Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Fibromiyalji nedir? Nasıl tedavi edilir?

Fibromiyalji hastalığında, kişi kendini sürekli yorgun hisseder. Vücutta ağrılı bölgeler vardır. Ellerde kollarda uyuşmalar görülebilir. Egzersiz yapmak fibromiyaljiden korunma ve tedavi konusunda en önemli basamaktır. Gevşeme ve germe egzersizleri oldukça etkilidir.

fibromiyalji 4

Fibromiyalji nedir? Fibromiyalji; özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Fibromiyalji nedir?

 • Vücudun kas-iskelet sisteminde yaygın ağrılar vardır. Bel, boyun, baş ağrıları gibi
 • Yorgunluk, ağrı ve hassasiyet ile seyreder
 • Kroniktir
 • Yumuşak doku ya da kas romatizmasıdır

Fibromiyaljinin neden oluştuğu ve hastalık mekanizması tam olarak belirlenememiştir. Kişi kendini sürekli yorgun hisseder. Vücutta ağrılı bölgeler vardır. Ellerde kollarda uyuşmalar görülebilir.

Diğer romatizmal hastalıklarının varlığı ve uyku düzeninin bozulması ile fibromiyalji görülme olasılığı artabilir. Ailesinde fibromiyalji hastalığı olanlarda, fibromiyalji görülme sıklığı artmıştır.

fibromiyalji sendromunda sık tutulan odak noktaları
fibromiyalji sendromunda sık tutulan odak noktaları

Fibromiyalji hastalığı kendini nasıl belli eder?

 • Kas ve iskelet sisteminde ağrı, tutukluk, yumuşak dokularda şişlik hissi vardır.
 • Yorgunluk, sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, mutsuzluk ve kaslarda uyuşukluklar vardır.
 • Kas iskelet sistemindeki yorgunluk ya da duruş bozukluğuna bağlı ağrılar dinlenmekle/uyumakla hafiflerler. Fibromiyalji ise uyumakla hafiflemez.
 • Duygusal değişkenlikler görülebilir, baş ağrısı, adet dönemi ağrıları belirgindir, ishal veya kabızlık görülebilir, göz kuruluğu belirtileri olarak gözlerde yanma ve batma hissi olabilir.
 • Fibromiyalji büyük çoğunlukla kadınlarda görülür. 20-40 gibi orta yaşlarda diğer yaşlara nazaran daha sık karşılaşılır.

Fibromiyalji tanısı nasıl konur?

Fibromiyalji hastalığının neden kaynaklandığı tam olarak çözülememiştir. Bu sebeple fibromiyalji tanısı koymak için geliştirilmiş özel tetkikler ya da görüntüleme yöntemleri de yoktur. Hastalığın tanısını koymak için diğer hastalıkların elenmesi gerekir ve bu nedenle fibromiyalji tanısı koymak zaman alır.

Kas-iskelet sisteminin uzun süreli uyumakla düzelmeyen ağrıları, yorgunluk ve detaylı muayene ile fibromiyalji tanısı konulabilir.

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

Fibromiyalji tanısı koymak uzun sürdüğü gibi tedavisi de uzun sürmektedir. Tedavide kimyasal ilaçlar ve fizik tedavi egzersizleri kullanılır. Tedavi uzun sürebilsede fibromiyalji vücuda sakatlık veya zarar vermemektedir.

Kimyasal ilaçlar

 • Kas-iskelet sistemi ağrıları için kas gevşeticiler ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir.
 • Uyku bozuklukları var ise uyku düzenleyici ilaçlar verilebilir.
 • Psikolojik depresyon eşlik ediyorsa antidepresan ilaçlar verilebilir.
 • Magnezyum: vücudun enerji üretimi için gereklidir. Eksikliğinde yaygın kas ağrıları, anksiyete ve uykusuzluk gözlenebilir.

Egzersiz ve Fizik Tedavi

Egzersiz yapmak fibromiyaljiden korunma ve tedavi konusunda en önemli basamaktır. Gevşeme ve germe egzersizleri oldukça etkilidir. Yürüyüş uygulama kolaylığı sebebiyle önerilir. Bisiklet etkili bir egzersizdir. Yüzme ise birçok kası aynı anda çalıştırdığı için oldukça faydalıdır. Yapılacak egzersiz tipi ve miktarı hastaya göre seçilmelidir.

Fizik tedavi uygulamalarında isederin ısıtıcılar, sıcak paketler ve ağrı kesici özelliği olan elektriksel stimülasyon kullanılabilir.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir