Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (ÜSYE)

ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) solunum sisteminin gırtlak ve yukarının virüslerle, bakterilerle veya mantarlarla enfekte olmasını ifade eder. Genellikle virüsler ÜSYE'ye neden olur. ÜSYE hapşırma ve öksürme ile oluşan damlacıklarla yayılır.

ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) solunum sistemimizin gırtlak ve yukarısının enfekte olmasına verilen genel isimdir. Üst solunum yollarının içinde gırtlak, yutak, ağız boşluğu, burun boşluğu, paranazal sinüsler yer alır. Ağzımızın ve burnumuzun dış çevreye açık olması, mikrop barındırma ihtimali olan besinleri buradan almamız ve havada partiküllerle taşınan zararlılar üst solunum yollarında enfeksiyon görülme sıklığının artma nedenlerindendir.

Bu bölgenin enfeksiyonuna neden olan çok sayıda virüs ve bakteri vardır. En sık etken virüslerdir ve 200’den fazla virüs çeşidi ÜSYE nedeni olabilir. Çocuklarda bağışıklık sistemi yaş ilerledikçe gelişimini sürdürür bu sebeple küçük yaşlardaki çocukların ÜSYE geçirme olasılıkları daha fazladır. Örneğin 6 yaşında bir çocuk yılda 6 defa ÜSYE geçirebilirken bu sayının 20’li yaşlarda 2-3’e düşmesini bekleriz.

ÜSYE olan bir kişi hapşırık ya da öksürük ile hastalığa yol açan mikrobu yayar. Mikroplar havadan damlacık yolu ile bir kişiden diğerine ya da doğrudan temas ile yayılabilir. Kalabalık ortamlar ÜSYE bulaş hızını arttırır.

ÜSYE Grubu hastalıklar

 1. Soğuk algınlığı, (nezle, rinit)
 2. Bademcik iltihabı, Akut Tonsillofarenjit
 3. Kulak iltihabı, Akut Otitis Media
 4. Sinüzit, Akut Rinosinüzit

Peki bu gruptaki hastalıklardan doğal yollarla nasıl korunabiliriz? Grip aşısı ne kadar iyi bir çözümdür?

Bakınız: Gripten Korunmanın Doğal Yolları ve Grip Aşıları

Neler yapmalıyız?

 1. ÜSYE olan insanlara yakın durmamaya gayret etmeliyiz.
 2. ÜSYE süresince kağıt mendil taşımayı ihmal etmemeliyiz.
 3. Sık sık el yıkamak temasla bulaşı engellemenin en güzel çözümüdür.
 4. Havaların soğuk olması yaşadığımız ortamı havalandırmamıza engel olmamalıdır.
 5. ÜSYE hastalığımız varken kalabalık ortamlardan uzak durmamız hastalığımızı başkalarına bulaştırmamıza engel olacaktır.
 6. ÜSYE hastalığı olan kişilere damlacık yoluyla bulaşı en aza indirmek amacıyla yaklaşık 1 metre mesafede durmaya gayret edilmelidir.
 7. ÜSYE hastalığıı olan aile bireyleri varsa çocuklarına fazla temas etmemeye çaba göstermelidir.
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz