Paranox Şurup

Paranox Şurup, her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

01 Haz 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Paranox Şurup_Paranoz 120 mg5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup

Paranox Şurup (Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup) her 5 ml hacimde -yani her bir ölçeğinde- 120 mg parasetamol içeren, ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.

Paranox Şurup, çok düşük yan etki olasılığına sahiptir ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebeklerde veya çocuklarda önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir. Bu ilaç pembe kutulu Parol şurup ve mor kutulu Calpol şurup ile eşdeğer (muadil) ilaçtır.

Ateş Düşürücü Asistanı

Kaç ölçek vermeliyim?

Kiloya göre Paranox Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı
YaşOrt. vücut ağırlığıDoz (mg)Hacim (ml)Ölçek
(1 ölçek = 5 ml)
0-3 ay4 kg40 mg2 mlyarım ölçekten biraz az
3-6 ay5 kg60 mg2.5 mlyarım ölçek
6-12 ay8 kg96 mg4 mlyarım ölçekten biraz fazla
1 yaş10 kg120 mg5 mlbir ölçek
2 yaş12.5 kg150 mg6.25 mlbir ölçekten biraz fazla
3 yaş14.5 kg174 mg7.25 mlbir buçuk ölçek
4 yaş16.5 kg198 mg8.25 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
5 yaş18.4 kg216 mg9 mliki ölçekten biraz az
6 yaş21.5 kg258 mg10.75 mliki ölçekten biraz fazla
7 yaş24 kg288 mg12 mliki buçuk ölçekten biraz az
8 yaş26 kg312 mg13 mliki buçuk ölçekten biraz fazla
9 yaş30 kg360 mg15 mlüç ölçek
10 yaş32 kg384 mg16 mlüç ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg17.5 mlüç buçuk ölçek
12 yaş36 kg432 mg18 mlüç buçuk ölçekten biraz fazla

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Paranox şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. Paranox şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Paranox şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Paranox şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
  4. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir defada verilecek Paranox şurup miktarı için yukarıdaki tabloya bakın!

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Bebeklerde nasıl kullanılır?

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Paranox 120 mg/5 ml şurup verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Günlük kullanılabilecek doz

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 60mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların her biri kilogram başına 10-15 mg’ı geçmemelidir.
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakın.

Doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Paranox Şurup nedir?

Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren şuruptur. Bu şurup içerisindeki etken madde olan parasetamol:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup içerisindeki etken madde olan parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.

Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

  • Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

Yan etkiler

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Paranox kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Çocuğunuz diyabet hastası ise, içeriğindeki sukroz konusunda dikkatli olmalısınız. İçeriğindeki sukroz nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
  • İçeriğindeki metil parahidroksibenzoat nedeniyle, alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
  • İçeriğindeki gliserin nedeniyle, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebebiyet verebilir.
  • Bu tıbbi ürün her dozunda (her 5 ml’de) 7,875 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

Soru Cevap

Paranox Pediatrik şurup kaç yaş için?

Paranox şurup parasetamol içerir. Bu ilaç 2 ay ve üzeri bebeklere reçete edilebilir. Doz hesabı kiloya göre yapılır.

Aferin ve Paranox şurup birlikte verilir mi?

Hem Aferin şurup hem de Paranox Pediatrik şurup etken madde olarak parasetamol içerir. Üstelik Aferin şurup içerisindeki parasetamol konsantrasyonu Paranox’a göre daha fazladır. Doğal olarak Aferin kullanıldığında muhtemelen ateş düşürücü kullanmaya gerek yoktur. Çünkü Aferin şurup, Paranox şurubun ağrı kesici ve ateş düşürücü işlerini de yapar.
Hem Aferin şurubu hem de Paranox şurubu aynı anda kullanmak gereğinden fazla parasetmol almanıza neden olabilir ve yan etki riski yaşama riskinizi arttırır. Bu nedenle doktorunuz aksini belirtmedikçe Aferin verdiğiniz çocuğa Paranox şurup vermeden önce bekleyin. Muhtemelen Aferin şurup sayesinde ateşi düşecektir.

Paranox şurup bebeklerde kullanımı nasıldır?

Önce Paranox şurubu tamamen homojen bir görüntü oluşana kadar yaklaşık 10 saniye kadar çalkalayın. Sonra bebeğinizin kilosuna göre parasetamol dozu hesaplayın. Sonra bebeğinizin ağzından yavaş yavaş içirin.

Paranox baş ağrısına iyi gelir mi?

Elbette Paranox şurup baş ağrısını hafifletmede etkilidir. Bu şurup doğru dozda verildiğinde baş ağrısını hafifletmede etkilidir.

Bebeklere Paranox şurup kaç saatte bir verilir?

Paranox şurup standart kullanımı 24 saatte 4 keredir. Her bir doz arasında en az 4 saat beklemek standarttır. Bir bebeğe doğru dozda verdiyseniz, etkisini 20-30 dakikada göstermeye başlar ve bu etki 4 saat kadar devam eder. Bu 4 saat içerisinde tekrar parasetamol verilmemesi gerekir. Aksini önerdiyse doktorunuzun önerisine uyun.

Diş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, Paranox diş ağrısına iyi gelir. Kiloya göre doz hesabı yapılarak doğru dozda verildiğinde Paranox şurubun diş ağrısını hafifletmede ideal etkisini görebilirsiniz.

Paranox Şurup ve Dolven aynı anda verilir mi?

Aynı anda Paranox ve Dolven şurup vermek doktorunuz aksini önermedikçe anlamsız ve hatalı bir davranıştır. Çünkü her ikisi de ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplardır. Bu iki ateş düşürücü şurup da ağız yoluya çocuğa verildikten yaklaşık yarım saat sonra etkisini göstermeye başlar. Paranox şurup verdiyseniz etkisini göstermeye başlamadan, beklemeden, aynı anda Dolven vermek çocuğunuzun ihtiyacı olandan daha fazla ilaç almasına neden olabilir. Çocukların ihtiyaç duyduklarından daha fazla ilaç almalarını istemeyiz. İki ilacı aynı anda kullanmak yerine, elinizdeki ateş düşürücü şurubu çocuğunuzun kilosuna göre doğru dozda verin ve yarım saat bekleyin. Ateş düşürücü asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

Ateş Düşürücü Asistanı
Paranox etkisini ne zaman gösterir?

Paranox Pediatrik şurup etkisini alındıktan yaklaşık yarım saat sonra gösterir. Paranox şurup, kiloya göre doz hesabı yapılıp ağız yoluyla verildikten sonra mide doluluğuna bağlı olarak 20 ila 30 dakika içerisinde etkili miktarda kana ulaşır.

Paranox şurup karın ağrısına iyi gelir mi?

Paranox şurup bir ağrı kesici ateş düşürücü oplan parasetamol içerir. Doğru dozda verildiğinde karın ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı ve eklem ağrısı gibi ağrıların hafiflemesinde etkilidir.

Paranox şurup gribe iyi gelir mi?

Paranox şurup içerisindeki parasetamol, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının hafiflemesine yardım eder.

Paranox şurup ne işe yarar?

Yüksek ateşin düşürülmesi, diş çıkaran bebeklerde diş ağrısının hafifletilmesi, aşı sonrası oluşabilecek yüksek ateş ve ağrının giderilmesi için Paranox reçete edilebilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına bağlı yaygın kas eklem ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir.

Paranox şurup öksürüğe iyi gelir mi?

Hayır, Paranox öksürük şurubu değildir. Öksürüğe neden olan mikroplarla savaşmaz. Balgamı çözmez. Öksürük refleksini hafifletmez.

Paranox astımı şiddetlendirir mi?

Astım ve Paranox Pediatrik şurup arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.