Minafen 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon

Minafen Şurup, her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için kullanılabilir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

31 Ara 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
Minafen 120mg:5ml 150ml şurup - ateş düşürücü - hekimimyanimda

Minafen Şurup (Minafen 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon), her 5 ml hacimde -yani her bir ölçeğinde- 120 mg parasetamol etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre Minafen Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
YaşOrt. vücut ağırlığıDoz (mg)Hacim (ml)Ölçek
(1 ölçek = 5 ml)
0-3 ay4 kg40 mg2 mlyarım ölçekten biraz az
3-6 ay5 kg60 mg2.5 mlyarım ölçek
6-12 ay8 kg96 mg4 mlyarım ölçekten biraz fazla
1 yaş10 kg120 mg5 mlbir ölçek
2 yaş12.5 kg150 mg6.25 mlbir ölçekten biraz fazla
3 yaş14.5 kg174 mg7.25 mlbir buçuk ölçek
4 yaş16.5 kg198 mg8.25 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
5 yaş18.4 kg216 mg9 mliki ölçekten biraz az
6 yaş21.5 kg258 mg10.75 mliki ölçekten biraz fazla
7 yaş24 kg288 mg12 mliki buçuk ölçekten biraz az
8 yaş26 kg312 mg13 mliki buçuk ölçekten biraz fazla
9 yaş30 kg360 mg15 mlüç ölçek
10 yaş32 kg384 mg16 mlüç ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg17.5 mlüç buçuk ölçek
12 yaş36 kg432 mg18 mlüç buçuk ölçekten biraz fazla

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Minafen şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. Minafen şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Minafen şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Minafen şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
  4. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir defada verilecek Minafen şurup miktarı için yukarıdaki tabloya bakın!

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Bebeklerde nasıl kullanılır?

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Minafen 120 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Günlük kullanılabilecek doz

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 60mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların her biri kilogram başına 10-15 mg’ı geçmemelidir.
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakın.

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Minafen şurup nedir?

Minafen 120 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren şuruptur. Parasetamol:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

Parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.

  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

Yan etkiler

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Minafen 120 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Minafen Şurup kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Etanol içerdiğinden karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar için dikkate alınmalıdır.
  • Daha önceden çocuğunuzda bazı şekerlere karşı dayanıksızlık (intolerans) olduğu tespit edilmişse dikkatli olun. Şeker içerdiğinden nadir kalıtımsal früktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorpsiyon veya sükraz-izomaltaz yetmezliği problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
  • Sodyum metilhidroksibenzoat ve sodyum propilhidroksibenzoat alerjik reaksiyonlara ve (muhtemelen gecikmiş) ve olağanüstü olan bronkospazma sebebiyet verebilir.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

Soru Cevap

Minafen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Minafen Şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

Minafen şurup kaç saatte bir verilir?

Minafen şurup standart kullanımı 24 saatte 4 keredir. Her bir doz arasında en az 4 saat beklemek standarttır. Bir bebeğe doğru dozda Minafen şurup verdiyseniz, etkisini 20-30 dakikada göstermeye başlar ve bu etki 4 saat kadar devam eder. Bu 4 saat içerisinde tekrar Minafen şurup verilmemesi gerekir. Aksini önerdiyse doktorunuzun önerisine uyun.

Minafen şurup muadili neler?

Calpol şurup, Parol şurup ve Tylol şurup ile Minafen şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içeren muadil (eşdeğer) ilaçlardır. Sizin için fiyat uygun olanı veya çocuğunuz hangisinin aromasını daha çok beğeniyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Minafen şurup kaç yaş için?

Minafen şurup bir ağrı kesici ateş düşürücü olan parasetamol içerir. 2 ay ile 12 yaş arası çocuklara reçete edilebilir. Doz hesabı kiloya göre yapılır.

Ateş Düşürücü Asistanı
Minafen öksürük şurubu mu?

Hayır, Minafen şurup öksürük sıklığını doğrudan azaltmaz. Bu ilaç öksürük refleksini azaltan, balgam çözen veya öksürüğe neden olan mikroplarla savaşan bir etken madde içermez. Minafen ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri olan parasetamol içerir.

Minafen ateş düşürücü şurup astımı şiddetlendirir mi?

Astım ve Minafen 120 mg/5 ml şurup arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.

Minafen şurup ne işe yarar?

Minafen şurup, yüksek ateşin düşürülmesinde ve ağrı hissinin hafifletilmesinde etkilidir. Aşı sonrası çocuklarda oluşabilecek ağrı ve ateş için, diş çıkaran çocuklarda diş ağrısı için, soğuk algınlığı olan çocuklarda ise yüksek ateş ve boğaz ağrısı gibi semptomlar için Minafen şurup reçete edilebilmektedir.


Kaynak:

  1. ncbi.nlm.nih.gov
  2. medlineplus.gov
  3. www.nhs.uk
  4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov