Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup

Pedifen Şurup, her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup, ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan biridir. Her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. 

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup ibuprofen etken maddesi içerir.

  • Dezavantajı: Parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar kadar güvenli değildir. Yan etki yapma olasılıkları Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha yüksektir.
  • Avantajı: Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha etkilidir. Ateş düşürme ve ağrı şikayetlerini azaltma konusunda daha güçlüdür.

Özetle, parasetamol daha güvenli, ibuprofen daha etkilidir.

Pedifen şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı sizin için hassasiyet ile hesaplama yapacaktır.

Ateş Düşürücü Asistanı ile parol, calpol, dolven, apireks, ibu-fort, pedifen, brus, tylol, ibufen, minoset … şurup dozunu hızlıca hesaplamak için görsele dokunun/tıklayın.

1. Pedifen Şurup nedir?

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 100 mg ibuprofen içeren şuruptur.

Bakınız: Çocuklar için İbuprofen

Pedifen Pediyatrik Şurup, etkin maddesi olan ibuprofen, NSAİİ olarak adlandırılan non-steroidantiinflamatuvar (steroid olmayan iltihap giderici) bir ilaç sınıfına aittir.

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

2. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup ne için kullanılır?

  • çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) belirtilerinin tedavisi
  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için

3. Yüksek ateş nedir?

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

3.1. Çocukların ateşi neden çıkar/yükselir?

Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

  • Doktor önerisi olmadan 2 yaşından küçük bebeklerde ateş düşürücü kullanmayınız.
  • Doktor önerisi olmadan 6 yaşından küçük çocuklarda ibuprofen etken maddesi içeren ilaçlar kullanmayınız.

3.2. Ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Klasik ateş düşürücüler: 0 – 5 yaş için: Klasik ateş düşürücülerle en doğru sonucu makattan ateş ölçümü verir. Kulak ve koltuk altından da ölçümleme yapılabilir. 5 yaş sonrası: Ateş ölçümü ağızdan yapılabilir.

Yeni nesil lazerli ateş ölçerler ateş ölçme işlemini oldukça kolaylaştırmıştır. Bebekli her ailenin ateş ölçer bulundurması önemlidir.

4. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Pedifen Pediyatrik Şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Pedifen Pediyatrik Şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurubun olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.

Bebeklerde ve Çocuklarda günlük ibuprofen kullanım dozları:

Kaç ölçek Pedifen Şurup vermeliyim?

Kiloya göre Pedifen Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

(tabloya bakarken cep telefonunuzu yatay tutunuz)

Yaş aralığıGünde kaç defa?Her defasında kaç ml? (Enjektör)Her defasında kaç ölçek?
6 ay – 1 yaş (çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile)32.5 mlyarım ölçek
1 – 2 yaş 3 veya 42.5 mlyarım ölçek
3 – 7 yaş3 veya 45 mlbir ölçek
8 – 12 yaş3 veya 410 mliki ölçek
  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan ölçek ile Her defasında kaç ölçek? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • Doz ayarlamasını 1 adet enjektör ile Her defasında kaç ml? sütununa göre yapabilirsiniz.
  • 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır. Yetişkinler günde 3 veya 4 defada toplam 1800mg ibuprofen alabilirler.
  • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde İbuprofen kullanımı önerilmez.
  • 6 yaş altı çocuklarda Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

4.1. Günlük kullanılabilecek Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup dozu:

  • İbuprofen, 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak kullanıldığında, şurup uzun süreler kullanılmamalı ve 6 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar: Olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır. 
  • 12 yaş ve üzeri: Önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).

4.2. Pedifen Pediyatrik Şurup kullanımı ve doz aşımı:

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

5. Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir

  • Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
  • Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
  • Tepki vermeyen, uyandırılamayan
  • Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
  • 39-40 derece üzerinde ateşi olan
  • Daha önce ateşli havale geçiren
  • 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
  • Daha önceden bilinen hastalığı olan
  • Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
  • Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
  • 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
  • Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
  • İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar
pedifen

6. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup bebekler için zararlı mı?

Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır. Bazıları:

Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

  • 7 kg’dan hafif bebeklerde doktor reçetesi olmadan Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanılmamalıdır!
  • 6 yaşından küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanımı tavsiye edilemez.

Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

7. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup yan etkileri ve bilinmesi gerekenler:

Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

7.1. Aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

  • Çocuğunuz ibuprofene veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) ise,
  • Çocuğunuz daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen (ürtiker) gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyse,
  • Çocuğunuz sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyse,
  • Çocuğunuzun tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıkları varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyse,
  • Çocuğunuzun şiddetli kalp yetmezliği var ise,
  • İbuprofen kullanırken çocuğunuzda mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülserasyon) oluşur ise,
  • Çocuğunuzda ağır karaciğer yetmezliği var ise,
  • Çocuğunuzda ağır böbrek yetmezliği (glomerüler filtrasyon<30ml/dk) var ise,
  • Çocuğunuzda kanamaya eğilim artmış ise (kolay kanamaya neden olan durumlar var ise),
  • Ayrıca koroner arter bypass cerrahisi (kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemde ibuprofen içeren ateş düşürücüler kullanılmamalıdır.

7.2. Aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

  • Çocuğunuz astım hastası ise, veya daha önce astım geçirdiyse; bronşlarda spazma yolaçabilir,
  • Çocuğunuz önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyse; bu tablolarda alevlenme görülebilir,
  • Çocuğunuzda böbrek hastalığı varsa; böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekebilir. İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçları uzun süre kullanan kişilerde böbrek işlevlerinin bozulma riski, kalp yetmezliği ve karaciğer bozukluğu olanlarda, idrar söktürücü (diüretik) ve ADE  inhibitörü sınıfı tansiyon ilacı alanlarda ve yaşlılarda yükselmektedir,
  • Çocuğunuzda karaciğer hastalığı varsa,
  • Çocuğunuzda kalp hastalığı varsa ya da tansiyonu (kan basıncı) yüksek ise; vücudun çeşitli bölümlerinde su tutulması ve bunun sonucunda şişmeler (ödem) görülebilir,
  • İbuprofen ve benzeri ilaçlar, özellikle yüksek dozlarda ve uzun süreyle kullanıldıklarında, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme (felç) riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur. Kalp veya damar hastalıkları olan, daha önce inme geçirmiş olan veya bu gibi durumlar için risk taşıyanlarda (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya şekerhastalığı olanlar ya da sigara içenlerde) tedavi doktor veya eczacı ile görüşülmelidir.
  • İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçlar uzun süreli (süreğen) kullanıldığında, çocuğunuz önceden bu türlü bir hastalık geçirmemiş olsa bile, mide-bağırsak kanalında ülserler, kanama ve  delinme oluşabilmektedir. Bu türlü istenmeyen etkilerin ortaya çıkma riski, daha önce böyle bir hastalık geçirmiş olanlarda, yaşlı kişilerde, yüksek ilaç dozlarında ve tedavi süresi  uzadıkça artmaktadır.
  • Çocuğunuzun vücudunda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktora başvurunuz. 
  • Çocuğunuzda üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı ve kusma, ya da ensesinde katılık hissi ortaya çıkarsa hemen doktora başvurunuz; bir tür beyin zarı iltihabı (aseptik menenjit) belirtileri olabilir.
  • Çocuğunuzun cildinde kızarıklık, döküntüler belirirse, hemen doktora başvurmalısınız.

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

7.3. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Bazı hastalarda etkileşimler bildirildiği için, ibuprofen tedavisinde iken, çocuğunuz için aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız:

