Zyrtec

Zyrtec (setirizin), alerji tedavisinde kullanılabilen antihistaminik ilaçtır. Polen, akar, böcek ısırması, mevsimsel alerji ve besin alerjisi tedavisinde kullanılabilir. Zyrtec, kaşıntı, cilt kızarıklığı, hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletebilir.

12 Tem 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
zyrtec 10 mg setirizin tablet_hekimimyanimda

Zyrtec 10 mg tablet, şurup ve damla ilaçları; alerji tedavisinde kullanılabilen antihistaminik ilaçlardan biridir. Bebekler için damla, çocuklar için şurup ve yetişkinler için tablet formu reçete edilebilir.

Burun kaşıntısı, burun akması, gözlerin sulanması, gözlerin kaşınması ve hapşırma gibi alerji belirtilerini hafifletir.

Zyrtec, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik ilaçtır. Zyrtec (setirizin) şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

  • Alerjik rinit (saman nezlesi, polen alerjisi, mevsimsel alerji)
  • Ürtiker (kurdeşen)
  • Anjiyoödem
  • Böcek ısırması nedeniyle gelişen alerji
  • Bazı gıda alerjileri
  • Egzema (atopik egzema)
  • Konjonktivit (allerjik konjunktivit, kırmızı ve kaşıntılı göz)
  • Dermografizm
  • Kaşıntı (pruritus)

Reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Zyrtec 10 mg tablet genellikle günde 1 kez alınır. Ancak doktorunuz çocuklara günde 2 kez kullanılacak şekilde şurup veya damla reçete edilebilir.

Ürtiker gibi bir cilt alerjisi nedeniyle Zyrtec kullanıyorsanız ve tedavinin 3. gününde hala cildinizdeki kızarıklık veya kaşıntı geçmediyse doktorunuza danışın.

Yaygın yan etkiler baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, mide ağrısı ve ishaldir.

Setirizin içeren bazı ilaçlar: Zyrtec, Allerset, Cetryn, Hitrizin, Ressital, Rynset, Setiral, Virlix, Cetityrol

Zyrtec uyku yapar mı?

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Zyrtec (setirizin), uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Zyrtec damla, tablet veya şurup genel olarak yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Doktorunuz, 2 yaşından büyük çocuklarda cilt alerjisi veya alerjik rinit varsa Zyrtec reçete edebilir. Damla formu, doktor gözetimiyle 1 yaşından büyük çocuklar kullanabilir.

Ancak Zyrtec bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Zyrtec (Setirizin) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Geçmişte setirizin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
  • Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa
  • Nöbet yaşamanıza neden olan epilepsi veya başka hastalığınız varsa
  • İdrar yaparken zorluk çekiyorsanız
  • Metil parahidroksibenzoat (E218) veya Propil parahidroksibenzoat (E216) gibi ilacın içerisinde bulunabilecek başka yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Setirizin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Setirizin aç veya tok alınabilir. Setirizin alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Zyrtec 10 mg tableti daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alın. Onları bütün olarak yutun. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

Setirizin içeren Zyrtec damla ve şurup, çocuklarda, tabletlere nazaran daha kolay emilir.

Zyrtec ilacını sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Zyrtec kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Zyrtec (Setirizin) kullanmanızı önerebilir.

Çocuklar yaşlarına göre günde bir veya iki kez Zyrtec alabilirler. Eğer günde iki kez Zyrtec (Setirizin) alınacaksa dozlar arasına 10-12 saat zaman bırakmaya çalışın.

Setirizin içeren Zyrtec ilacınızı her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Size veya çocuğunuza Zyrtec (setirizin) reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Zyrtec 10 mg Tablet

Zyrtec 10 mg tablet, her bir tablette 10 mg Setirizin içerir.

Standart doz: 12 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde bir kez bir tablettir (günde 10 mg Setirizin).

Her bir tabletinde 10 mg setirizin içeren şu ilaçlar eşdeğerdir:

Zyrtec Şurup

Standart Zyrtec şurup dozu:

  • 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
    • günde tek doz 2 ölçek (1 x 10 ml şurup) ya da
    • günde iki kez 1 ölçek (2 x 5 ml şurup)
  • 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
    • günde tek doz 1 ölçek (1 x 5 ml şurup) ya da
    • günde iki kez yarım ölçek (2 x 2,5 ml şurup)

Zyrtec Damla

Standart Zyrtec damla dozu:

  • 30 kg’nın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde;
    • günde tek doz 20 damla ya da
    • günde iki kez 10 damla
  • 30 kg’nın altındaki 2-12 yaş arası çocuklarda;
    • günde tek doz 10 damla ya da
    • günde iki kez 5 damla

Böbrek hastalığı olanlarda ilaç dozu genelde daha düşüktür.

Zyrtec almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Günde iki kez Zyrtec damla ya da şurup alan bir çocuğa doz vermeyi unutursanız, alması gereken zamandan sonraki 4 saat içindeyse dozu verebilirsiniz. İlaç dozunu 4 saatten daha uzun süre geciktirdiyseniz, kaçırdığınız dozu vermeyin. Bunun yerine bir sonraki doza kadar bekleyin ve normal şekilde devam edin.

Peki, çok fazla Zyrtec alırsam ne olur?

Zyrtec (Setirizin) genellikle çok güvenlidir. Yanlışlıkla fazla Zyrtec (Setirizin) kullanmanın size veya çocuğunuza zarar vermesi beklenmez.

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Zyrtec (Setirizin) de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Yaygın yan etkiler

Zyrtec ilaçlarının yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

Bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  • Uykulu ve yorgun hissetmek
  • Baş ağrısı
  • Ağız kuruluğu
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Boğaz ağrısı
  • Burunda soğuk algınlığı benzeri belirtiler
  • Kaşıntı veya kızarıklık
  • Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma hissi

Çocukların ishal veya soğuk algınlığı benzeri yan etki yaşama ihtimali, yetişkinlerden daha yüksektir.

Ciddi yan etkiler

Zyrtec (Setirizin) kullanmak nadiren ciddi bir yan etkiye neden olabilir.

Normalden fazla morarma veya kanamanız varsa hemen doktorunuza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Zyrtec (Setirizin) ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Zyrtec (Setirizin) ilacının tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  • Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
  • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
  • Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
  • Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
  • Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
  • Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
  • İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.
  • Kaşıntı veya kızarıklık: Bu ilaca başladıktan sonra kaşıntı veya kızarıklık meydana gelirse, doktorunuza danışınız. Doktorunuz farklı bir antihistaminik türünü reçete edebilir.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Doktorunuz siz hamileyken ancak gerektiğinde Zyrtec (Setirizin) kullanmanızı reçete edebilir.

Setirizin gebelik kategorisi: B

Loratadin adı verilen başka bir antihistaminik, hamilelerde ilk tercihtir. Çünkü hamileler için güvenli olduğunu belirten daha fazla bilgi vardır.

Hamileyken Setirizin (Zyrtec) kullanmanın zararlı olduğu düşünülmemekle birlikte, çok az sayıda hamile kadın üzerinde araştırma yapıldığı için emin olmak mümkün değildir.

Setirizin (Zyrtec) hamilelik sırasında zararlı olduğu düşünülmemektedir, ancak çok az sayıda hamile kadın üzerinde çalışılmış olduğundan emin olmak mümkün değildir.

Emzirme

Zyrtec, genel olarak bebeğe zarar veremeyecek kadar düşük miktarda anne sütüne geçer. Genel olarak emziren annelere gerektiğinde Zyrtec (Setirizin) reçete edilebilir.

Ancak bebek erken doğduysa, düşük doğum ağırlığına sahipse ya da başka tıbbı durumları varsa doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Zyrtec (Setirizin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  • Midodrin, düşük kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Ritonavir, HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç

Ağız kuruluğu yapan, işemeyi zorlaştıran veya uyku haline neden olan diğer ilaçlarla birlikte Zyrtec (Setirizin) kullanmak bu yan etkilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Soru Cevap

Zyrtec nedir?

Zyrtec (setirizin), antihistaminik adı verilen gruptan bir ilaçtır.
Alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir.
Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir.
Setirizin, histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Zyrtec ne işe yarar?

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjenlerin neden olduğu alerjik durumu hafifletir. Cilt kaşıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma veya gözlerin kızarması gibi alerjik durumları hafifletebilir.

Zyrtec damla ne işe yarar?

Bebeklerdeki alerjik durumlarda doktorunuz Zyrtec damla reçete edebilir. Göz kızarklığı ve kaşınması, hapşırma, cilt kızarıklığı ve kaşınması alerji belirtilerinden bazılarıdır.

Ne kadar sürede etkisini gösterir?

Zyrtec alındıktan sonra etkisini bir saat içerisinde göstermeye başlar.

Zyrtec alırken ağrı kesici ilaç da alabilir miyim?

Bu antihistaminik ilacı alırken parasetamol ya da ibuprofen içeren ağrı kesici ilaçlar alınabilir.

Doğum kontrol yöntemini etkiler mi?

Zyrtec (setirizin), kombine hap ve acil kontrasepsiyon dahil olmak üzere hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.

Uzun süre kullanabilir miyim?

Önerilen dozlarda, uzun süre Zyrtec kullanmanın henüz bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak bu antihistaminik ilacı sadece ihtiyacınız olduğu sürece almak en iyisidir.
Uzun bir süre boyunca düzenli olarak alırsanız, tedaviyi aniden bıraktığınızda hafif de olsa kaşıntıya neden olma olasılığı vardır. Bu ilacı uzun süredir her gün alıyorsanız, ilacınızı kesmeden önce doktorunuza danışın.

Zyrtec alırken alkol içebilir miyim?

Setirizin uyku hali yapabileceği için, bu ilacı alırken alkol kullanmamak en iyisidir.


Kaynak:

  1. ncbi.nlm.nih.gov
  2. nhs.uk
  3. medlineplus.gov