HYKLİNİKİlaçPropifenazon

Propifenazon

Propifenazon, birçok ülkede reçetesiz satılan birçok analjezik kombinasyona dahil edilmiş bir pirazolon türevidir. Her iki bileşik de tek başına geniş çapta çalışılmadığından, başlangıçta sanıldığı gibi fenazondan (antipirin) daha az yan etkiye neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Saridon (propifenazon 150 mg + parasetamol 250 mg + kafein 50 mg), parasetamol 500 mg + aspirin 500 mg + ibuprofen 200 mg ve plasebo karşılaştırmalarının sistematik bir incelemesinde, 500 sağlıklı yetişkinde 329’u (% 66) orta derecede ve 171 (% 34) şiddetli akut dentoalveolar ağrı, Saridon alan hastaların çoğu “ağrı geçti / kısmen geçti” ve daha azı 30. ve 60. dakikalarda “ağrının değişmediğini veya daha kötü olduğunu” bildirdi [1]. 20 hastada (% 4.0) yan etkiler görülürken, gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. En yaygın yan etkiler gastrointestinal bozukluklardır, bunu sinir sistemi, deri, deri altı doku, solunum, kalp ve genel bozukluklar izler.

Kaynak: sciencedirect.com

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz