13 Soruda “Böbrek Taşları” Hakkında Her Şey

Sırt, karın veya kasıkta şiddetli ağrı, sık veya ağrılı idrara çıkma, kusma, idrarda kan bulunması ve mide bulantısı böbrek taşı belirtilerinden bazılarıdır. 5 mm ve daha küçük olan böbrek taşları kendiliğinden düşebilir. 5 mm – 2 cm arası böbrek taşları ise ESWL (şok dalgaları ile taş kırma) yöntemi ile tedavi edilebilir.

Böbrekler kandan gelen atıkları süzerken, idrar oluştururlar. Bazen, idrardaki tuzlar ve diğer mineraller birbirlerine yapışarak küçük böbrek taşlarını oluştururlar. Bu taşların boyutları bir adet toz şekeri kristali kadar olabileceği gibi pinpon topu büyüklüğüne kadar çıkabilir.

1. Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşlarının farkedilmesi için taşların büyüklüğünden ziyade bu taşların böbrekte idrar akışını tıkaması gerekmektedir. İdrar akışının tıkanması ile böbrek içerisinde artan idarar miktarı basınç oluşturur böbrek boyutları artmaya meyleder ve bu böbrek büyümesinin oluşturduğu gerilim ciddi bir ağrıya neden olur.

Böbrek organı içerisinde ağrı tespiti yapacak sinir uçları olmadığından böbrek taşının farkedilmesi için taşın böbrekten mesaneye doğru idrar taşıyan üreterlere doğru ilerlemesi ya da idrar akışını kapatarak böbreğin ürettiği idrar ile şişmesini sağlaması gerekir. Bu durum, böbreğin idrar akışını tıkamayan taşların pinpon topu büyüklüğüne kadar büyüyebilmesine rağmen neden hasta tarafından farkedilemeyebileceğini açıklar.

2. Böbreklerimde Taş Olduğunu Nasıl Anlarım?

Böbrek taşları idrar yolundan geçtiğinde, aşağıdakilere neden olabilir:

 • Sırt, karın veya kasıkta şiddetli ağrı
 • Sık veya ağrılı idrara çıkma
 • İdrarda kan bulunması
 • Mide bulantısı ve kusma

Çok küçük taşlar, farkedilir ciddi belirtilere sebep olmadan idrar yoluyla atılabilir. Halk arasında kum düşürmek denen tabir budur.

3. Böbrek Taşı mı, Başka Bir Şey mi?

Sırtüstü veya karnınızda ani, şiddetli ağrı varsa, derhal tıbbi yardım istemek en iyisidir.

Karın ağrısı, apandisit ve ektopik gebelik gibi tıbbi aciller de dahil olmak üzere böbrek taşları ve diğer birçok durumla ilişkilidir.

İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı üriner sistem enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortak belirtisidir.

blank
Child’s lower back diagnosis carried out with the use of an ultrasound

4. Böbrek Taşı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşlarının ağrıya neden olmadan önce farkedilmesi oldukça nadirdir. Böbrek taşlarını neden olduğu ağrı genellikle hastayı acil servise getirecek kadar şiddetlidir.

Hastanın ağrısını tarif etmesi, muayenesi ve idrar tahlili, ultrason veya grafisi ile böbrek taşları teşhis edilebilinir. İdrar ve Kan tahlili taşın yapısı ve sonuçları hakkında bilgi verir. Ultrason böbrek taşının doğrudan gösterilmesine olanak sağlar. Grafi ise daha çok böbrekten üreterlere düşmüş taşın gösterilmesine imkan sağlar.

5. Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşının yapısal özelliğine (sertliğine) göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 5 mm altı taşların kendiliğinden düşmesi beklenirken, 2 cm’ den büyük taşların ameliyatla alınması ve 5mm ile 2cm arasındaki taşların ESWL (Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma) ile kırılması tercih edilir.

Böbrek taşı büyüklüğüTercih edilebilecek tedavi yöntemi
5 mm ve daha küçükKendiliğinden düşebilir
5 mm – 2 cm arasıESWL (şok dalgaları ile taş kırma)
2 cm ve daha büyükCerrahi yöntemler
blank

6. Böbrek Taşı için Ev Şartlarında Neler Yapılabilir?

Küçük böbrek taşları için doktorunuz taşınızın düşmesini beklemenizi ve ağrılarınız için ağrı kesici almanızı önerebilir.

Farklı böbrek taşı türleri için farklı önlemler almanız gerekebilir. Nelere dikakat etmeniz gerektiğini doktorunuza danışın. Böbrek taşınızı düşürene kadar şu genel önerilere dikket etmelisiniz:

 • Kendiliğinden düşmesi beklenen böbrek taşları için hastanın bolca su içmesi gerekir.
 • Besinlerle kalsiyum alımı düşük ise vücuttaki oksalat miktarı artar. Oksalatın artması, böbrek taşlarının oluşma ihtimalinin artırır. Bu durumu önlemek için beslenmenizde bol bol kalsiyum ve D vitamininden zengin besinlerle beslenmeye özen gösterin. Süt, süt ürünleri, yumurta ve inciri bolca tüketin. D vitamini için güneşlenin.
 • Böbrek taşınızı düşürene kadar hayvansal gıda tüketimizi azaltın. Et, tavuk, balık, yumurta gibi protein kaynakları vücutta ürik asit birikimine neden olur. Bu besinlerin sık sık tüketimi vücutta böbrek taşlarının oluşmasını önleyen sitratı azaltır. 
 • Oksalattan zengin besinlerin (domates, bamya, ıspanak, patates, fındık, fıstık, badem, tahin vb.) böbrek taşlarını artırma ihtimali yüksektir.
 • Alkolden uzak durun.
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerini terkedin.
blank

7. Küçük Böbrek Taşları Kendiliğinden Düşebilir ve İyileşebilir mi?

 • Böbrek taşı ne kadar küçük olursa, kendi kendine geçme olasılığı o kadar yüksek olur.
 • 5 mm’den küçük böbrek taşlarının müdehale etmeye gerek kalmadan kendiliğinden geçme ihtimali % 90’dan daha fazladır.
 • Taş 5 mm ile 10 mm arasındaysa, oran% 50’dir.
 • Kendiliğinden düşmesi beklenen böbrek taşları için hastanın bolca su içmesi gerekir.

8. Böbrek Taşının İlaçla Tedavisi Var mı?

Böbrek taşlarından kurtulmak için kullanılabilecek reçeteli ilaçlar vardır.

 • Alfa-bloker ilaçlar üreterin duvarlarını gevşetir. Böylece böbrek taşı üreterlerden daha kolay geçerek mesaneye daha kolay ulaşır.
 • Böbrek taşınızın yapısal özelliğine göre mevcut taşın büyümesine engel olabilecek ya da küçülmesini sağlayacak ilaçlar kullanılabilir.
blank

9. ESWL (ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi) Nedir?

Yüksek enerjili şok dalgalarıyla küçük parçalara ayrılan böbrek taşlarının idrar yollarıyla atılması prensibine dayanır.

ESWL’de vücut dışından şok dalgaları böbrek içerisindeki taşa gönderilir ve bu şok dalgalarının böbrek taşını kırması hedeflenir. Kırılarak küçük parçalar haline gelen taşlar üreterlerden daha kolay iner ve atılır.

Bu işlem sonrasında idrardan kan gelmesi ve ESWL uygulanan bölgede morarma görülmesi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

blank
Üreteroskopi

10. Üreteroskopi Nedir? Üreteroskopi ile Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir taş böbreğin dışına çıktığında ve mesaneye yakın olduğunda üreteroskopi tercih edilebilir.

İdrar yollarından sokulan ince bir tüp taşın olduğu yere kadar girer, taşlar çıkarılır. Bu işlem için cerrahi işlem gerekmez. Ancak daha büyük taşlar için cerrahi operasyonla ile çıkarmak gerekli olabilir.

11. Böbrek Taşının Analizi Neden Gereklidir?

Böbrek taşının kimyasal yapısı önemlidir. Böbrek taşlarının %90’ı kalsiyum bazlıdır. Kimyasal bir analiz, hangi taş tipine sahip olduğunuzu belirleyebilir. Sahip olduğunuz taş türüne göre farklı önlemler alarak aynı böbrek taşının tekrar oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

12. Neler Böbrek Taşı Oluşmuna Neden Olabilir?

Kronik hastalıklarınız veya beslenme şekliniz (besinlerin mineral içerik ve yoğunlukları) idrardaki değişikliklere ve taş oluşumuna neden olabilir.

İdrar içeğindeki minerallerin miktarlarında değişiklik olması bazı minerallerin birleşerek böbrek taşı oluşmasına neden olabilir. Farklı minerallerin artışı, farklı böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

blank

13. Böbreklerimde Taş Gelişmemesi İçin Neler Yapabilirim?

Beslenme biçiminiz böbrek taşı oluşumuna neden olsada sıklıkla taş oluşumunun nedeni az su tüketmektir. Bol su için.

Çok fazla hayvansal protein tüketmek, çikolata, hazır kahve, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bazı insanlarda böbrek taşı gelişme riskini arttırabilir.

Diğer risk faktörleri arasında şekerli içeceklerin içilmesi, kilo verilmesi ve belirli ilaçların yan etkileri yer almaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları, gut, polikistik over sendromu gibi böbreği etkileyen hastalıklar, yüksek tansiyon .. gibi hastalıklar böbrek taşı gelişme riskini arttırabilir. Ancak genellikle bu hastalıkların tedavilerinin yapılması böbrek taşı gelişme riskini normal seviyelere çeker.

Ailenizde böbrek taşı hastalığı olan varsa, sizde de olma ihtimali artar. Daha dikkatli olmalısınız.

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz