HYKLİNİKİlaçProfenid jel, fitil, şurup, tablet ve...

Profenid jel, fitil, şurup, tablet ve ampül

Profenid şurup, jel, tablet, ampül ve suppozituvar (fitil) formları bulunan ve etken madde olarak ketoprofen içeren bir grup ilacın adıdır. Ketoprofen, steroid yapıda olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) grubunun bir üyesidir. Ketoprofen baş ağrısı, eklem ağrısı, migren, diş ağrısı, regl ağrısı gibi geçici ağrı durumlarında ve romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Profenid jel, fitil, şurup, tablet ve ampül gibi formları tıbbi özelliklerini bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaç olan ketoprofen‘den alır. Ketoprofen ağrı kesici ve antienflamatuar (iltihapla savaşan) özellikleri olan bir ilaçtır. Ağrı ve artrit tedavisinde tercih edilebilmektedir.

  • Profenid 200 mg retard tablet: Her bir retard tablette 200 mg ketoprofen bulunur.
  • Bi-Profenid 100 mg uzatılmış salımlı çentikli tablet: Her tablette, iç içe geçmiş iki tabakada (beyaz renkli çabuk salımlı tabakada 50 mg ve sarı renkli değiştirilmiş salımlı tabakada 50 mg olmak üzere) toplam 100 mg ketoprofen bulunur.
  • Profenid 1 mg/mL Pediatrik Şurup: Her bir mL’de 1 mg ketoprofen bulunur.
  • Profenid %2,5 jel: Her 1 gram jelde 25 mg ketoprofen bulunur.

Ketoprofen bir ağrı kesici ve iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçtır. Ketoprofen, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Ketoprofen jel, eklemlerde ve kaslarda ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır. Ampül ve tablet ise kas eklem sistemi ağrıları dahil birçok ağrı türünde kullanılabilir.

Profenid (Ketoprofen), aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

  • Osteoartrit (harabiyetine bağlı eklem iltihabı)
  • Romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması)
  • Ankilozan spondilit (ağrılı ve ilerleyici bir iltihabi hastalık)
  • Akut gut artriti (ürik asit kristallerinin eklemde birikmesi ile meydana gelen iltihabi durum)
  • Ani başlangıçlı (akut) kas iskelet sistemi ağrıları
  • Ameliyat sonrası ağrı (postoperatif ağrı)
  • Regl ağrısı (dismenore, adet sancısı)

Ketoprofen’i oda sıcaklığında (20 ° C ile 25 ° C) arasında saklayın. Bu ilacı banyo ve tuvalet dolapları gibi nemli veya sıcak yerlerde saklamayın.

Ketoprofen içeren bazı ilaçlar: Arveles, Profenid, DeksalginDex-forteDexday, Dexmol, DexofenElektraArtrocolFastjel ve Ketober

Ketoprofen içeren Profenid Jel ilacının yan etkiye neden olma riski düşüktür. Çünkü bu jel formundaki ilaç mideye girmez ve kana çok az geçerler. Tablet ve Ampül formları ise çeşitli yan etki riskleriyle birlikte gelir.

Kalp ameliyatı uyarısı: Yakın zamanda koroner arter baypas ameliyatı geçirdiyseniz bu ilacı almayın.

Kalp riskleri uyarısı: Kalp hastalığınız varsa veya yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı riskiniz varsa bu ilacı dikkatli kullanın. Ketoprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). NSAİİ’ler kan pıhtılaşması, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç riskinizi artırabilir ve bu da ölüme neden olabilir. Bu ilacı uzun süreli, yüksek dozlarda alıyorsanız veya halihazırda kalp problemleriniz veya kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa riskiniz daha yüksek olabilir. Koroner arter baypas greft ameliyatından sonra ağrıyı tedavi etmek için bu ilacı almamalısınız. Bunu yapmak kalp krizi veya felç geçirme riskinizi artırabilir.

Mide sorunları uyarısı: Ketoprofen, mide kanaması veya peptik ülser (midenizin veya bağırsaklarınızın iç yüzeyindeki delikler) riskinizi artırabilir. Bu koşullar ölümcül olabilir. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve semptomları olmayabilir. Yaşlılar bu sorunlar için daha büyük risk altındadır.

Kimler Profenid kullanabilir, kimler kullanamaz?

Çoğu yetişkin Profenid (ketoprofen) kullanabilir.

Profenid Jel

Jel, yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Kısa süreli kas-eklem ağrısı olan hemen herkes jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir.

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa Profenid Jel kullanmadan önce bir doktora danışın.

  • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
  • Ketoprofen veya diğer NSAİİ ilaçlara karşı alerjiniz varsa
  • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa

Tablet

65 yaş ve üstü kişiler, Profenid TabletProfenid Retard Tablet ya da Bi-Profenid Tablet alırken artan mide sorunları ve böbrek yetmezliği riski altındadır.

