Vermidon Tablet

Vermidon tablet, hafif ila orta dereceli ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Düşük dozda kafein ve 500 mg parasetamol içerir. Kafein parasetamolün etkisini arttırır. Bu ikili sayesinde hafif ve orta şiddetteki ağrıların tedavisinde etkilidir.

07 Oca 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
vermidon tablet, 500mg parasetamol 30 mg kafein, ağrı kesici hap, HekimimYanimda.com -

Vermidon tablet, baş ağrısı, regl dönemlerinde görülen ağrı, diş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, romatizma ağrısı veya soğuk algınlığındaki ağrı durumlarının tedavisinde etkilidir.

İçerisindeki parasetamol sayesinde yüksek ateşi düşürücü etki de gösterir.

Her bir Vermidon tablet 30 mg kafein içerir. Bu miktar yaklaşık olarak yarım fincan türk kahvesindeki kafein kadardır. Özellikle kafeine hassas kişilerde çarpıntı veya geçici uyuma sorununa neden olabilir.

Vermidon tablet nedir?

Bu ilaç, hafif ila orta dereceli ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Her bir adet Vermidon Tablet, 500 mg parasetamol ve 30 mg kafein içerir.

 • Parasetamol; baş ağrısı, migren, ağrılı adet görme, boğaz ağrısı,
  kas-iskelet ağrıları, romatizma ve eklem ağrıları gibi ağrı hissini hafifletir. (1)
 • Kafein; parasetamolün ağrı kesici özelliğini kuvvetlendirir. (2)
 • Parasetamol ayrıca ateş düşürücü etki gösterir. (1)
 • Parasetamol vücuda alındıktan sonra, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini 15-30 dakika içerisinde göstermeye başlar. Parasetamolün en yüksek etkisini göstermesi bir saat kadar sürebilir.
 • Parasetamol, vücuda hızlı ve düzenli olarak dağılır. Parasetamolün ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi 3-4 saat sürer.

Parasetamol ile birlikte kafein almak ağrı hissini daha hızlı hafifletebilir.

Her bir adet vermidon tabletin içerisinde yaklaşık olarak yarım fincan türk kahvesi kadar kafein vardır. Kafein, parasetamolün ağrı kesici etkisini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizma hızını arttırır, kan basınını arttırır, uykuyu geciktirir ve yorgunluk hissini azaltır.

Her bir adet vermidon tabletin içerisinde 500 mg parasetamol bulunur. 500 mg parasetamol; bir yetişkinin ağrısını hafifletmek veya ateşini düşürmek için gerekli olan ortalama parasetamol dozunu temsil eder. Bu miktar, bir adet Parol Tablet, Minoset Tablet veya Panadol Tablet ile eşit miktardır.

Bir adet Vermidon Tablet: 1 adet Parol Tablet + yarım fincan türk kahvesi ile aynı etkiye sahiptir” veya “Bir adet Vermidon Tablet: 1 adet Minoset Tablet + yarım fincan türk kahvesi ile aynı etkiye sahiptir” denebilir.

Vermidon Plus tablet nedir?

Her 1 adet Vermidon Plus Tablet, 250 mg parasetamol + 150 mg propifenazon + 50 mg kafein içerir.

Vermidon Plus tablet, Vermidon tabletten 250 mg daha az parasetamol ve 20 mg daha fazla kafein içerir. Ek olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren 150 mg propifenazon içerir.

Bu kombinasyon Vermidon tablete göre ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak daha etkili olabilir. Ancak daha fazla yan etki riskine sahiptir. Vermidon Plus Tabletin yan etkileri için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

Gebeyseniz, gebe kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız Vermidon Plus Tablet kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Nasıl kullanılır?

İlacı bol suyla bütün olarak çiğnemeden yutun. Aç veya tok kullanılabilir ancak, tokken içildiğinde ilacın gücü (etkisi) azalabilir.

Besinler parasetamolün bağırsaktan emilimini azaltabilir.

Gerektiğinde önerilen dozda kullanın.

Yetişkinlerde

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde tavsiye edilen Vermidon Tablet kullanım dozu, gerektiğinde:

 • Her 4-6 saatte bir 1 veya 2 tablettir (500 mg -1000 mg parasetamol‘dür)
 • Maksimum günlük toplam doz 6 tablettir (3000 mg parasetamol’dür).
 • Uzun süreli ve günlük 4 gr ve üzeri parasetamol (8 tablet Vermidon) kullanımının ciddi yan etkileri vardır. (1)

Vermidon Tablette bulunan kafein, parasetamolün baş ağrısını hafifletme yeteneğini güçlendirebilir. Ancak fazla kafein herkes için uygun olmayabilir.

Parasetamol + kafein, yüksek kaliteli üç çalışmada plasebo ile karşılaştırıldığında, gerilim tipi baş ağrısı için plaseboya üstün geldiği görüldü. (2)

Alkol kullanan kişiler, günlük 4 adet Vermidon Tablet’ten fazla kullanmamaya dikkat etmelidir. Vücuda alkol alındığında, hem alkolün hem de parasetamolün oluşturacağı toplam toksik etki nedeniyle, günlük alınan toplam parasetamol dozunun 2000 mg’ı (4 adet Vermidon Tablet) aşmaması gerekir.

14 gün boyunca 4 g/gün parasetamol alan sağlıklı yetişkin gönüllülerin %39’unda alanin aminotransferaz (ALT) anlamlı şekilde yükselmiştir. (3)

Çocuklarda

6-12 yaş arası çocuklarda doktor önerisiyle kullanılması tavsiye edilen Vermidon Tablet kullanım dozu gerektiğinde

 • Her 4-6 saatte bir yarım tablet veya 1 tablet (250 mg – 500 mg parasetamol’dür).
 • Maksimum günlük doz 4 tablettir (2000 mg parasetamol’dür).
 • Çocuklarda 4 saatten daha sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan daha fazla verilmemelidir.

12 yaşından küçük çocuklarda; Parol Şurup, Calpol Şurup, Minoset Şurup, Parol Plus Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, Tylol 6 Plus Şurup gibi parasetamol etken maddesi içeren şuruplar kullanılabilir.

12 yaşından küçük çocuklarda parasetamol verilirken kilogram başına 10-15mg parasetamol olacak şekilde doz hesaplanmalıdır. (4) Bu hesabı Ateş Düşürücü Asistanı ile hızlıca yapabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Asistanı

Hamilelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Vermidon Tablet, Parol Plus Tablet, Minoset Plus Tablet gibi; parasetamol ve kafeini birleştiren tabletlerin gebelerde kullanılması tavsiye edilmez. Yüksek kafein seviyeleri, bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir ve bu da bebeklerin daha sonraki yaşamlarında sağlık sorunları riskini artırabilir. 

Parasetamol etken maddesi gebelerde güvenlidir. Ancak Vermidon Tablet’te bulunan kafein gebelerde anne karnındaki fetusa geçebilir. Kafeinin gebe ve fetus üzerindeki etki mekanizmaları henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı çalışmalar hamilelik sırasında yüksek kafein alımını;

 • düşük doğum ağırlığı
 • büyüme geriliği
 • düşük (erken gebelik kaybı)
 • çocukluk döneminde daha fazla kilo riski

ile ilişkilendirmiştir. (56789)

Vermidon Tablet, hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılarak düşük dozlarda kullanılabilir. Ancak günlük önerilen kafein alımını aşmamak için kafein içermeyen ağrı kesiciler kullanmak daha güvenlidir.

Çok fazla kafein düşüklere neden olabilir. Çay, kahve, kola ve bitter çikolata gibi besinlerde bulunan kafeinin gebelik üzerinde etkileri hakkında daha fazla bilgi alın.

Emzirme

Emzirme döneminde parasetamol, önerilen dozlarda kullanılabilinir. Parasetamol anne sütüne bir miktar geçer ancak, bu miktarın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. (10)

Kafein anne sütüne geçer ve emen bebeklerde huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu nedenle gebe ve emziren kadınların kafein alımını sınırlandırmaları önemlidir. Emziren kadınlar, kafein içermeyen parasetamol ağrı kesicileri önerilen dozlarda güvenle kullanabilir. Emziren kadınlar;

Uyarılar

Tüm dünyada, ucuz fiyatı ve kolay temin edilmesi nedeniyle artan reçetesiz parasetamol satışı ve kullanımı nedeniyle karaciğer zehirlenmesi vakalarında artış görülmektedir. (1

Parasetamol yan etki riski düşük bir ilaçtır, ancak hala bir ilaçtır! Katlanabildiğiniz ağrılarda, ilaç kullanmamak hala en sağlıklı yöntemdir. 

Hafif baş ağrılarında bol bol oksijen almak ve bol bol su içmek ile kan dolaşımınızı hızlandıracak hafif tempoda egzersiz beyninize ulaşan temiz oksijen miktarını arttırarak baş ağrınızı hafifletebilir.

Parasetamol, tüm dünyada çocukların yaşadığı ağrı ve ateşin tedavisinde, gebelerde ve emzirenlerde ağrı tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçtır. Ancak, çocuklarda, gebelerde ve emziren kadınlarda kafein alımını sınırlandırmak gerekir.

Parasetamolün yan etki ihtimali düşük bir ilaç olmasına güvenilerek ve reçetesiz olarak temin edilerek yapılan fazla parasetamol kullanımı, parasetamol doz aşımına neden olabilmekte ve karaciğer enzimlerinin (ALT, AST) anlamlı şekilde yükselmesine neden olabilmektedir. (3)

Vermidon Tableti, ağrı tedavisinde 10 günden uzun süre (çocuklarda 5 gün), yüksek ateş tedavisinde ise 3 günden uzun süre kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın. 

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Yan etkiler

Parasetamol yan etkileri

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Parasetamol zehirlenmesi, çok fazla parasetamol almaktan kaynaklanır. Parasetamol, karaciğerde metabolize olur. Karaciğer, parasetamolü işler ve onu farklı bir maddeye dönüştürür. Çok fazla parasetamol alırsanız, karaciğeriniz bu maddeden çok daha fazla üretir. Ve çok fazla olduğunda, bu madde karaciğerinize zarar verebilir. Karaciğerin hasar gördüğüne işaret eden bazı belirtiler:

 • Cildinizin veya gözlerinizin beyaz kısmının sararması (sarılık)
 • Karnınızın sağ üst bölgesinde ağrı
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İştah kaybı
 • Normalden daha fazla terleme
 • Soluk ten rengi
 • Olağandışı morarma veya kanama
 • İdrar renginde koyulaşma

Sonrasında böbreklerden süzülerek vücuttan idrar yoluyla atılır. Parasetamol dozunun yaklaşık %85’i 24 saat içinde idrarda serbest ve konjuge parasetamol olarak atılır. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar; Vermidon Tablet, Parol tablet, Parol Plus Tablet, Minoset tablet, Minoset Plus Tablet, Panadol Tablet, Parol Plus Şurup, Calpol 6 Plus Şurup, A-ferin Forte Tablet … gibi parasetamol içeren ilaçlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Kafein yan etkileri

Çoğu insan için günde 400 mg’a kadar kafein tüketmek zararlı değildir. Çok fazla kafein alırsanız, aşağıdaki gibi sağlık sorunları gelişebilir:

Bazı insanlar kafeinin olumlu/olumsuz etkilerine karşı daha duyarlıdır.

Gebelerin, gebelik süresince günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmeleri önerilmez. Gebelerin, yeşil çay, siyah çay, kola, çikolata ve özellikle kahve tüketirken dikkatli olması gerekir.

Hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

 • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
 • Anemi (kansızlık)
 • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
 • Karaciğer veya böbrek sorunları
 • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
 • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Bu hastalıklardan bir veya birkaçına sahipseniz parasetamol kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Parasetamol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

 • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
 • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
 • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
 • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
 • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
 • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
 • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
 • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
 • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
 • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Soru Cevap

Vermidon ateş düşürür mü?

Evet, Vermidon tablet içerisindeki parasetamol ateş düşürücü etki gösterir.

Vermidon boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Evet! Vermidon boğaz ağrısına iyi gelir. Yüksek ateşi düşürür. Boğaz ağrısını hafifletir. Bunlar içeriğindeki parasetamolün özellikleridir.

Aç karnına Vermidon içilir mi?

Vermidon tablet parasetamol ve kafein içerir. Her ikisi de genel olarak aç alınabilir. Bol suyla alın. Ancak hassas bir mideniz varsa veya reflü ile gastrit gibi bir mide rahatsızlığınız varsa Vermidon ağrı kesici ilacınızı yemeklerden sonra veya bir miktar atıştırmalıkla almayı tercih edebilirsiniz.

Adetliyken Vermidon içilir mi?

Düzensiz menstrüasyon gibi ağrılı adet dönemlerinde Vermidon tablet ağrı kesici olarak kullanılabilir. Uyuyup dinlenmeniz gerekiyorsa, Vermidon içeriğindeki kafeinin uyumanıza engel olabileceğini unutmayın.

Vermidon adet keser mi?

Sade Vermidon tablet kafein ve parasetamol içerir. Regl periyodu ve adet düzeniyle bilinen bariz bir ilişkisi yoktur. Ancak Vermidon Plus Tablet içinde NSAİİ vardır ve tüm NSAİİ ilaçlar gibi Vermidon Plus adet kesebilir regl periyodunuzu etkileyebilir.

Vermidon mu daha etkili Parol mu?

Her iki ilaçta temelde ağrı kesici olarak parasetamol içerir. Vermidon tablet, Parol tablete kıyasla fazladan 30 mg kafein içerir. Çay ve kahvede doğal olarak bulunan kafein, parasetamolün ağrı kesici özelliğini kuvvetlendirir. Dolayısıyla Vermidon için kıyasla daha kuvvetlidir diyebiliriz. Ancak dezavantaj olarak kafein uyku kaçırır. Eğer uyumanız gerekiyorsa Parol daha akıllıca olabilir. Son olarak gebe kadınların günde 200mg’dan fazla kafein almaları önerilmez. Bu nedenle hamilelerin Vermidon almaları Parol’e göre daha fazla risk oluşturur. Özetle Vermidon daha kuvvetli, Parol daha masumdur denebilir.

Vermidon bağımlılık yapar mı?

Vermidon tabletin içerisindeki kafein nedeniyle bağımlılık yapıcı özelliği vardır. Ağrı durumunda ağrı kesici kullanmayı “alışkanlık” haline getirmemelisiniz. Katlanabildiğiniz ağrıları ilaçsız atlatmak daha akıllıcadır.

Vermidon bebek düşürür mü?

Vermidon içerisindeki kafein plesenta yoluyla anneden bebeğe geçer. Kafein bebeği olumsuz etkileyebilir. Vermidon tablet gibi ilaçlara ek olarak çay, kahve, kola ve çikolatada da bir miktar kafein bulunur.

Bebek emziren anne Vermidon kullanabilir mi?

Vermidon içerisindeki parasetamol ve kafein anne sütüne bir miktar geçer. Bu emzirilen bebeği etkileyebilir. Özellikle bebeğinizde herhangi bir sağlık problemi varsa yan etki yaşama riskiniz artar. Kısa süreli ve düşük doz kullanımda yan etki riski düşük olsa da sizin için en uygun tedavi yöntemi hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

2 tane Vermidon tablet içilir mi?

Vermidon tablet şiddetli ağrı durumunda yetişkinler tarafından bir defada 2 tane (çift) içilebilir. Ancak bir tane Vermidon tablet içip yeterli gelmediğinde bir saat sonra ikinci Vermidon tableti içmeyi tercih etmek gün sonunda daha az Vermidon tablet tüketmenize yardımcı olabilir. Migren gibi şiddetli baş ağrılarının tedavisinde önerilen parasetamol dozu 1 gram parasetamol yani 2 adet Vermidon tablettir.