Oroferon Depo 80 mg Tablet ve Draje

Oroferon Depo tablet ve draje ilaçları, demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik ve yorgunluğu tedavi edebilir. Demir (II) sülfat içerir. Bulantı hissi, hazımsızlık ve kaka renginin koyulaşması yaygın yan etkileridir.

30 Nis 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Oroferon Depo 80 mg kaplı tablet_HY_hekimimyanimda

Oroferon 80 mg depo kaplı tablet veya draje, adındaki bu ilaçlar demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) içerir. Her bir tableti 80 mg demire eşdeğerdir. Demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Kendimizi dinç hissetmemiz ve sağlıklı olmamız için, her bir hücremizin yeterli oksijen ve besini alması gerekir. Demir, oksijen taşınmasında kilit öneme sahip bir elementtir. 

Oksijen kırmızı kan hücreleri ile taşınır. Kırmızı kan hücrelerinde demiri taşıyan yapıya hemoglobin (Hb) denir. Kan tahlilinde Hb (hemoglobin) değeriniz düşük ise bu sizde anemi olduğuna işaret eder.

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durumda kas hücreleri dahil olmak üzere hücreler yeterli oksijeni alamaz. Halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur. 

Anemilerin nedeni her zaman demir eksikliği değildir. Kırmızı kan hücrelerinin yapısının bozulduğu ve hemoglobin yapısının bozulduğu durumlarda da anemi gelişir. Orak hücreli anemi ve talesemiler gibi.

Oroferon 80 mg depo tablet ya da draje, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Oroferon içinde ne var?

Oroferon Depo 80 mg tablet ve draje, adındaki bu ilaçlar demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) içerir. Her bir tableti 80 mg demire eşdeğerdir.

Oroferon Depo 80 mg tablet ya da draje içerisindeki temel bileşen demir (II) sülfat (Ferrous sulfate)’tır ve bu ilacın temel özelliklerini belirler.

Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) nedir?

Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır.

Vücudun demir depolarını doldurmak için de kullanılabilir. Emzirme ve gebelik gibi durumlarda ve özellikle doğum gibi kan kaybının neden olabileceği demir eksikliğinin önlenmesinde de kullanılabilir.

 • Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate), aç karnına alındığında en iyi sonucu verir. Ancak mide ağrısına neden oluyorsa yemekle birlikte almayı deneyin.
 • Çoğu insan 1 hafta demir ilacı aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Kimler Oroferon kullanabilir?

Oroferon Depo 80 mg, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Oroferon Depo 80 mg herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Oroferon Depo 80 mg tablet veya draje kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte demir içeren herhangi bir ilaca veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa

Nasıl ve ne zaman alınmalı?

Oroferon Depo 80 mg, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Oroferon ilacınızı aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Oroferon ilacınızı çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Ayrıca Oroferon ilacınızı süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Size veya çocuğunuza Oroferon Depo 80 mg reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden Oroferon Depo 80 mg satın alırsanız, eczacınıza soru sormaktan çekinmeyin ve ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyun.

Ne kadar süre ilaç kullanacağım?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir.

Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız.

Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.

Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.

Uzun süre almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda Demir (II) sülfat almanız güvenlidir.

Ne kadar alacağım?

Oroferon Depo 80 mg tablet genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Eğer bir dozu almayı unutrsanız, eğer çok geç kalmadıysanız hemen alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunuz yaklaştıysa çift doz almayın ve unuttuğunuz dozu atlayın.

Gebelik ve emzirme

Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) içeren Oroferon, genellikle gebe ve emziren kadınların kullanımına uygundur.

Gebelik

Gebelik sırasında Oroferon almak genellikle güvenlidir. Üstelik gebeyseniz, doktorunuz her bir tablette ek olarak 350 miligram folik asit içeren versiyonu olan Gynoferon kullanmanızı önerebilir.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer gebelikte kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Emzirme

Oroferon kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, ilacın bir kısmı anne sütünüze geçebilir. Bu küçük miktarlardadır ve bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür.

Oroferon kullanırken hamileyseniz ya da emziriyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Oroferon tablette bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla demir içeren ilaç veya takviye almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Oroferon içerisinde bulunan ferröz sulfata karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Oroferon 80 mg draje ya da tabletin tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Oroferon ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Oroferon reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Oroferon tablet ilacınızı yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun. 

İshalSıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Oroferon içerisindeki etken madde olan demir (II) sülfatın nasıl çalıştığını etkileyebilecek bazı ilaçlar vardır.

Demir (II) sülfat, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Oroferon arasına boşluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Oroferon almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın. Demir (II) sülfat, çinkonun olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Demir (II) sülfat ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Oroferon nedir, ne işe yarar?

Oroferon içerisinde bulunan demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) bir tür demirdir. Vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için demire ihtiyaç vardır. Artan demir ile kırmızı kan hücreleri daha verimli çalışır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Oroferon bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Oroferon, ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir. Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Oroferon almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Enerjinizin düşük olmasının birçok nedeni olabilir.

Oroferon depo 80 mg aç mı tok mu?

Oroferon Depo 80 mg, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Oroferon ne ilacı?

Oroferon, bir tür demir olan Ferrous sulfate içerir ve demir eksikliğini gidermek için kullanılır.

Oroferon adet keser mi?

Ferrous sulfate içeren Oroferon ilacının adet kesmesi veya regl periyodunu etkilemesi beklenmez.

Oroferon depo 80 mg ne için kullanılır?

Demir eksikliği tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde veya demir depolarının yeteri kadar dolu olmadığı durumlarda demir depolarını doldurmak için kullanılabilir.