Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

NAC ve NAC-C Efervesan

NAC asetilsistein içeren bir grup ilaçtır. NAC-C ise ek olarak C vitamini içerir. Asetilsistein, bir antioksidan ve balgam söktürücüdür. Solunum yollarınızdaki mukusu gevşeterek ve balgamı azaltarak daha rahat nefes almanıza yardımcıdır.

Nac-C 600mg 200mg efervesan tablet

NAC ve C vitamini eklenmiş formu olan NAC-C ilaçları, asetilsistein içeren ve çoğunlukla balgamı azaltmak için kullanılan efervesan ilaçlardır. Bu balgam söktürücü ilaçlar suda iyice eritildikten sonra ağızdan içilerek kullanılırlar.

Soğuk algınlığı, grip, nezle ve bronşit gibi rahatsızlıklarda balgam oluşmasını azaltır. Oluşan balgamları sulandırarak, öksürükle atılmasını kolaylaştırır. Bol bol su içerek asetilsisteinin balgamı azaltmasına yardımcı olabilirsiniz.

Grip, soğuk algınlığı veya bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında balgam görülebilir. Virüsler, bakteriler veya alerjenler balgam gelişmesine neden olabilir. Yoğun kıvamlı balgam arttıkça solunum güçleşir. Rahat nefes alamamak gece kaliteli uyku için engel olabilir. Uyku kalitesinde düşme ve solunum güçlüğü hastalığın ilerlemesine veya hastalık süresinin uzamasına neden olabilir.

Asetilsistein içeren NAC veya hem asetilsistein hem de C vitamini içeren NAC-C ilaçları:

 • Balgamı azaltarak
 • Daha rahat nefes almanıza yardımcı olarak
 • Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardım ederek

solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

1. NAC ne işe yarar?

NAC ve NAC-C ilaç formları; etkin madde olarak asetilsistein içerir. Asetilsistein, bir amino asit olan sistein türevi bir ajandır. Balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Asetilsistein:

 • Yoğun kıvamlı balgamın yoğunluğunun azaltılması
 • Balgamın atılabilmesi (ekspektorasyon)
 • Bronkopulmoner (bronş ve akciğer) hastalıklarda
 • Bronşiyal sekresyon (solunum yolu salgısı) bozukluklarının tedavisinde

kullanılabilir.

Ek olarak C vitamini içeren versiyonu NAC-C versiyonu ise bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve soğuk algınlığı süresinin kısalmasını sağlayabilir.

Asetilsistein

Antioksidan ve balgam söktürücü kapasitesi sayesinde, iltihabı azaltarak ve mukusu parçalayarak akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir.

Asetilsistein aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretilmesinde görev alır. Glutatyon oluşturmak için glutamin ve glisin amino asitleriyle bağ kurar.

Antioksidan özellikleri, kalp hastalığı, kısırlık ve bazı psikiyatrik durumlar gibi oksidatif stresin neden olduğu diğer birçok rahatsızlıkla mücadele için de önemlidir (1).

N-asetilsistein, akciğerlerinizdeki hava kanallarında bulunan balgamı azaltarak ve glutatyon seviyelerini artırarak hırıltı, öksürük ve solunum ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir (2).

Kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki oksidatif stresi azaltabilir (3). Kan damarlarının genişlemesine ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan nitrik oksit üretimini arttırabilir (4).

Asetilsistein, beyninizdeki önemli bir nörotransmitter olan glutamat seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur (5). Beyin veya hafıza ile ilgili rahatsızlıkları olanlara fayda sağlayabilir (6).

C vitamini

C vitamini vücudunuzda depolanmayan ancak sağlığınız için son derece önemli olan güçlü bir antioksidandır. Depolanmadığı için düzenli olarak alınması gerekir.

Özellikle yoğun fiziksel stres altındaki kişilerde sigara içenlerde artan C vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir. Tütün ürünleri kullanmak C vitamini ihtiyacını arttırır.

C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığına yakalanma riski üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, hastalığın şiddetini ve süresini azaltabilir.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen NAC ve NAC-C ilaçları, genel olarak birçok yetişkin ve çocuklarda uygun dozlarda kullanılabilir.

Ancak NAC ve NAC-C gibi asetilsistein içeren ilaçlar bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz asetilsistein kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın (7):

 • Asetilsisteine karşı alerji
 • Öksürük kesici ilaç kullanıyorsanız
 • Karaciğer veya böbrek yetmezliği
 • Mide ülseri
 • Yüksek tansiyon (veya düşük sodyum diyeti uyguluyor olmak)
 • 2 yaş altındaki çocuklar
 • Astım veya bronkospazm
 • Hamilelik veya emzirme
 • Konjestif kalp yetmezliğ
 • Sara ()
 • Kortikosteroid kullanıyor olmak
 • Öksürük ilacı kullanıyor olmak
 • Fenilketonüri
 • Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği

Nasıl ve ne zaman alınır?

Asetilsistein aç veya tok alınabilir.

Ancak en iyi faydayı sağlamak için aç alınmasında fayda vardır.

Asetilsistein gibi tek amino asit takviyeleri aç karnına alındığında en iyi sonucu verir. Amino asitlerin emilimi, onları birlikte aldığınız yiyeceklerden ve diğer amino asitlerden etkilenebilir.

Asetilsistein, öksürüğü kesen ilaçlarla birlikte kullanıldığında tehlikeli olabilir.

YaşGünlük önerilen toplam Asetilsistein dozu
2 yaşından altı200 mg
2 – 7 yaş400 mg
8 – 13 yaş600 mg
14 yaş üzeri ve yetişkin1200 mg

Doktorunuz balgamınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Parasetamol zehirlenmesi tedavisinde; yükleme dozu 140mg/kg, idame dozu ise 4 saatte bir 70mg/kg olarak uygulanır.

Asetilsistein içeren ilaçlar oda sıcaklığında serin ve kuru bir odada saklanabilir. Süresi dolmuş, rengi bozulmuş veya bozulma belirtileri gösteren ilaçları kullanmayın.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

N-asetilsistein genellikle gebelik ve emzirme döneminde güvenli kabul edilir.

Gebelik

Asetilsistein gebelik kategorisi: B‘dir (8). Bu şu anlamlara gelir:

 1. İlacın hamile hayvanlarda yapılan çalışmaları fetüs için risk göstermemiştir.
 2. İlacın fetüs için bir risk oluşturup oluşturmadığını görmek için hamile insanlarda yapılmış yeterli çalışma yoktur.

Asetilsistein içeren NAC veya NAC-C ilaçlarının sizin için ne kadar gerekli olduğu veya ilaca gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı konusunda bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum doktorunuza danışın.

Emzirme

NAC veya NAC-C ilaçlarının etken maddesi olan asetilsistein anne sütüne geçebilir. Emzirilen bir bebekte yan etkilere neden olabilir. Bebek emziriyorsanız doktorunuza danışın. Emzirmeyi bırakmaya veya bu ilacı almayı bırakmaya karar vermeniz gerekebilir.

Yan etkiler

NAC (asetilsistein), uygun şekilde kullanıldığında güvenli ve iyi tolere edilir olarak kabul edilir. Bir doktor reçetesine göre kullanıldığında genellikle yan etki oluşturması beklenmez.

Gelişebilecek yan etkiler:

Asetilsistein yüksek dozlarda kullanıldığında bulantı, kusma, ishal veya kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir (9).

Ağızdan alınan asetilsisteine karşı gelişebilecek alerjiler hafif olma eğilimindedir. Ancak burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığına neden olabilir.

Semptomlar devam ederse veya kötüleşirseniz veya kızarıklık veya baş dönmesi yaşarsanız bir sağlık uzmanına danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de NAC veya NAC-C ilaçlarına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar NAC ilaçlarının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

NAC veya NAC-C ilaçlarının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

 • Öksürük kesici ilaçlar: Asetilsisteinin bu ilaçlar ile birlikte kullanılması halinde, öksürük refleksinin azaltılmasına bağlı olarak solunum yollarındaki salgılamada belirgin artış olabilir.
 • Bu ilacın deney şartlarında bazı antibiyotiklerin (tetrasiklin, aminoglikozit, penisilin) etkinliğini azalttığı gösterilmiştir; insanlarda bu tür bir etkileşime ilişkin bilgi bulunmamasına rağmen bir önlem olarak,asetilsisteine ek olarak antibiyotik de alacaksanız, iki ilacın alımı arasında en az 2 saat süre bırakınız.
 • Nitrogliserin: Kalp hastalıklarının tedavisinde damar genişletici olarak kullanılır.
 • Karbamazepin: Sara hastalığının tedavisinde kullanılır.

NAC ve NAC-C Efervesan formları

 • NAC 200: 200 mg asetilsistein içerir.
 • NAC 600: 600 mg asetilsistein içerir.
 • NAC 900: 900 mg asetilsistein içerir.
 • NAC-C 600-200: 600 mg asetilsistein + 200 mg C vitamini içerir.
 • NAC-C 900-300: 900 mg asetilsistein + 300 mg C vitamini içerir.
 • NAC-C 1200-400: 1200 mg asetilsistein + 400 mg C vitamini içerir.

İlaç kullanırken her zaman doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Emin olmadığınızda doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

“NAC ve NAC-C Efervesan” için 2 cevap

 1. Kapağında bulunan şeyler nedir. İlaç kutusu bittikten sonra kapağından bir ses duydum merak edip içini açtım. Boncuk gibi bir sürü şey çıktı. Onlar ne oluyor acaba ?

  • Suda eriyen bu gibi ilaçların kutusunda nemi alan ve ilacı koruyucu görev üstlenen yardımcı maddeler kullanılır. Tuzluğa atılan pirinç gibi düşünebilirsiniz. Bu boncukları çiğnemeyin veya yutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir