Santafer

Santafer Fort tablet, 100 mg demir ve 0.350 mg folik asit içerir. Demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. 0.350 mg folik asit ise gebelerin ihtiyaç duyduğu günlük folik asit miktarını karşılayabilir. Damla ve şurup formları ise çocuklar içindir ve folik asit içermez.

04 Oca 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Santafer Fort film tablet_hekimimyanimda

Santafer, demir III hidroksit polimaltoz kompleksi içeren damla, şurup, ampül ve forte tablet formlarından oluşan bir grup ilaçtır. Demir eksikliği tedavisinde kullanılır. Aç kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir. Oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) içerdikleri hemoglobin ismindeki proteinle oksijen taşırlar. 

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur. 

Kanın yeteri kadar oksijen taşıyabilmesi için yeterli demirin olması zorunludur.

Santafer (demir III hidroksit polimaltoz kompleksi), vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Santafer Fort tablet

Santafer Fort her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir. Demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Bu kombinasyon, özellikle gebelik ve laktasyon dönemlerindeki demir eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi için geliştirilmiştir. Emziren annelerde ve gebelerde artan folik asit ve demir ihtiyacını karşılamak için reçete edilebilmektedir.

Demir

Santafer Fort ilacının temel özelliklerini demir elementi belirler.

 • Aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.
 • Çoğu insan 1 hafta Santafer Fort aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Folik asit

Folik asit, hücrelerde DNA ve RNA yapımında görevlidir.

Her bir Santafer Fort tablette 350 mikrogram folik asit bulunmaktadır. Bu miktar bir gebenin günlük ek folik asit ihtiyacını neredeyse karşılar.

Gebelik öncesi yeterli folik asit alımı fetusu;

 • nöral tüp defekti,
 • düşük doğum ağırlığı ve
 • plasentanın erken ayrılmasına

karşı koruyucu olduğundan, gebelik planlayan kadınlara gebelik öncesi dönemden başlayarak, diyete ek olarak 400 mcg/gün folik asit desteği verilmesi ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca da bu desteğin devam ettirilmesi önerilmektedir (Türkiye Beslenme Rehberi-TÜBER, 2015).

Santafer oral damla

Santafer Oral Damla

Yeni doğanlarda: Günlük doz kilogram başına bir damladır. (Örnek; 5kg için 5 damla)

1 yaşına kadar olanlarda: Günde 5 damla ile başlanır.

1-12 yaş arasındaki çocuklarda: Günde 1-2 defa 20 damla (50-100 mg).

1 ml (20 damla) çözelti, 50 mg elementer demire eşdeğer demir III hidroksit polimaltoz kompleksi içerir.

Santafer oral damlanın bir damlası 2,5 mg demir içerir.

Santafer şurup

Santafer Şurup

Standart Santafer şurup dozu:

 • Çocuklarda: Günde 1 veya 2 defa 1’er ölçek (5 ml Santafer şurup)
 • Yetişkinlerde ise: Günde 2 veya 3 defa 1’er ölçek (5 ml Santafer şurup)

kullanılacak şekilde reçete edilebilir.

1 ml Santafer şurup, 10 mg elementer demire eşdeğer 32,258 mg demir III hidroksit polimaltoz kompleksi içerir.

Meyve veya sebze suları ile karıştırılarak alınabilir. Aç veya tok alınabilir. Aç alındığında en iyi sonucu verir.

Santafer ampül

Santafer ampül

Ciddi demir eksikliğinde genellikle hastane şartlarında kullanılır.

Yetişkinler için günlük bir adet Santafer ampül, ciddi vakalarda ise günlük iki adet Santafer ampül hastane şartlarında uygulanabilir.

Kimler kullanabilir?

Santafer Fort, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Santafer Fort herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Santafer Fort tableti kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Santafer Fort veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa
 • Folik asit (folat) içeren başka bir ilaç ya da takviye kullanıyorsanız

Nasıl ve ne zaman alınmalı?

Santafer Fort tablet, genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Demir ilacı aldıktan ne kadar sonra yemek yemeli? Santafer Fort, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Santafer ilacınızı aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 tablet içerisindeki 100 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Santafer kan ilacınızı çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Ayrıca Santafer ilacınızı süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Santafer ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Santafer reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla Santafer almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Size veya çocuğunuza Santafer Fort reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden Santafer Fort tablet satın alırsanız, eczacınızın talimatlarına veya ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyun.

Bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.

Santafer Fort, ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir.

Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Santafer Fort almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Bunun nedeni, enerjinizin eksik olmasının birçok nedeni olabileceğidir.

Demir ilacı ne kadar süre kullanılmalı?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir.

Genel olarak halsizlik ve yorgunluk gibi demir eksikliği belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra vücuttaki demir depolarının dolması için en az 1 ay daha kullanılması önerilir.

Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız.

Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.

Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Gebelik sırasında Santafer almak genellikle güvenlidir.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer gebelikte kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Gebeliğin özellikle ilk haftalarında folik asit takviyesi almak son derece önemlidir. Santafer Fort içerisindeki 350 mcg folik asit bu ihtiyacı kısmen karşılayabilir.

Gebelik kategorisi: A‘dır.

Emzirme

Santafer kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, demirin bir kısmı anne sütüne geçebilir. Bu geçiş, annenin mevcut demir seviyesine ve gıda ile alınan demir miktarına göre değişmez. Bu sebeple, emziren anneye demir ilacı verilmesi, bebeğin gereğinden fazla demir almasına veya bebekte var olan demir eksikliğinin tedavi edilmesine neden olmaz.

Santafer hekime danışıldıktan sonra emzirme döneminde kullanılabilir.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Santafer Fort tablette bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Santafer demir ilaçlarına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Santafer ilacının tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Santafer Fort tabletinizi yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık ve az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun. 

İshal: Sıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Santafer ilacının etki mekanizmasını etkileyebileceği bazı ilaçlar vardır.

Santafer, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Santafer Fort tablet arasına boşluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Santafer almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler, bazıları: proton pompa inhibitörleri)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın.

Santafer Fort ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Santafer Fort ne işe yarar?

Santafer Fort, vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için ihtiyaç duyulan demiri sağlar. Vücudunuzda artan demir ile kırmızı kan hücreleri daha verimli çalışır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Santafer Fort tablet gebelerin folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için gebelikten önceki 3 ila 4 ay ve gebelik süresince folik asit takviyesi alınması önerilmektedir. Santafer Fort gebelerin ihtiyaç duyduğu folik asit takviyesinin bir kısmını karşılar. Gebeler için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 600 mcg’dır. 1 tablet Santafer Fort ise 350 mcg folik asit içerir. Dolayısıyla gebeliğin ilk 3 ayındaki bir gebe ihtiyacı olan ek folik asit desteğinin yaklaşık yarısını Santafer Fort tabletten elde edebilir.

Santafer Fort tablet emziren kadınların folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Emziren kadınlar için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 500 mcg’dır. 1 tablet Santafer Fort ise 350 mcg folik asit içerir. Dolayısıyla gebeliğin ilk 3 ayındaki bir gebe ihtiyacı olan ek folik asit desteğinin yaklaşık üçte ikisini Santafer Fort tabletten elde edebilir.

Uzun süre almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda Santafer Fort almanız güvenlidir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

Santafer Fort, ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Santafer aç mı tok mu alınır?

Santafer, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz.