Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Kronik Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geniz akıntısı, astım, gastro özofageal reflü hastalığı (GÖRH), sigara, hava kirliliği, ACE-inhibitörü ilaçlar ile akciğerde görülen enfeksiyonlar kronik öksürüğe neden olabilir. Kronik öksürükte tedavi öksürüğe neden olan rahatsızlığın tedavisi ile yapılabilir.

öksürük - öksürmek - hekimimyanimda

Kronik öksürüğün tedavisi spesifik ve nonspesifik tedavi olarak ikiye ayrılır. Spesifik tedavi, direkt olarak öksürüğün nedenine yönelik tedavidir.

Geniz akıntısı

Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak geliştiğinden tedavi bu nedenlere yönelik olmalıdır.

Örneğin alerjik rinit intranazal kortikosteroid, antihistaminik veya dekonjestanla tedavi edilirler. Rinitli olgularda en az 3 ay süreli intranazal steroid kullanılır. Sinüzit, uygun antibiyotik ve dekonjestan kombinasyonu ile tedavi edilir. 

Astım

Astım hastalığına bağlı kronik öksürük, inhaler kombinasyonu ile tedavi edilir. İnhaler tedavi başladıktan sonra öksürük 1 hafta içinde düzelir; ancak kesin yarar 4-8 hafta içinde görülür. Sosyal önlemler (yaşam tarzı değişiklikleri), ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviden oluşmaktadır.

Proton pompa inhibitörleri Reflü ile ilişkili kronik öksürükte en etkili ilaçlardır.
Proton pompa inhibitörleri GÖR ilişkili kronik öksürükte en etkili ilaçlardır.

Gastroözefageal reflü

Gastroözefageal reflü (GÖR) hastalarında sigara içiminin bırakılması, yatarken başın yüksek tutulması, obezlerde kilo verilmesi, proteinden zengin yağdan fakir diyet, arttırıcı yiyecek ve içeceklerden (çikolata, soğan, nane, alkol, çay, kahve, kola gibi) sakınma, yemeklerden sonra 2-3 saat yatmama gibi önlemler birçok hastada yararlı bulunmuştur.

GÖR’de kullanılan ana ilaçlar proton pompa inhibitörleridir. Alternatif olarak anti-asitlerde kullanılabilir. Proton pompa inhibitörleri, Asit reflü ile ilişkili kronik öksürükte en etkili ilaçlardır. Ortalama 3 ay süre ile kullanımla öksürük kontrol altına alınır.

Yoğun medikal tedaviye rağmen yanıt alınamayan hastalar cerrahi tedaviye verilir. Cerrahi tedavi, özellikle solunum yoluna tekrarlayan aspirasyon bulgu ve semptomlu hastalarda yararlı bulunmuştur. 

Non-spesifik öksürük

Non spesifik tedavi ise öksürük nedenine veya mekanizmasına yönelik olmayan, semptom giderici tedavidir. Başlıca endikasyonu, nedeni tespit edilemeyen ve spesifik tedavinin yapılamadığı durumlardır. Amaç, öksürüğü kesmekten ziyade kontrol altında tutmak, hastayı rahatlatmaktır. Nedene yönelik tedavi olmadığından nonspesifik tedavinin başarı oranı sınırlıdır. 

İnatçı ve kronik öksürük günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Ancak unutulmamalıdır ki kendinizi iyi takip edip doktora ayrıntılı bilgi vermeniz bu hastalıkta tedaviye giden en önemli yoldur.

Kronik Öksürük:
1- Kronik Öksürük Nedir?Kronik Öksürük Nedenleri Nelerdir?
2- Kronik Öksürük Tanısı Nasıl Konur?
3- Kronik Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır? (buradasınız)

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir