Raneks (Rabeprazol) Nedir?

Raneks, rabeprazol içerir. Mide koruyucu olarak bilinir. Reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir. Mide, içerisindeki besinleri sindirmek için asit üretir. Raneks, midenin ürettiği asit miktarını azaltarak, mide asidine bağlı reflü, mide yanması ve mide ekşimesi gibi semptomları hafifletir.

06 Eki 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? Rabeprazol, HekimimYanimda.com

Raneks (rabeprazol), midenin ürettiği asit miktarını azaltan Proton pompa inhibitor (PPİ) türü bir ilaçtır. Hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması ve gastroözofageal-reflü hastalığı (GÖRH) için kullanılabilir. Raneks 20 mg ayrıca mide ülserlerini önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

 • Genellikle sabah 1 kez kullanılır.
 • Şiddetli hastalıklarda doktorunuz sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanmanızı önerebilir.
 • Baş ağrısı, ishal ve mide ağrısı görülme ihtimali en yüksek yan etiler arasındadır. İlacı almayı bıraktığınızda bu yan etkiler hafifleme ve kaybolma eğilimindedir.
 • Eğer reçetesiz Raneks aldıysanız ve 2 hafta kullanmanıza rağmen iyileşmediyseniz, kullanmaya devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Raneks, pankreas veya bağırsakta Zollinger-Ellison sendromu adı verilen bir tümörün neden olduğu nadir bir hastalık için de kullanılabilmektedir.

Kimler kullanabilir?

Raneks, yetişkinler tarafından kullanılabilir. Ancak genellikle hamilelikte veya emzirme döneminde önerilmez.

Rabeprazol bazı insanlar için uygun değildir.

Rabeprazol sodyum içeren Raneks 20 mg tabletin sizin için güvenli olup olmadığından emin olmak için, doktorunuza danışmanız gereken bazı durumlar:

 • Geçmişte Raneks veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
 • Yakın tarihte endoskopi yaptıracaksanız

Endoskopi yaptırmak için randevu aldıysanız, endoskopik işleminizden birkaç hafta önce Raneks almayı bırakıp bırakmayacağınızı doktorunuza sorun. Bunun nedeni, rabeprazol sodyum içeren Raneks’in yapılacak endoskopi sırasında görülebilecek bazı problemleri gizleyebilmesidir.

Nasıl kullanılır?

Raneks (rabeprazol), genellikle sabahları bir tane açken kullanılır.

Tabletleri bir bardak su ile yutunuz.

Tabletleri kırmadan, ezmeden ya da çiğnemeden bir bütün olarak, bir bardak su ile yutabilirsiniz.

Günde iki kez Raneks kullanmanız önerilirse, sabah 1 doz ve akşam 1 doz kullanabilirsiniz.

Raneks dozu

Her tablet 20 mg rabeprazol sodyum içerir.

Rabeprazol, doktorunuzun önerdiği miktarda kullanılmalıdır. Raneks (rabeprazol sodyum) kullanım miktarı genellikle şöyledir:

HastalıkÖnerilen Raneks dozu (günde)
hazımsızlık (dispepsi)10 mg ila 20 mg
gastroözofageal-reflü hastalığı20 mg ila 40 mg
reflü özofajitinin önlenmesinde20 mg
mide ülseri20 mg ila 40 mg
on iki parmak bağırsağı ülserinde40 mg
Zollinger-Ellison sendromu60 mg ila 120 mg

Çocuklar, yaşlılar ve karaciğer problemi olan kişiler genellikle daha düşük dozda ilaç kullanır.

Raneks’i her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Emin olmadığınız durumlarda doktorunuz veya eczacınıza danışın.

Raneks dozum artacak mı veya azalacak mı?

Doktorunuz yeterli gelmediğinde Raneks dozunu arttırabilir.

Raneks 20 mg tablet alma nedeninize bağlı olarak, doktorunuz ilk bir iki ay daha yüksek dozda ilaç kullanmanızı önerirken sonrasında bu dozu düşürebilir.

Ne kadar süre Raneks alacağım?

2 hafta boyunca Raneks 20 mg tablet kullandıktan sonra belirtileriniz hafiflemediyse ve kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışın.

Özellikle doktorunuza danışmadan (eczacınıza danışarak) Raneks kullanmaya başladıysanız ve yeterli iyileşme sağlanamadıysa, doktorunuz belirtilerinizin neden kaynaklandığını bulmak için testler isteyebilir.

Hastalığınıza bağlı olarak sadece birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen sürede Raneks kullanmanız gerekebilir. Bazen daha uzun süre, hatta yıllarca kullanmanız gerekebilir.

Bazı insanların her gün rabeprazol kullanması gerekmez ve sadece semptomları olduğunda Raneks kullanırlar.

Daha iyi hissettiğinizde (genellikle birkaç gün veya hafta sonra), Raneks kullanmayı bırakabilirsiniz. Raneks 20 mg tableti bu şekilde kullanmak herkes için uygun değildir. Sizin için en iyi olanı doktorunuza tartışın.

Raneks ilacımı almayı unutursam ne olur?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Günde 1 kez Raneks alıyorsanız: Raneks mide ilacınızı mümkün olduğu kadar 24 saatlik ara ile her gün aynı saatte kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

 • Raneks ilacınızı almayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.
 • Ancak rutin olarak mide koruyucu kullandığınız saatin üzerinden 12 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki Raneks kullanmanız gereken ilaç vaktine 12 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Günde 2 kez alıyorsanız: Raneks mide ilacınızı mümkün olduğu kadar 12 saatlik ara ile her gün aynı saatlerde kullanmaya gayret edin. Eğer bir kerelik ilacınızı unutursanız:

 • Raneks ilacınızı kullanmayı unuttuğunuzda, mümkün olan en kısa zamanda kullanmayı unuttuğunuz dozu alın.
 • Ancak rutin olarak mide koruyucu kullandığınız saatin üzerinden 8 saatten fazla zaman geçtiyse, diğer bir ifade ile bir sonraki Raneks kullanmanız gereken ilaç vaktine 4 saatten az zaman kaldıysa bir kerelik kullanmayı unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Çok fazla Raneks alırsam ne olur?

Kazayla 1 veya 2 ekstra doz almanın herhangi bir soruna neden olması çok düşük bir ihtimaldir. Bununla birlikte, çok fazla Raneks aldıysanız ve şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız:

 • Kızarmış cilt
 • Terleme
 • Kalp atışının hızlanması
 • Uykulu hissetmek
 • Bulanık görme
 • Şaşkınlık veya sinirlilik hali

Yan etkiler

Raneks kullanan insanların çoğunda herhangi bir yan etki gelişmez. Ancak Raneks kullanımına bağlı bir yan etki gelişirse genellikle hafiftir ve ilacı kullanmayı bıraktığınızda kaybolur.

Proton pompa inhibitörü kullanan hastalarda magnezyum eksikliği gelişebilir. Eğer uzun süre mide koruyucu ilaç kullanıyorsanız ve kronik yorgunluk, halsizlik ve sık sık kramp sorunları yaşıyorsanız bu durumu doktorunuza bildirin.

Uzun süreli proton pompa inhibitörü kullanan hastalarda B12 vitamini eksikliği gelişebilir. Bu durumun nedeni azalan mide asiditesine bağlı olarak B12 vitamininin emilememesidir. Eğer uzun süreli (genellikle 1 yıldan fazla) mide koruyucu kullanıyorsanız ve yorgunluk, halsizlik, kabızlık, karıncalanma, uyuşma ve hafızanın zayıflaması gibi B12 vitamini eksikliği belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Sık görülen Raneks yan etkileri

Yaygın yan etkiler, 100 kişiden 1’inde görülebilir. Aşağıdakiler dahil sizi rahatsız eden bir yan etki yaşarsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi yan etkiler

Bu ciddi yan etkilerin bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora başvurun:

 • Kollarınız, yanaklarınız ve burnunuz gibi vücudunuzun güneşe maruz kalan kısımlarında kırmızı deri döküntüsü ile birlikte eklem ağrısı – bunlar subakut kutanöz lupus eritematozus adı verilen nadir bir durumun belirtileri olabilir. Uzun zamandır ilaç kullanıyor olsanız bile bu yan etki görülebilir.
 • Ciltte sarama, gözün beyaz kısmında sararma, idrar renginin koyulaşması ve halsizlik… Bunlar karaciğer problemlerinin belirtileri olabilir.
 • İdrar yaparken ağrı, daha az işemek, bel ağrısı, şişmiş ayak bilekleri (ödem) ve kızarıklık veya ateş… Bunlar böbrek probleminin belirtileri olabilir.
 • Ağzınızda veya boğazınızda ülserler, yüksek ateş

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Raneks’e karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gelişmesi mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Raneks’in neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Daha fazla bilgi için ilacınızın içerisinden çıkan prospektüsa bakabilirsiniz.

Yan etkilerle nasıl başa çıkılır?

Baş ağrısı: İyi dinlenip bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Çok fazla alkol içmeyin. Eczacınızdan bir ağrı kesici önermesini isteyin. Baş ağrısı genellikle ilaç kullanmanın ilk haftasından sonra kaybolur. Bir haftadan uzun süren veya şiddetli olan başarısı konusunda doktorunuza danışın.

Hasta hissetmek: Mide koruyucu kullanırken acılı, ekşi, tuzlu veya baharatlardan zengin besinler tüketmemek kendinizi daha çabuk iyi hissetmenize yardımcı olur.

İshal veya bulantı/kusma: Sıvı kaybına bağlı gelişebilecek dehidratasyonu önlemek için sık aralarla bol su için. Normalden daha az işemek, normalden daha koyu renkte işemek ve normalden daha kötü kokulu işemek idrarın konsantre olduğuna ve vücutta suyun azaldığına yani dehidratasyona işaret eder. Bir eczacı veya doktora danışmadan ishali veya kusmayı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanmayın.

Mide ağrısı: Dinlenmeye ve rahatlamaya çalışın. Daha az miktarda ama daha sık yemek yemek ve yerken yavaş olmak acele etmemek mide ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Karnınıza bir ısı yastığı veya kapalı sıcak su şişesi koymak da yardımcı olabilir. Çok acı çekiyorsanız, eczacınızla veya doktorunuzla konuşun.

Kabızlık: Taze meyve, sebze ve tahıllar gibi diyetinize daha fazla lif katmaya çalışın. Her gün birkaç bardak su veya alkolsüz sıvı içmeye çalışın. Yapabiliyorsanız, hafif bir egzersiz yapmak da yardımcı olabilir. Kabızlık devam ederse müshil kullanmak güvenlidir. Genellikle, laktuloz en iyisidir, ancak önce bir eczacıya veya doktora danışın.

Gaz çıkarmak: Mercimek, bezelye, fasulye ve soğan gibi gaz çıkarmaya neden olan yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca daha küçük ve daha sık öğünler yemek, acele etmeden yavaşça yiyip içmek ve düzenli egzersiz yapmak gaz çıkarma şikayetlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Simetikon gibi eczaneden temin edebileceğiniz bazı ilaçlar da gaz çıkarma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hamilelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Raneks mide koruyucusunun genellikle hamilelik sırasında kullanılması önerilmez, çünkü güvenli olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Hamileyseniz, mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkları ilaç almadan tedavi etmek her zaman daha iyidir.

Doktorunuz ilaç kullanmadan önce, daha sık aralıklarla ama az az besin tüketmenizi ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanızı önerecektir.

Ayrıca doktorunuz, yastığınızın veya yatağınızın altına bir şey koyarak yatağınızın baş tarafını 10 ila 20 cm kadar yükseltmenizi önerebilir. Böylece boynunuz ve başınız karın kısmına göre daha yüksekte olur. Bu, mide asidinin boğazınıza doğru gitmesini (reflü) önlemeye yardımcı olur.

Emzirme

Raneks anne sütüne geçebilir, ancak bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanmanın artıları ve eksileri hakkında doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Bazı ilaçlar Raneks’i etkileyebilir ve yan etki gelişmesi riskini arttırabilir.

Aşağıdakiler dahil herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza söyleyin:

 • Digoksin benzeri kalp ilaçları
 • Rifampisin (antibiyotik)
 • İtrakonazol, ketokonazol veya posakonazol gibi mantar hastalıklarında kullanılan antifungal ilaçlar
 • Metotreksat (sedef hastalığı ve romatoid artrit tedavisinde kullanılabilir)
 • HIV ilaçları
 • Fluvoksamin gibi antidepresanlar

Bu ilaçlar rabeprazol ile etkileşime giren ilaçların tamamı değildir. Detaylı bilgi için ilacınızın kutusundan çıkan prospektüsa bakabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Bitkisel ilaçlar ve takviyeler ile karıştırılması

Rabeprazol kullanırken, depresyon için bitkisel ilaç olan sarı kantaronu (St John’s wort) almayın. Sarı kantaron (St John’s wort) rabeprazolün olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Bitkisel ilaçlar, vitaminler veya takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza belirtin.

Eşdeğerleri

Raneks, Rabelis, Rabiza, Razogen ve Peptyra ile Prabex rabeprazol sodyum içeren eşdeğer ilaçlardır. 10 mg veya 20 mg doza sahip haplar şeklinde 14 veya 28 tablet içeren versiyonları eczanelerde bulunabilir.

Soru Cevap

Raneks nedir?

Raneks, proton pompa inhibitörü sınıfından rabeprazol içeren ve mide koruyucu olarak anılan bir ilaçtır. Mide asidini hafifletir. Mide pH değerini yükseltir.

Raneks ne işe yarar?

Raneks mide asidini azaltır. Mide pH değerini yükseltir. Hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması ve gastroözofageal-reflü hastalığı (GÖRH), mide ülseri ve gastrit gibi hastalıklarda reçete edilebilir.

Raneks aç mı tok mu?

Açken, yemekten önce Raneks almak en iyisidir. 

Raneks mide ağrısına iyi gelir mi?

Mide ülseri gibi bazı mide hastalıklarında, mide asidi yakıcı bir ağrıya neden olabilir. Mide asidinin neden olduğu mide ağrısına mide asidini azaltan Raneks iyi gelebilir.

Raneks akşam içilir mi?

Günde bir kez kullanıyorsanız 24 saat aralıklarla, günde iki kez kullanıyorsanız 12 saat aralıklarla içmeniz önemlidir. Aç karnına içilmelidir. Sabah saatlerinde aç veya akşam saatlerinde aç iken içme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Önerilen sabah midenize hiçbir besin girmeden bu ilacı açken almanızdır.

Raneks mide bulantısına iyi gelir mi? Bulantı yapar mı?

Mide içerisindeki asit miktarını hafifletir. Mide yanmasına iyi gelir. Ağza doğru asit kaçışı (reflü) var ise boğazınıza kaçan asitin yakıcı etkisini düşürür. Yan etki olarak mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir. Kendisi doğrudan mide bulantısını azaltan bir ilaç değildir.

Raneks adet geciktirir mi?

Raneks (rabeprazol) ilacının adet geciktirmesi beklenmez. Önerilen dozlarda kullanıldıklarında regl periyodunu etkilemesi beklenmez.

Raneks antibiyotik mi?

Mide iltihabı (gastrit) tedavisinde kullanılabilen Raneks mide ilacı, mide asidini azaltarak midenin kendi kendini tamir etmesine fırsat verir. Helikobakter Pilori isimli mideyi tutan bakteri ile doğrudan mücadele etmez. Bir antibiyotik değildir.

Raneks kilo aldırır mı?

Hayır bu mide ilacı sadece mide içerisindeki asiti hafifletir. Kilo almanıza neden olması beklenmez. Eğer daha önce mide ağrılarınızdan dolayı yemek yiyemiyorduysanız ve ilaç kullanıp tedavi olduktan sonra daha fazla yemek yemeye başladıysanız kilo alabilirsiniz.

Raneks alırken alkol içebilir miyim?

Alkol, Raneks mide ilacının çalışma şeklini etkilemez, ancak midenizin normalden daha fazla asit üretmesine neden olur. Bu, mide astarınızı tahriş edebilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Raneks mide koruyucu mu?

Mide koruyucu ilaç olarak bilinen Raneks, midenin ürettiği asit miktarını azaltan proton pompa inhibitor (PPİ) grubundan rabeprazol içerir.

Doğum kontrol yöntemini etkiler mi?

Raneks, kombine hap da dahil olmak üzere herhangi bir düzenli doğum kontrol ilacı türünü etkilemez. Ancak, Ella (ulipristal) adı verilen bir tür ertesi gün hapının etkinliğini azaltabilir, bu nedenle bunun yerine farklı bir ertesi gün hapı önerilebilir. Raneks kullanırken kusuyorsanız veya 24 saatten fazla şiddetli ishal yaşıyorsanız, doğum kontrol haplarınız sizi hamilelikten koruyamayabilir.

Raneks adet geciktirir mi?

Raneks (rabeprazol) ilacının adet geciktirmesi beklenmez. Önerilen dozlarda kullanıldıklarında regl periyodunu etkilemesi beklenmez.


Kaynak:

 1. my.clevelandclinic.org
 2. nhs.uk