Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Siroksil Tırnak Cilası Seti Nasıl Kullanılır?

Mantarının tırnağınızda hastalık oluşturması da tamamen tedavi edilmesi de uzun sürer. Çünkü tırnaklar son derece serttir. Doğru ve sabırlı Siroksil tırnak cilası kullanımıyla, tırnağın sağlıklı kısmının korunması ve hastalıklı tırnak ucunun düzenli olarak kesilip atılması sonucu tırnak tamamen iyileşebilir. Bu iyileşme tırnağın uzama hızına bağlıdır.

siroksil tırnak cilası seti - hekimimyanimda

Siroksil tırnak cilası, tırnak mantarlarının tedavisinde kullanılır. Tırnak mantarlarına genelde ayak mantarı (tinea pedis) eşlik eder. Siroksil tırnak cilası 80mg/g siklopiroks etken maddesine sahiptir. 

Siroksil, haftada bir veya iki kez etkilenen tırnaklara uygulanmalıdır. Tırnak tamamen yenilenene kadar ve etkilenmiş yüzeyler klinik ve mikolojik olarak iyileşme gösterene kadar tedavi kesintisiz olarak sürdürülmelidir.

Tırnak cilası sert tırnak dokusuna özel üretilir

Bildiğiniz üzere, tırnak son derece serttir ve üzerindeki sıvılar neredeyse hiç emmez. Bu nedenle cilt üzerine uygulanan kremler, merhemler tırnağın sert dokusuna etki etmekte yetersiz kalır. Tırnak kan damarı içermez. Bu nedenle ağızdan alınan haplarla tırnak mantarının tedavisi zordur. Üstelik oldukça uzun süre mantar ilaçları yutmak uzun vadede karaciğeri yorar. Yan etki riski vardır. Bu nedenle tırnak mantarında ideal tedavi tırnak cilasıdır.

Mantar enfeksiyonu yeni başlamış tırnakta tedavinin hedefi, mevcut tırnağın iyileşmesini sağlamaktır.
Mantar enfeksiyonu yeni başlamış tırnakta tedavinin hedefi, mevcut tırnağın iyileşmesini sağlamaktır.

Tırnaktaki enfeksiyon ilerlemiş ve tırnakta şekil bozuklukları ve kalınlaşmalar başlamışsa artık bu tırnağın tedavisindeki temel hedef, tırnaktaki hastalıklı kısımlardan, yeni çıkan sağlam tırnak dokusuna mantar enfeksiyonunun bulaşmasını engellemektir.

İlerlemiş enfeksiyonlarda mantar hastalığı, tırnak ucundan tırnak köküne doğru ilerler. Kök kısmından sağlıklı tırnak üretilir ve hastalıklı kısım dışa doğru uzar.

Doğru ve sabırlı Siroksil tırnak cilası kullanımıyla, tırnağın sağlıklı kısmın korunması ve hastalıklı tırnak ucunun düzenli olarak kesilip atılması sonucu tırnak tamamen iyileşebilir. Bu iyileşme tırnağın uzama hızına bağlıdır. El parmağındaki tırnaklar 8-10 ay kadar sürede yenilenirken ayak parmağındaki tırnakların yenilenmesi 18 ayı bulabilir.

Tırnak oldukça serttir ve yüzeysel mantar enfeksiyonları için kullanılan kremler sert tırnak dokusuna invaze olup tırnaktaki hastalığa pek etki edemezler. Cilt üzerine uygulanan mantar ilaçları, tırnak cilası şeklinde uygulandığında tırnağın sert dokusuna etkileri artar.

Tırnak cilası sürüldükten sonra taşıyıcılar buharlaşırlar, tırnak üzerinde ilacın etken maddesi oklüzif bir örtü gibi tırnağı kaplar. Bu durumda ilacın difüzyonunu ve etkinliğini arttırır.

Tedavi süresi genelde el tırnakları için 6 ay ve ayak tırnakları için 9 aydır (tedavi süresi esas olarak enfeksiyonun ciddiyetine, lokalizasyonuna ve tırnağın büyüme hızına bağlıdır.)

Doktorunuz farklı şekilde önermediği müddetçe siroksil tırnak cilası seti şu şekilde kullanılabilir.

A) Tırnak cilası kullanım sıklığı

Başka bir şekilde önerilmedikçe;

1. İlk bir ay

Gün aşırı cilalama ile toplam 15 kez cilalanacak (Tırnak cilası bir gün kullanılıcak ertesi gün kullanılmayacak). 

Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek.

Toplamda: 15 kez cilalama ve 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılacak.

2. İkinci bir ay

Haftada 2 kez cilalama ile toplam 8 kez cilalanacak.

Haftada 1 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek.

Toplamda: 8 kez cilalama 4 kez alkollü mendil ile temizleyip, törpüleme yapılacak.

3. Üçüncü ay ve sonrasında

Haftada 1 kez cilalanacak, toplam 4 kez cilalanacak ve toplam 4 kez alkollü mendil ile temizlenip törpülenecek. Cilalama işlemleri temizlenip törpülenmeden hemen sonra yapılacak.

Mantar hastalıkları nemli ve havasız ortamlarda daha hızlı çoğalırlar. Mantar hastalığı olan bir tırnağın terli veya nemli olması ya da suda beklemesi mantar enfeksiyonunu şiddetlendirebilir. Tırnağınızın kuru kalması, ayağınızın terlememesi, tırnaklarınızın bol bol hava alması ve tırnak törpüleme ve inceltme işleminizi tırnağınız kuruyken yapmanız tırnak mantarından daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir.

B) Tırnak cilası kullanım aşamaları

Adım 1:

Tırnak cilası setini ilk kez sürmeden önce hastalık nedeniyle şekil değişikliği olan tırnak, bir makas veya tırnak pensi ile mümkün olduğu kadar kısa kesilir.

Adım 2:

Tırnak, törpü ile sağlam olan bölgeye kadar törpülenir. Hastalıklı tırnak tabakası incelmiş olur.

Not: Tırnak törpülenirken törpüyü daima el ve ayak tırnaklarının kökünden, tırnak ucuna doğru hareket ettirmek gerekir.

Böylece mantar hastalığı olan tırnak, hacim olarak küçültülmüş, hastalık azaltılmış olur.

Kesilerek kısaltılan ve törpülenerek inceltilen hasta tırnağın yüzeyinin pürüzlü hale geldiğinden emin olun. Sonra alkollü mendil ile bu tırnağı silin. Tırnak yüzeyi pütür pütür olduğunda cila içerisindeki ilacın emilme gücü artar.

Alkollü mendil ile törpüleme sonrası tırnağı silerek sonraki adıma geçebilirsiniz. Alkollü mendil aynı zamanda cilayı çıkartmak için de kullanabilir.

Adım 3:

Tırnak küçültüldü, inceltildi ve hastalıklı alan azaltıldı. Şimdi tırnak cilasınıhastalıklı tırnak üzerin birkaç fırça darbesi ile ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Bunun için fırçayı sadece bir kere cila şişesine batırmak ve fırçanın emdiği cilayı tırnak üzerinde olabildiğince geniş alana sürmek yeterlidir.

Not: Hastalıklı her bir tırnak için ayrı ayrı fırçayı cilaya batırmak gerekmez. Mantar hastalığının tedavisi için kalın bir cilalama işlemi yerine düzgün ve tırnağın tüm yüzeyine yayılan cilalama işlemi yeterlidir.

Adım 4:

İlk günaşırı uygulanan cila, haftada bir kez alkollü mendil ile silinir ve tırnak temizlenir. Ayrıca hastalıklı tırnak, ila alkollü mendil ile temizlendikten sonra törpüyle tekrar törpülenmelidir. Ardından tırnağa tekrar cila vurmak gerekecek!

Adım 5:

Tedavi süresince bazı cilalamalardan sonra cila tabakası bozulursa, sadece cilanın açıldığı bölgelere fırça ile tırnak cilası sürmek yeterli olacaktır.

C) Mantar hastalıkları için öneriler

 • Mantar hastalıkları bulaşıcıdır. Kişiden kişiye temas ile bulaşabilir. Aynı şekilde vücudun bir yerinden bir başka yerine kaşıma vb şekilde hastalık taşınabilir. Örneğin; ayak mantarı olan hasta, ayağını kaşıdıktan sonra eliyle sakalını okşarsa, hastalığı sakalına bulaştırabilir. Bu sebeple yüzeysel mantar enfeksiyonu olan hastanının vücudunun başka nerelerinde mantar rahatsızlığı olabileceği sorgulanmalıdır.
 • Ayakkabılarınızın havalanabildiğinden emin olun. Tırnak mantarı, nemli ortamlarda ve terli ayaklarda hızla şiddetlenir. İyi havalanan ve bol bol oksijen alan ayakkabıları tercih edin. Mümkünse terlik giyin. Terliğinizi başkalarıyla paylaşmayın.
 • Ev içerisinde ortak banyo terliği, ev terliği, havlu gibi nesneler yüzeysel mantar enfeksiyonlarının bulaşını arttıracağı için nem oranı yüksek eşyaların ortak kullanılmamasına dikkat etmek önemlidir. Banyo terliğinin kurumasını sağlamak ve havluların sık değişimi bu hastalıktan koruyucudur.

Eşdeğerleri:

Opilox tırnak cilası, Siroksil tırnak cilası ve Nibulen tırnak cilası birbirinin eşdeğeri yani muadilidir. Fiyatı uygun olanı ya da daha çok memnun kaldığınızı satın alabilirsiniz.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Siroksil Tırnak Cilası Seti Nasıl Kullanılır?” için 39 cevap

  • Mantar hastalıklarının bulaşıcı olduğunu unutmayın. Tırnağınızda veya ayaklarınıza mantar hastalıkları varsa terlik paylaşmamaya gayret edin. Terlik ve ayakkabı paylaşımı mantar hastalığının bir başkasına bulaşmasına neden olabilir. Alkollü mendil de tıpkı terlik gibi bir başkasına veya bir başka uzvunuza mantar bulaştırmanıza neden olabilir.

   Alkollü mendil, alkolsüz mendillere nazaran daha az hastalık bulaştırma riski taşır. Yine de mantar hastalığının temas ettiği kıyafet, terlik, ayakkabı, havlu, tıraş bıçağı veya mendilleri bir başkasının kullanmamasına izin vermeyin veya cildinizin bir başka yerine temas ettirmeyin.

 1. Hocam merhaba,
  Benim de ayağımda tırnak problemim vardı. Bugün gittiğim Dr bana siroksil tırnak cilası ve stafine adlı bir krem verdi. Cila kullanımı hakkında Dr değil ama eczane nasıl kullanacağım Hk. bilgi verdi. Net te arastirirken kullanım hakkında sizin yazınıza ulaştım çok teşekkür ederim. Bunu anladım ama stafine kremi tam anlayamadım bunu sabah akşam tırnak üzerine mi süreceğiz. Konu Hk. Bilgilendirirseniz sevinirim. Yardımlarınız için teşekkürler.
  Hülya Atik

  • Stafine bir antibiyotikli kremdir. Genellikle cilt üzerinde doğal olarak bulunan Staphylococcus Aureus adlı bakteriyi hedef alarak reçete edilir. Eğer cilt tahriş olursa cilt üzerinde doğal olarak bulunan Staphylococcus Aureus deri üzerinde iltihaba (dermatit) neden olabilir. Eğer cilt bütünlüğü hasar görmüş, bakteriyel enfeksiyon başlamışsa Stafine krem ile tedavi hedeflenebilir. Stafine krem, standart doz olarak, günde 2–3 kez cilt üzerine uygulanır.

 2. Teşekkürler hocam. Şansız olduğum husus…mantarın el tırnağımda oluşu. Malesefki gün içinde suyla temasım çok fazla. Neyapacağımı bilemedim. Bu tedaviyi galiba başaramıyacağım. Tedavi yollar bana kapalı.

  • Elinizin suya temas etmesi gerektiği durumlarda eldiven kullanabilirsiniz. Islandıktan sonra elinizi kağıt havlu ile kurutabilirsiniz. Elinizi kuruladığınız bez havluları diğer insanlarla paylaşmamalısınız. Elin suya daha fazla maruz kalma dezavantajı olduğu gibi ayaktaki gibi kapalı ayakkabıya mahkum olmama avantajı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.