
Parol Şurup (Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon) her 5 ml hacimde -yani her bir ölçeğinde- 120 mg parasetamol içeren, ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.
Ateş Düşürücü AsistanıKaç ölçek vermeliyim?
Kiloya göre Parol Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.
Ateş Düşürücü AsistanıYaş | Ort. vücut ağırlığı | Doz (mg) | Hacim (ml) | Ölçek (1 ölçek = 5 ml) |
---|---|---|---|---|
0-3 ay | 4 kg | 40 mg | 2 ml | yarım ölçekten biraz az |
3-6 ay | 5 kg | 60 mg | 2.5 ml | yarım ölçek |
6-12 ay | 8 kg | 96 mg | 4 ml | yarım ölçekten biraz fazla |
1 yaş | 10 kg | 120 mg | 5 ml | bir ölçek |
2 yaş | 12.5 kg | 150 mg | 6.25 ml | bir ölçekten biraz fazla |
3 yaş | 14.5 kg | 174 mg | 7.25 ml | bir buçuk ölçek |
4 yaş | 16.5 kg | 198 mg | 8.25 ml | bir buçuk ölçekten biraz fazla |
5 yaş | 18.4 kg | 216 mg | 9 ml | iki ölçekten biraz az |
6 yaş | 21.5 kg | 258 mg | 10.75 ml | iki ölçekten biraz fazla |
7 yaş | 24 kg | 288 mg | 12 ml | iki buçuk ölçekten biraz az |
8 yaş | 26 kg | 312 mg | 13 ml | iki buçuk ölçekten biraz fazla |
9 yaş | 30 kg | 360 mg | 15 ml | üç ölçek |
10 yaş | 32 kg | 384 mg | 16 ml | üç ölçekten biraz fazla |
11 yaş | 35 kg | 420 mg | 17.5 ml | üç buçuk ölçek |
12 yaş | 36 kg | 432 mg | 18 ml | üç buçuk ölçekten biraz fazla |
İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Parol şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. Şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.
Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:
- Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
- Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
- Çalkaladığınız şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
- İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
- Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.
5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:
- Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
- Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
- Çalkaladığınız Parol şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
- Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.
Bir defada verilecek Parol şurup miktarı için yukarıdaki tabloya bakın!
- Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
- Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
- Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
- Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.
Bebeklerde nasıl kullanılır?
- İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
- Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Parol 120 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
- 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.
Yüksek ateş nedir? Ateş düşürücü gerekli mi?
Günlük kullanılabilecek dozu
- 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 60mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların her biri kilogram başına 10-15 mg’ı geçmemelidir.
- 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
- 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.
Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakın.
Doz aşımı
- Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
- Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
- Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
- Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.
Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler
Parol Şurup nedir?
Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren şuruptur. Parasetamol:
- Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
- Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.
Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon içerisindeki etken madde olan parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.
Şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:
- Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında ağrı kesicidir.
- Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.
- Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için kullanılabilir.
- Hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için etkilidir.
- Aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıyı gidermek için kullanılabilir.
Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?
Yan etkiler
Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.
Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:
– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa
Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.
Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?
- Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
- Anemi (kansızlık)
- Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
- Karaciğer veya böbrek sorunları
- Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
- 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği
Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?
Parol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.
- Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
- Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
- Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
- Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
- Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
- Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
- Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
- Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
- Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
- Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).
Yardımcı maddelerle ilgili uyarılar
- Çocuğunuz diyabet hastası ise, içeriğindeki sukroz konusunda dikkatli olmalısınız. İçeriğindeki sukroz nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
- İçeriğindeki metil parahidroksibenzoat nedeniyle, alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
- İçeriğindeki gliserin nedeniyle, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebebiyet verebilir.
- Bu tıbbi ürün her dozunda (her 5 ml’de) 7,875 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?
Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:
- Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
- Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
- Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.
Eşdeğerleri
Aşağıdaki ateş düşürücü ağrı kesi şuruplar birbirnin eşdeğeri(muadili)dir:
- Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Minafen 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Minamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Tylol 120 mg/5 ml 100 ML Süspansiyon
- A-per 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Berko-setamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Geralgine-P 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Pedipar 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Tamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
Soru Cevap
Parol şurup parasetamol içerir. Bu ilaç 2 ay ve üzeri bebeklere reçete edilebilir. Doz hesabı kiloya göre yapılır.
Parol Şurup açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağı muhafaza edilme şartlarına bağlıdır. Nem oranını düşük serin bir ortamda ve güneş ışığından uzakta muhafaza edildiğinde kullanım ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, şişenin ağzının uzun süre açık kalması ve fazla güneş ışığı ilacın kapağı açıldıktan sonraki bekleme ömrünü kısaltır.
Parol şurup içerisindeki parasetmol doğru dozda kullanıldığında ağrılı adet dönemlerinde düzensiz regl periyotlarına bağlı gelişen karın ağrısı ve sancılara iyi gelebilir. Ağrı semptomlarını hafifletebilir. Parol şurup doz hesabı kiloya göre yapılmalıdır.
Hem Aferin şurup hem de parol şurup etken madde olarak parasetamol içerir. Üstelik Aferin şurup içerisindeki parasetamol konsantrasyonu pembe parol şuruba göre daha fazladır. Doğal olarak Aferin kullanıldığında muhtemelen parol şurup kullanmaya gerek yoktur. Çünkü Aferin şurup, parol şurubun ağrı kesici ve ateş düşürücü işlerini de yapar. Hem Aferin şurubu hem de Parol şurubu aynı anda kullanmak gereğinden fazla parasetmol almanıza neden olabilir ve yan etki riski yaşama riskinizi arttırır. Bu nedenle doktorunuz aksini belirtmedikçe Aferin verdiğiniz çocuğa Parol şurup vermeden önce bekleyin. Muhtemelen Aferin şurup sayesinde ateşi düşecektir.
Önce parol şurubu tamamen homojen bir görüntü oluşana kadar yaklaşık 10 saniye kadar çalkalayın. Sonra bebeğinizin kilosuna göre parasetamol dozu hesaplayın. Sonra bebeğinizin ağzından yavaş yavaş içirin. Ateş düşürücü asistanı ile kiloya göre parol şurup dozu hesaplayabilirsiniz.
Elbette Parol şurup baş ağrısını hafifletmede etkilidir. Parol tabletin çocuklar için olan versiyonu diyebileceğimiz Parol şurup doğru dozda verildiğinde baş ağrısını hafifletmede etkilidir.
Parol şurup standart kullanımı 24 saatte 4 keredir. Her bir doz arasında en az 4 saat beklemek standarttır. Bir bebeğe doğru dozda Parol şurup verdiyseniz, etkisini 20-30 dakikada göstermeye başlar ve bu etki 4 saat kadar devam eder. Bu 4 saat içerisinde tekrar Parol şurup verilmemesi gerekir. Aksini önerdiyse doktorunuzun önerisine uyun.
Evet, Parol şurup diş ağrısına iyi gelir. Kiloya göre doz hesabı yapılarak doğru dozda verildiğinde Parol şurubun diş ağrısını hafifletmede ideal etkisini görebilirsiniz.
Aynı anda Parol ve Dolven şurup vermek doktorunuz aksini önermedikçe anlamsız ve hatalı bir davranıştır. Çünkü her ikisi de ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplardır. Bu iki ateş düşürücü şurup da ağız yoluya çocuğa verildikten yaklaşık yarım saat sonra etkisini göstermeye başlar. Parol şurup verdiyseniz etkisini göstermeye başlamadan, beklemeden, aynı anda Dolven vermek çocuğunuzun ihtiyacı olandan daha fazla ilaç almasına neden olabilir. Çocukların ihtiyaç duyduklarından daha fazla ilaç almalarını istemeyiz. İki ilacı aynı anda kullanmak yerine, elinizdeki ateş düşürücü şurubu çocuğunuzun kilosuna göre doğru dozda verin ve yarım saat bekleyin. Ateş düşürücü asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.
Parol şurup etkisini alındıktan yaklaşık yarım saat sonra gösterir. Parol şurup, kiloya göre doz hesabı yapılıp ağız yoluyla verildikten sonra mide doluluğuna bağlı olarak 20 ila 30 dakika içerisinde etkili miktarda kana ulaşır.
Emzirme döneminde Parol Şurup (parasetamol), önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol etken maddesi anne sütüne bir miktar geçer ancak bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür.
Parol şurup parasetamol içerir. Parasetamol gebelik kategorisi: B’dir. Parol hamilelikte doktor önerisiyle kullanılabilir.
Parol şurup bir ağrı kesici ateş düşürücü oplan parasetamol içerir. Doğru dozda verildiğinde karın ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı ve eklem ağrısı gibi ağrıların hafiflemesinde etkilidir.
Parol şurup içerisindeki parasetamol, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının hafiflemesine yardım eder.
Yüksek ateşin düşürülmesi, diş çıkaran bebeklerde diş ağrısının hafifletilmesi, aşı sonrası oluşabilecek yüksek ateş ve ağrının giderilmesi için Parol şurup reçete edilebilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına bağlı yaygın kas eklem ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir.
Hayır, Parol şurup öksürük şurubu değildir. Öksürüğe neden olan mikroplarla savaşmaz. Balgamı çözmez. Öksürük refleksini hafifletmez.
Astım ve Parol arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.
Kaynak: