Kadınlarda Tahmini Yumurtlama Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Gebe kalmak isteyen kadın 6 ay regllerini takip eder. Reglleri düzenli ise sonraki regl tarihini hesaplar. Sonraki hesaplanmış regl tarihine 20 gün kala ile hesaplanmış regl tarihine 10 gün kala arasındaki 10 günlük süre gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönemdir.

14 Ağu 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
gebe kadın

Gebeliğim ne zaman başladı? Kaç aylık gebeyim? Bu soruların tahmini cevapları kadınların tahmini yumurtlama tarihi hesaplamasıyla yapılabilir.

Takvim yöntemi

Takvim yöntemi gebe kalmak isteyenler için çok önemlidir. Takvim yönteminde hedef gebe kalma ihtimalinin en yüksek ve en düşük olduğu dönemlerin hesaplanmasıdır.

Takvim yöntemi aynı zamanda eski bir doğum kontrol yöntemidir ancak doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak oldukça risklidir ve doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasını önermiyoruz.

Kadınların tahmini yumurtlama tarihi nasıl hesaplanır?

Her kadının regl aralıkları kendine özgüdür ve stress hastalık gibi birçok durumda regl tarihinin değişebileceği bilinmelidir. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren süre, yumurtlamadan önceki yumurta hücresinin olgunlaşıp atılması süresidir. Yumurtlamadan (resimdeki ovulasyon günü) sonraki 14 gün sabittir ve her kadında aynıdır.

Kadınların tahmini yumurtlama tarihi nasıl hesaplanır?

Kadınlarda ayda bir kez yumurtlama olur, erkeklerde ise her zaman sperm hücreleri mevcuttur.

  • Erkek sperm hücresi 48–72 saat canlı kalabilir.
  • Kadın yumurta hücresi ise 24–48 saat canlı kalabilir.

Döllenmenin, yani doğması istenen çocuğun temellerinin yumurtlama sonrasındaki 2-3 gün içerisinde gerçekleşeceğini hatırlatmakta fayda var. Yumurta, kadın üreme organlarında en fazla 2 gün canlı kalır. Bu durumda kadının, yumurtladığı günün öncesi ve sonrasıyla her ay 4-5 günlük sürede gebe kalabilir.

Sperm hücreleri kadın vajeninde 3 güne kadar hayatta kalabilir. Yumurtlamadan 3 gün önce yaşanan cinsel ilişkinin spermleri kadının 3 gün sonraki yumurtlamasına kadar sağ kalabilir ve gebelik sağlayabilir.

Her kadında yumurtlama sonrası 14 gün sabittir. Kadından kadına değişen ise regl periyodunun ilk yarısının süresidir. Yumurtlama sonrası sabit olduğu için yumurtlama günü hesaplanabilir. Takvim yönteminin başarılı olması için kadının düzenli bir regl döngüsünün olması gerekir.

Gebe kalmak isteyen kadının regl düzeni 6 ay izlenmelidir. Düzenli regl olan kadınlarda, yumurtlama(ovulasyon) genellikle beklenen regl tarihinden önceki 11. ile 17. günler arasında olur. Yumurtlama tarihinin 3 gün öncesi ve sonrası günlerde gebe kalabilmek mümkündür.

Kadınların tahmini yumurtlama tarihi hesaplanarak çocuk sahibi olabilme şansı arttırılabilir mi?

Örneğin, 31 Martta regl olması tahmin edilen kadının 15 ile 21 Mart arasında yumurtlamasını bekleriz. Kadının gebe kalmasını sağlayacak en erken ilişki tarihi tahminen 12-13 Mart’tır. Bu durum eğer yumurtlama 15 Martta olursa geçerlidir. 12 Mart’ta vajenine sperm hücreleri giren kadın içerisindeki spermler hayatta kaldığı sürece kadın gebe kalabilme potansiyeline sahiptir.

Sperm hücrelerinin erkeğin sağlık durumuna göre değişebilmekle birlikte yaklaşık 2-3 gün kadar vajen içerisinde hayatta kalabilmektedir. Yani 12 Mart’ta girilen cinsel ilişkinin spermleri 15 Mart’a kadar hayatta kalabilme ve 15 Martta yumurtlamayla oluşan kadın yumurtasını dölleme potansiyeline sahiptir.

Cinsel ilişki sonrası gebelik oluşma ihtimali 13 Mart’ta da daha yükselir çünkü 15 Mart’a kadar sağ kalan sperm sayısı artacaktır. Aynı şekilde 31 Mart’ta regl olacağı tahmin edilen kadının Mart ayı içerisinde tahmini en son gebe kalabileceği tarih 23 Mart’tır. 21 Mart’ta kadın yumurta hücresi üretilmiştir. Yumurta hücrelerinin yumurtlamadan sonra 2 gün hayatta kalabileceğini ve gebelik sağlayabileceğini hatırlatalım. 21 Mart’ta üretilen yumurta hücresi 23 Mart’a kadar gebelik oluşturma olasılığına sahiptir. 23 Mart’ta girilen cinsel ilişkinin spermleri kadının gebe kalmasını sağlayabilir.

Gördüğünüz üzere 31 Martta regl olacağı tahmin edilen kadın, 12 ile 23 Mart arası gireceği cinsel ilişkiden gebe kalabilme potansiyeline sahiptir. En yüksek ihtimal 15 ile 20 Marttır (12 günün ortasındaki 5 gün). Gebe kalmak isteyen kadının bu 12 gün içerisinde günaşırı olarak (bir gün ilişki, ertesi gün sperm olgunlaşmasını beklemek adına istirahat) cinsel ilişkiye girmesini öneririz.

Gebe kalmak için en uygun zamanlar:

  1. Gebe kalmak isteyen kadın 6 ay regllerini takip eder. Reglleri düzenli ise sonraki olacağı regl tarihini hesaplar. Sonraki hesaplanmış regl tarihine 20 gün kala ilk cinsel ilişkisine girer.
  2. İkinci cinsel ilişkisi hesaplanmış regl tarihine 18 gün kaladır.
  3. Üçüncü cinsel ilişkisi hesaplanmış regl tarihine 16 gün kaladır.
  4. Dördüncü cinsel ilişkisi hesaplanmış regl tarihine 14 gün kaladır.
  5. Beşinci cinsel ilişkisi hesaplanmış regl tarihine 12 gün kaladır.
  6. Altıncı cinsel ilişkisi hesaplanmış regl tarihine 10 gün kaladır.

Burada gebelik oluşturma ihtimali en yüksek cinsel ilişkiler hesaplanmış regl tarihinden 16 gün önce yapılan üçüncü cinsel ilişki ve 14 gün önce yapılan dördüncü cinsel ilişkidir.

Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Takvim Yöntemi

28 günde bir regl olan reglleri düzenli sağlıklı bir kadının gebe kalabileceği 12 günden geriye kalan 16 günde gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür. 31 Martta regl olması tahmin edilen kadının 12-23 Mart tarihi dışında kalan günlerde yaşayacağı cinsel ilişkiden gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür.

Düzenli regl olan, sağlıklı ve matematik hataları yapmayan kadınlar geçmiş dönemlerde takvim yöntemini doğum kontrol yöntemi olarak da kullanmışlardır. Ancak regl tarihlerinin düzenli olmaması, hesap yapılırken yapılan matematik hataları gibi sebeplere ek günümüzde modern birçok doğum kontrol yöntemi varken takvim yöntemini doğum kontrol yöntemi olarak kullanmanızı önermiyoruz.

Servikal mukus takibi

Yumurtlamadan 3-4 gün önce normal berrak kadınlık akıntısı giderek artar. Yumurta akı gibi yapışkandır ve sünmeye başlar. Rahim ağzından gelen bu salgının artmaya ve iki parmak arasına alındığında uzamaya başladığı günden, bu özelliğini kaybettiği günün ertesine kadar gebelik ihtimali yüksektir.

Servikal mukus takibi ile tahmini gebelik başlangıç tarihi nasıl yapılır?
Servikal mukus takibi ile tahmini gebelik başlangıç tarihi nasıl yapılır?

Bazal vücut ateşinizi ölçün

Yumurtladığınızda vücudunuzun bazal sıcaklığı değişecektir. Düzenli olarak ateşinizi bir bazal termometre ile ölçün. Ateşiniz yükselmeden önceki iki veya üç gün hamile kalma olasılığınız yüksektir.

Ateşinizi her sabah aynı saatte, genellikle uyandığınızda ölçmelisiniz. Sıcaklık artışından önce cinsel ilişkiye zaman ayırmanız gerekeceğinden, ateşinizin yükseleceği günü tahmin edebilmelisiniz. Bunun içinde kendi regl periyodunuzu birkaç ay düzenli olarak takip etmelisiniz.

Yumurtlama (ovulasyon) testi

Yumurtlama (ovulasyon), LH hormonunun kısa süreliğine aşırı yükselmesi ile gerçekleşir. Eğer LH hormonunun takibini yaparsanız, LH hormonunun çok yükseldiği gün yumurtlamanın gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Vücutta LH hormonu salgılanmaya başladıktan 24 -36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama testleri diğer bir adıyla ovulasyon testleri gebe kalabilme şansınızın en yüksek olduğu 2-3 günü tespit eder.