HYKLİNİKİlaçPeditus Şurup Nedir? Bebekler kullanabilir mi?

Peditus Şurup Nedir? Bebekler kullanabilir mi?

Peditus Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, antihistaminik (alerjik hastalıklara karşı etkili) ve burun tıkanıklığını gideren nazal dekonjestan etkileri olan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında kullanılabilen bir ilaçtır.

Peditus Şurup soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen bir şuruptur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, anti-alerjik ve balgam çözücü etkileri olan kombine bir ilaçtır.

Peditus Şurup Nedir?

Ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, antihistaminik (alerjik
hastalıklara karşı etkili) ve burun tıkanıklığını gideren nazal dekonjestan etkileri olan ve 12 yaş üzerinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında kullanılabilen bir ilaçtır.

Peditus Şurup içinde neler var?

Her 5 ml hacimli ölçeğinde şu ilaç etkin maddelerini içerir.

 1. 120 mg parasetamol: Ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir.
 2. 50 mg guaifenesin: Balgam söktürücüdür (ekspektoran)
 3. 6,25 mg prilamin maleat: Alerjik hastalıklarda etkili bir antihistaminiktir.
 4. 5 mg fenilefrin HCl: Burun tıkanıklığını gideren sempatomimetik etkili nazal dekonjestandır.
 5. Alkol: Bir etken madde değildir ancak %2 oranında alkol içermektedir.

1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

2. Guaifenesin

Grip ve nezle gibi üst solunum yollarında eğer balgam oluşmuş ise bu balgam her zaman öksürerek atılamayabilir. Kendiliğinden geçmeyen balgam durumunda balgamı çözen ve daha sıvı hale getirerek öksürük ile atılmasını kolaylaştıran ilaçlar reçete edilebilmektedir.

Guaifenesin balgam söktürücüdür. Balgam gibi hava yolu salgılarını daha sıvı hale getirerek çöülmesini ve atılmasını sağlar. Öksürüğü azaltıp azaltmadığı belli değildir.

6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Baş dönmesi, uyku hali, deri döküntüsü ve mide bulantısı gibi yan etkileri görülebilir.

3. Prilamin maleat

Alerjik hastalıklarda etkili bir antihistaminiktir. Burun kaşıntısı, göz kaşıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerinin giderilmesinde tercih edilebilmektedir.

H1 reseptörünü hedefleyen birinci nesil bir antihistaminiktir. Beyne hızla nüfuz eder ve bu nedenle çoğu zaman bir yan etki olarak uyuşukluğa neden olur.

Prilamin maleat, uyuşukluk (sedasyon) yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden, özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.

4. Fenilefrin HCl

Fenilefrin, soğuk algınlığı, grip, alerji veya diğer solunum hastalıklarının (örn. Sinüzit, bronşit) neden olduğu tıkalı burun, sinüs ve kulak semptomlarının geçici olarak rahatlatılması için kullanılır. Bu ilaç, burun ve kulaklardaki şişliği azaltarak, böylece rahatsızlığı azaltarak ve nefes almayı kolaylaştırarak etki gösterir.

Fenilefrin HCl, damarların daralmasını ve kan damarlarının daha az kan taşımasını sağlayan güçlü bir vazokonstriktör özelliğe sahiptir. Adrenalin ve efedrin ile kimyasal olarak ilişkili doğrudan etkili bir sempatomimetik amindir.

Akut alevlenmeler dışında fenilefrin kronik rinit (uzun süreli nezle) tedavisinde kullanılmamalıdır.

Tansiyonu yükseltmek veya gözbebeğini genişletmek için veya dekonjestan olarak kullanılan bir maddedir. Fenilefrin HCl, hipertansiyon hastasının tansiyon değerlerinin daha fazla yükselmesine neden olabilir.

5. Alkol

Peditus Şurup, %2 oranında alkol (etanol) içermektedir.

Peditus şurubu kullanırken ekstra alkol kullanmayınız. Karaciğerinizin hasar görme (hepatotoksisite) riski artar. Üstelik günlük alabileceğiniz maksimum parasetamol dozunun 2000 mg’ı aşmaması da gerekir.

Peditus Şurup, 5 mL’lik her ölçekte yaklaşık 2 mL biraya veya 0.8 mL şaraba eşdeğer miktarda alkol (etanol) içerir. Alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar Peditus kullanmadan önce sağlık durumları hakkında doktora danışmalıdır.

Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?

 • 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
  • 6-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle günde her 4 saatte bir, 1 ölçek (5 mL) kullanılabilir.
 • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde:
  • Günde her 4 saatte bir, 2 ölçek (10 mL) olmak üzere günlük maksimum miktarı 4000 mg’dır.
  • Her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

Peditus Şurup 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

YaşKaç kez?Kaç ölçek?
6 yaş altıkullanılmamalıdır
6 ila 12 yaşkullanımı önerilmemektedir
6 ila 12 yaş doktor önerisiyle3 veya 4 kez1 ölçek (5 ml)
12 yaş ve üzeri3 veya 4 kez2 ölçek (10ml)
 • Peditus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
 • Peditus Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • 6 yaşın altında kullanılmamalıdır.
 • 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
 • Hipertansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdır.
 • Karaciğer hasarı olanlar ve alkolikler dikkatli kullanmalıdır.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

Bebekler Peditus Şurup kullanabilir mi?

Hayır! 6 yaşın altındaki çocuklarda Peditus Şurup kullanılmamalıdır. 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda ise doktor önerisiyle kullanılabilir.

Peditus Şurup Ateş Düşürür mü?

Evet! Peditus Şurup her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. Parasetamolün ateş düşürücü etkisi vardır.

Bu miktar Calpol ŞurupParol ŞurupMinafen Şurup ve Tylol Şurup gibi ateş düşürücülerle aynıdır ve bu ateş düşürücü şuruplar kadar ateş düşürür.

Ateş Düşürücü ve Peditus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Yüksek ateşi düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve Peditus Şurubu birlikte kullanmak fazla doz ilaç almanıza neden olabilir.

Peditus Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. Peditus Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen hastada ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve Peditus Şurubun birlikte kullanılması hastanın tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek Peditus Şurup reçete etmek yerine; 1 ölçek Peditus Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

İburamin Zero mu Peditus mu?

Peditus şurup tansiyonun yükselmesine neden olabilen fenilefrin HCl, uyuşukluğa ve reflekslerde azalmaya neden olabilen prilamin maleat gibi ilaç etkin maddelerine sahiptir. Üstelik, 5 mL’lik her ölçekte yaklaşık 2 mL biraya eşdeğer miktarda alkol (etanol) içermektedir.

İburamin Zero Süspansiyon ise Peditus Şuruba göre daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır. Bu sorunun detaylı cevabı için,

Bakınız: iburamin zero mu peditus mu

İburamin Zero ve Peditus birlikte kullanılır mı?

Doktorunuz aksini önermedikçe bu iki ilacı birlikte kullanmayınız. Bu iki ilacın hiç ortak etken maddesi yoktur. Ancak benzer görevleri yerine getiren etken maddelere sahiptirler. İkisinin birlikte kullanılması yan etki riskini arttırabilir.

A-ferin Pediatrik Şurup mu Peditus Şurup mu?

Peditus şurup tansiyonun yükselmesine neden olabilen fenilefrin HCl, uyuşukluğa ve reflekslerde azalmaya neden olabilen prilamin maleat gibi ilaç etkin maddelerine sahiptir. Üstelik, 5 mL’lik her ölçekte yaklaşık 2 mL biraya eşdeğer miktarda alkol (etanol) içermektedir.

A-ferin Pediatrik Şurup ise Peditus Şuruba göre daha düşük yan etki riskine sahip, alkol içermeyen daha güvenli bir ilaçtır. Bu sorunun detaylı cevabı için,

Bakınız: aferin mi peditus mu

Peditus ve aferin birlikte verilir mi?

Doktorunuz aksini önermedikçe bu iki ilacı birlikte kullanmayınız. Her ikisi de parasetamol içerir ve birlikte kullanılmaları halinde aşırı parasetamol kullanımına neden olabilirsiniz.

Peditus Şurup Yan Etkileri

Peditus Şurup içerdiği çok sayıdaki ilaç etkin maddelerinin her birine bağlı olarak farklı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca içeriğindeki alkole bağlı olarak da karaciğere zarar verebilir. Peditus Şuruba bağlı gelişebilecek bazı yan etkiler:

 • Karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa PEDİTUS’u kullanmayınız.
 • Solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma,
 • Uyuşma, uyuklama, baş dönmesi
 • Kusma, Kabızlık (konstipasyon), karın ağrısı
 • Gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik (flatulans)

Bunlar Peditus şurubun tüm olası yan etkileri değildir. Peditus şuruba bağlı gelişebilecek tüm yan etki riskleri için şurup kutusundan çıkan prospektusa bakabilirsiniz.


Kaynaklar:

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz