Oligofer

Oligofer 40 mg/15 ml oral çözelti, 15 ml hacimli çözeltide 40 mg demire eşdeğer demir protein süksinilat içerir. Oligofer FOL ise buna ek olarak 185 mikrogram folik asit içerir. Demir protein süksinat, demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır.

30 Eyl 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Oligofer Fol 40mg 15ml oral çözelti_hekimim yanımda

Oligofer 40 mg/15 ml oral çözelti, kutu içerisinde 15 ml hacimli tüplerle gelir. Her bir tüpün (flakon) içinde 40 mg Fe+3 (üç değerli demir)’e eşdeğer miktarda demir protein süksinilat içerir. Oligofer FOL oral çözelti ise ek olarak folik asit içerir.

Folik asit özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde artan folik asit ihtiyacını karşılamaya yardım eder.

İnsan vücudunda en çok bulunan mineral demirdir. Oligofer, demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılabilir. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik ve yorgunluğu tedavi edebilir. Bulantı hissi, hazımsızlık ve kaka renginin koyulaşması yaygın yan etkileridir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir. Oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) içerdikleri hemoglobin ismindeki proteinle oksijen taşırlar.

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur.

Oligofer Oral Çözelti, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Oligofer içinde ne var?

Oligofer Oral Çözelti, paket içerisinde flakonlarla gelir. Her bir flakonda 40 mg Fe+3 (üç değerli demir) eşdeğeri demir protein süksinilat içerir.

Oral çözelti içerisinde bulunan yardımcı maddeler ise şöyledir:

 • Sorbitol E420
 • Propilen glikol
 • Sodyum metil hidroksibenzoat
 • Sodyum propil hidroksibenzoat
 • Vişne esansı
 • Sodyum sakkarin

Oligofer Oral Çözelti içerisindeki temel ilaç demir protein süksinilat‘tır ve bu ilacın temel özelliklerini belirler.

Demir protein süksinilat

Demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Vücudun demir depolarını doldurmak için de kullanılabilir.

54 çalışmada toplam 8454 denek üzerinde yapılan araştırmaların derlemesinde; analiz edilen tüm demir eksikliği ilaçları etkili ve güvenli olmasına rağmen, demir protein süksinilat bileşiğinin, demir eksikliğini gidermede ve sindirim sistemi yan etkilerinin daha tolere edilebilir olması nedeniyle mükemmel bir seçim olabileceğini düşündürmüştür (kaynak).

Emzirme ve gebelik gibi durumlarda vücudun demir ihtiyacı artar. Artan demir ihtiyacını karşılamak için doktorunuz Oligofer kullanmanızı önerebilir.

Doğum esnasında kan kaybı yaşayacağınız ve bebek emzirirken daha fazla demir mineraline ihtiyacınız olduğu öngörülerek doğum öncesi demir takviyesi olarak Oligofer kullanmanız önerilebilir.

 • Aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.
 • Çoğu insan 1 hafta demir protein süksinilat aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Folik asit

Her bir Oligofer FOL oral çözelti flakonunda 185 mikrogram folinik asit bulunur.

Folinik asit (5-formil tetrahidrofolat), folat olarak bilinen vitamin grubundaki aktif formlardan biridir. Folatın sentetik bir formu olan folik asidin aksine, folinik asit gıdalarda doğal olarak bulunur. Vücutta folinik asit, diğer aktif folat formlarından herhangi birine dönüştürülebilir.

Günde iki flakon Oligofer FOL oral çözelti almak gebe veya emziren kadınların artan folik asit ihtiyacını neredeyse karşılayabilir.

Gebelik öncesi yeterli folik asit alımı fetusu;

 • nöral tüp defekti,
 • düşük doğum ağırlığı ve
 • plasentanın erken ayrılmasına

karşı koruyucu olduğundan, gebelik planlayan kadınlara gebelik öncesi dönemden başlayarak, diyete ek olarak 400 mcg/gün folik asit desteği verilmesi ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca da bu desteğin devam ettirilmesi önerilmektedir. (Türkiye Beslenme Rehberi-TÜBER, 2015)

Kimler kullanabilir?

Oligofer, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Oral çözelti olması sayesinde demir eksikliğini gidermek için çocuklara da reçete edilebilir.

Oligofer FOL oral çözelti ise ek olarak folik asit içermesi ve diğer demir eksikliği ilaçlarına nazaran nispeten daha iyi tolere edilmesi nedeniyle mide bulantısı sorunları yaşayan gebelerde öncelikli olarak tercih edilebilir.

Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Oligofer herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Oligofer oral çözelti kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte demir protein süksinilata veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa

Nasıl ve ne zaman alınır?

Açken alındığında en iyi sonucu verir.

Oligofer oral çözelti demir eksikliğini gidermek veya demir depolarını doldurmak için genellikle günde 1 flakon olacak şekilde kullanılır.

Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz günde 3 veya 4 flakon kullanmak gibi daha yüksek dozda Oligofer kullanmanızı önerebilir.

Oligofer, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Oligofer oral çözeltiyi aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Oligofer ilacınızı çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Ayrıca Oligofer ilacınızı süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 kapsül içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Oligofer oral çözelti ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Oligofer reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla Oligofer almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Size veya çocuğunuza Oligofer reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden Oligofer oral çözelti satın alırsanız, ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyabilirsiniz.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Gebelik sırasında Oligofer almak genellikle güvenlidir.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer gebelikte kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Emzirme

Oligofer kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, ilacın bir kısmı anne sütünüze geçebilir. Bu küçük miktarlardadır ve bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Oligofer oral çözeltide bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Oligofer ilacına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Oligofer ilacının tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Oligofer ilacınızı yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun.

İshal: Sıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Oligofer içerisindeki etken madde olan demir protein süksinilatın nasıl çalıştığını etkileyebilecek bazı ilaçlar vardır.

Demir protein süksinilat, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Oligofer oral çözelti arasına boşluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Oligofer almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın. Ayrıca, Demir ilaçları, çinkonun olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Demir protein süksinilat ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Oligofer nedir?

Oligofer oral çözelti içerisinde bulunan demir protein süksinilat bileşiği üç değerlikli demir içerir. Vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için demire ihtiyaç vardır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Uzun süre Oligofer almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda demir protein süksinilat almanız güvenlidir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

Demir protein süksinilat ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Gebelerin folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için gebelikten önceki 3 ila 4 ay ve gebelik süresince folik asit takviyesi alınması önerilmektedir.
Oligofer FOL Oral Çözelti gebelerin ihtiyaç duyduğu folik asit takviyesinin bir kısmını karşılar. Gebeler için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 600 mcg’dır. 1 flakon Oligofer FOL Oral Çözelti ise 185 mcg folik asit içerir.
Dolayısıyla gebeliğin ilk 3 ayındaki bir gebe ihtiyacı olan ek folik asit desteğinin yaklaşık üçte birini 1 flakon Oligofer FOL Oral Çözelti ilacından elde edebilir.

Emziren kadınların folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Emziren kadınlar için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 500 mcg’dır. 1 flakon Oligofer Fol Çözelti ise 185 mcg folik asit içerir.
Emziren kadınlar ek folik asit ihtiyacının yaklaşık üçte birini 1 flakon Oligofer FOL Oral Çözelti ilacından elde edebilir.

Bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.
Oligofer ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir.
Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Oligofer almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Bunun nedeni, enerjinizin eksik olmasının birçok nedeni olabilir.

Ne kadar süre ilaç kullanacağım?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir.
Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız.
Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.
Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.