Vegaferon Fort Film Tablet ve Oral Solüsyon

Vegaferon Oral Solüsyon demir içerir. Vegaferon Fort tablet ise, demir ve folik asit içerir. Demir eksikliği anemisini tedavi etmek ve önlemek için kullanılan ilaçlardır. Vegaferon Fort tabletteki 0.350 mg folik asit, gebelerin artan folik asit ihtiyacını karşılayabilir.

28 Nis 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Vegaferon Fort_HY_hekimimyanimda

Vegaferon Fort tablet veya Oral Solüsyon formundaki bu ilaçlar, demir eksikliği ile ilişkili durumların tedavisinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde reçete edilebilir.

Vegaferon Oral Solüsyon, her 1 ölçeğinde (5 ml) 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi içerir. Folik asit içermez.

Vegaferon Fort ise, her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir. Vegaferon Fort, oral solüsyona ek olarak folik asit içermektedir.

Demir ve folik asit kombinasyonu, özellikle gebelik ve laktasyon dönemlerindeki demir eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi için geliştirilmiştir. Emziren annelerde ve gebelerde artan folik asit ve demir ihtiyacını karşılamak için Vegaferon Fort reçete edilebilmektedir.

Vücudumuzun dinç ve sağlıklı olması için her bir hücremize yeterli oksijen ve besinin taşınması gerekir. Oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) içerdikleri hemoglobin ismindeki proteinle oksijen taşırlar. 

Demir elementinin eksikliği sonucunda hemoglobin miktarı düşer. Dolayısıyla kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durum halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtilere neden olur. 

Kanın yeteri kadar oksijen taşıyabilmesi için yeterli demirin olması zorunludur. Folik asit ise hücrelerde DNA ve RNA yapımında görevlidir.

Vegaferon, vücudun demir ihtiyacını karşılayarak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve zor uyanma gibi belirtileri tedavi edebilir.

Vegaferon içinde ne var?

 • Her bir Vegaferon Fort tablet 100 mg demir elementine eşdeğer demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.35 mg folik asit içerir.
 • Her bir ölçek (5 ml) Vegaferon Oral solüsyon 100 mg demir elementine eşdeğer demir III hidroksit polimaltoz kompleks içerir. Folik asit içermez.

Demir

Vegaferon ilaçlarının temel özelliklerini demir elementi belirler.

 • Aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.
 • Çoğu insan 1 hafta Vegaferon aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder, ancak tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir.
 • En yaygın yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı ve ishaldir.

Folik asit

Her bir Vegaferon Fort tablette 350 mikrogram folik asit bulunmaktadır. (Vegaferon Oral Solüsyon folik asit içermez) Bu miktar bir gebenin günlük ek folik asit ihtiyacını neredeyse karşılar.

Gebelik öncesi yeterli folik asit alımı fetusu;

 • nöral tüp defekti, 
 • düşük doğum ağırlığı ve 
 • plasentanın erken ayrılmasına

karşı koruyucu olduğundan, gebelik planlayan kadınlara gebelik öncesi dönemden başlayarak, diyete ek olarak 400 mcg/gün folik asit desteği verilmesi ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca da bu desteğin devam ettirilmesi önerilmektedir. (Türkiye Beslenme Rehberi-TÜBER, 2015)

Kimler kullanabilir?

Vegaferon Fort ve Oral Solüsyon, bir doktor veya eczacı önerisiyle yetişkinlerde kullanılabilir. Çocuklarda kullanmadan önce bir doktora danışın. Ayrıca Vegaferon herkes için uygun bir ilaç olmayabilir.

Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlarda Vegaferon Fort tableti veya Oral Solüsyonu kullanmaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Geçmişte Vegaferon Fort veya başka herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz
 • Anemi (kansızlık) hastalığınızın nedeni demir eksikliği değil ise
 • Mide ülseri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi diğer mide veya bağırsak problemleriniz varsa
 • Tekrarlayan kan nakilleri aldıysanız
 • İdrarınızda kan olduğunu farkettiyseniz
 • Hemokromatozis veya hemosideroz gibi demir seviyenizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa
 • Orak hücreli anemi veya talasemi gibi kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen bir durumunuz varsa
 • Folik asit (folat) içeren başka bir ilaç ya da takviye kullanıyorsanız

Nasıl ve ne zaman alınmalı?

 Vegaferon, karnına aldığınızda en iyi sonucu verir. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizi rahatsız ederse, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alabilirsiniz.

 • Vegaferon Fort, genellikle günde 1 adet olacak şekilde kullanılır.
 • Vegaferon Oral Solüsyon ise, günde 1 ölçek (5 ml) olacak şekilde kullanılır.

Şiddetli demir eksikliği anemisi durumunda doktorunuz daha yüksek dozda kullanmanızı önerebilir.

Doktorunuz (veya bir eczacı), portakal suyu veya bir C vitamini takviyesi ile Vegaferon ilacını aynı anda almanızı tavsiye edebilir. C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırabilir. Böylece 1 tablet veya 1 ölçek (5ml) içerisindeki 100 mg demirin daha büyük oranından faydalanmış olursunuz.

Benzer şekilde Vegaferon ilacını çay ve kahve gibi içeceklerle birlikte almamanızı da önerebilir. Çay ve kahve bağırsaklardan demir emilini azaltabilir. Bu 1 tablet veya 1 ölçek (5ml) içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından yararlanmanıza neden olur.

Ayrıca Vegaferon Fort tableti veya Oral Solüsyonu süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte almamanızı da önerebilir. Kalsiyum ile demir bağırsaklarda birlikte bulunduğunda, demirin emilimi azalabilir. Bu 1 tablet veya 1 ölçek (5ml) içerisindeki 100 mg demirin daha küçük oranından yararlanmanıza neden olur.

Aşırı dozu ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için Vegaferon ilacınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin!

Eğer doktorunuz çocuğunuza Vegaferon reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği dozda -elbette- kullanabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Çok fazla Vegaferon gibi demir eksikliği ilaçları almak kusmaya, mide ağrısına veya ishale neden olabilir.

Demir ilacı ne kadar süre kullanılmalı?

Çoğu insan yaklaşık 1 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak ilacın tam olarak etkili olması 4 haftayı bulabilir. Demir depolarının dolması için ise ilaç daha uzun süre kullanılmaya devem edilebilir. 

Genel olarak halsizlik ve yorgunluk gibi demir eksikliği belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra vücuttaki demir depolarının dolması için en az 1 ay daha kullanılması önerilir.

Anemi durumunuza ve kan değerlerinize göre 1 ay ila 6 ay arasında demir ilacı kullanmanız gerekebilir. İlacınızı doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmalısınız.

Doktorunuz, vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için genellikle 3 ila 6 ay sonrasına kadar almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.

Eğer demir eksikliği yaşamanız yüksek ise düzenli olarak demir içeren ilaçlar almanız gerekebilir.

Uzun süre almak güvenli midir?

Doktorunuzun sorun olmadığını söylediği ve herhangi bir yan etkiniz olmadığı sürece, ihtiyacınız doğrultusunda Vegaferon almanız güvenlidir.

Bana daha fazla enerji verecek mi?

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda demir yoksa enerji eksikliği hissedersiniz. Yeterli demire sahip olmamak, kanınızın vücudunuzda yeterli oksijeni taşıyamayacağı anlamına gelir. Bu durum yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur.

Vegaferon Fort veya Vegaferon Oral Solüsyon, ihtiyacınız olan demiri sağlayarak daha enerjik olmanızı sağlayabilir.

Yorgun hissediyorsanız, ancak demir eksikliği anemisi teşhisi konmadıysa, Vegaferon almadan önce bir doktor veya eczacı ile konuşmanız önemlidir. Bunun nedeni, enerjinizin eksik olmasının birçok nedeni olabileceğidir.

Size veya çocuğunuza Vegaferon Fort veya Oral solüsyon reçete edildiyse, bunu nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bir eczaneden Vegaferon satın alırsanız, eczacınızın talimatlarına veya ilacın kutusundan çıkan talimatlara uyun.

Gebelik ve emzirme

Vegaferon, genellikle gebe ve emziren kadınların kullanımına uygundur.

Gebelik

Gebelik sırasında Vegaferon almak genellikle güvenlidir. Vegaferon ilacının gebelik kategorisi: A’dır.

Hamileyseniz ve demir takviyeleri alıyorsanız, kabız olmanız veya hemoroid sorunu yaşamanız daha yüksek ihtimaldir. Eğer kabızlık veya hemoroid sorunu olan bir gebeyseniz bununla baş etmenin en iyi yolu konusunda doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir.

Gebeliğin özellikle ilk haftalarında folik asit takviyesi almak son derece önemlidir. Vegaferon Fort içerisindeki 350 mcg folik asit bu ihtiyacı kısmen karşılayabilir.

Emzirme

Vegaferon Fort tablet veya Vegaferon Oral Solüsyon kullanırken bebek emzirmek genellikle güvenlidir.

Bununla birlikte, demirin bir kısmı anne sütüne geçebilir. Bu geçiş, annenin mevcut demir seviyesine ve gıda ile alınan demir miktarına göre değişmez. Bu sebeple, emziren anneye demir ilacı verilmesi, bebeğin gereğinden fazla demir almasına veya bebekte var olan demir eksikliğinin tedavi edilmesine neden olmaz.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Vegaferon Fort tablet ve Vegaferon Oral Solüsyon da bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Çoğu insan yan etki yaşamaz veya hafif yan etkiler yaşar.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa eczacınıza veya doktorunuza danışın:

 • Bulantı veya kusma
 • Mide rahatsızlığı, hazımsızlık
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Koyu renkli veya siyah renkli kaka

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, Vegaferon ilacına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Vegaferon ilaçlarının tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Yan etkilerle nasıl baş edilir?

Bulantı veya kusma, mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi yan etkiler: Vegaferon Fort tabletinizi veya Vegaferon Oral Solüsyonu yemeklerle birlikte almayı deneyin. Daha az baharat ve daha az asitli gıda tüketin. Daha fazla sebze, meyve ve tahıl tercih edin. Eğer kusmanız varsa, sıvı kaybına bağlı gelişebilecek olumsuz durumlardan korunmak için sık sık va az az su için. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder.

İştahsızlık: Acıktığınızı hissettiğinizde beslenin. Yardımcı oluyorsa, normalden daha sık daha küçük öğünler yiyin. Acıktığınızda atıştırın. Kuru meyve ve kuruyemiş gibi kalorisi ve proteini yüksek besleyici atıştırmalıklar tüketin.

Kabızlık: Bol bol su için. Taze meyve, sebze ve tahıl gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Günlük yürüyüşe veya koşuya gitmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bir eczacı veya doktorla konuşun. 

İshalSıvı kaybını (dehidrasyon) önlemek için bol miktarda su tüketin. Koyu renkli idrar yapmak, normalden daha az idrar yapmak veya yoğun kokulu idrar yapmak sıvı kaybına işaret eder. Eczacı veya doktorla konuşmadan ishali tedavi etmek için başka bir ilaç almayınız.

Koyu renkli veya siyah renkli kaka yapmak: Bu, demir içeren ilaçlar alındığında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Ancak, dışkınız siyah ve yapışkan görünüyorsa, üzerinde kırmızı çizgiler varsa veya başka herhangi bir şekilde kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora danışın.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanmak

Vegaferon ilacının etki mekanizmasını etkileyebileceği bazı ilaçlar vardır.

Vegaferon, diğer ilaçların çalışma şeklini de etkileyebilir. Diğer ilacınız ile Vegaferon arasına zaman bırakmak iyi bir fikirdir. Bu boşluğun ne kadar olması gerektiği konusunda bir doktor veya eczacıya danışın.

Demir eksikliği ilaçları veya takviye almaya başlamadan önce, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bir eczacıya veya doktora danışın:

 • Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren takviyeler veya multivitaminler veya halihazırda demir enjeksiyonları alıyorsanız
 • Antiasit ve hazımsızlık ilaçları alıyorsanız (genelde mide koruyucu olarak bilinirler)
 • Oksitetrasiklin, doksisiklin veya siprofloksasin gibi antibiyotikler
 • Bistegravir veya dolutegravir gibi HIV enfeksiyonu için kullanılan antiviraller
 • Magnezyum hidroksit ve magnezya sütü gibi magnezyum içeren müshiller
 • Alendronik asit ve risedronat gibi osteoporozu (kemik erimesi) tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar)
 • Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan levodopa, karbidopa veya entakapon gibi ilaçlar
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan bir ilaç olan kolestiramin
 • Kandaki trombositleri artırmak için kullanılan bir ilaç olan eltrombopag
 • Yetersiz tiroid tedavisinde kullanılan bir ilaç olan levotiroksin
 • Organ nakli sonrası kullanılan bir ilaç olan mikofenolat
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan metildopa
 • Artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan penisilamin
 • Wilson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan trientin

Demir, kalsiyum, magnezyum veya çinko içeren herhangi bir takviye veya ilaç alırsanız bir eczacıya veya doktora danışın.

Vegaferon ile birlikte herhangi bir bitkisel ilaç veya takviye almadan önce bir eczacı veya doktora danışın. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri zaten demir içeriyor olabilir.

Soru Cevap

Vegaferon ne işe yarar?

Vegaferon Fort, vücudunuzda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini üretebilmek için ihtiyaç duyulan demiri sağlar. Vücudunuzda artan demir ile kırmızı kan hücreleri daha verimli çalışır. Vücudunuzda yeterince demir olmadığında (demir eksikliği anemisi), kendinizi yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Diğer bazı belirtileri ise soluk cilt rengi, nefes darlığı hissi ve kalp çarpıntısı olabilir.

Vegaferon Oral Solüsyon ne işe yarar?

Vegaferon Oral Solüsyon, hap yutamayan hastalara reçete edilebilir. Tıpkı Vefageron Fort Tablet gibi demir eksikliğini gidererek demir eksikliğine bağlı gelişen halsizlik ve yorgunluk gibi belirtileri giderir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

Vegaferon ilaçları, ne erkeklerde ne de kadınlarda doğurganlığı etkileyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Vegaferon Fort gebelerin folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için gebelikten önceki 3 ila 4 ay ve gebelik süresince folik asit takviyesi alınması önerilmektedir. Vegaferon Fort gebelerin ihtiyaç duyduğu folik asit takviyesinin bir kısmını karşılar. Gebeler için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 600 mcg’dır. 1 tablet Vegaferon Fort ise 350 mcg folik asit içerir. Dolayısıyla gebeliğin ilk 3 ayındaki bir gebe ihtiyacı olan ek folik asit desteğinin yaklaşık yarısını Vegaferon Fort kan ilacından elde edebilir.

Vegaferon Fort emziren kadınların folik asit ihtiyacını karşılar mı?

Emziren kadınlar için günlük önerilen folat vitamini alım düzeyi 500 mcg’dır. 1 tablet Vegaferon Fort ise 350 mcg folik asit içerir. Dolayısıyla gebeliğin ilk 3 ayındaki bir gebe ihtiyacı olan ek folik asit desteğinin yaklaşık üçte ikisini Vegaferon Fort kan ilacından elde edebilir.

Vegaferon fort nedir?

Vegaferon Fort, 100 mg demir (demir III hidroksit polimaltoz kompleksi) ve 0.350 mg folik asit içerir. Vegaferon Fort, oral solüsyona ek olarak folik asit içermektedir.

Vegaferon hap aç mı tok mu?

Vegaferon hap, aç karnına alındığında en iyi sonucu verir.

Vegaferon hap kilo aldırır mı?

Vegaferon kilo artışa neden olabilecek kalori içermez. Kilo almanıza veya zayıflamanıza neden olması beklenmez. Ancak demir eksikliğinin neden olduğu halsizlik ve yorgunluk gibi belirtileriniz düzeldiğinde kendinizi daha fazla yemeğe verirseniz yeyip içtiklerinizden dolayı kilo alabilirsiniz.

Vegaferon adet keser mi?

Vegaferon ilacının adet kesmesi veya regl periyodunu etkilemesi beklenmez.