Theraflu Forte Tablet

Theraflu Forte içerisinde parasetamol, klorfeniramin meleat ve fenilefrin hidroklorür içeren bir soğuk algınlığı ilacıdır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlere sulanma ve yüksek ateş gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

01 Haz 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Theraflu Forte Tablet

Theraflu Forte tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Cetaflu Forte tablet ile Theraflu Forte tablet birbirinin eşdeğeri olan muadil soğuk algınlığı ilaçlarıdır.

Theraflu Forte tablet nedir? İçinde ne var?

Her bir film kaplı Theraflu Forte Tablet = 650 mg parasetamol + 10 mg fenilefrin hidroklorür + 4 mg klorfeniramin maleat

Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir.

Parasetamol içeren ilaçlar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. İlaç içildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

Parasetamol etken maddesini içeren çokça şurup veya hap vardır ve bu ilaçları gebelerde kullanabilir. Parasetamol uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir ilaç etken maddesidir. Gebelik kategorisi: B’dir.

Fenilefrin hidroklorür

Fenilefrin hidroklorür, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Fenilefrin hidroklorür bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Hafif mide rahatsızlığı, uyku sorunları, baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, titreme veya hızlı kalp atışı oluşabilir. Ellerinize veya ayaklarınıza giden kan akışını azaltarak üşümelerine neden olabilir.

Fenilefrin ard yükü ön yükten daha fazla artırarak kalp debisinin azalmasına ve potansiyel olarak anjina, kalp yetmezliği ve pulmoner hipertansiyon alevlenmesine neden olabilir (1).

Fenilefrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir (2).

Emziren anneler, psödoefedrin ve fenilefrin içeren soğuk algınlığı veya grip tabletlerinden kaçınmalıdır.

Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir (3).

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir (3). Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır (3).

Nasıl kullanılır?

Yetişkin ve 12 yaşın üstündekiler için:

  • 6 saat ara ile 1 tablet önerilir.
  • Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir.
  • Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
Theraflu Forte kaç saatte bir alınır?

Standart kullanımı yetişkinler için günde 3 kez 1’er tablet Theraflu Forte kullanmaktır.

Theraflu aç karnına mı içilir?

Eğer bir mide rahatsızlığınız yoksa Theraflu Forte soğuk algınlığı ilacını aç veya tok alabilirsiniz. Ancak hassas bir mideniz varsa tokken almak ya da bir miktar atıştırmalıkla birlikte almak hazımsızlık gibi mide yan etkileri yaşama riskinizi azaltır.

Doktorunuz başka şekilde önermediyse, sabah 1 tablet ve gece uyumadan 2 saat önce 2 tablet kullandığınız takdirde gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı daha rahat uyursunuz. Gerekiyorsa öğlen de 1 tablet alarak günlük 4 tablet kullanabilirsiniz.

Ateş düşürür mü?

Evet! Her bir adet Theraflu Forte 650 mg parasetamol içerir. Ateş düşürür.

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır.

Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir. Theraflu forte soğuk algınlığı ilacı her bir tabletinde %30 daha fazla parastemol içerir ve hem ağrı kesici etkisinin hem de ateş düşürücü etkisinin Parol ve Minoset tabletlere nazaran daha fazla olması beklenir.

Ağrı keser mi?

Evet! Her bir Theraflu Forte 650 mg parasetamol içerir. Ağrı keser.

Bir adet Parol tablet ya da bir adet Minoset tablet 500 mg parasetamol içerir. Dolayısıyla Theraflu Forte soğuk algınlığı hapının ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisinin daha fazla olması beklenir.

Bu miktar yaklaşık olarak 2,5 ölçek (12,5 ml) Parol Plus Şurup ya da Calpol 6 Plus Şurup ile aynıdır. Ayrıca Parol Tablet, Minoset Tablet ve Panadol Tablet birbirinin eşdeğeridir ve 500 mg parasetamol içerir.

Ancak Theraflu soğuk algınlığı hapı, bir ağrı kesici ilaç olarak kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak her bir adet Theraflu Forte Tablet içtiğinizde fazladan 4 mg klorfeniramin maleat almış olursunuz. En iyi tedavi en az ilaç etkin maddesi ile yapılandır.

Eğer sadece ağrınız veya sadece yüksek ateşiniz var ise 1 veya 2 adet Parol Tablet, Minoset Tablet ya da Panadol Tablet kullanmak daha akıllıcadır. Eğer hap yutamıyorsanız ve yaşınız 12’den büyükse Parol Plus şuruptan 2 veya 3 ölçek içebilirsiniz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan kişiler, Theraflu Forte Tablet kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Theraflu Forte tablet içerisindeki klorfeniramin maleat ve fenilefrin hidroklorür ilaç etken maddelerinin gebelik süresince kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle Theraflu Forte tablet gebeler tarafından kullanıldığında ne gibi zararlar oluşabileceği bilinmemektedir.

Emzirme

Klorfeniramin maleat ise, emziren kadınlarda düşük dozlarda kullanıldığında kadının süt üretiminde bir azalma olması beklenmez. Emzirme döneminde küçük dozlarda (2 ila 4 mg), klorfeniramin dozları ara sıra kullanılabilir (4).

Fenilefrininin anneden emzirilen bebeğe büyük miktarlarda ulaşması olası değildir. Ancak, Theraflu Forte ile alınan fenilefrin, annenin meme dokusunda yan etki olarak uygulaması süt üretimini azaltabilir. Emzirme döneminde fenilefrin kullanımına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığından, özellikle yeni doğan bebeği olan annelerin veya erken doğum (prematüre) bir bebeği olan annelerin bebeklerini emzirirken bu ilacı tercih etmemeleri önerilir (5).

Soru Cevap

Theraflu Forte nedir, neye iyi gelir?

Theraflu Forte içerisinde parasetamol, klorfeniramin meleat ve fenilefrin hidroklorür içeren bir soğuk algınlığı ilacıdır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlere sulanma ve yüksek ateş gibi soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Theraflu Forte adet geciktirir mi?

Theraflu Forte ilacının adet geciktirmesi veya regl döngülerini etkilemesi beklenmez. İbuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçlarının düşük bir ihtimal de olsa adet geciktirebilmeleri söz konusudur. Ancak Theraflu Forte ibuprofen değil parasetamol içerir. Parasetamolün adet (regl döngüleri) üzerinde bir yan etki yapması beklenmez.

Theraflu Forte antibiyotik mi?

Hayır, Theraflu tablet doğrudan bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik değildir. Antienflamatuar da değildir.

Theraflu Forte antibiyotikle birlikte kullanılır mı?

Theraflu birçok antibiyotik ile birlikte kullanılabilir. Antibiyotiklerin etki mekanizmalarını ciddi şekilde etkilemeleri beklenmez.

Theraflu Forte boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet, her bir Theraflu tablet 650 mg parasetamol içerir. Bu miktarda parasetamol bir yetişkinin hafif ve orta şiddetteki boğaz ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı veya yaygın kas eklem ağrısı gibi ağrı durumlarını semptomatik olarak tedavi edebilir.

Theraflu adet ağrısına iyi gelir mi?

Evet, her bir Theraflu tablet 650 mg parasetamol içerir. Bu miktarda parasetamol yetişkin bir kadının hafif ve orta şiddetteki adet ağrılarını ve regl sancılarını hafifletebilir.

Theraflu içtikten sonra alkol alınır mı?

Hem Theraflu Forte hem de alkol karaciğerinizin için iş yükü oluşturur ve karaciğer hastalığı riskini arttırır. Bu nedenle Theraflu Forte kullanırken alkol almanız önerilmez.

Theraflu bağımlılık yapar mı?

Hayır, Theraflu Forte içerisinde bağımlılık yapması beklenen herhangi bir etken madde yoktur.

Theraflu benzeri ilaçlar neler?

Cetaflu Forte tablet ile Theraflu Forte tablet birbirinin eşdeğeri olan muadil soğuk algınlığı ilaçlarıdır. Aferin Forte ise parasetamol içeren başka bir soğuk algınlığı hapıdır. Ayrıca İburamin Cold, İbucold C, İburamin Zero tablet gibi başka birçok soğuk algınlığı hapı da vardır.

Aferin ve Theraflu aynı anda alınır mı?

Hayır! Aferin Forte ve Theraflu Forte ortak etken maddeler içerirler. Bu iki ilacı birlikte almak gereğinden fazla parasetamol veya klorfeniramin meleat almanıza neden olabilir.

Theraflu baş ağrısına iyi gelir mi?

Evet, Theraflu forte içerisinde parasetamol bulunur. Parasetamol hafif ve orta şiddetli baş ağrılarını hafifletebilir.

Aferin mi Theraflu mu?

Her ikisi de parasetamol ve klorfeniramin meleat içeriği ile benzerdir. Asıl farklılık Theraflu Forte tablette bulunup Aferin Forte tablette bulunmayan fenilefrin hidroklorür etken maddesinden gelir.

Theraflu’da bulunan fenilefrin hidroklorür, damar etrafındaki düz kasların kasılmasını böylece damarların daralmasını sağlar. Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır. Özellikle burundan rahat nefes alamayan veya rinit veya sinüzit gibi sağlık koşullarının tedavisinde Theraflu daha etkilidir. Ancak tansiyonun yükselmesine neden olabilir, emziren annelerde süt üretiminin azalmasına neden olabilir. Baş ağrısı ve uyku hali gibi sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla genç sinüzit hastasında Theraflu; yaşlı bir hipertansiyon hastasında ise Aferin Forte daha akılcı olabilir.