Stilex Jel

Stilex Jel güneş yanıkları, böcek sokmaları, ürtiker, kaşıntı veya birinci derece yanıklarda kullanılabilir. Cildi nemlendirir, kaşıntı ve ağrı hissini azaltır.

06 Eyl 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Stilex Jel_hekimim yanımda

Stilex jel güneş yanıkları, böcek sokmaları, ürtiker, kaşıntı veya birinci derece yanıklarda kullanılabilir. Cildi nemlendirir, kaşıntı ve ağrı hissini azaltır.

Cilt üzerinde kaşıntı ve kızarıklıkla seyreden böcek ısırığı, ürtiker ya da alerjik dermatit gibi rahatsızlıklarda etkili olabilir. İçerisinde bir nemlendirici, bir antihistaminik bir de lokal ağrı kesici vardır.

Sivilce için Stilex jel kullanılır mı?

 1. Mepiramin maleat: Mepiramin maleat, birinci kuşak antihistaminik ilaçtır. Sivilcelere etkili bir antibiyotik ya da ciltte yağ üretimini azaltan bir ilaç değildir.
 2. Lidokain hidroklorür: Lidokain, lokal anestezikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Cilt üzerinde uygulandığı bölgeyi uyuşturur ve ağrı hissini azaltır. Ağrı hissini azaltabilir ancak doğrudan sivilceleri tedavi eden bir ilaç değildir.
 3. Dekspantenol: Bu ilaç ise kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt bölgeleri üzerine uygulanarak cilt tahrişini hafifletebilir. Örneğin radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları veya bebek bezi nedeniyle bebek poposunda oluşan tahrişlerde etkili olabilir. Cildin kendini yenileme hızını arttırabilir ancak doğrudan sivilcelerle mücadele eden bir ilaç değildir.
 4. Yardımcı maddeler: Karbomer (Karbopol 980), Trietanolamin, Benzalkonyum klorür, Polisorbat, EDTA disodyum

Dolayısıyla Stilex Jel içerisinde doğrudan sivilce oluşumuna engel olan veya mevcut sivilceleri tedavi eden bir ilaç etken maddesi yoktur. Yine de cildinizi yumuşatabilir, varsa ağrı hissini hafifletebilir ve iyileşmekte olan sivilcelerin iyileşme hızını bir cilt nemlendiricisi olarak hızlandırabilir.

Doğrudan bir sivilce ilacı olmayan Stilex ilacını sivilceleriniz için kullanmadan önce bir doktora danışın. Size sivilcelerinize etkili başka bir ilaç önerebilir.

Stilex Jel içinde ne var?

1 g Stilex Jel, etkin madde olarak 15 mg Mepiramin maleat, 15 mg Lidokain hidroklorür ve 50 mg Dekspantenol içerir. Ek olarak 0.0250 g Benzalkonyum klorür koruyucu maddesini içerir.

1. Mepiramin maleat

Mepiramin maleat, birinci kuşak antihistaminik ilaçtır. Alerji durumunda etkilidir.

Akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretebilir.

Histamin, genellikle yararlı bir maddedir. Normalde vücutta enfeksiyon gibi zararlı bir şey tespit edildiğinde salınır. Kan damarlarının genişlemesini ve daha fazla kan akışını sağlar. Böylece vücudun korunmasına yardımcı olur.

Ancak, alerjik bir reaksiyonda, bağışıklık sistemimiz aslında zararlı olmayan bir şeye karşı saldırıya geçer ve histamin üretir.

Mepiramin maleat gibi antihistaminik ilaçlar, histaminin bu etkilerini engeller ve bu istenmeyen alerji belirtilerini azaltır.

2. Lidokain hidroklorür

Lidokain, lokal anestezikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Cilt üzerinde uygulandığı bölgeyi uyuşturur ve ağrı hissini azaltır.

Bu ilaç ağrı hissini azaltmak için kullanılır. Lidokain HCl, örneğin sonda takılacağı sırada oluşacak ağrıyı önlemek için jel olarak sonda uygulanacak bölgeye sürülebilir.

Hemoroid varlığında, ağrılı bölgeye yine lidokain hidroklorür sürerek ağrı hissi hafifletilebilir.

3. Dekspantenol

Bu ilaç ise kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt bölgeleri üzerine uygulanarak cilt tahrişini hafifletebilir. Örneğin radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları veya bebek bezi nedeniyle bebek poposunda oluşan tahrişlerde etkili olabilir.

Nemlendirici olarak kullanılır. Cildi yumuşatan ve nemlendiren, kaşıntı ve pullanmayı azaltan bir maddedir. Sadece dekspantol içeren bazı kremler (Bepanthol) bebek mağazalarında bebek cildini koruyan pişik kremleri olarak satılmaktadır.

4. Yardımcı maddeler

 • Karbomer (Karbopol 980): Yüksek viskozite sağlama yeteneğine sahiptir ve köpüklü berrak jeller veya hidro-alkollü jeller ve kremler oluşturur. Berraklık, kısa akış, damlama özelliği ve açık ten hissi sağlar.
 • Trietanolamin: Hafif cilt ve göz tahriş edici maddelerdir.
 • Benzalkonyum klorür: Antimikrobiyal koruyucu olarak kullanılan bir kuaterner amonyum bileşiğidir. Benzalkonyum klorür içeren solüsyonlar çok çeşitli bakteri, maya ve mantarlara karşı aktiftir.
 • Polisorbat: Sabunlarda ve kozmetiklerde yüzey aktif madde olarak ve ayrıca göz damlalarında kayganlaştırıcı olarak kullanılır. Polisorbat 80, aşılar için ilaçların sulu formülasyonlarını stabilize etmek için kullanılır.
 • EDTA disodyum: Metal bağlama özellikleri için kullanılan bir şelatlama maddesidir.
 • Oleum adonia
 • Saf su

Kimler kullanabilir?

Stilex Jel, yutulmadığı ve kana geçmediği için yan etki yapma riski düşüktür. Birinci derece yanık, böcek sokması, cilt alerjisi, cilt kaşıntısı veya ürtiker gibi rahatsızlıkları olan hemen herkes Stilex Jeli cilt üzerine uygulayarak kullanabilir.

Ancak geniş cilt alanına, uzun süreli veya fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa Stilex Jeli kullanmadan önce bir doktora danışın.

 • Uzun süre veya bol miktarda kullanmanız gerekiyorsa
 • Mepiramin maleat, lidokain hidroklorür, dekspantenol veya benzalkonyum klorür maddelerinden en az birine karşı alerjiniz varsa
 • 2 yaş altındaki çocuklarda

Nasıl kullanılır?

 • İlaç uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin.
 • Stilex Jel tüpünü yavaşça sıkın.
 • Jeli yanık, böcek ısırığı veya kaşıntılı cilt bölgesinin üzerine ince bir tabaka halinde ve emilimine yardım etmek için hafifçe sürün. Daha sonra ellerinizi yıkayın.

Kaşıntı, yanık veya alerji şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılır.

Stilex Jel, gözlere ve yumuşak cilt dokularına (ağız içi, vajina içi, gözler gibi) temas ettirilmemelidir. Gözler ile temas durumunda, gözlerinizi bol su ile yıkayınız.

Bu jel, açık yara, cilt enfeksiyonu ve irinli cilt üzerine uygulanmamalıdır. İltihaplı deri enfeksiyonları ve bulaşıcı cilt hastalıklarında kullanılmamalıdır.

İlacınızı düzenli aralıklarla kullanın. Örneğin, doktorunuz günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla uygulayın.

Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuz aksini önermedikçe 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. 7 gün Stilex Jel kullanmanıza rağmen, hastalığınızın devam etmesi veya rahatsızlığınızın artması durumunda doktorunuza danışın.

Daha fazla bilgi için ilacın kutusundan çıkan broşürü okuyun veya eczacınızla görüşün.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Stilex Jel, mepiramin maleat, lidokain hidroklorür ve dekspantenol içerir. Bu ilaçlar kana karıştığında gebelerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ancak bu durum ilaç etken maddesinin sistemik kan dolaşımına geçtiği durumlarda mümkündür. Stilex Jel sağlam cilt dokusu üzerine uygulandığında, kana ve sistemik kan dolaşımına son derece az geçer ve hamile ve emziren kadınlarda ciddi sağlık riski oluşturması beklenmez.

Gebelik kategorisi C’dir.

Stilex Jel, hamile, emziren kadın ve çocuklar tarafından yutulmamalı, açık yara üzerine sürülmemeli ve gözlere uygulanmamalıdır.

Hamile ve emziren kadınlar doktor önerisiyle cilt üzerine Stilex Jel uygulayabilirler.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Stilex Jel’de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. 

Cilt üzerine uygulanan bu ilaç aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 • jel uygulanan cilt bölgesinde kızarıklık gelişmesi
 • deri döküntüleri ve kaşıntı
 • benzalkonyum klorür içermesi nedeniyle irritan, deri reaksiyonları gelişebilir
 • egzema (cildin kuruması veya tahriş olması)
 • dermatit (cildin iltihaplanması veya kaşınması)

Bunlar Stilex Jelin neden olabileceği tüm yan etkiler değildir. Diğer tüm yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

Soru Cevap

Stilex jel ne işe yarar?

Güneş yanıkları, böcek sokmaları, ürtiker, kaşıntı ve birinci derece yanıklarda kullanılır.

Stilex jel egzamaya iyi gelir mi?

Stilex jel egzemaya iyi gelebilir. Özellikle alerjik egzema durumlarında etkilidir.

Stilex alerjiye iyi gelir mi?

Ürtiker (kurdeşen) gibi alerjik cilt hastalıklarında veya böcek ısırması nedeniyle gelişen ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi belirtileri olan cilt alerjilerinde Stilex Jel etkili bir tedavi olabilir.

Stilex jel antibiyotik mi?

Hayır! Bu jel içerisinde doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik etken maddesi yoktur.

Stilex jel reçetesiz alınır mı?

Bu jel eczanelerden reçeteli veya reçetesiz olarak temin edilebilmektedir.

Stilex jel emziren anneler kullanabilir mi?

Jel ve krem gibi cilt üzerine uygulanan ilaçlar genellikle kana düşük miktarlarda geçebilirler. Stilex jel gibi ilaçların cilt üzerine uygulandığında anne sütüne geçmesi ve emen bebeğe zarar vermesi beklenmez. Ancak bebeğiniz emme esnasında jel sürülmüş meme dokusunu emmemelidir. Bu jel bebeğiniz tarafından emilmemelidir.

Stilex bebeklere sürülür mü?

Açık yara, ağız içi, göz ve burun içi gibi yumuşak mukozalara Stilex Jel sürmeyin. Sağlam cilt dokusu üzerine uygulandığında bu jel güvenli kabul edilir. Bu jel bebeklerde sağlam cilt dokusu üzerine sürülebilir ancak bebeğinizin eliyle kaşıyarak veya yalayarak bu jeli ağzına almasına izin vermemelisiniz. Her zaman doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Stilex jel sivilce için kullanılır mı?

Stilex Jel içerisinde doğrudan sivilce oluşumuna engel olan veya mevcut sivilceleri tedavi eden bir ilaç etken maddesi yoktur. Yine de cildinizi yumuşatabilir, varsa ağrı hissini hafifletebilir ve iyileşmekte olan sivilcelerin iyileşme hızını bir cilt nemlendiricisi olarak hızlandırabilir.

Stilex jel yüze sürülür mü?

Evet, Stilex jel yüze sürülebilir. Ancak bu jel yumuşak cilt üzerine, gözlere, ağız içine “doktor önerisi olmaksızın” sürülmemelidir. Eğer yanaklarınızda, çenenizde, ensenizde veya alnınızda basit bir egzama varsa ve eğer açık yara yoksa Stilex jel sürülebilir. Bu jel, açık yaralara, doğrudan kana ulaşabileceği hasta cilt dokusuna gözlere ve ağız içine sürülmemelidir.


Kaynak:

 1. pubmed
 2. pubmed