  • Aminoglikozit sınıfı antibiyotikler (örn. gentamisin, kanamisin, streptomisin); bunların atılımları azalabilir ve istenmeyen etkileri artabilir.
  • Yüksek tansiyon ilaçları; tansiyon düşürücü etki azalabilir.-NSAİİ’ler, ADE inhibitörleri,beta-blokerler vediüretikler gibi yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir. Diüretikler ayrıca, NSAİİ’lerin nefrotoksisite (böbrekler üzerine zararlı etki) riskini artırabilir.
  • Kolestiramin: İbuprofenin, kolestiramin ile birlikte uygulanması, ibuprofenin mide bağırsak kanalındaki emilimini azaltabilir. Fakat klinik önemi bilinmemektedir.
  • Sülfonilüre: NSAİİ’ler sülfonilüre tedavilerini potansiyalize edebilirler. Sülfonilüre tedavisi görmekte olan hastalarda ibuprofen kullanımı ile çok seyrekhipoglisemi rapor edilmiştir.
  • Mifepriston: NSAİİ’lerin prostaglandin etkiyi ters yönde etkileme özellikleri sebebiyle, teorik olarak ilacın etkililiğinde azalma olabilir. Sınırlı kanıt, prostaglandin ile NSAİİ’lerin aynı gün birlikte uygulanmasının, mifepriston veya prostaglandinin servikal olgunlaşma veya uterus kontraktilitesi (rahmin kasılması) üzerindeki etkilerini olumsuz etkilemediğini ve hamileliğin medikal terminasyonunun (tıbbi olarak sonlandırılması) klinik etkililiğini düşürmediğini göstermektedir.
  • CYP2C9 İnhibitörleri (Karaciğerde ilaçların etkisiz hale getirilmesinde görev yapan proteinleri durduran ilaç grubu) : İbuprofenin, CYP2C9 inhibitörleri ile birlikte uygulanması, ibuprofene (CYP2C9 enzimlerini etkileyen madde) maruziyeti arttırabilir.Vorikonazol ve flukonazol (mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar, CYP2C9 inhibitörleri) ile yapılan bir çalışmada, yaklaşık %80-100 oranında artmış bir S(+)-ibuprofen maruziyeti gösterilmiştir. Özellikle yüksek dozdaki ibuprofenin vorikonazol veya flukonazol gibi güçlüCYP2C9 inhibitörleri ile birlikte uygulanması durumunda, ibuprofen dozunun düşürülmesi düşünülmelidir.
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (örn. varfarin); pıhtılaşma engelleyici etki artabilir.
  • Pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcuklarının faaliyetini engelleyen ilaçlar (antitrombosit ajanlar, örn. aspirin dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin geri-alım inhibitörleri (örn., fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin);NSAİİ’ler ile birlikte kullanıldıklarında mide-bağırsak kanalında kanama riskini arttırabilirler.-Aspirin; istenmeyen etki olasılığı artabilir.
  • Ginkgo biloba bitkisel özütü; mide-bağırsak kanalında kanama riski artabilir.
  • İdrar söktürücüler (örn. furosemid); idrar söktürücü etki azalabilir ve böbrek bozukluğu riski artabilir.
  • Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn., digoksin, digitoksin); bu ilaçların kan düzeyleri artabilir.
  • Kaptopril ile birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır.-Kinolonsınıfı antibiyotikler (örn., siprofloksasin); nöbet (konvülsiyon) gelişme riski vardır.
  • Diğer ağrı kesiciler (COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİİ’ler; örn., aspirin, naproksen, selekoksib, nimesülid); iki veya daha fazla NSAİ ilacın birlikte kullanılmasından kaçınılmalıdır.
  • Kortizon grubu ilaçlar; mide-bağırsak kanalında ülser ve kanama riski artabilir.
  • Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ve metotreksat (romatizmal eklemhastalıklarında ve bazı kanser türlerinde kullanılan bir ilaç); vücuttan atılımları azalabilir. NSAİİ’ler, metotreksatın tubular sekresyonunu (idrara atılmasını) engelleyebilir ve metotreksatın klerensini (temizlenmesini) düşürebilir.
  • Mifepriston (düşük ilacı); ilacın etkililiğinde azalmaya neden olabilir.-Siklosporin; böbrek bozukluğu riskinde artış olabilir.
  • Takrolimus; NSAİİ’ler ile beraber kullanıldığında böbrek üzerine olan zararlı etkilerinde artış olabilir.
  • Tiklopidin ile birlikte kullanılmamalıdır.
  • Zidovudin; NSAİİ’ler ile beraber verildiğinde kandaki toksik etki riskinde artış olabilir. Aynı zamanda zidovudin ve ibuprofen tedavisi alan HIV (+) hemofili (kanamanın durmaması sorunu) hastalarında kan oturması ve eklem boşluğunda kan birikmesi riskinde artışa ilişkin kanıt bulunmaktadır.

Eğer çocuğunuzda reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

7.4. Pedifen 100 mg/5 ml Pediyatrik Şurup içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Pedifen, her 5 ml ölçekte 3,3 g şeker (sukroz) ve 0,5 g sorbitol içermektedir. Bu nedenle nadir kalıtımsal fruktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorpsiyon veya sükraz-izomaltaz yetmezliği problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
  • Pedifen aynı zamanda gliserin içermektedir. Gliserin yüksek dozlarda bazen baş ağrısı, midede huzursuzluk ve diyareye yol açabilir.
  • Küçük bir grup insan bu üründe bulunan günbatımı sarısına (E110) karşı alerjik olabilir. Alerjik reaksiyonlar seyrektir fakat aspirine alerjik olan kişilerde E110 ile alerjik reaksiyon yaygındır. Aspirine alerjik kişiler Pedifen Şurup kullanmamalıdır.
  • Ayrıca, içerdiği parahidroksibenzoatlar nedeniyle, alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.

8. Eşdeğerleri

Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:

İçerikler tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. Doktor, eczacı veya prospektüs yerine geçmez. Daha fazla bilgi al! 

Yorumlarınızı, sorularınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz