Vermidon Tablet Nedir?

Baş ve diş ağrıları, migren, ağrılı adet geçirme (dismenore), kas ağrıları (miyalji), sinir ağrısı (nevralji) ve tüm iskelet sistemi ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılabilir. 500 mg parasetamole ek olarak kafein içerir. Kafein parasetamolün etkisini arttırır.

Vermidon Tablet nedir? Bir günde kaç tane Vermidon Tablet içebilirim? Vermidon Tablet nasıl kullanılır? Hamileler ve emzirenler Vermidon Tablet kullanabilir mi? Kimler Vermidon Tablet kullanırken dikkatli olmalıdır? Vermidon Tablet yan etkileri neler?

Vermidon Tablet Nedir?

Bu ilaç, hafif ila orta dereceli ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Her bir adet Vermidon Tablet, 500 mg parasetamol ve 30 mg kafein içerir.

  • Parasetamol; baş ağrısı, migren, ağrılı adet görme, boğaz ağrısı,
    kas-iskelet ağrıları, romatizma ve eklem ağrıları gibi ağrı hissini hafifletir. (1)
  • Kafein; parasetamolün ağrı kesici özelliğini kuvvetlendirir. (2)
  • Parasetamol ayrıca ateş düşürücü etki gösterir. (1)
  • Parasetamol vücuda alındıktan sonra, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini 15-30 dakika içerisinde göstermeye başlar. Parasetamolün en yüksek etkisini göstermesi bir saat kadar sürebilir.
  • Parasetamol, vücuda hızlı ve düzenli olarak dağılır. Parasetamolün ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi 3-4 saat sürer.

Parasetamol ile birlikte kafein almak ağrı hissini daha hızlı hafifletebilir.

Her bir adet vermidon tabletin içerisinde yaklaşık olarak yarım fincan türk kahvesi kadar kafein vardır. Kafein, parasetamolün ağrı kesici etkisini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizma hızını arttırır, kan basınını arttırır, uykuyu geciktirir ve yorgunluk hissini azaltır.

Bakınız: Kafein Nedir?

Her bir adet vermidon tabletin içerisinde 500 mg parasetamol bulunur. 500 mg parasetamol; bir yetişkinin ağrısını hafifletmek veya ateşini düşürmek için gerekli olan ortalama parasetamol dozunu temsil eder. Bu miktar, bir adet Parol Tablet, Minoset Tablet veya Panadol Tablet ile eşit miktardır.

Bir adet Vermidon Tablet, 1 adet Parol Tablet + yarım fincan türk kahvesi ile aynı etkiye sahiptir” veya “Bir adet Vermidon Tablet, 1 adet Minoset Tablet + yarım fincan türk kahvesi ile aynı etkiye sahiptir” denebilir.

Vermidon Tablet Kullanım Dozu

Bir günde kaç tane vermidon tablet içilebilir?

Yetişkinlerde

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde tavsiye edilen Vermidon Tablet kullanım dozu, gerektiğinde:

  • Her 4-6 saatte bir 1 veya 2 tablettir (500 mg -1000 mg parasetamol‘dür)
  • Maksimum günlük toplam doz 6 tablettir (3000 mg parasetamol’dür).
  • Uzun süreli ve günlük 4 gr ve üzeri parasetamol (8 tablet Vermidon) kullanımının ciddi yan etkileri vardır. (1)

Vermidon Tablette bulunan kafein, parasetamolün baş ağrısını hafifletme yeteneğini güçlendirebilir. Ancak fazla kafein herkes için uygun olmayabilir.

Parasetamol + kafein, yüksek kaliteli üç çalışmada plasebo ile karşılaştırıldığında, gerilim tipi baş ağrısı için plaseboya üstün geldiği görüldü. (2)

Alkol kullanan kişiler, günlük 4 adet Vermidon Tablet’ten fazla kullanmamaya dikkat etmelidir. Vücuda alkol alındığında, hem alkolün hem de parasetamolün oluşturacağı toplam toksik etki nedeniyle, günlük alınan toplam parasetamol dozunun 2000 mg’ı (4 adet Vermidon Tablet) aşmaması gerekir.

14 gün boyunca 4 g/gün parasetamol alan sağlıklı yetişkin gönüllülerin %39’unda alanin aminotransferaz (ALT) anlamlı şekilde yükselmiştir. (3)

Çocuklarda

6-12 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle kullanılması tavsiye edilen Vermidon Tablet kullanım dozu gerektiğinde

  • Her 4-6 saatte bir yarım tablet veya 1 tablet (250 mg – 500 mg parasetamol’dür).
  • Maksimum günlük doz 4 tablettir (2000 mg parasetamol’dür).
  • Çocuklarda 4 saatten daha sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan daha fazla verilmemelidir.

12 yaşından küçük çocuklarda; Parol ŞurupCalpol ŞurupMinoset ŞurupParol Plus ŞurupCalpol 6 Plus ŞurupTylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol etken maddesi içeren şuruplar kullanılabilir.

Bakınız: Parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar

12 yaşından küçük çocuklarda parasetamol verilirken kilogram başına 10-15mg parasetamol olacak şekilde doz hesaplanmalıdır. (4) Bu hesabı Ateş Düşürücü Asistanı ile hızlıca yapabilirsiniz.

Bakınız: Ateş Düşürücü Asistanı

Nasıl Kullanılır?

Gerektiğinde önerilen dozda kullanın.

İlacı bol suyla bütün olarak çiğnemeden yutun. Aç veya tok kullanılabilir ancak, tokken içildiğinde etkisi azalabilir.

Vermidon Tableti, ağrı tedavisinde 10 günden uzun süre (çocuklarda 5 gün), yüksek ateş tedavisinde ise 3 günden uzun süre kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın. 

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Gebelik

Hamileler vermidon tablet kullanabilir mi? Gebeler vermidon tablet kullanabilir mi?

Vermidon Tablet, Parol Plus Tablet, Minoset Plus Tablet gibi; parasetamol ve kafeini birleştiren tabletlerin gebelerde kullanılması tavsiye edilmez. Yüksek kafein seviyeleri, bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir ve bu da bebeklerin daha sonraki yaşamlarında sağlık sorunları riskini artırabilir. 

Parasetamol etken maddesi gebelerde güvenlidir. Ancak Vermidon Tablet’te bulunan kafein gebelerde anne karnındaki fetusa geçebilir. Kafeinin gebe ve fetus üzerindeki etki mekanizmaları henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı çalışmalar hamilelik sırasında yüksek kafein alımını;

  • düşük doğum ağırlığı
  • büyüme geriliği
  • düşük (erken gebelik kaybı)
  • çocukluk döneminde daha fazla kilo riski

ile ilişkilendirmiştir. (56789)

Vermidon Tablet, hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılarak düşük dozlarda kullanılabilir. Ancak günlük önerilen kafein alımını aşmamak için kafein içermeyen ağrı kesiciler kullanmak daha güvenlidir.

Çok fazla kafein düşüklere neden olabilir. Çay, kahve, kola ve bitter çikolata gibi besinlerde bulunan kafeinin gebelik üzerinde etkileri hakkında daha fazla bilgi alın.

Bakınız: Hamileler kahve içebilir mi?

Emzirme

Emziren kadınlar Vermidon Tablet kullanabilir mi? Vermidon Tablet, emziren anneler kullanabilir mi?

Emzirme döneminde parasetamol, önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol anne sütüne bir miktar geçer ancak, bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. (10)

Kafein anne sütüne geçer ve emen bebeklerde huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu nedenle gebe ve emziren kadınların kafein alımını sınırlandırmaları önemlidir. Emziren kadınlar, kafein içermeyen parasetamol ağrı kesicileri önerilen dozlarda güvenle kullanabilir. Emziren kadınlar;

Uyarılar ve Öneriler

Tüm dünyada, ucuz fiyatı ve kolay temin edilmesi nedeniyle artan reçetesiz parasetamol satışı ve kullanımı nedeniyle karaciğer zehirlenmesi vakalarında artış görülmektedir. (1

Parasetamol yan etki riski düşük bir ilaçtır, ancak hala bir ilaçtır! Katlanabildiğiniz ağrılarda, ilaç kullanmamak hala en sağlıklı yöntemdir. 

Hafif baş ağrılarında bol bol oksijen almak ve bol bol su içmek ile kan dolaşımınızı hızlandıracak hafif tempoda egzersiz beyninize ulaşan temiz oksijen miktarını arttırarak baş ağrınızı hafifletebilir.

Parasetamol, tüm dünyada çocukların yaşadığı ağrı ve ateşin tedavisinde, gebelerde ve emzirenlerde ağrı tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçtır. Ancak, çocuklarda, gebelerde ve emziren kadınlarda kafein alımını sınırlandırmak gerekir.

Parasetamolün yan etki ihtimali düşük bir ilaç olmasına güvenilerek ve reçetesiz olarak temin edilerek yapılan fazla parasetamol kullanımı, parasetamol doz aşımına neden olabilmekte ve karaciğer enzimlerinin (ALT, AST) anlamlı şekilde yükselmesine neden olabilmektedir. (3)

Yan Etkileri

Parasetamol yan etkileri neler?

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt döküntüsü görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Parasetamol zehirlenmesi, çok fazla parasetamol almaktan kaynaklanır. Parasetamol, karaciğerde metabolize olur. Karaciğer, parasetamolü işler ve onu farklı bir maddeye dönüştürür. Çok fazla parasetamol alırsanız, karaciğeriniz bu maddeden çok daha fazla üretir. Ve çok fazla olduğunda, bu madde karaciğerinize zarar verebilir. Karaciğerin hasar gördüğüne işaret eden bazı belirtiler:

  • cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısmının sararması (sarılık)
  • karnınızın sağ üst bölgesinde ağrı
  • yorgunluk
  • mide bulantısı ya da kusma
  • iştah kaybı
  • normalden daha fazla terleme
  • soluk ten rengi
  • olağandışı morarma veya kanama
  • idrar renginde koyulaşma

Sonrasında böbreklerden süzülerek vücuttan idrar yoluyla atılır. Parasetamol dozunun yaklaşık %85’i 24 saat içinde idrarda serbest ve konjuge parasetamol olarak atılır. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar; Vermidon Tablet, Parol tablet, Parol Plus Tablet, Minoset tablet, Minoset Plus Tablet, Panadol TabletParol Plus ŞurupCalpol 6 Plus ŞurupA-ferin Forte Tablet … gibi parasetamol içeren ilaçlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Kafein yan etkileri neler?

Çoğu insan için günde 400 mg’a kadar kafein tüketmek zararlı değildir. Çok fazla kafein alırsanız, aşağıdaki gibi sağlık sorunları gelişebilir:

Bazı insanlar kafeinin olumlu/olumsuz etkilerine karşı daha duyarlıdır.

Gebelerin, gebelik süresince günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmeleri önerilmez. Gebelerin, yeşil çay, siyah çay, kola, çikolata ve özellikle kahve tüketirken dikkatli olması gerekir.

Bakınız: Hamileler kahve içebilir mi?

İçerikler tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. Doktor, eczacı veya prospektüs yerine geçmez. Daha fazla bilgi al! 

Yorumlarınızı, sorularınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz