Siroksil tırnak cilası seti nasıl kullanılır?

Doğru ve sabırlı Siroksil tırnak cilası kullanımıyla, tırnağın sağlıklı kısmın korunması ve hastalıklı tırnak ucunun düzenli olarak kesilip atılması sonucu tırnak tamamen iyileşebilir. Bu iyileşme tırnağın uzama hızına bağlıdır.

Siroksil tırnak cilası, tırnak mantarlarının tedavisinde kullanılır. Tırnak mantarlarına genelde ayak mantarı (tinea pedis) eşlik eder. Siroksil tırnak cilası 80mg/g siklopiroks etken maddesine sahiptir. 

Siroksil, haftada bir veya iki kez etkilenen tırnaklara uygulanmalıdır. Tırnak tamamen yenilenene kadar ve etkilenmiş yüzeyler klinik ve mikolojik olarak iyileşme gösterene kadar tedavi kesintisiz olarak sürdürülmelidir.

Tırnak cilası sert tırnak dokusuna özel üretilir

Tırnak serttir. Bu nedenle cilt üzerine uygulanan kremler, merhemler tırnağın sert dokusuna etki etmekte yetersiz kalır. Tırnak kan damarı içermez. Bu nedenle ağızdan alınan haplarla tırnak mantarının tedavisi zordur. Üstelik oldukça uzun süre mantar ilaçları yutmak uzun vadede karaciğeri yorar. Yan etki riski vardır. Bu nedenle tırnak mantarında ideal tedavi tırnak cilasıdır.

Mantar enfeksiyonu yeni başlamış tırnakta tedavinin hedefi, mevcut tırnağın iyileşmesini sağlamaktır.

Tırnaktaki enfeksiyon ilerlemiş ve tırnakta şekil bozuklukları ve kalınlaşmalar başlamışsa artık bu tırnağın tedavisindeki temel hedef, tırnaktaki hastalıklı kısımlardan yeni çıkan tırnağa mantar enfeksiyonunun bulaşmasını engellemektir. İlerlemiş enfeksiyonlarda tırnak ucundan hastalık köke doğru ilerler. Kök kısmından sağlıklı tırnak üretilir ve hastalıklı kısım dışa doğru uzar.

Doğru ve sabırlı Siroksil tırnak cilası kullanımıyla, tırnağın sağlıklı kısmın korunması ve hastalıklı tırnak ucunun düzenli olarak kesilip atılması sonucu tırnak tamamen iyileşebilir. Bu iyileşme tırnağın uzama hızına bağlıdır. El parmağındaki tırnaklar 8-10 ay kadar sürede yenilenirken ayak parmağındaki tırnakların yenilenmesi 18 ayı bulabilir.

Tırnak oldukça serttir ve yüzeysel mantar enfeksiyonları için kullanılan kremler sert tırnak dokusuna invaze olup tırnaktaki hastalığa pek etki edemezler. Cilt üzerine uygulanan mantar ilaçları, tırnak cilası şeklinde uygulandığında tırnağın sert dokusuna etkileri artar.

Tırnak cilası sürüldükten sonra taşıyıcılar buharlaşırlar, tırnak üzerinde ilacın etken maddesi oklüzif bir örtü gibi tırnağı kaplar. Bu durumda ilacın difüzyonunu ve etkinliğini arttırır.

Tedavi süresi genelde el tırnakları için 6 ay ve ayak tırnakları için 9 aydır (tedavi süresi esas olarak enfeksiyonun ciddiyetine, lokalizasyonuna ve tırnağın büyüme hızına bağlıdır.)

Doktorunuz farklı şekilde önermediği müddetçe siroksil tırnak cilası seti şu şekilde kullanılabilir.

A) Tırnak cilası kullanım sıklığı?

Başka bir şekilde önerilmedikçe;

1- İlk bir ay:

Gün aşırı cilalama ile toplam 15 kez cilalanacak (Tırnak cilası bir gün kullanılıcak ertesi gün kullanılmayacak). 

Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek.

Toplamda: 15 kez cilalama ve 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılacak.

2- İkinci bir ay:

Haftada 2 kez cilalama ile toplam 8 kez cilalanacak.

Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek.

Toplamda: 8 kez cilalama 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılacak.

3- Üçüncü ay ve sonrasında:

Haftada 1 kez cilalanacak, toplam 4 kez cilalanacak ve toplam 4 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek. Cilalama işlemleri temizlenip törpülenmeden hemen sonra yapılacak.

Siroksil tırnak cilası seti nasıl kullanılır?
Siroksil tırnak cilası seti nasıl kullanılır?

B) Tırnak cilası kullanım aşamaları:

Adım 1:

Tırnak cilası setini ilk kez sürmeden önce hastalık nedeniyle şekil değişikliği olan tırnak, bir makas veya tırnak pensi ile mümkün olduğu kadar kısa kesilir.

Adım 2:

Tırnak, törpü ile sağlam olan bölgeye kadar törpülenir. Hastalıklı tırnak tabakası incelmiş olur.

Not: Tırnak törpülenirken törpüyü daima el ve ayak tırnaklarının kökünden, tırnak ucuna doğru hareket ettirmek gerekir.

Kesilerek kısaltılan ve törpülenerek inceltilen hasta tırnağın yüzeyinin pürüzlü hale geldiğinden emin olun. Sonra alkollü mendil ile bu tırnağı silin.

Böylece mantar hastalığı olan tırnak, hacim olarak küçültülmüş, hastalık azaltılmış olur.

Alkollü mendil ile törpüleme sonrası tırnağı silerek sonraki adıma geçebilirsiniz. Alkollü mendil aynı zamanda cilayı çıkartmak için de kullanabilir.

Adım 3:

Tırnak küçültüldü, inceltildi ve hastalıklı alan azaltıldı. Şimdi tırnak cilasınıhastalıklı tırnak üzerin birkaç fırça darbesi ile ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Bunun için fırçayı sadece bir kere cila şişesine batırmak ve fırçanın emdiği cilayı tırnak üzerinde olabildiğince geniş alana sürmek yeterlidir.

Not: Hastalıklı her bir tırnak için ayrı ayrı fırçayı cilaya batırmak gerekmez. Mantar hastalığının tedavisi için kalın bir cilalama işlemi yerine düzgün ve tırnağın tüm yüzeyine yayılan cilalama işlemi yeterlidir.

Adım 4:

İlk günaşırı uygulanan cila, haftada bir kez alkollü mendil ile silinir ve tırnak temizlenir. Ayrıca hastalıklı tırnak, ila alkollü mendil ile temizlendikten sonra törpüyle tekrar törpülenmelidir. Ardından tırnağa tekrar cila vurmak gerekecek!

Adım 5:

Tedavi süresince bazı cilalamalardan sonra cila tabakası bozulursa, sadece cilanın açıldığı bölgelere fırça ile tırnak cilası sürmek yeterli olacaktır.

C) Mantar hastalıkları için öneriler

Bakınız: Yüzeyel mantar enfeksiyonları (Dermatofitozlar – Tinea)

 • Mantar hastalıkları bulaşıcıdır. Kişiden kişiye temas ile bulaşabilir. Aynı şekilde vücudun bir yerinden bir başka yerine kaşıma vb şekilde hastalık taşınabilir. Örneğin; ayak mantarı olan hasta, ayağını kaşıdıktan sonra eliyle sakalını okşarsa, hastalığı sakalına bulaştırabilir. Bu sebeple yüzeysel mantar enfeksiyonu olan hastanının vücudunun başka nerelerinde mantar rahatsızlığı olabileceği sorgulanmalıdır.
 • Ayakkabılarınızın havalanabildiğinden emin olun. Mantar zararlısının nemli ortamlarda hızla ürediğini ancak iyi havalanan bol oksijenli bölgelerde iyi üreyemediğini unutmayınız.
 • Ev içerisinde ortak banyo terliği, ev terliği, havlu gibi nesneler yüzeysel mantar enfeksiyonlarının bulaşını arttıracağı için nem oranı yüksek eşyaların ortak kullanılmamasına dikkat etmek önemlidir. Banyo terliğinin kurumasını sağlamak ve havluların sık değişimi bu hastalıktan koruyucudur.

Eşdeğerleri:

Opilox tırnak cilası, Siroksil tırnak cilası ve Nibulen tırnak cilası birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Fiyatı uygun olanı ya da daha çok memnun kaldığınızı satın alabilirsiniz.

Siroksil tırnak cilası seti kullananlar aşağıya kendi yorum ve önerilerini yazabilirler.

İçerikler tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. Doktor, eczacı veya prospektüs yerine geçmez. Daha fazla bilgi al! 

Yorumlarınızı, sorularınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

23 YORUM

 1. Merhabalar tırnak cilası setini tırnak dışında sol elimin işaret parmağı olan kısımda siğil çıktı uzun zamandır var ona sürsem bir sakıncası var mı?

  • Tırnak cilası seti, tırnak üzerine uygulanır ve tırnak mantarlarını tedavi eder.

   Tırnak cilası setinin siğil tedavisi üzerindeki başarına dair bir bilgim yok. Zaten siğil tedavisi için tırnak cilası deneyerek tıbbi bir çalışma yapacak pek kimse yoktur.

   Peki, tırnak cilası siğil üzerine sürüldüğünde kişiye zarar verir mi? Abartılmadığı sürece hayır. Yani sağlıklı deri üzerine değilde siğil kabartısı üzerine sülen şeyler hissedilir bir etki oluşturmaz. Çünkü siğil nedeniyle aşırı çoğalan deri hücresi derinin diğer yüzeyinden kabarıktır ve ağrı hissi taşıyan sinir alıcıları da içermez.

   Siğili keserek veya kazıyarak tedavi etmeye çalışan ilkel tedavi yöntemleri de vardır. Ancak siğile neden olan virüs deride yeniden çoğalarak tekrar siğile neden olabilir. Siğil tedavisinde siğil ilaçları kullanılır.

   Açıkçası eğer siğil üzerine tırnak cilası sürerseniz lütfen sonucunu bizimle paylaşın. Bunu yapan ilk kişi siz olabilirsiniz.

  • Bakınız: Gusül veya abdest alırken, yıkanması gereken organların kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması gerekir. Aksi halde gusül veya abdest geçerli olmaz. Dolayısıyla, gusledecek veya abdest alacak kimsenin bedeninde veya abdest organlarında suyun deriye ulaşmasına engel olacak bir madde bulunmamalıdır. Bununla birlikte tırnaklarda bulunan mantar, çatlak ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesi için başka bir tedavi yolu bulunamaz ve suyun tırnak dokusuna ulaşmasını engelleyen cila türü ilaçların kullanılması kaçınılmaz hale gelirse doktor tavsiyesine bağlı olarak bunların tedavi amacıyla kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu durumda suyun doku veya deriye ulaşmaması abdestin geçerli olmasına engel değildir.

   Kaynak: https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/38335/tirnak-cilasi?enc=QisAbR4bAkZg1HImMxXRn2t8ij%2BeDtMkJdRGirgyeb8%3D

 2. Merhaba benim her iki ayak bas parmagimda uzun yillardir gecmeyen mantar olusumlari vardi ve doktroumun onerdigi oral yolla alinan haplari yaklasik 6 ay kullandim ve bir ayagimdaki mantar tamamen iyilesti ve saglikli tirnak geldi ama diger tirnaktaki mantar inatci cikti cunku surekli arkadan cikan saglikli tirnaga sicrama yapiyor. Su anda trosyd losyonu sabah aksam suruyorum. Karaciger enzimlerine zarar verdigini bildigim icin hap kullanmayi biraktim. Size sormak istedigim su anda bu ilaci kullanmam trosyd den daha etkili olacak mi. Ayrica tirnagi surekli torpulemek mantarli alanin tamamen yirtilmasina sebep olmayacak mi cunku benim mantarli yuzeyin altinda bosluk var ve etle baglantisi yok zaten. Siz ne orerirsiniz.

 3. Merhaba,
  1- Oral tedavi mantarları öldüren etkili bir tedavidir.
  2- Oral tedavi kullanım süresi uzadıkça yan etki riski artan bir tedavidir.
  3- Ciltteki yüzeysel mantar enfeksiyonlarında yan etki riski çok çok daha az olduğu için krem ve merhem gibi mantar ilaçları tercih edilir ve yeteri kadar etkilidir.
  4- Tırnak sert bir doku olduğu için krem ve merhem gibi ilaçlara nazaran daha invaziv, dokuya daha iyi giren tırnak cilaları geliştirilmiştir.

  Gelelim asıl sorunuza, tırnak törpülendiğinde düşerse ne olacak? Efendim o tırnak zaten ölmüş. Sağlam tırnak düşer mi? Ölenle ölünmez!

  Konu boyunca şunu vurgulamaya çalıştık.

  İlerlemiş tırnak mantarında tedavinin hedefi sağlıklı ve yeni uzayan tırnağın mantar hastalığından etkilenmemesi ve mantar ile hastalanmış tırnağın tırnak uzadıkça kesilip atılması.

  Tırnak saç ve sakal gibidir. Uzar kesersiniz yenisi çıkar. Yeni çıkan tırnağın sağlığını korumak için ilaç kullanın. Ayağınızı nemden uzak tutun. ve diğer tüm önerilerimiz zaten yazı içeriğinde mevcuttur.

  Not: tırnak zımparalanacak demiyoruz! tırnağın yüzeyi pütürcüklü olacak ve ilaç kolaylıkla derine inebilecek şekilde törpülenecek diyoruz.

  Sağlıcakla..

 4. Merhabalar hocam. Uzun yıllardır her iki ayak baş parmağımda mantar enfeksiyonu var. Geçen ay doktora gittiğimde tırnak losyonu olarak siroksil, hap olarak ise terbisil kullanmamı söyledi. Terbisilden maksimum iki paket yazabildiğini söylemişti, yakın zamanda terbisil biteceği için tekrar reçete etmemin yan etkileri olur mu(26 yaşındayım) yoksa sadece siroksil kullanmaya devam mı etmeliyim? Şimdiden teşekkürler

  • mantar hastalıkları için kullanılan haplar karaciğere ek yük oluşturur. alkol kullananlarda veya ek karaciğer hastalığı olanlarda mantar hapı önerilmez.

   Tırnak cilası, krem ve sprey gibi ilaçlarla rahatsızlığınız iyileşmeye başladıysa, iyileşiyorsa hap yutmamak en güvenlisi olabilir

 5. HOCAM DOKTOR REÇETEDE GÜNLÜK KULLAN YAZMIŞ ECZANEDE AYNI ŞEKİLDE AMA BEN DOKTORUN BİRDAHA YANINA GİTİM AMA DEDİKİ 3 AYLIK YAPICAN AMA SORA BANA VERDİĞİ REÇETE GÜNLÜK YANİ BEN ANLAMDIM VE TIRNAK TÜRPÜSÜ HEM BİTİYOR YARDIM EDİN HOCAM

 6. Doktorum bana da bu ilacı verdi fakat uygulama konusunu anlatmamıştı ve uygulamaya başlarken tereddütte kalmıştım o yüzden uygulama konusunda değerli bilgileriniz için çok teşekkürler hocam.

  • Merhaba Sn Fırat, mantar hastalığı olan tırnağınızı kesebildiğiniz kadar keserek kısaltın. Sonra bu tırnağı törpüleyerek inceltin. İncelttiğiniz bu tırnağın yüzeyinin pürüzlü olması önemli. Sonrasında alkollü mendil işe bu pürüzlü tırnak yüzeyini silin. Pürüzlü ve tırnak tozlarından arındırılmış tırnak, cilayı emmeye hazırdır. Şimdi fırçanızı cilaya batırın ve tırnağın tüm yüzeyini nazikçe fırçalayın. geçmiş olsun!

  • İyi günler. Annemin yaklaşık bir senedir geçmeyen ayak tırnağında mantar sorunu var. Doktora başvurduğumuzda siroksili verdi. Her ne kadar düzenli kullanmış olsada ayağındaki mantar kendi sağlıklı tırnağını da resmen içine hapsetti. Yani tırnak yok oldu denecek şekilde . Etrafı şişerek iltihap yaptı. Bu iltihap sorunu ve mantarın tamamen geçmesi bu ilacın düzgün kullanılmasıyla geçer mi ? Yoksa cerrahi bir işlem mi gerektirir ?

   • Sn Beyza, Tırnak mantarındaki tırnağın tedavisi düzenli ilaç kullanımıyla yüksek ihtimalde geçer. Bazen tedaviye çok geç başlanılan mantarlı tırnaklar kurtarılamaz. Bu durumda; tamamen mantar ile hastalanmış şekli son derece bozulmuş sağlıksız tırnak düşer veya cerrahi olarak çıkarılır. Sonrasında ise sağlıklı yeni tırnak gelişimi için koruyucu tedavi kullanılır. Mantara karşı spreyler ve kremler yeni çıkacak tırnağın sağlıklı büyümesi için tercih edilebilir.

    Ayrıca; bazen şekli bozulmuş tırnak, parmak cildine zarar verebilir. Zarar gören ciltte enfeksiyon gelişebilir. Staphylococcus aureus veya Staphylococcus epidermidis gibi bazı bakteriler cilt üzerinde doğal olarak bulunur ve cilt tahriş olduğunda yumuşak dokuya ulaşarak enfeksiyon gelişmesine neden olur. Mantarlı tırnak eğer şekil bozukluğu gibi durumlarla cildi tahriş etmişse veya sebebi ne olursa olsun tırnak yakınlarında bakteriyel bir enfeksiyon gelişmişse, bakterileri hedef alan antibiyotikli kremlerin de kullanılması gerekebilir.

    Böyle bir durum var ise, doktorunuz, hem mantara karşı hem de bakterilere karşı savaşacak bir reçete düzenleyebilir. Geçmiş olsun.

 7. Ben 3 aydır mantar ilacı kullaniorm bunun yani sıra aylık kullanmam gereken oraldan alınan bi ilaç yazmıştı doktor. Yan etkisi olduğu için ben 3 ayda anca bitirebildim . Ayak mantar ilacını 4uncu aydan itibaren nasıl kullanmaliyim onu sorucaktim . Bide tekrar oraldan alınan ilaç yazdırmam gerekir mi. ??

  • Ayak mantar ilacını 4uncu aydan itibaren nasıl kullanmaliyim?
   Tırnak mantarı, 3. ay ve sonrasında; haftada 1 kez cilalanacak, toplam 4 kez cilalanacak ve toplam 4 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek. Cilalama işlemleri temizlenip törpülenmeden hemen sonra yapılacak. Oraldan alınan ilaçları için doktorunuza danışın. Sağlık durumunuza göre doktorunuz uygun dozda ilaç reçete edebilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz