Ani İşitme Kaybı

Günlük hayatınızın en önemli duyularından biri olan işitmenizi kaybettiğinizi düşünebiliyor musunuz? Ani işitme kaybı hakkında merak ettiklerinizi bu yazımda bulabilirsiniz. Çok eskilerin tabiri ile işitme nefes gibidir kıymetini sadece kaybedince anlayabiliyoruz.

Bir gün yatağınızdan kalktığınızda ya da hiçbir işle uğraşmayıp otururken bir kulağınızda hafif bir çınlama hissettiniz ve sonrasında işitmenizi aniden kaybettiniz.

Bu durum insanın karşılaşabileceği nadir bir durum olsa da farkına varması uzun sürmeyen hayatı zorlaştıran bir durumdur. Cep telefonlarının yaygınlaştığı ve iletişimin ilerleyerek yaygınlaştığı bu dönemde işitme bu iletişimin ana bileşenidir.

A) Bu kadar önemli bir duyumuz olan işitmenin aniden kaybı nedir?

Ani işitme kaybı: 3 günden daha kısa sürede oluşan, işitme testinde (odyometri) peş peşe gelen 3 ses frekansında en az 30 dB (desibel) kayıp gözlenmesi durumu olarak tanımlanmaktadır.

Ani işitme kaybının görülme sıklığı; yüz binde 5 ila 15 arasında değişkilik göstermektedir. Hem kadın hem de erkeklerde görülebilsede kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca 40’lı yaşlarda daha sık ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ani işitme kaybı genellikle tek kulağı etkilemektedir. Çok nadirde olsa her iki kulağı etkileyebilmektedir.

Ani işitme kaybı gelişmesine neden olan birçok etken vardır.

B) Ani işitme kaybının nedenleri nelerdir?

Ani işitme kaybının kesin olarak sebebi bilinmemekle (idiyopatik) beraber, oluşumda etkili olan bazı sebepler bulunmaktadır:

1. Viral enfeksiyonlar

Kabakulak, kızamık, kızamıkçık, herpes virüs, grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları kohlear sinir dediğimiz işitme sinirini etkileyebilmekte ve ani işitme kaybına sebebiyet verebilmekte

2. Damar tıkanıklığı

İşitme ve dengenin merkezi olan iç kulağı besleyen damarlar çok narin, ince ve sayı olarak azdır. Kan pıhtılaşma bozukluğu ya da emboli gibi damarı tıkayacak herhangi bir neden sonucunda ani işitme kaybı ortaya çıkabilmektedir.

3. Otoimmün hastalıklar

Vücudumuzu korumakla görevli savunucu hücrelerimiz, vücudumuzdan olanla olmayanı ayırt etme özelliğine sahiptir. Bazen bu mekanizma bozulur ve savunma hücrelerimiz kendi vücut hücrelerimize de yabancı madde gibi algılanarak savaş açar. İç kulağın bu durumdan etkilenmesiyle ani işitme kaybı oluşabilmektedir.

4. Bakteriyel enfeksiyonlar

İç kulakta bulunan ve labirent adı verilen yapının bakteriyel enfeksiyonu ile ani işitme kaybı gözlenebilmektedir. Bu tablo çok ağır seyredebilmekte ve hastada ileri derece denge kaybıda yapabilmektedeir.

5. Tümörler

Meninjiom, hemanjiom, akustik nörinom (schwannıoma) gibi tümörler işitme sinirlerini ya da diğer kulak yapılarını etkileyerek ani işitme kayıplarına neden olabilir. Bu tür durumlar genellikle asimetrik bir işimte kaybı yaparak diğerlerinde Kulak MR bulgusu ile ayrılabilmekte.

6. İlaçlar

Streptomisin, siklofosfamid, bazı idrar söktürücüler, sisplatin gibi bazı ilaçların kullanımı ani işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Özellikle aminoglikozid denilen antibiyotik grubunun toplumda sık kullanılması nedeni ile bu ilaçlara bağlı işitme kayıpları sık görülmekte ve bu durum genellikle iki kulağıda etkilemektedir.

7. Travmalar

Kafa travmasının yaratabileceği bir iç kulak travmasının yanı sıra, kulak zarı yada temporal kemik dediğimiz yapının etkilenerk dış kulak yolu tahribatı ile miks tip işitme kayıpları yapabilmektedir

8. Metabolik hastalıklar

Diyabet, yağ metabolizması bozuklukları gibi hastalıkların ani işitme kaybına neden olabildiği bilinmektedir.

Ani işitme kaybı tanısı muayene ve hastanın şikayetlerini anlatmasından sonra yapılacak odyometri testi ile konabilir.

C) Ani işitme kaybında tanı nasıl konulur?

İşitme kaybının 3 günden kısa sürede gelişmesi en dikkat çekici özelliğidir.

Bazı hastalarda işitme kaybının yanı sıra baş dönmesi (vertigo)‘de gözlenebilmektedir. Bu baş dönmelerinin iyi irdelenip ayrıcı tanı konusunda iyi bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

 • Ani işitme kaybının tanısında yapılan başlıca test; odyometridir. Yapılan işitme testinde peş peşe üç frekansta en az 30 dB (desibel) işitme kaybı tespit edilmesi gerekir. Bu test kolay ulaşilabilir ve hasta için konforlu bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Kan testinde metabolik ve etyolojik faktörler taranır.
 • Eğer İşitme kaybı üç haftada düzelmezse MR ve tomografi ile ayrıntılı incelemeye gidilmesi gerekmektedir ancak hastanın komorbid durumları yaşı ve eşilk eden faktörlere göre bu durum daha erkene çekilebilmektedir.
blank
Ani işitme kaybı tedavisi ilaçlarla veya hiperbarik oksijen ile yapılabilir.

D) Ani işitme kaybının tedavisi nasıl yapılır?

1. Ani işitme kaybının ilaçla tedavisi

 • kanı sulandırıcı bazı ilaçlar,
 • sistemik ya da lokal (kulak içi) kortikosteroidler,
 • karbojenler,
 • yüksek molekül ağırlıklı serumlar,
 • vitamin ve idrar söktürücüler,
 • koenzim Q gibi bazı tedaviler

tek tek ya da kombine olarak uygulanabilmektedir.

Genel olarak kliniklerde ilk başvuru halinde damardan (IV) steroid tedavisi ile birlikte kulak içi enjeksiyon dediğimiz intratimpanik steroid (ITS) tedavisi uygulanmaktadır. Bu iki tedavinin kombinasyonu ani işitme kaybında ilk basamak tedavi olup en yüz güldürücü sonuçların alındığı kombinasyondur.

2. Ani işitme kaybı ve hiperbarik oksijen tedavisi

Ani işitme kaybı ile ilk 10 günde bölümümüze başvuran hastalarımız su altı hekimliği tarfından hiperbarik oksijen tedavisine alınır. Bu tedavide en iyi sonuçlar, ilk 48 saatte müracaat eden hastalarda alınmaktadır.

Ani işitme kaybının üzerinden 15 gün geçen hastalar da ise bu tedavinin başarı oranı düşüktür. Hiperbarik oksijen ile en iyi sonuçlar alçak frekansta ki işitme kayıplarında olmaktadır.

blank
Ani işitme kaybı tedavisinde sistemik ya da lokal (kulak içi) kortikosteroidler kullanılabilir.

E) Ani işitme kaybı seyrine etki eden faktörler şöyle sıralanabilir;

 • İşitme kaybının derecesi
 • İleri yaş
 • Eşlik eden baş dönmesi gibi ek patolojiler
 • Damarsal hastlıklar
 • Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıkların varlığı, alkol ve sigara kullanımı
 • İşitme kaybının geç farkedilmesi ve tedaviye geç başlanması (3 günden sonra)

Ani işitme kaybında en önemli konu tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmasıdır. Bu hastalıkta ne kadar zaman boşa harcanmışsa, tedaviye alınabilecek olan iyi yanıt ümidi o kadar azalmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki geç kalınmışta olsa hiç tedavi almamaktan iyidir.

blank
Dr. Alican Öztürk
Gülhane Askeri Tıp Akademisinden 2015 yılında mezun oldum. Mezuniyet sonrası Türkiye'nin çok farklı coğrafyalarında çalıştım ve çok güzel insanlar biriktirdim hayatımda. Şu anda Gülhane Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Kulak Burun Boğaz Bölümünde uzmanlık öğrencisi olarak eğitimime devam etmekteyim. Eskiden doktor demenin umut olduğu bu topraklarda insanlara umut olmak için çalışmaktayım.

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz