Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Minoset Tablet (500 mg parasetamol tablet)

Baş ve diş ağrıları, migren, ağrılı adet geçirme (dismenore), kas ağrıları (miyalji), sinir ağrısı (nevralji) ve tüm iskelet sistemi ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi tüm diğer bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da ise hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

minoset 500 mg parasetamol, ağrı kesici hap, HekimimYanimda.com -

Minoset Tablet nedir? Bir günde kaç tane Minoset Tablet içebilirim? Minoset Tablet nasıl kullanılır? Hamileler ve emzirenler Minoset Tablet kullanabilir mi? Kimler Minoset Tablet kullanırken dikkatli olmalıdır? Minoset Tablet yan etkileri neler?

Bu ilaç, hafif ila orta dereceli ağrıları (baş ağrısı, adet dönemlerinde görülen ağrı, diş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, romatizma ağrısı veya soğuk algınlığındaki ağrı durumları…) tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Minoset Tablet Nedir?

Minoset 500 mg tablet, her bir tablette 500 mg parasetamol içeren ağrı kesici (analjezik) ve ateş düşürücü (antipiretik) etki gösteren bir ilaçtır. (1)

 • Ateş düşürür: Hipotalamustaki termoregülasyon merkezi üzerindeki etkisi ile antipiretik (ateş düşürücü) etki gösterir.
 • Ağrı kesicidir: Parasetamolün beyinde ve omurilikte prostaglandin üretimini azaltarak ağrıyı hafiflettiği düşünülmektedir. Prostaglandinler, vücut tarafından yaralanma ve bazı hastalıklara yanıt olarak üretilir.

Parasetamol, vücuda alındıktan sonra, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini 15-30 dakika içerisinde göstermeye başlar. Parasetamolün en yüksek etkisini göstermesi bir saat kadar sürebilir.

Parasetamol, vücuda hızlı ve düzenli olarak dağılır. Parasetamolün ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi 3-4 saat sürer.

Minoset Plus Tablet Nedir?

Her 1 adet Minoset Plus Tablet, 250 mg parasetamol + 150 mg propifenazon + 50 mg kafein içerir. 

Minoset Plus Tablet, Minoset tablete göre 250 mg daha az parasetamol içerir. Ek olarak ise;

 • 150 mg propifenazon (ağrı kesici ve ateş düşürücü) ve
 • 50 mg kafein içerir. Buradaki kafein çayda, çikolatada ve kahvede doğal olarak bulanan kafendir.

Minoset Plus Tablet, içerdiği parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir, kafein ise ağrı kesici etkiyi arttırır.

Parasetamol ile birlikte kafein almak ağrı hissini daha hızlı hafifletebilir.

Bir fincan türk kahvesi yaklaşık olarak 65 mg kafein içerir. Dolayısıyla Bir adet Minoset Plus tablet içtiğinizde neredeyse bir fincan türk kahvesi içmiş kadar kafein alırsınız. Bu da daha hızlı kalp atışı, daha hızlı metabolizma ve daha uyanık olma anlamına gelir. Eğer uyumanız gereken saatlerde Minoset Plus tablet alırsanız doğal olarak uykunuz kaçabilir.

Bakınız: Kafein Nedir?

Minoset Plus Tablet, parasetamol ve propifenazon kombinasyonu sayesinde ağrı hissini azaltmada daha etkili olabilir. Minoset tablete göre daha etkili ateş düşürür, daha etkili ağrı keser. Ancak daha fazla yan etki riskine sahiptir. Minoset Plus’ın yan etkileri için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız Minoset Plus Tablet kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Minoset Tablet Kullanım Dozu

Bir günde kaç tane Minoset Tablet içilebilir?

Yetişkinlerde

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde tavsiye edilen Minoset Tablet kullanım dozu, gerektiğinde:

 • Her 4-6 saatte bir 1 veya 2 tablettir (500 mg -1000 mg ‘dır).
 • Maksimum günlük toplam doz 6 tablettir (3000 mg’dır).
 • Uzun süreli ve günlük 4 gr ve üzeri parasetamol (8 tablet Minoset) kullanımının ciddi yan etkileri vardır. (1)

Baş ağrısını hafifletmek için Minoset Tablet kullanıyorsanız, Minoset Tablet ile birlikte kafein alırsanız baş ağrısını daha hızlı hafifletebilirsiniz.

Bitter çikolata, siyah çay veya kahvede bulunan kafein, parasetamolün baş ağrısını hafifletme yeteneğini güçlendirebilir. Ancak fazla kafein herkes için uygun olmayabilir.

Parasetamol + kafein, yüksek kaliteli üç çalışmada plasebo ile karşılaştırıldığında, gerilim tipi baş ağrısı için plaseboya üstün geldiği görüldü. (3)

Alkol kullanan kişiler, günlük 4 adet Minoset Tablet’ten fazla kullanmamaya dikkat etmelidir. Vücuda alkol alındığında, hem alkolün hem de parasetamolün oluşturacağı toplam toksik etki nedeniyle, günlük alınan toplam parasetamol dozunun 2000 mg’ı (4 adet Minoset Tablet) aşmaması gerekir.

14 gün boyunca 4 g/gün parasetamol alan sağlıklı yetişkin gönüllülerin %39’unda alanin aminotransferaz (ALT) anlamlı şekilde yükselmiştir. (2)

Çocuklarda

6-12 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle kullanılması tavsiye edilen Minoset Tablet kullanım dozu gerektiğinde:

 • Her 4-6 saatte bir yarım tablet veya 1 tablet (250 mg – 500 mg’dır).
 • Maksimum günlük doz 4 tablettir (2000mg’dır).
 • Çocuklarda 4 saatten daha sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan daha fazla verilmemelidir.

12 yaşından küçük çocuklarda; Parol ŞurupCalpol ŞurupMinoset ŞurupParol Plus ŞurupCalpol 6 Plus ŞurupTylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol etken maddesi içeren şuruplar kullanılabilir.

Bakınız: Parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar

12 yaşından küçük çocuklarda parasetamol verilirken kilogram başına 10-15mg parasetamol olacak şekilde doz hesaplanmalıdır. (4) Bu hesabı Ateş Düşürücü Asistanı ile hızlıca yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Gerektiğinde önerilen dozda kullanın.

İlacı bol suyla bütün olarak çiğnemeden yutun. Aç veya tok kullanılabilir ancak, tokken içildiğinde etkisi azalabilir.

Minoset Tableti, ağrı tedavisinde 10 günden uzun süre (çocuklarda 5 gün), yüksek ateş tedavisinde ise 3 günden uzun süre kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Gebelik

Parasetamol gebelik kategorisi: B’dir.

Parasetamol, gebelik boyunca ateş düşürücü (antipiretik) veya ağrı kesici (analjezik) tedavi için ilk tercihtir. Parasetamol, hamileliğin tüm evrelerinde yüksek sıcaklığı düşürmek ve ağrıyı gidermek için rutin olarak kullanılmıştır. Doğmamış bebek üzerinde zararlı etkileri olduğuna dair net bir kanıt yoktur. (5)

Ancak hamilelik sırasında kullanılan her ilaçta olduğu gibi, Minoset Tableti de mümkün olan en az süreyle ve mümkün olan en az dozda kullanın.

Minoset Tablet, hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılarak düşük dozlarda güvenle kullanılabilir.

Vermidon TabletParol Plus TabletMinoset Plus Tablet gibi; parasetamol ve kafeini birleştiren tabletlerin gebelerde kullanılması tavsiye edilmez. Yüksek kafein seviyeleri, bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir ve bu da bebeklerin daha sonraki yaşamlarında sağlık sorunları riskini artırabilir.

Çok fazla kafein düşüklere neden olabilir. Çay, kahve, kola ve bitter çikolata gibi besinlerde bulunan kafeinin gebelik üzerinde etkileri hakkında daha fazla bilgi alın.

Bakınız: Hamileler kahve içebilir mi?

Emzirme

Emzirme döneminde parasetamol, önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol anne sütüne bir miktar geçer ancak, bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. (6)

Minoset Tableti emzirme döneminde doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Uyarılar ve Öneriler

Tüm dünyada, ucuz fiyatı ve kolay temin edilmesi nedeniyle artan reçetesiz parasetamol satışı ve kullanımı nedeniyle karaciğer zehirlenmesi vakalarında artış görülmektedir. (1)

Parasetamol yan etki riski düşük bir ilaçtır, ancak hala bir ilaçtır! Katlanabildiğiniz ağrılarda, ilaç kullanmamak hala en sağlıklı yöntemdir.

Hafif baş ağrılarında bol bol oksijen almak ve bol bol su içmek ile kan dolaşımınızı hızlandıracak hafif tempoda egzersiz beyninize ulaşan temiz oksijen miktarını arttırarak baş ağrınızı hafifletebilir.

Parasetamol, tüm dünyada çocukların yaşadığı ağrı ve ateşin tedavisinde, gebelerde ve emzirenlerde ağrı tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçtır.

Önerilen dozda kullanıldığında genellikle, güvenli ve etkili olarak kabul edilir.

Ancak, parasetamolün yan etki ihtimali düşük bir ilaç olmasına güvenilerek ve reçetesiz olarak temin edilerek yapılan fazla parasetamol kullanımı, parasetamol doz aşımına neden olabilmekte ve karaciğer enzimlerinin (ALT, AST) anlamlı şekilde yükselmesine neden olabilmektedir. (2)

Yan Etkileri

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Parasetamol zehirlenmesi, çok fazla parasetamol almaktan kaynaklanır. Parasetamol, karaciğerde metabolize olur. Karaciğer, parasetamolü işler ve onu farklı bir maddeye dönüştürür. Çok fazla parasetamol alırsanız, karaciğeriniz bu maddeden çok daha fazla üretir. Ve çok fazla olduğunda, bu madde karaciğerinize zarar verebilir. Karaciğerin hasar gördüğüne işaret eden bazı belirtiler:

 • cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısmının sararması (sarılık)
 • karnınızın sağ üst bölgesinde ağrı
 • yorgunluk
 • mide bulantısı ya da kusma
 • iştah kaybı
 • normalden daha fazla terleme
 • soluk ten rengi
 • olağandışı morarma veya kanama
 • idrar renginde koyulaşma

Sonrasında böbreklerden süzülerek vücuttan idrar yoluyla atılır. Parasetamol dozunun yaklaşık %85’i 24 saat içinde idrarda serbest ve konjuge parasetamol olarak atılır. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlarParol tablet, Minoset tablet, Panadol TabletParol Plus ŞurupCalpol 6 Plus ŞurupA-ferin Forte Tablet … gibi parasetamol içeren ilaçlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

 • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
 • Anemi (kansızlık)
 • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
 • Karaciğer veya böbrek sorunları
 • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
 • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Bu hastalıklardan bir veya birkaçına sahipseniz parasetamol kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Parasetamol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

 • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
 • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
 • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
 • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
 • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
 • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
 • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
 • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
 • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
 • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ilaçlar, her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren eşdeğer ilaçlardır.

Soru-Cevap

Minoset kullananlar kendi yorum ve sorularını aşağıya yazabilirler.

Minoset nedir ne işe yarar?

Minoset parasetamol içerir. Parasetamol hafif ve orta dereceli ağrıların tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Minoset Şurup ve Minoset Tablet sadece parasetamol içerir. Gebeler, emziren kadınlar ve neredeyse herkes için düşük yan etki riski taşır.

2 tane Minoset içilir mi?

Minoset tablet şiddetli ağrı durumunda bir defada 2 tane içilebilir. Migren gibi şiddetli baş ağrılarının tedavisinde önerilen parasetamol dozu 1 gram parasetamol yani 2 adet Minoset tablettir.

Ancak bir tane Minoset tablet içip yeterli gelmediğinde bir saat sonra ikinci Minoset tableti içmeyi tercih etmek gün sonunda daha az Minoset tablet tüketmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz aksini önermedikçe günde toplam 6 taneden fazla Minoset tablet içmemelisiniz.

Minoset Şurup nedir?

Minoset şurup her bir ölçeğinde (5 ml) 150 mg parasetamol içerir. Minoset Şurup, hap yutamayan yetişkinlerde ağrı kesici olarak veya çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılabilir. Minoset şurup çocuklarda kiloya göre doz hesabı yapılarak kullanılmalıdır.

Bakınız: Minoset Şurup

Minoset içtikten sonra ne zaman etkisi olur?

Minoset içtikten yaklaşık 20 ila 30 dakika arasında etkisini göstermeye başlar. Bu etki yaklaşık 4 ila 6 saat boyunca devam eder.

Minoset günde kaç defa içilir?

Minoset tablet, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olmayan yetişkinlerde günde 8 tablete kadar alınabilir. Minoset Tablet Kullanım Dozu‘na bakınız.

Aç karnına minoset içilir mi?

Minoset aç veya tok alınabilir. Ancak mide yanması ve hazımsızlık gibi belirtiler yaşarsanız Minoset ilacınızı bir miktar yemek veya süt gibi sıvılarla birlikte alabilirsiniz.

Minoset bağımlılık yapar mı?

Minoset bağımlıklık yapmaz. Yine de Minoset ilacınızı her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Tüm ağrı kesicilerde olduğu gibi Minoset kullanmak da ağrı eşiğinizin düşmesine ve ağrı hissine karşı daha hassas olmanıza neden olabilir. Bu bağımlılık değildir. Ağrı eşiğinizin düşmemesi ve ağrı hissine karşı hassas olmamak için mümkün olan en az miktarda ağrı kesici ilaç kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Minoset kırılarak içilir mi?

Minoset süt veya meyve suyu gibi bir miktar sıvı içerisinde ezilerek ve eritilerek kullanılabilir. Ancak bunu hap yutamadığınız için yapıyorsanız zaten sıvı formda olan Minoset şurubu tercih edebilirsiniz.

Vermidon mu Minoset mi?

Bu iki ilaç arasındaki temel fark Vermidon tablette fazladan bulunan kafeindir. Kafein, ağrı kesici olan parasetamolün etkisini arttırır. Ancak Vermidon tablet almak, kafein nedeniyle uykunuzun kaçmasına veya uykuya dalmakta zorluğa neden olabilir.

Minoset tablet alıp üzerine kahve içerseniz, Vermidon tablet almışsınız gibi olur. Minoset bu şekilde ağrı kesme konusunda daha etkili hale gelir. Ancak uyumadan önce vermidon tablet aldığınızda bunun uykunuzu kaçırmasına engel olamayabilirsiniz.

Bakınız: Vermidon Tablet

Minoset hamilelikte kullanılır mı?

Evet, minoset hamilelerde önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir. Minoset gebelerin kullanabileceği nadir ağrı kesicilerden biridir. Gebelik başlığına bakınız.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.