18 yaşın altındaki kişilerde, ketoprofenin güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Profenid grubu tabletler, bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz ketoprofen kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • 65 yaşın üzerindeyseniz
  • Kalbiniz, karaciğeriniz, böbrekleriniz, tansiyonunuz, kan dolaşımınız veya bağırsaklarınız ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa
  • geçmişte ketoprofen veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
  • aspirin veya ibuprofen veya naproksen gibi diğer non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlara (NSAİİ’ler) karşı bir alerjiniz varsa
  • NSAİİ aldıktan sonra astım (hırıltılı solunum), burun akıntısı, deride şişme (anjiyoödem) veya kızarıklık belirtileriniz oluştuysa
  • mide ülseri, mide veya bağırsakta kanama veya midenizde bir yara varsa veya daha önceden vardıysa
  • yüksek tansiyon hastasıysanız
  • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit varsa
  • kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa
  • Lupus hastasıysanız
  • Gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz ya da emziriyorsanız

Ketoprofenin (Profenid) güvenliği ve etkinliği 18 yaşın altındaki kişilerde belirlenmemiştir. Çocuklarda (hekim önerisi olmaksızın) kullanılmamalıdır.

Nasıl ve ne zaman kullanılır?

Profenid Jel

  • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
  • Jel tüpünü yavaşça sıkın.
  • Jeli ağrılı veya şişmiş cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır. Daha fazla bilgi için ilacın kutusundan çıkan broşürü okuyun veya eczacınızla görüşün.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Profenid Tablet ve Bi-Profenid Tablet

Ketoprofen içeren Profenid tabletleri bir bardak su veya süt ile yutunuz. Hepsini yutun – ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

Profenid tabletleri her zaman bir yemekten veya atıştırmalıktan sonra veya bir bardak süt ile alın. Bu sayede hazımsızlık ve ülser gibi sindirim sistemi yan etkileri daha az görülebilir.

Dozunuzu düzenli aralıklarla alın. Örneğin, doktorunuz günde 3 kez tablet almanızı önerirse, her dozu 8 saat arayla alın. Günde 2 kez almanızı önerdiyse her dozu 12 saat arayla alın. Günde tek doz önerdiyse 24 saat aralıklarla her gün aynı saatte almaya gayret edin.

Doktorunuz ağrınızın ve diğer belirtilerinizin şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecektir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

İlaç dozunuzu ve günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Profenid (ketoprofen) dozu

Standart doz, doktorunuzun sizin için ne reçete ettiğine bağlı olarak günde 50 mg ila 75 mg’dır. Hastalığınıza ve belirtilerin şiddetine göre günlük 100 mg’a kadar kullanımı önerilebilir. Bir gün için 100 mg ketoprofen 1 adet Bi-Profenid 100 mg uzatılmış salımlı çentikli tablettir.

Doktorunuz, romatoid artrit, ankilozan spondilit, gut artriti veya osteoartrit gibi kronik eklem hastalıklarının tedavisinde günde iki, üç veya dört defaya bölünerek uygulanmak üzere bir günde toplam 100 ila 200 mg ketoprofen kullanmanızı önerebilir. Bir gün için 200 mg ketoprofen 2 adet Bi-Profenid 100 mg uzatılmış salımlı çentikli tablet ya da 1 adet Profenid 200 mg retard tablet tablettir.

Doktorunuz aksini önermedikçe tek seferde çift tablet almayınız. Profein tabletler ketoprofen içeren diğer tabletlerle kıyaslandığında yüksek doz ketoprofen içerirler. Örneğin;

  • Bi-Profenid 100 mg uzatılmış salımlı çentikli tablet 4 adet Arveles 25 mg tablet kadar ketoprofen içerir.
  • Profenid 200 mg retard tablet ise 8 adet Arveles 25 mg tablet kadar ketoprofen içerir.

Doktorunuzun Profenid reçetesine çok dikkatli şekilde uyun.

Çok fazla Profenid kullanırsam ne olur?

Çok fazla Profenid (ketoprofen) alırsanız, yan etki yaşama riskiniz daha yüksektir. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Çok fazla ketoprofen içeren ilaç almak tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

  • uyku hali
  • karın ağrısı
  • mide bulantısı veya kusma
  • ishal
  • Kusmuğunuzda kan veya siyah renkte kan görmek (mide kanama belirtisidir)
  • baş ağrısı
  • baş dönmesi
  • kulan çınlaması (tinnitus)

Yanlışlıkla çok fazla ketoprofen alırsanız, hemen doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, ilaç paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

Yanlışlıkla çok fazla Profenid jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

Profenid (ketoprofen), parasetamol ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

Ketoprofen, aspirin, ibuprofen ve naproksen … steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Profenid (ketoprofen) ilacınızı diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

Profenid (ketoprofen) ilacını; aspirin, ibuprofennaproksen, diklofenak veya diğer NSAİİ‘ler birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

Örneğin Coldaway Cİbucold Cİburamin Coldİburamin Zero ve Nurofen Cold gibi birçok soğuk algınlığı ilacı ibuprofen içerir. Eğer soğuk algınlığı ilacı kullanıyorsanız başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebeyseniz, gebe kalmak için çabalıyorsanız veya emziriyorsanız Profenid Jel kullanmadan önce doktorunuza danışın.

hamilelik

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ketoprofen kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ketoprofen kullanmaktan kaçının.

Profenid Tabletler veya Profenid Şurup

  • Hamileyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan Profenid tablet ve Profenid şurubu asla kullanmayın. Bu ilaç, hamilelik sırasında yalnızca doktor önerisi üzerine potansiyel yararın potansiyel zarardan daha fazla olması durumunda kullanılmalıdır.
  • Bu ilacı kullanıyorken hamile kalırsanız hemen doktorunuza danışın.
  • Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Profenid Jel

  • Profenid Jel, ketoprofen içerir. Ketoprofen gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bu durum ketoprofen etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. 
  • Bu nedenle ketoprofen içeren haplar, tabletler ve şuruplar gibi ağızdan alınan ilaçlar gebelerde önerilmezken doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde jel formunda ketoprofen reçete edebilir.

emzirme

Emziriyorsanız, genellikle ketoprofen kullanmanız tavsiye edilmez.

Profenid Jel

  • Ketoprofenin anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Ketoprofen, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ketoprofenin önce sizin kanınıza geçmesi gerekir. Oysa jeller kana son derece düşük miktarda geçerler ve uygulandıkları bölgede etkilidirler.

Yine de emziriyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Profenid Jel kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Profenid Tablet ve Profenid Şurup

Emziriyorsanız, genellikle Profenid Tablet veya Profenid Şurup kullanmanız tavsiye edilmez.

Profenid Tablet veya Profenid Şurup, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Profenid Tablet veya Profenid Şurup kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Profenid (ketoprofen) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Karaciğer problemi olan kişiler için: Ketoprofen ALT ve AST gibi belirli karaciğer enzimlerini artırabilir ve bazı durumlarda karaciğerinize zarar verebilir.

Astımı olan kişiler için: Aspirine duyarlı astımınız varsa ketoprofen kullanmayın. Ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Yaygın yan etkiler

Yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

  • baş ağrısı
  • mide ağrısı, gaz, şişkinlik veya iştahsızlık
  • baş dönmesi veya sersemlik hissi
  • mide bulantısı
  • kusma
  • ishal
  • hafif cilt kızarıklığı

Ciddi yan etkiler

Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

  • Kızarık, kabarık, kaşıntılı veya şişmiş bir cilt görünümü varsa: Bunlar kurdeşen (ürtiker) veya ödem belirtileri olabilir
  • Kusmuğunuzda veya kakanızda kan varsa: Bunlar mide veya bağırsaklarda kanama olduğunun belirtileridir
  • Şiddetli hazımsızlık, mide yanması, midenizde ağrı veya ekşime, mide bulantısı veya kusma hissi ya da ishal varsa: Bunlar mide veya bağırsakta ülser veya iltihaplanma belirtileri olabilir
  • Cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısımlarının sararması: Bunlar karaciğer hasarının veya sarılığın belirtileri olabilir.
  • Nefes darlığı, yorgunluk, ayak bileklerinde veya bacaklarınızda şişlik varsa: Bunlar kalp yetmezliğine işaret eden belirtilerdir.
  • Göğüs ağrınız, nefes darlığınız, halsizlik veya baş dönmesi ya da şiddetli bir anksiyete hissiniz varsa: Bunlar kalp krizi belirtileri olabilir.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de ketoprofene karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt döküntüsü görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Profenid (ketoprofen)’in tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Karın ağrısı, gaz çıkarma, şişkinlik veya iştahsızlık: Bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olan yiyecekleri (bezelye, mercimek, fasulye ve soğan gibi) yememeye çalışın. Daha küçük öğünler ile daha sık beslenin. Yavaş yiyip için. Hava yutmamaya çalışın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.
  • Mide yanması, mide ekşimesi: Ketoprofen içeren ilacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında alın. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
  • Kusma veya ishal: Bol bol su için. Normalden daha az işemek veya koyu renkli, ağır kokulu idrar yapmak gibi sıvı kaybı belirtileriniz varsa bir eczacı ile konuşun. Eczacı veya doktorla konuşmadan başka bir ilaç almayınız.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Ketoprofen kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının siz ilaca alıştıkça kısa sürede geçmesi beklenir. Eğer ketoprofen sizde hafiflemeyen baş ağrısına neden oluyorsa hekiminize danışın.
  • Kulak çınlaması: Eğer ketoprofen kullanımı sonrası kulaklarınızda çınlama varsa ve bu durum ilk bir iki günde kendiliğinden geçmiyorsa doktorunuza danışın. İlacınızın değiştirilmesi gerekebilir.
  • Görme duyusunda bozukluk: Bu yan etki geçene kadar araç kullanmayın.
  • Baş dönmesi: Ketoprofen başınızı döndürürse, yaptığınız işi bırakın ve kendinizi daha iyi hissedene kadar oturun veya uzanın. Baş dönmesi hissediyorsanız, araç veya makine kullanmayın. Vücudunuz ketoprofene alıştıkça, bu yan etkiler geçmelidir.
  • Kurumuş, kızarık veya tahriş olmuş cilt: Etkilenen cilt bölgesini nemlendirmek için yumuşatıcı bir krem ​​veya merhem kullanılabilir. Bir hafta içinde iyileşmezse veya endişeleniyorsanız, bir eczacı veya doktora danışın.
  • Cilt kaşıntısı veya döküntüler: Eczaneden satın alabileceğiniz bir antihistaminik kullanmak yardımcı olabilir. Hangi tür antihistaminik ilacın size uygun olduğunu öğrenmek için eczacınıza danışın.
  • Cildin güneş ışığına karşı daha hassas olması: Bulutlu günlerde bile parlak güneşten uzak durun ve yüksek faktörlü bir güneş kremi (SPF 15 veya üzeri) kullanın. Güneş lambası veya şezlong kullanmayın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Profenid (ketoprofen) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Lityum: Bipolar gibi bazı duygu durum hallerinin tedavisinde kullanılan ilaç
  • Metotreksat: kanser ve romatoid artrit gibi eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan
    kronik hastalıkların tedavisinde kullanılabilen bir ilaç
  • Hidantoinler ve fenitoin (epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Sulfametoksazol (bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan ADE inhibitörleri, diüretikler, beta-blokörler ve anjiyotensin II antagonistleri gibi bazı ilaçlar
  • Pentoksifilin ve okspentifilin (kronik venöz ülserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar)
  • Zidovudin (HIV gibi viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Klorpropamid ve glibenklamid (şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Kinolon antibiyotikleri (siprofloksasin, levofloksasin; bakteriyel enfeksiyonların
    tedavisinde kullanılan ilaçlar)
  • Siklosporin ve takrolimus (organ naklinde veya bağışıklık sistemi hastalıklarının
    tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Streptokinaz ve diğer trombolitik veya fibrinolitik ilaçlar (kan pıhtılarının çözülmesinde
    kullanılan ilaçlar)
  • Probenesid (gut hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Digoksin (kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Mifepriston (hamileliği sonlandırma tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (depresyon tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Karbamazepin, barbitüratlar, primidon, rifampisin
  • Makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler
  • Diflunisal (ağrı tedavisinde kullanılan bir NSAİİ)
  • Kolestiramin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaç)
  • Metoklopramid ve domperidon tipi mide hareketini hızlandıran (gastrokinetik) ilaçlar
  • Hibiscus (bamya çiçeği), ekinezya (Echinacea angustifolia), kava (Piper methysticum) ve
    salisilat içeren söğüt (Salix alba) ve çayır güzeli (Spiraea ulmaria)
  • Varfarin, heparin, kumarin ve indandion sınıfı kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar
  • Ginkgo (Ginkgo biloba), ginseng (Panax ginseng), sarımsak (Allium sativum), yaban
    mersini (Vaccinium myrtillis), kasımpatı (Chrysanthemum parthenium)
  • Sarı papatya (Anthemis nobilis), at kestanesi (Aesculus hippocastanum), çemenotu (Trigonella foenum graecum), kızıl yonca (Trifolium pratense) ve demirhindi (Tamarindus indicus), meryem ana dikeni (Silybum marianum) gibi bitkisel ürünler
  • Furosemid (ödem tedavisinde kullanılan ilaç)

Soru-Cevap

Regl ağrısında kullanılabilir mi?

NSAİİ ilaçları, ağrılı regl dönemlerinde ağrı hissinin azaltılması amacıyla kullanılabilir.

Ancak yan etki potansiyelleri düşünüldüğünde regl ağrısı için ilk tercih parasetamol içeren ilaçlar olmalıdır. Bu yeterli gelmezse ibuprofen içeren ilaçlar tercih edilebilir. Sizin için en uygun ilacı bulma konusunda doktorunuzla konuşun.

Doğurganlığımı etkiler mi?

NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız lüzumsuz NSAİİ almayın.

Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

Bakınız: NSAİİ türleri

Parasetamol bu durumlarda daha iyi bir ağrı kesicidir.


Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/ ncbi.nlm.nih.gov

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz