
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan parasetamol hap veya şurup gibi birçok farklı şekilde alınabilir. Gastrointestinal sistemden hızlıca emilen ve düşük yan etki riskleri ile çok sevilen parasetamol çoğunlukla bebeklerde/çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak şurup formuyla kullanılmaktadır.
İçindekiler
Parasetamol nedir?
Parasetamol şurup olarak ağızdan alındığında gastrointestinal sistem(mide-bağırsak..)de hızla emilir.
Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.
Bu etken maddenin plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Bu nedenle kanda uzun süre dolaşamazlar ve idrar ile atılırlar. Kan plazmasındaki parasetamol miktarının 1-4 saatte yarısı idrar ile atılır. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. %80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır.
Parasetamolün ağrı kesici özelliği yeni nesil ağrı kesici ilaçlara göre hafif kalmıştır. Ancak parasetamol; yan etkisinin yok denecek kadar az olmasından dolayı çokça tercih edilir.
Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.
Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir.
Eğer çocuğunuzda ileri derecede böbrek veya karaciğer hastalığı var ise parasetamol içeren herhangi bir şurup kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kimyasal özellikleri
Gebelik kategorisi | B |
Biyoyararlanım | %100 |
Proteinlere bağlanma oranı | %25 |
Metabolize olduğu yer | %90-95 Karaciğer |
Yarılanma ömrü | 4 saat |
Vücuttan atıldığı yer | İdrar ile atılır |
Parasetamol olası yan etkileri
- Deride makülopapüler döküntüler
- Ürtiker
- Methemoglobinemi
Parasetamol maksimum kullanım dozu:
- 6 yaşın altındaki çocuklar: maksimum günlük doz her seferde 10-15 mg/kg’ı aşmayacak şekilde 24 saatte toplam maksimum doz 60 mg/kg’dır. Hekim önerisi olmadan 3 ardışık günden daha uzun kullanılmamalıdır.
- 6-12 yaş çocuklar: Maksimum günlük doz 2g parasetamoldür.
- 12 yaş ve üzeri: Günlük maksimum doz 4 g parasetamoldür.
Bu dozları aşmamaya gayret edin. Detaylı bilgi için lütfen hekiminize ve eczacınıza danışın.
Parasetamol etken maddesi kullanım formları
- Hap: 12 yaş üstü bireylerde tablet veya kapsül olarak kullanılabilir.
- Sıvı: 12 yaşından küçük çocuklar için şurup ve süspansiyon şeklinde mevcuttur.
- Efervesan tabletler (suda eriyen tabletler): Yetişkinlerde hızlı emilim gerektiği durumlarda kullanılır.
- Suppozituar (fitil): Çocuklarda ağrı ve ateşin şuruplar ile kontrol altına alınamadığı durumlarda kullanılabilir.
- Damar içine enjeksiyon (I.V.): Sağlık profesyoneli tarafından uygulanır.
Parasetamol kullanmadan önce hekiminize danışmanız gereken bazı hastalıklar
- Parasetamole karşı aşırı duyarlılık (alerji)
- Anemi (kansızlık)
- Asstım veya bronşiolit gibi akciğer hastalıkları
- Karaciğer veya böbrek hastalıkları
- Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
- 6-fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği
Parasetamol içeren ilaçlar
Parasetamol içeren bazı ilaçlar: