Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Pantoprazol

Pantoprazol, midenin ürettiği asit miktarını azaltan Proton pompa inhibitor (PPİ) türü bir ilaçtır. Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), gastrit, peptik ülser, mide yanması gibi durumların tedavisinde kullanılabilir. Mide asidi üretimini engelleyerek ve azaltarak, hasar görmüş özofagus veya mide dokusunun iyileşmesi için zaman kazandırır.

Pantoprazol - Proton pompa inhibitor (PPİ) - HekimimYanimda.com

Pantoprazol, midenin ürettiği asit miktarını azaltan Proton pompa inhibitor (PPİ) türü bir ilaçtır. Hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması ve gastroözofageal-reflü hastalığı (GÖRH) için kullanılabilir. Pantoprazol ayrıca mide ülserlerini önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Pantoprazol, pankreas veya bağırsakta Zollinger-Ellison sendromu adı verilen bir tümörün neden olduğu nadir bir hastalık için de kullanılabilmektedir.

 • Genellikle sabah 1 kez kullanılır.
 • Şiddetli hastalıklarda doktorunuz sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanmanızı önerebilir.
 • Baş ağrısı, ishal ve mide ağrısı görülme ihtimali en yüksek yan etiler arasındadır. İlacı almayı bıraktığınızda bu yan etkiler hafifleme ve kaybolma eğilimindedir.
 • Eğer reçetesiz pantoprazol aldıysanız ve 2 hafta kullanmanıza rağmen iyileşmediyseniz, kullanmaya devam etmeden önce doktorunuza danışın.

1. Kimler pantoprazol kullanabilir ve kimler kullanmamalı?

Pantoprazol yetişkinler ve 12 yaş ve üstü çocuklar tarafından kullanılabilir. Genellikle hamilelik sırasında önerilmez.

Pantoprazol bazı insanlar için uygun değildir.

Pantoprazolün sizin için güvenli olup olmadığından emin olmak için, doktorunuza danışmanız gereken bazı durumlar:

 • geçmişte pantoprazol veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • karaciğeriniz ile ilgili herhangi bir problem varsa
 • yakın tarihte endoskopi yaptıracaksanız

Endoskopi yaptırmak için randevu aldıysanız, endoskopik işleminizden birkaç hafta önce pantoprazol almayı bırakıp bırakmayacağınızı doktorunuza sorun. Bunun nedeni, pantoprazolün yapılacak endoskopi sırasında görülebilecek bazı problemleri gizleyebilmesidir.

2. Pantoprazol nasıl ve ne zaman kullanılır

Genellikle sabahları bir tane kullanılır.

Günde iki kez Pantoprazol kullanmanız önerilirse, sabah 1 doz ve akşam 1 doz kullanabilirsiniz.

Yemekten bir saat önce pantoprazol almak en iyisidir. Tabletleri bir bardak su ile yutunuz.

Ne kadar pantoprazol kullanılmalı?

Her tablet 20 mg veya 40 mg pantoprazol içerir. Pantoprazol 20 mg tabletleri eczanelerden satın alabilirsiniz. Bunlar yetişkinlerde mide ekşimesi ve asit reflü tedavisinin kısa süreli tedavisi için uygundur.

Tabletleri yutamayan kişiler için sıvı pantoprazol reçete edilebilir.

Pantoprazol, doktorunuzun önerdiği miktarda kullanılmalıdır. Pantoprazol kullanım miktarı genellikle şöyledir:

HastalıkÖnerilen Pantoprazol dozu (günde)
hazımsızlık (dispepsi)10 mg ila 20 mg
gastroözofageal-reflü hastalığı20 mg ila 40 mg
reflü özofajitinin önlenmesinde20 mg
mide ülseri20 mg ila 40 mg
on iki parmak bağırsağı ülserinde40 mg
Zollinger-Ellison sendromu80 mg ila 160 mg

Dozlar çocuklar, yaşlılar ve karaciğer problemi olan kişiler için genellikle daha düşüktür.

Tabletler ve kapsüller

Pantoprazolü her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Emin olmadığınız durumlarda doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz. 

Sıvı pantoprazol

Sıvı pantoprazol, çocuklar ve kapsülleri veya tabletleri yutamayan insanlar için reçete edilebilir. İlaç kutusunda doğru miktarda ilaç kullanmanıza yardımcı olacak şırınga veya kaşık gibi bir ölçek vardır. Ölçeğiniz yoksa, eczacınızdan bir tane isteyin. Evinizin mutfağındaki çay kaşığı, tatlı kaşığı veya yemek kaşığı yanlış dozda ilaç vermenize neden olabilir. 

Pantoprazol dozum artacak mı veya pantoprazol dozum azalacak mı?

Doktorunuz yeterli gelmediğinde pantoprazol dozunu arttırabilir. Pantoprazol alma nedeninize bağlı olarak, doktorunuz ilk bir iki ay daha yüksek dozda pantoprazol kullanmanızı önerirken sonrasında bu dozu düşürebilir.

Ne kadar süre pantoprazol alacağım?

2 hafta boyunca pantoprazol kullandıktan sonra belirtileriniz hafiflemediyse ve kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışın.

Özellikle doktorunuza danışmadan (eczacınıza danışarak) pantoprazol kullanmaya başladıysanız ve yeterli iyileşme sağlanamadıysa, doktorunuz belirtilerinizin neden kaynaklandığını bulmak için testler isteyebilir.

Hastalığınıza bağlı olarak sadece birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen sürede pantoprazol kullanmanız gerekebilir. Bazen daha uzun süre, hatta yıllarca kullanmanız gerekebilir. 

Bazı insanların her gün pantoprazol kullanması gerekmez ve sadece semptomları olduğunda pantoprazol kullanırlar.

Daha iyi hissettiğinizde (genellikle birkaç gün veya hafta sonra), pantoprazol kullanmayı bırakabilirsiniz.Pantoprazolü bu şekilde kullanmak herkes için uygun değildir. Sizin için en iyi olanı doktorunuzla tartışın.

Pantoprazol ilacımı almayı unutursam ne olur?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Günde 1 kez pantoprazol alıyorsanız

Pantoprazol ilacınızı mümkün olduğu kadar 24 saatlik ara ile her gün aynı saatte kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

Pantoprazol ilacınızı almayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.

Ancak rutin olarak pantoprazol kullandığınız saatin üzerinden 12 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki pantoprazol kullanmanız gereken ilaç vaktine 12 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz pantoprazol dozunu atlayın.

Günde 2 kez pantoprazol alıyorsanız

Pantoprazol ilacınızı mümkün olduğu kadar 12 saatlik ara ile her gün aynı saatlerde kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

Pantoprazol ilacınızı kullanmayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.

Ancak rutin pantoprazol kullandığınız saatin üzerinden 8 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki pantoprazol kullanmanız gereken ilaç vaktine 4 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz dozu pantoprazol dozunu atlayın.

Çok fazla pantoprazol alırsam ne olur?

Kazayla 1 veya 2 ekstra doz almanın herhangi bir soruna neden olması çok düşük bir ihtimaldir. Bununla birlikte, çok fazla pantoprazol aldıysanız ve şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız:

 • kızarmış cilt
 • terleme
 • kalp atışının hızlanması
 • uykulu hissetmek
 • bulanık görme
 • şaşkınlık veya sinirlilik hali

4. Yan etkileri

Pantoprazol kullanan insanların çoğunda herhangi bir yan etki gelişmez. Ancak pantoprazol kullanımına bağlı bir yan etki gelişirse genellikle hafiftir ve pantoprazol almayı bıraktığınızda kaybolur.

Sık görülen pantoprazol yan etkileri

Yaygın yan etkiler, 100 kişiden 1’inde görülebilir. Aşağıdakiler dahil sizi rahatsız eden bir yan etki yaşarsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Pantoprazole bağlı olası ciddi yan etkiler

Ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişiden 1’inde görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora başvurun:

 • Kollarınız, yanaklarınız ve burnunuz gibi vücudunuzun güneşe maruz kalan kısımlarında kırmızı deri döküntüsü ile birlikte eklem ağrısı – bunlar subakut kutanöz lupus eritematozus adı verilen nadir bir durumun belirtileri olabilir. Uzun zamandır pantoprazol kullanıyor olsanız bile bu yan etki görülebilir.
 • Ciltte sarama, idrar renginin koyulaşması ve halsizlik – bunlar karaciğer problemlerinin belirtileri olabilir.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, pantoprazole karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gelişmesi mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar pantoprazolün neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Daha fazla bilgi için pantoprazol içeren ilacınızın içerisinden çıkan prospektüs bakabilirsiniz.

5. Pantoprazole bağlı gelişen yan etkilerle nasıl başa çıkılır?

Neler yapılabilir?

Baş ağrısı: İyi dinlenip bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Çok fazla alkol içmeyin. Eczacınızdan bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrısı genellikle pantoprazol kullanmanın ilk haftasından sonra kaybolur. Bir haftadan uzun süren veya şiddetli olan başarısı konusunda doktorunuza danışın.

Hasta hissetmek: Pantoprazol kullanırken acılı, ekşi, tuzlu veya baharatlardan zengin besinler tüketmemek kendinizi daha çabuk iyi hissetmenize yardımcı olur.

İshal veya bulantı/kusma: Sıvı kaybına bağlı gelişebilecek dehidratasyonu önlemek için sık aralarla bol su için. Normalden daha az işemek, normalden daha koyu renkte işemek ve normalden daha kötü kokulu işemek idrarın konsantre olduğuna ve vücutta suyun azaldığına yani dehidratasyona işaret eder. Bir eczacı veya doktora danışmadan ishali veya kusmayı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanmayın.

Mide ağrısı: Dinlenmeye ve rahatlamaya çalışın. Daha az miktarda ama daha sık yemek yemek ve yerken yavaş olmak acele etmemek mide ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Karnınıza bir ısı yastığı veya kapalı sıcak su şişesi koymak da yardımcı olabilir. Çok acı çekiyorsanız, eczacınızla veya doktorunuzla konuşun.

Kabızlık: Taze meyve, sebze ve tahıllar gibi diyetinize daha fazla lif katmaya çalışın. Her gün birkaç bardak su veya alkolsüz sıvı içmeye çalışın. Yapabiliyorsanız, hafif bir egzersiz yapmak da yardımcı olabilir. Kabızlık devam ederse müshil kullanmak güvenlidir. Genellikle, laktuloz en iyisidir, ancak önce bir eczacıya veya doktora danışın.

Gaz çıkarmak: Mercimek, bezelye, fasulye ve soğan gibi gaz çıkarmaya neden olan yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca daha küçük ve daha sık öğünler yemek, acele etmeden yavaşça yiyip içmek ve düzenli egzersiz yapmak gaz çıkarma şikayetlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Simetikon gibi eczaneden temin edebileceğiniz bazı ilaçlar da gaz çıkarma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

6. Hamilelik ve emzirme

Pantoprazolün genellikle hamilelik sırasında kullanılması önerilmez, çünkü güvenli olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Hamileyseniz, mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkları ilaç almadan tedavi etmek her zaman daha iyidir.

Doktorunuz ilaç kullanmadan önce, daha sık aralıklarla ama az az besin tüketmenizi ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanızı önerecektir.

Ayrıca doktorunuz, yastığınızın veya yatağınızın altına bir şey koyarak yatağınızın baş tarafını 10 ila 20 cm kadar yükseltmenizi önerebilir. Böylece boynunuz ve başınız karın kısmına göre daha yüksekte olur. Bu, mide asidinin boğazınıza doğru gitmesini (reflü) önlemeye yardımcı olur.

Bakınız: Gebelikte Reflü ve Mide Ekşimesi

Emziren kadınlarda kullanımı

Pantoprazol anne sütüne geçerbilir, ancak bebeğe zarar vermeyecek kadar küçük miktarlarda geçer. Bebeğiniz prematüre ise veya sağlık sorunları varsa, pantoprazol kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Emzirirken bu ilacı kullanmanın artıları ve eksileri hakkında doktorunuza danışın.

Doktorunuzu mutlaka haberdar edin! Eğer,

* Gebe kalmayı planlıyorsanız
* Gebeyseniz
* Emziriyorsanız

7. Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Bazı ilaçlar pantoprazolü etkileyebilir ve yan etki gelişmesi riskini arttırabilir.

Aşağıdakiler dahil herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza söyleyin:

 • digoksin benzeri kalp ilaçları
 • Rifampisin (antibiyotik)
 • itrakonazol, ketokonazol veya posakonazol gibi mantar hastalıklarında kullanılan antifungal ilaçlar
 • metotreksat (sedef hastalığı ve romatoid artrit tedavisinde kullanılabilir)
 • HIV ilaçları
 • klopidogrel ve warfarin gibi kan inceltici (kan sulandırıcı) ilaçlar

Bu ilaçlar pantoprazol ile etkileşime giren ilaçların tamamı değildir. Detaylı bilgi için ilacınızın kutusundan çıkan prospektüsa bakabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Pantoprazolün bitkisel ilaçlar ve takviyeler ile karıştırılması

Pantoprazol kullanırken, depresyon için bitkisel ilaç olan sarı kantaronu (St John’s wort) almayın. Sarı kantaron (St John’s wort) pantoprazolün olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Bitkisel ilaçlar, vitaminler veya takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza belirtin.

Pantoprazol içeren bazı ilaçlar

Panthec, Pantpas, Ulsepan, Pandev, Panto, Protonex, Pulcet, Panref, Panocer ve Protinum pantoprazol içeren ve 20 mg ile 40 mg tabletler halinde eczanelerde bulunabilinen ilaçlardır. Mide koruyucusu olarak tanınırlar.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.