Proton Pompa İnhibitörleri

Proton Pompa İnhibitörleri (PPİ): Lansoprazol, omeprazol, esomeprazol, rabeprazol, pantoprazol... midenin ürettiği asit miktarını azaltırlar. Mide asidi üretimini engelleyerek ve azaltarak, hasar görmüş özofagus veya mide dokusunun iyileşmesi için zaman kazandırır. Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), gastrit, peptik ülser, mide yanması gibi durumların tedavisinde kullanılabilir.

Proton Pompa İnhibitörleri (PPİ), mide asidini azaltan ve gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), gastrit, peptik ülser, mide yanması gibi durumların tedavisinde kullanılabilen bir ilaç türüdür.

Proton Pompa İnhibitörleri, Gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerin çoğunda semptomları hafifletebilir.

H2 reseptör blokerleri mide asidini azaltabilen başka bir ilaç türüdür. Ancak PPİ’lar genellikle H2 reseptör blokerlerinden daha etkilidir.

Proton Pompa İnhibitörleri (PPİ) Nasıl Çalışır?

PPİ’ler mide asidi üretimini engelleyerek ve azaltarak çalışır. PPİ’ler, mide asidini azaltarak, hasar görmüş özofagus veya mide dokusunun iyileşmesi için zaman verir.

Reflü, gastrit, peptik ülser, mide yanması gibi durumların tedavisinde temel yaklaşım şudur:

Sindirim sisteminin iç yüzeyini kaplayan koruyucu doku kendi kendini yenileyebilir. Ancak asidik mide sıvıları, koruyucu doku azaldığında veya sindirim sistemi içerisinde yaralar oluştuğunda yanma ve şiddetli karın ağrılarına neden olur. Mide asiditesini azaltan ilaçlar, asidik mide sıvısının asiditesini azaltarak zarar vericiliğini azaltır. Sindirim sisteminin iç yüzeyini kaplayan koruyucu dokunun kendi kendini tamir etmesi için fırsat oluşturur.

PPİ’ler, 4 ila 12 haftalık kullanımda mide asidini azaltarak, sindirim sistemi dokusunun uygun şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

PPİ’ler, H2 reseptör blokerlerine göre daha geç etki gösterirler. PPİ yuttuktan sonra mide asiditesinin azalarak belirtilerinizin azalma süresi, H2 reseptör blokerlerine göre daha uzundur.

Proton Pompa İnhibitörleri Türleri

PPİ’ler reçeteli veya reçetesiz olarak temin edilebilen ilaçlardandır. Proton pompası inhibitörü (PPİ) ilaçlar hangileri?

PPİ ilaçlarÖrnekler
LansoprazolAprazol, Degastrol, Helicol, Gastrodex, Lansara, Lansazol, Lansoprol, Lansoter, Lansor, Lanzedin, Lapilori, Lasotab, Lukazrol, Pepticer, Ranelar, Vogast, Zoprol
PantoprazolPanthec, Pantpas, Ulsepan, Pandev, Panto, Protonex, Pulcet, Panref, Panocer, Protinum
RabeprazolRaneks, Rabelis, Rabiza, Razogen, Peptyra, Prabex
OmeprazolOmeprol, Prosek, Omesek
EsomeprazolEsopro, Nexium, Nexstep, Esom, Esopral, Esmara, Nexomep
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz