Tardyferon 80 mg Tablet

Tardyferon 80 mg uzatılmış salımlı kaplı tablet, demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik ve yorgunluğu tedavi edebilir. Demir (II) sülfat içerir. Bulantı hissi, hazımsızlık ve kaka renginin koyulaşması yaygın yan etkileridir.

30 Nis 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Tardyferon_HY_hekimimyanimda

Tardyferon 80 mg uzatılmış salımlı kaplı tablet, adındaki bu ilaç demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) içerir. Her bir tableti 80 mg demire eşdeğerdir. Tardyferon 80 mg uzatılmış salımlı kaplı tablet ne için kullanılır? Demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir.

Kendimizi dinç hissetmemiz ve sağlıklı olmamız için, her bir hücremizin yeterli oksijen ve besini alması gerekir. Demir, oksijen taşınmasında kilit öneme sahip bir elementtir.

Oksijen kırmızı kan hücreleri ile taşınır. Kırmızı kan hücrelerinde demiri taşıyan yapıya hemoglobin (Hb) denir. Kan tahlilinde Hb (hemoglobin) değeriniz düşük ise bu sizde anemi olduğu anlamına gelir.

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur.

Anemilerin nedeni her zaman demir eksikliği değildir. Kırmızı kan hücrelerinin yapısının bozulduğu ve hemoglobin yapısının bozulduğu durumlarda da anemi gelişir. Orak hücreli anemi ve talesemiler gibi.

Tardyferon 80 mg uzatılmış salımlı kaplı tablet, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Tardyferon 80 mg içinde ne var?

Tardyferon 80 mg uzatılmış salımlı kaplı tablet, adındaki bu ilaç demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) içerir. Her bir tableti 80 mg demire eşdeğerdir.

Tardyferon tablet içerisindeki temel bileşen demir (II) sülfat (Ferrous sulfate)’tır ve bu ilacın temel özelliklerini belirler.

Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) nedir?

Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır.

Vücudun demir depolarını doldurmak için de kullanılabilir. Emzirme ve gebelik gibi durumlarda ve özellikle doğum gibi kan kaybının neden olabileceği demir eksikliğinin önlenmesinde de kullanılabilir.

 • Demir (II) sülfat (Ferrous sulfate), aç karnına alındığında en iyi sonucu verir. Ancak mide ağrısına neden oluyorsa yemekle birlikte almayı deneyin.
 • Çoğu insan 1 hafta demir ilacı aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Kimler Tardyferon kullanabilir?

Tardyferon, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Tardyferon herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Tardyferon tablet kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte demir içeren herhangi bir ilaca veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa

Nasıl ve ne zaman alınmalı?

Size veya çocuğunuza Tardyferon reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden Tardyferon satın alırsanız, eczacınıza soru sormaktan çekinmeyin ve ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyun.

Tardyferon, aç karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Tardyferon tableti aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Tardyferon ilacınızı çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Ayrıca Tardyferon ilacınızı süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 tablet içerisindeki 80 mg demirin daha küçük oranından faydalanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Tardyferon tablet ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Tardyferon reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla demir içeren ilaç veya takviye almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Ne kadar alacağım?

Tardyferon tablet genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır. Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Eğer bir dozu almayı unutrsanız, eğer çok geç kalmadıysanız hemen alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunuz yaklaştıysa çift doz almayın ve unuttuğunuz dozu atlayın.

Gebelik ve emzirme

Tardyferon, genellikle gebe ve emziren kadınların kullanımına uygundur.

Gebelik

Evet! Gebelik sırasında Tardyferon almak genellikle güvenlidir. Üstelik gebeyseniz, doktorunuz her bir tablette ek olarak 350 miligram folik asit içeren versiyonu olan Gyno-Tardyferon kullanmanızı önerebilir.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer gebelikte kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Emzirme

Evet! Tardyferon kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, ilacın bir kısmı anne sütünüze geçebilir. Bu küçük miktarlardadır ve bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür.

Tardyferon kullanırken hamileyseniz ya da emziriyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Tardyferon tablette bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Tardyferon içerisinde bulunan ferröz sulfata karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Tardyferon 80 mg tabletin tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Tardyferon tablet ilacınızı yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun.

İshal: Sıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Tardyferon içerisindeki etken madde olan demir (II) sülfatın nasıl çalıştığını etkileyebilecek bazı ilaçlar vardır.

Demir (II) sülfat, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Tardyferon tablet arasına boşluk bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Tardyferon almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Kalsiyum, demir, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın. Demir (II) sülfat, çinkonun olması gerektiği gibi çalışmasını durdurabilir.

Demir (II) sülfat ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Tardyferon ne işe yarar?

Tardyferon içerisinde bulunan demir (II) sülfat bir tür demirdir. Vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için demire ihtiyaç vardır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Uzun süre Tardyferon almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda Demir (II) sülfat almanız güvenlidir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

Demir (II) sülfat ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Tardyferon daha enerjik hissetmemi sağlar mı?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Tardyferon, ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir. Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Tardyferon almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Enerjinizin düşük olmasının birçok nedeni olabilir.

Ne kadar süre Tardyferon kullanacağım?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir. Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız. Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir. Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.