprofen içeren Majezik reçete edilebilir.

Bağımlılık yapar mı?

Hayır, Majezik (flurbiprofen) bağımlılık yapmaz, ancak her zaman reçeteye göre kullanılması önemlidir.

Majezik alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Ancak, tablet veya kapsül formunda Majezik alırken alkol almak midenizi tahriş edebilir. Bu, mide veya bağırsaklarınızda ölümcül olabilen ülserlere veya kanamalara yol açabilir. Sigara içmek de bu sorunlara yakalanma riskinizi artırır.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.gov