Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal doğum, genellikle 37. gebelik haftası ile 41. gebelik haftası arasında gerçekleşir. Ancak, her kadının doğum haftası farklı olabilir. Üstelik bir kadın her gebeliğinde farklı haftada doğum yapabilir.

13 Tem 2023 — Son güncelleme:
Paylaş:
Normal doğum kaçıncı gebelik haftasında olur?

Çoğu kadın için normal doğum, gebeliğin 37. haftası ile 42. haftası arasında gerçekleşir. Gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğum erken doğum (preterm) olarak adlandırılır (1).

Tıbbi gebelik takvimine göre normal doğumun en muhtemel tarihi gebeliğin 280. günüdür. Bebeğin 40. haftada doğması beklenir. Sağlıklı bir gebeliğin 9 ay 10 gün sürmesi beklenir.

Ancak bu durum her zaman gerçekleşmez. ABD 2017 verilerine göre (2):

  • Her 4 bebekten biri gebeliğin 37. ve 38. haftalarında dünyaya gelmektedir.
  • Her 5 bebekten üçü gebeliğin 39. ve 40. haftalarında dünyaya gelmektedir.

Gebeliğin 37. haftasında doğum yaparsanız buna early term (erken miadında doğum) denir. Gebeliğin 39. haftası doğum yaparsanız buna full term (tam miadında) denir.

hekimim yanımda'nın ayrıntılı gebelik hesaplaması

Beklenen tahmini doğum gününüzü ve önemli gebelik olaylarını günü gününe hesaplayın:

Neredeyse her 10 bebekten 1’i gebeliğin 37. haftasından önce doğmaktadır. CDC verilerine göre 2017 yılında bebeklerin doğum oranları haftalarına göre aşağıdaki tablodaki gibidir (2).

Bebeklerin doğum haftalarıDoğum oranı % (2017)
34. haftadan önce2.76
34, 35 ve 36. haftalar7.17
37 ve 38. hafta26.00
39 ve 40. hafta57.49
41 hafta ve sonrası6.58
ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (2)

Normal doğum süreci, vücudun doğal olarak doğum için hazırlık yapmasıyla başlar. Doğumun başlaması için rahim kasılmaları gerçekleşir. Hamilelik sürecinin son aylarında, anne adayları sık sık rahim kasılmaları hissedebilirler.

Erken doğum

Gebeliğin 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar, “preterm” veya “prematüre” doğum olarak adlandırılır. Bu durum, bebeğin henüz tam olarak gelişmemiş olduğunu ve doğum için hazır olmadığını gösterir.

Preterm doğumlar genellikle sağlık riskleri taşıdığından, annelerin bu erken belirtileri ciddiye almaları önemlidir.

Doğum belirtileri

Kasılmaların başlamasıyla birlikte, bebeğin çıkışa doğru ilerlemesi için annenin rahminde düzenli kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar, rahmi sıkılaştırır ve gevşetir.

Zamanla, kasılmalar daha güçlü hale gelir, daha uzun sürer ve daha sık olur. Doğumun diğer bazı belirtileri:

  • Amniyon sıvısı sızıntısı (suyun gelmesi)
  • Serviks (rahim ağzı) açılması (servikal efasman)
  • Doğum sancıları
  • Kanlı mukuslu akıntı
  • İshal

Bunlar, bebeğin doğum kanalından geçişini sağlamak için vücudun doğal tepkileridir.

Gerçek doğum kasılmaları; düzenli olarsak sıklığı ve şiddeti giderek artan rahim kasılmalardır. Rahim kasılmalarınız arasındaki kendinizi rahat hissettiğiniz süre giderek azalıyorsa ve sonraki her kasılma daha şiddetli hale geliyorsa bunlar muhtemelen gerçek doğum kasılmalarıdır.

Sağlık uzmanları, doğumun başlayıp başlamadığını anlamak için servikste meydana gelen değişiklikleri kontrol edebilir. Gerektiğinde, preterm doğum yaşayan kadınlara özel bir bakım sağlanabilir.

Erken doğum belirtileri yaşayan kadınların sadece yaklaşık %10’u bir hafta içinde doğum yapmaktadır (1).

Yalancı doğum kasılmaları

Bazı kadınlar, “yalancı doğum” denilen durumu yaşayabilir. Bu durumda, kasılmalar zayıf veya düzensiz olabilir. Anne (gebe) pozisyonunu değiştirdiğinde rahatlayabilir.

Braxton-Hicks kasılmaları (yalancı doğum kasılmaları), gebe kadının doğuma hazır hale gelmesini sağlar. Bu kasılmaları doğum pratiği olarak düşünebilirsiniz. Düzensiz sıklıkta ve farklı şiddetlerde kısa süreli yaşanan kasılmalardır.

Soru Cevap

Normal doğum kaçıncı haftada olur?

Çoğu gebelikte normal doğum, gebeliğin 37. haftası ile 42. haftası arasında gerçekleşir. Neredeyse her 5 bebekten üçü gebeliğin 39. ve 40. haftalarında dünyaya gelmektedir.

Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur?

Çoğu durumda, sezaryen doğum için 39. gebelik haftası en yaygın tercih edilen haftadır. Bunun nedeni, bebeğin gelişiminin çoğunlukla tamamlanmış olması ve risklerin minimize edilmesidir. Ancak, bazı tıbbi durumlar veya komplikasyonlar söz konusu olduğunda, sezaryen doğum daha erken bir zamanda planlanabilir.