Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Parol Tablet (500 mg parasetamol tablet)

Baş ve diş ağrıları, migren, ağrılı adet geçirme (dismenore), kas ağrıları (miyalji), sinir ağrısı (nevralji) ve tüm iskelet sistemi ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi tüm diğer bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da ise hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

parol 500 mg parasetamol tablet, ağrı kesici hap, HekimimYanimda.com -

Parol Tablet nedir? Bir günde kaç tane Parol içebilirim? Parol Tablet nasıl kullanılır? Hamileler ve emzirenler Parol kullanabilir mi? Kimler Parol kullanırken dikkatli olmalıdır? Parol yan etkileri neler?

Bu ilaç, hafif ila orta dereceli ağrıları (baş ağrısı, adet dönemlerinde görülen ağrı, diş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, romatizma ağrısı veya soğuk algınlığındaki ağrı durumları…) tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Parol Tablet Nedir?

Parol 500 mg tablet, her bir tablette 500 mg parasetamol içeren ağrı kesici (analjezik) ve ateş düşürücü (antipiretik) etki gösteren bir ilaçtır. (1)

 • Ateş düşürür: Hipotalamustaki termoregülasyon merkezi üzerindeki etkisi ile antipiretik (ateş düşürücü) etki gösterir.
 • Ağrı kesicidir: Parasetamolün beyinde ve omurilikte prostaglandin üretimini azaltarak ağrıyı hafiflettiği düşünülmektedir. Prostaglandinler, vücut tarafından yaralanma ve bazı hastalıklara yanıt olarak üretilir.

Parol tablet vücuda alındıktan sonra, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini 15-30 dakika içerisinde göstermeye başlar. Parasetamolün en yüksek etkisini göstermesi bir saat kadar sürebilir.

Parasetamol, vücuda hızlı ve düzenli olarak dağılır. Parasetamolün ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi 3-4 saat sürer.

Parol Plus Tablet Nedir?

Her 1 adet Parol Plus Tablet, 250 mg parasetamol + 150 mg propifenazon + 50 mg kafein içerir.

Parol Plus Tablet, içerdiği parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir. Kafein ise ağrı kesici etkiyi arttırır. Buradaki kafein çayda, çikolatada ve kahvede doğal olarak bulanan kafendir.

Parasetamol ile birlikte kafein almak ağrı hissini daha hızlı hafifletebilir.

Bir fincan türk kahvesi yaklaşık olarak 65 mg kafein içerir. Dolayısıyla Bir adet Parol Plus tablet içtiğinizde neredeyse bir fincan türk kahvesi içmiş kadar kafein alırsınız. Bu da daha hızlı kalp atışı, daha hızlı metabolizma ve daha uyanık olma anlamına gelir. Eğer uyumanız gereken saatlerde Parol Plus tablet alırsanız doğal olarak uykunuz kaçabilir.

Bakınız: Kafein Nedir?

Parol Plus tablet, Parol tabletten 250 mg daha az parasetamol ve 50 mg daha fazla kafein içerir. Ek olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren 150 mg propifenazon içerir. 

Bu kombinasyon Parol tablete göre ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak daha etkili olabilir. Ancak daha fazla yan etki riskine sahiptir. Parol Plus Tabletin yan etkileri için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız Parol Plus Tablet kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Parol Tablet Kullanım Dozu

Bir günde kaç tane parol tablet içilebilir?

Yetişkinlerde

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde tavsiye edilen Parol Tablet kullanım dozu, gerektiğinde:

 • Her 4-6 saatte bir 1 veya 2 tablettir (500 mg -1000 mg ‘dır).
 • Maksimum günlük toplam doz 6 tablettir (3000 mg’dır).
 • Uzun süreli ve günlük 4 gr ve üzeri parasetamol (8 tablet Parol) kullanımının ciddi yan etkileri vardır. (1)

Baş ağrısını hafifletmek için Parol Tablet kullanıyorsanız, parol tablet ile birlikte kafein alırsanız baş ağrısını daha hızlı hafifletebilirsiniz.

Bitter çikolata, siyah çay veya kahvede bulunan kafein, parasetamolün baş ağrısını hafifletme yeteneğini güçlendirebilir. Ancak fazla kafein herkes için uygun olmayabilir.

Parasetamol + kafein, yüksek kaliteli üç çalışmada plasebo ile karşılaştırıldığında, gerilim tipi baş ağrısı için plaseboya üstün geldiği görüldü. (3)

Alkol kullanan kişiler, günlük 4 adet Parol Tablet’ten fazla kullanmamaya dikkat etmelidir. Vücuda alkol alındığında, hem alkolün hem de parasetamolün oluşturacağı toplam toksik etki nedeniyle, günlük alınan toplam parasetamol dozunun 2000 mg’ı (4 adet Parol Tablet) aşmaması gerekir.

14 gün boyunca 4 g/gün parasetamol alan sağlıklı yetişkin gönüllülerin %39’unda alanin aminotransferaz (ALT) anlamlı şekilde yükselmiştir. (2)

Çocuklarda

6-12 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle kullanılması tavsiye edilen Parol Tablet kullanım dozu gerektiğinde:

 • Her 4-6 saatte bir yarım tablet veya 1 tablet (250 mg – 500 mg’dır).
 • Maksimum günlük doz 4 tablettir (2000mg’dır).
 • Çocuklarda 4 saatten daha sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan daha fazla verilmemelidir.

12 yaşından küçük çocuklarda; Parol Şurup, Calpol Şurup, Minoset Şurup, Parol Plus Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol etken maddesi içeren şuruplar kullanılabilir.

Bakınız: Parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar

12 yaşından küçük çocuklarda parasetamol verilirken kilogram başına 10-15mg parasetamol olacak şekilde doz hesaplanmalıdır. (4) Bu hesabı Ateş Düşürücü Asistanı ile hızlıca yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Gerektiğinde önerilen dozda kullanın.

İlacı bol suyla bütün olarak çiğnemeden yutun. Aç veya tok kullanılabilir ancak, tokken içildiğinde etkisi azalabilir.

Parol ilacını, ağrı tedavisinde 10 günden uzun süre (çocuklarda 5 gün), yüksek ateş tedavisinde ise 3 günden uzun süre kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Gebelik

Parasetamol gebelik kategorisi: B’dir. Parol hamilelikte doktor önerisiyle kullanılabilir.

Parasetamol, gebelik boyunca ateş düşürücü (antipiretik) veya ağrı kesici (analjezik) tedavi için ilk tercihtir. Parasetamol, hamileliğin tüm evrelerinde yüksek sıcaklığı düşürmek ve ağrıyı gidermek için rutin olarak kullanılmıştır. Doğmamış bebek üzerinde zararlı etkileri olduğuna dair net bir kanıt yoktur. (5)

Ancak hamilelik sırasında kullanılan her ilaçta olduğu gibi, Parol Tableti de mümkün olan en az süreyle ve mümkün olan en az dozda kullanın.

Parol Tablet, hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılarak düşük dozlarda güvenle kullanılabilir.

Vermidon Tablet, Parol Plus Tablet, Minoset Plus Tablet gibi; parasetamol ve kafeini birleştiren tabletlerin gebelerde kullanılması tavsiye edilmez. Yüksek kafein seviyeleri, bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir ve bu da bebeklerin daha sonraki yaşamlarında sağlık sorunları riskini artırabilir.

Çok fazla kafein düşüklere neden olabilir. Çay, kahve, kola ve bitter çikolata gibi besinlerde bulunan kafeinin gebelik üzerinde etkileri hakkında daha fazla bilgi alın.

Bakınız: Hamileler kahve içebilir mi?

Emzirme

Emzirme döneminde parasetamol, önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol anne sütüne bir miktar geçer ancak, bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. (6)

Parol Tableti emzirme döneminde doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Uyarılar ve Öneriler

Tüm dünyada, ucuz fiyatı ve kolay temin edilmesi nedeniyle artan reçetesiz parasetamol satışı ve kullanımı nedeniyle karaciğer zehirlenmesi vakalarında artış görülmektedir. (1)

Parasetamol yan etki riski düşük bir ilaçtır, ancak hala bir ilaçtır! Katlanabildiğiniz ağrılarda, ilaç kullanmamak hala en sağlıklı yöntemdir.

Hafif baş ağrılarında bol bol oksijen almak ve bol bol su içmek ile kan dolaşımınızı hızlandıracak hafif tempoda egzersiz beyninize ulaşan temiz oksijen miktarını arttırarak baş ağrınızı hafifletebilir.

Parasetamol, tüm dünyada çocukların yaşadığı ağrı ve ateşin tedavisinde, gebelerde ve emzirenlerde ağrı tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçtır.

Önerilen dozda kullanıldığında genellikle, güvenli ve etkili olarak kabul edilir.

Ancak, parasetamolün yan etki ihtimali düşük bir ilaç olmasına güvenilerek ve reçetesiz olarak temin edilerek yapılan fazla parasetamol kullanımı, parasetamol doz aşımına neden olabilmekte ve karaciğer enzimlerinin (ALT, AST) anlamlı şekilde yükselmesine neden olabilmektedir. (2)

Yan Etkileri

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Parasetamol zehirlenmesi, çok fazla parasetamol almaktan kaynaklanır. Parasetamol, karaciğerde metabolize olur. Karaciğer, parasetamolü işler ve onu farklı bir maddeye dönüştürür. Çok fazla parasetamol alırsanız, karaciğeriniz bu maddeden çok daha fazla üretir. Ve çok fazla olduğunda, bu madde karaciğerinize zarar verebilir. Karaciğerin hasar gördüğüne işaret eden bazı belirtiler:

 • cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısmının sararması (sarılık)
 • karnınızın sağ üst bölgesinde ağrı
 • yorgunluk
 • mide bulantısı ya da kusma
 • iştah kaybı
 • normalden daha fazla terleme
 • soluk ten rengi
 • olağandışı morarma veya kanama
 • idrar renginde koyulaşma

Sonrasında böbreklerden süzülerek vücuttan idrar yoluyla atılır. Parasetamol dozunun yaklaşık %85’i 24 saat içinde idrarda serbest ve konjuge parasetamol olarak atılır. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlarParol tablet, Minoset tablet, Panadol TabletParol Plus ŞurupCalpol 6 Plus ŞurupA-ferin Forte Tablet … gibi parasetamol içeren ilaçlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

 • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
 • Anemi (kansızlık)
 • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
 • Karaciğer veya böbrek sorunları
 • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
 • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Bu hastalıklardan bir veya birkaçına sahipseniz parasetamol kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Parasetamol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

 • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
 • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
 • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
 • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
 • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
 • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
 • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
 • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
 • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
 • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Eşdeğerleri

Aşağıdaki ilaçlar, her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren eşdeğer ilaçlardır.

Soru-Cevap

Parol kullananlar kendi yorum ve sorularını aşağıya yazabilirler.

2 tane Parol içilir mi?

Parol tablet şiddetli ağrı durumunda yetişkinler tarafından bir defada 2 tane içilebilir. Migren gibi şiddetli baş ağrılarının tedavisinde önerilen parasetamol dozu 1 gram parasetamol yani 2 adet Parol tablettir.

Ancak bir tane Parol tablet içip yeterli gelmediğinde bir saat sonra ikinci Parol tableti içmeyi tercih etmek gün sonunda daha az Parol tablet tüketmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz aksini önermedikçe günde toplam 6 taneden fazla parol tablet içmemelisiniz.

Aferin ve Parol aynı anda içilir mi?

A-ferin Forte ve A-ferin Sinüs gibi ilaçlar etken madde olarak parasetamol içerir. Aferin ile birlikte Parol tablet almak günlük almanız gereken maksimum dozdan daha fazla Parol tablet almanıza neden olabilir. A-ferin aldıktan sonra bir saat beklemeniz ağrılarınızı hafifletebilir ve Parol ihtiyacınızı ortadan kaldırabilir.

A-ferin ve Parol tabletleri birlikte kullanıyorsanız günlük toplam 5 tableti geçmek yan etki riskini arttırır.

YORUM YAP

“Parol Tablet (500 mg parasetamol tablet)” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.