Peditus Şurup

Peditus Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, antihistaminik ve nazal dekonjestan etkileri olan bir soğuk algınlığı şurubudur. Hapşırma ve göz kızarıklığı gibi alerjik durumlara karşı etkilidir. Burun tıkanıklığını giderebilir.

14 Mar 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Peditus Şurup_bebekler kullanabilir mi_HY_hekimimyanimda

Peditus Şurup soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen bir şuruptur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, anti-alerjik ve balgam çözücü etkileri olan kombine bir ilaçtır.

Peditus şurup içinde neler var?

Her 5 ml hacimli ölçeğinde şu ilaç etkin maddelerini içerir.

 1. 120 mg parasetamol: Ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir.
 2. 50 mg guaifenesin: Balgam söktürücüdür (ekspektoran)
 3. 6,25 mg prilamin maleat: Alerjik hastalıklarda etkili bir antihistaminiktir.
 4. 5 mg fenilefrin HCl: Burun tıkanıklığını gideren sempatomimetik etkili nazal dekonjestandır.
 5. Alkol: Bir etken madde değildir ancak %2 oranında alkol içermektedir.

1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.

Genellikle baş ağrısı, mide ağrısı, kulak ağrısı ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

2. Guaifenesin

Grip ve nezle gibi üst solunum yollarında eğer balgam oluşmuş ise bu balgam her zaman öksürerek atılamayabilir. Kendiliğinden geçmeyen balgam durumunda balgamı çözen ve daha sıvı hale getirerek öksürük ile atılmasını kolaylaştıran ilaçlar reçete edilebilmektedir.

Guaifenesin balgam söktürücüdür. Balgam gibi hava yolu salgılarını daha sıvı hale getirerek çöülmesini ve atılmasını sağlar. Öksürüğü azaltıp azaltmadığı belli değildir.

6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Baş dönmesi, uyku hali, deri döküntüsü ve mide bulantısı gibi yan etkileri görülebilir.

3. Prilamin maleat

Alerjik hastalıklarda etkili bir antihistaminik ilaçtır. Burun kaşıntısı, göz kaşıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerinin giderilmesinde tercih edilebilmektedir.

H1 reseptörünü hedefleyen birinci nesil bir antihistaminiktir. Beyne hızla nüfuz eder ve bu nedenle çoğu zaman bir yan etki olarak uyuşukluğa neden olur.

Prilamin maleat, uyuşukluk (sedasyon) yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden, özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.

4. Fenilefrin HCl

Fenilefrin, soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit, alerji veya diğer solunum hastalıklarının neden olduğu tıkalı burun, sinüs ve kulak semptomlarının geçici olarak rahatlatılması için kullanılır. Bu ilaç, burun ve kulaklardaki şişliği azaltarak, böylece rahatsızlığı azaltarak ve nefes almayı kolaylaştırarak etki gösterir.

Fenilefrin HCl, damarların daralmasını ve kan damarlarının daha az kan taşımasını sağlayan güçlü bir vazokonstriktör özelliğe sahiptir. Adrenalin ve efedrin ile kimyasal olarak ilişkili doğrudan etkili bir sempatomimetik amindir.

Akut alevlenmeler dışında fenilefrin kronik rinit (uzun süreli nezle) tedavisinde kullanılmamalıdır.

Tansiyonu yükseltmek veya gözbebeğini genişletmek için veya dekonjestan olarak kullanılan bir maddedir. Fenilefrin HCl, hipertansiyon hastasının tansiyon değerlerinin daha fazla yükselmesine neden olabilir.

5. Alkol

Peditus Şurup, %2 oranında alkol (etanol) içermektedir. Bu ilaç, 5 ml’lik her ölçekte yaklaşık 2 ml bira veya 0.8 ml şarap kadar alkol (etanol) içerir.

Bu şurubu kullanırken ekstra alkol kullanmayınız. Karaciğerinizin hasar görme (hepatotoksisite) riski artar. Üstelik günlük alabileceğiniz maksimum parasetamol dozunun 2000 mg’ı aşmaması da gerekir.

Bu ilaç, 5 ml’lik her ölçekte yaklaşık 2 ml bira veya 0.8 ml şarap kadar alkol (etanol) içerir. Alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar Peditus kullanmadan önce sağlık durumları hakkında doktora danışmalıdır.

Nasıl kullanılır?

 • 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
  • 6-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle günde her 4 saatte bir, 1 ölçek (5 mL) kullanılabilir.
 • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde:
  • Günde her 4 saatte bir, 2 ölçek (10 mL) olmak üzere günlük maksimum miktarı 4000 mg’dır.
  • Her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.
YaşKaç kez?Kaç ölçek?
6 yaş altıkullanılmamalıdır
6 ila 12 yaşkullanımı önerilmemektedir
6 ila 12 yaş doktor önerisiyle3 veya 4 kez1 ölçek (5 ml)
12 yaş ve üzeri3 veya 4 kez2 ölçek (10ml)
 • Peditus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • Bu şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • 6 yaşın altında kullanılmamalıdır.
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
 • Hipertansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdır.
 • Karaciğer hasarı olanlar ve alkolikler dikkatli kullanmalıdır.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.
Peditus bebeklere verilir mi?

Hayır! Peditus şurup yan etki riskleri düşünüldüğünde bebekler için güvenli bir ilaç değildir. Peditus şurup 6 yaş altında -doktor önerisi olmaksızın- kullanılmamalıdır.

Not: Doktorunuz 2 ölçek Peditus Şurup reçete etmek yerine; 1 ölçek Peditus Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Yan etkiler

Peditus Şurup içerdiği çok sayıdaki ilaç etkin maddelerinin her birine bağlı olarak farklı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca içeriğindeki alkole bağlı olarak da karaciğere zarar verebilir. Bu ilaca bağlı gelişebilecek bazı yan etkiler:

 • Karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.
 • Solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma,
 • Uyuşma, uyuklama, baş dönmesi
 • Kusma, kabızlık, karın ağrısı
 • Gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik (flatulans)

Bunlar olası tüm yan etkiler değildir. Gelişebilecek tüm yan etki riskleri için şurup kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Peditus ve Calpol kaç saat arayla verilir?

Her bir ölçeğinde yani her 5 ml hacimde Peditus içerisinde 120 mg parasetamol vardır. Bu parasetamol miktarı mor renkte kutusuyla sunulan Calpol Şurup ile aynıdır. Diğer bir ifade ile bir ölçek peditus ile bir ölçek calpol ilaçlarının aynı oranda, aynı şekilde ve aynı güçte ateş düşürmesi beklenir.

Peditus ve Calpol birlikte verilir mi?

Bir hastaya aynı anda hem Peditus hem de Calpol vermek günlük alması gerekenden fazla parasetamol almasına neden olabilir. Bu nedenle ikisini aynı anda verecekseniz parasetamol dozunun kiloya göre hesaplanması gerekir.

Kiloya göre Calpol şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanımızı kullanabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı

Peditus ve Calpol sırayla verilebilir mi? Evet, bu iki ilaç ardışık sırayla kullanılabilir. Her ikisi de parasetamol içerir. Bu nedenle iki ilacı en erken 4 saat arayla kullanabilirsiniz.

Hem Peditus hem de Calpol kullanmak günlük toplam alınabilecek parasetamol dozunu aşmanıza neden olabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin.

Yüksek ateş veya ağrı durumu olmadığında Calpol kullanmamak daha iyi bir tercih olabilir.

Peditus ve Dolven kaç saat arayla verilir?

Peditus soğuk algınlığı şurubu ile Dolven ateş düşürücü şurubun ortak etken maddesi yoktur. Ancak bu iki ilacı birlikte kullanmak (doktorunuz aksini önermedikçe) akıllıca olmayabilir. Çünkü Peditus Şurup, Calpol Şurup kadar ateş düşürücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir.

Eğer yüksek ateşi düşürme konusunda yeterli gelmezse daha sonrasında ibuprofen içeren Dolven ile yüksek ateşi kontrol altında tutmak gerekebilir.

 • Peditus verdikten sonra, Dolven şurup vermek için en az 4 saat bekleyiniz.
 • Dolven verdikten sonra Peditus şurup vermek için en az 5 saat bekleyiniz.
 • Peditus ve Dolven şurupları, doktorunuz aksini önermedikçe aynı anda kullanmayınız.
 • İlaç vermenize rağmen yüksek ateşini kontrol altında tutuamadığınız hastayı mutlaka bir hekime danışınız.

İburamin Zero mu Peditus mu?

Peditus şurup tansiyonun yükselmesine neden olabilen fenilefrin HCl, uyuşukluğa ve reflekslerde azalmaya neden olabilen prilamin maleat gibi ilaç etkin maddelerine sahiptir. Üstelik, 5 mL’lik her ölçekte yaklaşık 2 mL biraya eşdeğer miktarda alkol (etanol) içermektedir.

İburamin Zero Süspansiyon ise Peditus Şuruba göre daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır. Bu sorunun detaylı cevabı için:

A-ferin Pediatrik mi Peditus mu?

Peditus şurup tansiyonun yükselmesine neden olabilen fenilefrin HCl, uyuşukluğa ve reflekslerde azalmaya neden olabilen prilamin maleat gibi ilaç etkin maddelerine sahiptir. Üstelik, 5 mL’lik her ölçekte yaklaşık 2 mL biraya eşdeğer miktarda alkol (etanol) içermektedir.

A-ferin Pediatrik Şurup ise daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır. Bu sorunun detaylı cevabı için:

Soru Cevap

Peditus şurup nedir?

Ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, antihistaminik (alerjik hastalıklara karşı etkili) ve burun tıkanıklığını gideren nazal dekonjestan etkileri olan bir şuruptur.

Peditus şurup ne işe yarar?

Peditus Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, alerji durumunu tedavi edici ve burun tıkanıklığını gideren nazal dekonjestan etkileri olan soğuk algınlığı şurubudur.

Peditus antibiyotik mi?

Hayır, Peditus şurup içerisinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik etken maddesi yoktur.

Peditus Şurup ateş düşürür mü?

Evet! Peditus Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır. 5ml’de 120mg parasetamol miktarı Calpol ŞurupParol ŞurupMinafen Şurup ve Tylol Şurup gibi ateş düşürücülerle aynıdır ve bu ateş düşürücü şuruplar kadar ateş düşürmesi beklenir.

Peditus ağrı kesici mi?

Peditus bir soğuk algınlığı şurubudur. İçerisindeki parasetamol ağrı kesici etki de gösterir.

Bebekler Peditus Şurup kullanabilir mi?

Hayır! 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda ise doktor önerisiyle kullanılabilir.

Peditus yerine ne kullanabilirim?

A-ferin Pediatrik şurup yan etki riski en düşük soğuk algınlığı şuruplarındandır. İburamin Zero şurup veya A-ferin Plus şurup da Peditus şuruba göre yan etki riski göreceli olarak daha azdır. Özellikle küçük çocukların tedavisinde daha az yan etki riski taşıyan soğuk algınlığı ilaçları reçete edilebilir.

Ateş düşürücü ve Peditus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Yüksek ateşi düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Peditus Şurubu birlikte kullanmak fazla doz ilaç almanıza neden olabilir. Bu şurup, zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Peditus Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen hastada ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Peditus Şurubun birlikte kullanılması hastanın tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

İburamin Zero ve Peditus birlikte kullanılır mı?

Doktorunuz aksini önermedikçe bu iki ilacı birlikte kullanmayınız. Bu iki ilacın hiç ortak etken maddesi yoktur. Ancak benzer görevleri yerine getiren etken maddelere sahiptirler. İkisinin birlikte kullanılması yan etki riskini arttırabilir.

Peditus ve Aferin birlikte verilir mi?

Doktorunuz aksini önermedikçe bu iki ilacı birlikte kullanmayınız. Her ikisi de parasetamol içerir ve birlikte kullanılmaları halinde aşırı parasetamol kullanımına neden olabilirsiniz.

Nasıl saklanmalıdır? Ne zamana kadar kullanılabilir?

İlacınızı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Oda sıcaklığında (15-25 derece arasında) saklayınız. Calpol, Dolven, Parol ve Pedifen gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruplar ile Aferin, İburamin ve peditus gibi soğuk algınlığı şurupları “eğer kutuları açılmadıysa” doğrudan güneş ışığı almayan, serin ve kuru yerlerde, oda sıcaklığında, son kullanma tarihine kadar saklanabilir.

Peditus şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Peditus Şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.

Peditus boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Peditus şurup içerisinde bulunan parasetamol ağrı kesici etki gösterir. Boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca içerisindeki guaifenesin etken maddesi sayesinde balgam miktarını azaltarak boğazın rahatlamasına yardımcı olur.

Peditus şurup kaç aylık bebeklere verilir?

Doktorunuz aksini önermedikçe, 6 yaşından küçük çocuklara ve bebeklere Peditus şurup vermeyin!


Kaynak: