
Pedifen Cold & Flu Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;
- ağrı kesici ve ateş düşürücü (ibuprofen)
- antihistaminik (klorfeniramin maleat)
- mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)
olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.
Ateş düşürücü ve ağrı kesici etki gösterir. Grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. Bu ilacın 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.
Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero Şurup ya da A-ferin Pediatrik Şurup gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.
Kısaca: 1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl
Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da Pedifen Cold soğuk algınlığı şurubu reçete edebilir.
İçindekiler
- İçinde ne var?
- Nasıl kullanılır?
- Ateş düşürür mü?
- Ateş düşürücü ve Pedifen Cold & Flu şurup birlikte verilir mi?
- Pedifen Cold & Flu Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?
- İburamin Zero Süspansiyon ile farkı ne?
- İburamin Zero mu? Yoksa Pedifen Cold & Flu Şurup mu tercih etmeliyim?
- Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar
- Doktora danışmadan satın alabilir miyim?
- Eşdeğerleri (muadil ilaçlar)
- Soru Cevap
İçinde ne var?
Bu şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
Şurup içmek yerine hap yutmayı tercih ederseniz: 10 ml yani 2 ölçek Pedifen Cold & Flu Şurup ile bir adet film kaplı İburamin Cold Tablet eşdeğerdir. (1 hap=10 ml şurup)
İbuprofen
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.
İbuprofen;
- anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
- analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
- antipiretik (ateş düşürücü)
etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)
İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.
İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)
Klorfeniramin maleat
Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)
Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.
Histamin salınımının neden olduğu,
- Rinit
- Hapşırma
- Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
- Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
- Kırmızı veya kaşıntılı gözler
gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)
Psödoefedrin HCl
Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.
Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.
Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.
Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.
Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)
Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)
Nasıl kullanılır?
Yaş | Kaç ölçek? | Kaç ml? | Kaç defa? |
---|---|---|---|
6 yaş altında | – | – | – |
6 – 9 yaş | 1,5 ölçek | 7-8 ml | 3 veya 4 |
9 -12 yaş | 2 ölçek | 10 ml | 3 veya 4 |
12 yaş üzeri | 4 ölçek | 20 ml | 3 veya 4 |
- Pedifen Cold & Flu Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
- 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
- Bu şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
- 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
- Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
- Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.
Bu şurubun bebeklerde kullanılması önerilmez. 6 ila 9 yaş arasındaki çocuklarda ise önerilen kullanımı günde 3 veya 4 kez alınacak bir buçuk ölçek şuruptur.
Bu şurubun yaygın kullanımı 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklardır. Bir nedenle hap yutamayan yetişkinler de kullanabilir.
Pedifen Cold & Flu Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz. Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.
Bu şurubun standart kullanımı günde 3 veya 4 kez kullanmaktır.
Ateş düşürür mü?
Bu soğuk algınlığı şurubu her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücü şuruplarla eşdeğerdir.
1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup = 1 ölçek (5 ml) Pedifen Şurup + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
Diğer bir ifade ile Pedifen Cold & Flu Şurubun; Dolven şurup, Pedifen şurup, Apireks şurup, Brus şurup, İbu-Fort şurup ya da Bruprex şurup gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri vardır.
Pedifen Cold soğuk algınlığı şurubu, aynı hacimdeki, dolven şurup, Pedifen şurup, Apireks şurup ve Brus şurup gibi ateş düşürücü şuruplarla aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır.
Ancak Pedifen Cold & Flu Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.
Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki Pedifen Cold & Flu Şurup kullanabilirsiniz.
Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.
Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.
Ateş düşürücü ve Pedifen Cold & Flu şurup birlikte verilir mi?
Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Pedifen Cold & Flu Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır.
Pedifen Cold & Flu Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Bu şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Pedifen Cold soğuk algınlığı şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.
Not: Doktorunuz 2 ölçek vermek yerine; 1 ölçek Pedifen Cold & Flu Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.
Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?
Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece Pedifen Cold & Flu Şurup kullanabilirsiniz.
Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.
Pedifen Cold & Flu Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?
Hayır! Pedifen Cold & Flu Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.
1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl
Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de Pedifen Cold şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, Pedifen Cold şurup ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).
İburamin Zero Süspansiyon ile farkı ne?
1 ölçek (5 ml) Pedifen Cold & Flu Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl
Pedifen Cold & Flu Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni Pedifen Cold şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.
Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.
Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.
İburamin Zero mu? Yoksa Pedifen Cold & Flu Şurup mu tercih etmeliyim?
Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.
Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.
Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:
- 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
- 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
- 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
- Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
- Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa Pedifen Cold & Flu Şurup, Coldfen Şurup veya İburamin Cold Şurup tercih edilebilir.
Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış
İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
- Pedifen Cold & Flu Şurup, İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu dört ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.
- Pedifen Cold & Flu Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
- Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
- İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.
- Pedifen Cold & Flu Şurup, İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
- İburamin Cold Şurup, İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
- Coldfen Şurup, İburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
- A-ferin Plus Şurup, A-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.
Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.
Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar
Pedifen şurup, Apireks şurup, Dolven şurup, Brus şurup, İbu-Fort şurup ya da Bruprex şurup gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse Pedifen Cold & Flu Şurup da kullanmamalısınız.
Bu şurup kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.
Doktora danışmadan satın alabilir miyim?
Pedifen Cold & Flu Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.
Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda Pedifen Cold & Flu Şurup kullanmanızı önermeyiz!
Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:
- Çocuğunuza daha önce Coldfen Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup veya İburamin Cold Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, Pedifen Cold & Flu Şurubu çocuğunuza verebilirsiniz.
- Çocuğunuz daha önce A-ferin Plus Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Apireks şurup, Dolven şurup, Pedifen şurup, Brus şurup, İbu-Fort şurup ya da Bruprex şurup kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve ibuprofene alerjisi yoksa Pedifen Cold & Flu Şurup içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.
Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocuklarınızda, Pedifen Cold soğuk algınlığı şurubu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.
Eşdeğerleri (muadil ilaçlar)
Aşağıdaki soğuk algınlığı şurupları eşdeğer (muadil) ilaçlardır.
- Coldaway Plus Şurup
- İburamin Cold Şurup
- Pedifen Cold & Flu Şurup
- İbucold Plus Şurup
- DroFlu Cold Plus Şurup
- Coldfen Şurup
Soru Cevap
Bu soğuk algınlığı şurubu yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve yaygın kas eklem ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.
Baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi yan etkiler Pedifen Cold Flu şurubun yaygın yan etkileridir. Ayrıca yan etki olarak; kan veya kahve telvesi gibi kusma veya kaka renginin koyu kırmızı veya siyah olması gibi mide bağırsak kanaması belirtileri de görülebilir. Bunlar Pedifen Cold Flu şurubun tüm yan etkileri değildir. Tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.
Evet, Pedifen Cold Flu yüksek ateşi düşürmede etkilidir. Pedifen Cold Flu içerisinde tıpkı Pedifen Şurup gibi her 5 ml hacimde 100mg ibuprofen vardır. İbuprofen yüksek ateşi düşürme ve ağrı hissini azalatma yetenekleri olan bir ilaçtır.
Hayır, bu soğuk algınlığı şurubu öksürük refleksini azaltan ya da balgamı çözen ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele eden bir öksürük şurubu değildir. Soğuk algınlığı tedavisine destek olarak iyileşmeyi hızlandırabilir ve neticesinde öksürük de azalabilir ancak bu şurup doğrudan bir öksürük ilacı değildir.
Hayır, bu şurup içinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir etken madde yoktur. Bu ilaç antibiyotik değildir. Soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.
Pedifen Cold soğuk algınlığı şurubu içerisindeki etken maddeler ile Calpol içerisindeki etken madde tamamen farklıdır. Gerektiğinde aynı anda verilebilir. Ancak çoğu zaman bu iki ilacı aynı anda vermek gereksizdir. Pedifen içerisinde zaten bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofen etken maddesi bulunur. Dolayısıyla Pedifen Cold Flu verdikten sonra yaklaşık yarım saat sonra çocuğunuzun ateşinin düşmesi ve ağrı hissinin hafiflemesi beklenir. Bu da Calpol verme nedenini ortadan kaldırır. Eğer Pedifen Cold Flu verdikten yaklaşık yarım saat sonra hala yüksek ateş varsa o zaman Calpol verilebilir. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.
Hayır, hem Pedifen hem de Dolven 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Pedifen soğuk algınlığı şurubu doğru dozda verildiğinde Dolven şurup verilmesini amaçsız kılar. Pedifen Cold Flu şurup, Dolven şurubun ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerini sağlar. Ancak soğuk algınlığı belirtileri yoksa hedef sadece yüksek ateşi düşürmek veya ağrı hissini hafifletmek ise o zaman sadece Dolven vermek yeterli olur. Bu iki ilacın aynı anda kullanılması genel olarak anlamsızdır. Yan etki riskini arttırır. Farklı şekilde öneride bulunduysa doktorunuzun önerilerine uyun.
Hayır, Pedifen hamilelikte kullanılmamalıdır. Bu şurup, ibuprofen ve psödoefedrin HCL gibi hamile kadınlar için sağlık riski oluşturan etken maddeler içerir.
Pedifen Cold Flu şurup, emziren annelerde çeşitli sağlık risklerine neden olur. Anne sütünün azalması ihtimali gibi. Ayrıca ilaç içerisindeki psödoefedrin anne sütüne geçer ve bebekte de çeşitli sağlık risklerine neden olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız ve soğuk algınlığı ilacı kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz Aferin Forte gibi daha az yan etki riski taşıyan ilaçlar kullanmanızı önerebilir.
YORUM YAP