Migren Günlüğü

Migren günlüğü, migren tanınızın konulmasında ve baş ağrılarınız için doğru ilacın belirlenmesinde etkilidir. Kolayca migren günlüğü tutabilmeniz için hazırladığımız PDF dosyasını kullanabilir ya da kendi özel migren günlüğünüzü hazırlayabilirsiniz.

02 Tem 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
Migren günlüğü_hekimimyanimda_HY

Migren tanısı koymak için geliştirilmiş bir test henüz yoktur. Bu nedenle, doktorunuzun size migren tanısı koyabilmesi için kendi baş ağrılarınızı, baş ağrılarının öncesinde ve sonrasında yaşananları doktorunuzla paylaşmalısınız. Migren belirtilerinizi kaydettiğiniz bir günlük doktorunuzun sizi takip etmesine yardımcı olur.

“Migren Günlüğü” tutmanıza yardımcı olacak PDF dosyasını indirmek ve çıktı almak için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Migren Günlüğü (PDF)

Migren günlüğü ne işe yarar?

Tanıya yardımcı olması için migren ataklarınızı öncesinde ve sonrasında neler yaşadığınızı not almanızda fayda vardır. Migren hastadan hastaya farklılık gösterir ve tanısı bir test ile konmadığı için yaşadığınız baş ağrısı ataklarını dikkatli şekilde takip edip not alın.

Migren günlüğü:

 • Baş ağrılarınızın zaman içindeki sıklığını, süresini ve şiddetini takip etmeye yardımcıdır.
 • Migren tetikleyicilerini keşfetmenize yardım eder.
 • Migren ilaçlarının ne kadar etkili olduğunu görmenize yardımcıdır. İlaç değişikliği veya ilaç dozu ayarlama konusunda bilgi verir.
 • Hangi önlemlerin işe yaradığı ve hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda faydalıdır.

Migren günlüğü nasıl tutulur?

Aylık migren günlüğünüze şu bilgileri eklediğinizden emin olun:

 • Tarih ve saat
 • Regl ile ilişkili mi? (kadınlarda)
 • Migren başladığında ne yapıyordun
 • Baş ağrısı atağı ne kadar sürdü
 • Hangi belirtileri yaşadın
 • Eğer ilaç aldıysanız isimlerini, dozlarını ve ne kadar işe yaradıklarını
 • Ağrı kesici ilaç kullanım sıklığınızı ve dozlarını

Kendinizi ağrı kesicilerle geçiştirmeyin!

Sık sık veya yüksek dozda ağrı kesici ilaç almak migren tanısı koymayı güçleştirebilir. Bunun nedeni migren atağının fark edilememe ihtimali ve yüksek dozda ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı yan etki olarak gelişebilecek baş ağrısının migren ile karışması ihtimalidir.

Bu yan etki sadece kısa sürede çok ilaç almakla gelişmez aynı zamanda uzun süre boyunca daha az dozda ağrı kesici kullanınca da gerçekleşebilir.

Uzun süre veya yüksek dozda ağrı kesici ilaç kullanmak, bir yan etki olarak, aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısına neden olabilir.

Uzun vadede her ay, ayda 10 günden fazla ağrı kesici ilaç almamalısınız.

Hangi ağrı kesicileri ve ne sıklıkla aldığınızı kaydetmeniz çok faydalı olacaktır.

Eğer bir ayda 10 günden fazla ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacınız varsa bir doktora randevu alın ve doktorunuzun tedavi önerilerine uyun.

Doktorunuzun potansiyel tetikleyicileri belirlemesine yardımcı olması için kadınların regl başlangıçlarını ve baş ağrısı ilişkilerini kaydetmesinde fayda vardır.