Nurofen Cold&Flu Tablet

Nurofen Cold & Flu tablet, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

23 Mar 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Nurofen Cold&Flu Tablet - HekimimYanimda.com

Nurofen Cold & Flu Tabletsoğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Nurofen Cold&Flu tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı Nurofen Cold&Flu Tablet = 200 mg ibuprofen + 30 mg psödoefedrin hidroklorür 

İbuprofen

İbuprofen;

  • Anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • Analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • Antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

Nurofen uyku yapar mı?

Nurofen Cold & Flu içerisinde bulunan Psödoefedrin HCl kan damarlarının daralmasını sağlar. Bu etkisini beyni besleyen kan damarlarında da gösterir. Dolayısıyla beyin kan damarlarının daralması neticesinde beyne giden kan ve oksijen azalabilir. Bu uyku hali gelişmesine neden olabilir.

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • Her 4 veya 6 saatte 1 veya 2 tablet kullanılabilir.
  • 24 saatte maksimum 6 tablet kullanılır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Aç karnına Nurofen içilir mi?

Düşük doz ibuprofen içeren Nurofen Cold tablet aç veya tok alınabilir. Tok alındığında hazımsızlık riski düşer.

Kaçınmam gereken yiyecek veya içecek var mı?

Hayır, bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Nurofen Cold&Flu Tablet alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz ancak Nurofen Cold&Flu düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Ne zaman daha iyi hissedeceğim?

Nurofen Cold&Flu soğuk algınlığı ilacı içerisindeki ibuprofen yarım saat ila bir saat içerisinde ağrı kesici etkisini göstermeye başlar. Bir saat içerisinde yaygın kas ve eklem ağrısı ile baş ve boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir.

Bu esnada mukozaların rahatlamasına yardımcı olan psödoefedrin HCL sayesinde daha rahat nefes almaya başlamanız ve daha rahat oksijen alarak rahatlamanız mümkündür.

Ne kadar süre alacağım?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavinin süresi genel sağlık durumunuzla ve bağışıklık sisteminizle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda soğuk algınlığının kısa sürmesi beklenir.

Diğer taraftan ek hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, iyi beslenemeyen insanlarda, aşırı çalışan insanlarda ve aşırı stres altındaki insanlarda soğuk algınlığı süresi uzayabilir ve hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Soğuk algınlığına neden olabilen yüzlerce çeşit virüsten hangisi veya hangileri tarafından enfekte olduğunuz da hastalık süresini ve şiddetini etkiler. Örneğin uzun süren kalabalık bir toplu taşıma hattında birden fazla kişiden birden fazla çeşit virüs kapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi benzer belirtilere sahip olsanız da bağışıklık sisteminiz çeşit çeşit virüsle mücadele ettiği için hastalığınız şiddetli olabilir ve iyileşmeniz zaman alabilir.

Son olarak grip aşılarının soğuk algınlığından koruması veya soğuk algınlığı süre ve şiddetini hafifletmesi beklenir.

Uzun süre kullanabilir miyim?

En az sürede yeterli Nurofen Cold&Flu Tablet almak en iyisidir. Düşük doz ibuprofen içeren bu ilaç düşük yan etki riskine sahip olsa da uzun süre veya büyük dozlarda kullanıldığında gastrit gelişme riskini arttırabilir. Psödoefedrin HCL ise kan damarlarının daralmasına neden olarak hızlı veya düzensiz kalp atışlarına veya hipertansiyon gelişmesine neden olabilir.

Nurofen ateş düşürür mü?

Evet! Her 1 adet Nurofen Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Nurofen, ateş düşürür.

200mg ibuprofen;

Nurofen Cold&Flu Tablet ağrı keser mi?

Evet! Her 1 adet Nurofen Cold&Flu Tablet 200 mg ibuprofen içerir. Ağrı hissini azaltır. Ancak Nurofen Cold&Flu Tablet ağrı kesici ilaç olarak görülmemelidir.

Gebelerin, emziren annelerin, kalp damar hastalığı olanların, hipertansiyon hastalarının, böbrek hastalığı olanların psödoefedrin hidroklorür kullanmaları önerilmemektedir.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar için, Nurofen Cold&Flu Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Hamilelik

Nurofen Cold&Flu Tablet içerisindeki hem ibuprofen hem de psödoefedrin -doktor önerisi olmaksızın- gebelik süresince hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hem ibuprofen hem de psödoefedrin hamile kadınlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Emzirme

Nurofen Cold & Flu Tablet içerisindeki ibuprofen gerektiğinde emziren kadınlar tarafından kullanılabilir. Süte geçer ancak önerilen dozlarda kullanıldığında bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Psödoefedrin HCl ise, emziren kadınlarda -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır. Psödoefedrin kan damarlarının daralmasını sağlar. Emziren kadının memesindeki kan dolaşımı azalabilir. Memede süt üretimi azalabilir. Emzirmede azalmaya neden olabilir. Ayrıca süt ile bebeğe geçerek bebekte çeşitli sağlık risklerine neden olabilir.

Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanacaksanız doktorunuz size daha düşük yan etki riski taşıyan Aferin Forte reçete edebilir.

Eğer gebeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Soru Cevap

Nurofen Cold & Flu. 24 film kaplı tablet
Nurofen ne işe yarar?

Nurofen Cold & Flu tablet, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, tonsillit ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşi düşürür. Ağrıyı hafifletir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma, gözlerin sulanması ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Nurofen ağrı kesici özelliği var mı?

Evet! Nurofen içerisinde bulunan ibuprofen NSAİİ grubundan bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.

Nurofen Cold&Flu tablet antibiyotik mi?

Hayır, Nurofen Cold Flu tablet içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Antibiyotik değildir. Antienflamatuar, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri olan ibuprofen içerir.

Nurofen adeti keser mi?

Nurofen Cold & Flu tablet içerisindeki ibuprofen dahil olmak üzere NSAİİ‘lerin yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı dolayısıyla regl tarihini etkilemesi mümkündür.

Doğurganlığımı etkiler mi?

İbuprofen dahil olmak üzere NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı almayın.

Nurofen Cold&Flu Tablet alırken alkol içebilir miyim?

Evet, içebilirsiniz. Ancak, Nurofen Cold Flu düşük doz da olsa ibuprofen içerir. Alkol alırken ek olarak ibuprofen almak midenizi daha fazla tahriş edebilir. Sigara içmek de mide tahrişi riskini arttıran faktörlerdendir.

Daha güvenli soğuk algınlığı ilacı var mı?

Psödoefedrin HCL içermeyen veya ibuprofen yerine daha güvenli olan parasetamol içeren soğuk algınlığı hapları daha düşük yan etki riskine sahiptir. Bu nedenle, doktorunuz, emziren kadınlarda, hipertansiyon hastalarında ve yaşlılarda A-ferin Forte gibi daha düşük yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçlarını önerebilir.

Nurofen alerjiye iyi gelir mi?

Nurofen içerisinde bulunan psödoefedrin HCl gözlerde sulanma, göz kaşıntısı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerine iyi gelir. Ancak bu ilaç doğrudan bir alerji ilacı değildir.

Nurofen bağımlılık yapar mı?

Hayır. Nurofen Cold & Flu tablet içerisinde bağımlılık yapması beklenilen bir ilaç etkin maddesi yoktur. Ancak kendinizi kötü hissettiğinizde Nurofen kullanmak alışkanlık haline gelebilir. İlaç ve yan etkilerinden uzaklaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yönelin.

Nurofen balgam söker mi?

Nurofen Cold & Flu tablet balgam çözücü ya da öksürük refleksini azaltıcı bir ilaç değildir. Balgamı veya öksürüğü doğrudan azaltması beklenmez. Ancak bu soğuk algınlığı ilacı, soğuk algınlığının tedavisine destek olarak daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir. Bu da öksürük ve balgam gibi belirtilerin kaybolmasını hızlandırabilir.