Vajinusmus

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur.

09 Eyl 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
Vajinusmus

Vajinismus nedir ve etkili bir tedavisi var mıdır? Ülkemizdeki en büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor.

  • Cinselliğin bir tabu olması,
  • Cinsel eğitim verilmemesi,
  • Kulaktan dolma yanlış bilgiler,
  • Fiziksel sorunlar

gibi çok sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini bile tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus nedir?

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur.

Kadın cinsel ilişki sırasında acı endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik taban kaslarını orada bir duvar varmışçasına kasarak ilişkiye engel olur. Vajinismus rahatsızlığının birçok doğal sebebi vardır. Fakat altta yatan psikolojik sebeplerden en kötüsü taciz ya da tecavüze maruz kalmadır.

Vajinusmus nedir? Vajinismus neden olur?

Vajinismusun neden olduğu kas kasılmaları sırta bile vuruyor.

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. Cinsel ilişki sırasında refleks şekilde gerçekleşen kas kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın bir şekilde görülebilir. Tüm bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen cinsel ilişki ile ilgili yerleşmiş bazı negatif düşünceler yüzünden kadın, ilişki sırasında eşine izin veremeyebilir.

Vajinismus tedavi edilmediğinde evliliği bitirebiliyor.

Cinsel yaşamın sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yol açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna neden olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak çok özel bir konu olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırgınlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin çocuk konusunda baskı yapmaları sebebiyle bir hekime başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel terapi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu için birçok başvuru hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı gün geçtikçe azalmakta ve çözümlenebilir bir sorun olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

Vajinusmus nedir? Vajinismus neden olur?

Nedenleri

Masumiyeti kaybetme korkusu da vajinismusa neden oluyor

Vajinismusun sebepleri, psikolojik ve nadiren de fiziksel olmak üzere ikiye ayrılabilir. Nadir fiziksel sebepler arasında vajinit, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun en sık görülen sebepleri ise psikolojik sebeplerdir. Kızlık zarının kutsal olması ve çocukluk çağından itibaren kızlık zarını korumaya yönelik verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, bazı kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe nedeniyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin bir tabu olması, cinsel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanlış cinsel bilgiler de vajinismus gelişmesinde hayli önemli nedenlerdir.

Ülkemizde genç kızların çoğu kızlık zarının patlayacağı, çok fazla acı çekeceği, çok fazla kanama olacağı, cinselliğin sadece erkekler için olduğu, cinsel haz duymanın ayıp, yasak olduğu gibi yanlış bilgilere sahiptir. Bu yanlış bilgilere ilk geceyi başarı ile atlatıp kendini ispatlama isteği de eşlik etmektedir.

Vajinismusun en acı nedenlerinden birisi taciz ve tecavüzdür.

Eşini sevmeme, zorla evlendirilme, ilişki ve evlilik problemleri, eşe karşı duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu gibi nedenler de vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden en acılarından birisi ise tacize ya da tecavüze maruz kalmadır. Bilinç dışına itilen bu travma, ileride vajinismus başta olmak üzere birçok psikolojik sorunlara neden olur.

Tedavi

Vajinismus tedavisi için yapılan muayenede ağrı veren bir işlem yok
Bu kadar derin sebepleri olmasına rağmen vajinismusun tedavisi yüz güldürücüdür. Vajinismus, kesinlikle tamamen çözümlenebilen bir sorundur. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşan kadının öncelikle jinekolojik muayeneden geçmesi ve sonra da bir cinsel terapist tarafından terapiye alınması gerekmektedir.

Vajinismusta herhangi anatomik bir bozukluğun olup olmadığını anlamak ve vajinismusu derecelendirmek için jinekolojik muayene yapılır. Ancak jinekolojik muayene esnasında vajina içerisine herhangi muayene aleti veya parmak sokulmamakta, sadece dokunarak gözlem yapılmaktadır. Sanıldığı gibi ağrılı ya da acılı bir işlem değildir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde çiftlerle ayrı görüşmeler yapılıyor.

Vajinismus tanısı konulduktan sonra, geçen süreye ve altta yatan travmanın ağırlığına bağlı olarak kişiye göre değişen sürelerde tedavi uygulanır. Tedaviye jinekolojik muayene ile başlanır. Daha sonra cinsel terapist tarafından her iki eşle de ayrı görüşmeler yapılarak vajinismusun altta yatan sebebi araştırılır.

Görsel ve yazılı materyaller kullanılarak geniş çaplı bir cinsel eğitim verilir ve cinsellikle ilgili yanlış bilgiler ve tabular yıkılarak cinselliğin kadın için de bir hak olduğu vurgusu yapılır.

Eğer eşler arasında vajinismus sebebiyle bir iletişim bozukluğu, birbirinden soğuma, öfke, varsa; çiftler arasındaki duygusal uyumun yeniden yakalanılması, karşılıklı anlayış sevgi saygı ve hoşgörünün hakim olduğu bir ilişkinin tekrar kurulması için çalışmalar yapılır.

Vajinismus tedavisinin son aşamada ev ödevleri veriliyor.

Ev ödevleri aşk oyunları diye tabir edilen egzersizlerden oluşur. Aşk oyunlarına gelene kadar cinsel algı değişmiş olduğu için bu aşama çok kolay ve hızlı bir şekilde ilerler ve mutlu sona ulaşılır.

Vajinismus, psikolojik dinamikleri olan bir rahatsızlıktır. Cerrahi operasyonlar ya da medikal tedaviler işe yaramamaktadır. Tek seanslık tedavilerden sonra ise vajinismus şekil değiştirmekte, disparoni (ağrılı cinsel ilişki) veya orgazm olamama ya da cinsel isteksizlik gelişmektedir.

Vajinismus, tek seansta çözülmemesi gereken, temelinde çiftte yeniden bilişsel yapılandırma ile mutlu bir cinsel yaşam kurulmasını gerektiren bir rahatsızlıktır.

Vajinismus tedavisinde bazen hasta tarafından kızlık zarı aldırma operasyonları da talep edilir. Ancak tedavi olduğu zannedilen bu yöntemin hiçbir yararı olmadığı gibi, işlemden sonra yineleyen olumsuz ilişki denemeleri, çiftin umudunu yitirmesine ve tedaviye olan inancın bitmesine neden olmaktadır.