Bel Soğukluğu (Gonore)

Gonore (bel soğukluğu), erkeklerin bazılarında belirtisiz seyretmekle birlikte, genellikle bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştıktan 3-6 gün sonra, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi, penisten iltihaplı akıntı gelmesi, sık idrara gitme gibi idrar şikayetleri ortaya çıkar.

27 Ağu 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
Bel-soğukluğu-gonore

Neisseria Gonorrhoeae ismindeki bir mikrobun neden olduğu hastalığa gonore ya da bel soğukluğu denir. Gonore, bu hastalığa yakalanmış olan bir kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi sonucu bulaşmaktadır. Cinsel ilişkide kondom kullanmak bu hastalıktan korunmanın en güvenli yoludur.

 • Erkeklerde penis içindeki idrar yolunda enfeksiyona neden olabilir
 • Kadınlarda rahim girişinde akut enfeksiyona neden olabilir.
 • Hem kadın hem de erkeklerde iç cinsel organlarda kronik iltihaplara da sebep olabilen bir hastalıktır.

Belirtiler

Bu hastalığa yakalanmış olan erkeklerin bazılarında hastalık belirtisiz seyretmekle birlikte, genellikle bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştıktan 3-6 gün sonra idrar şikayetleri ortaya çıkar. Bunlar;

 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 • Normalden daha sık idrara gitme (pollaküri)
 • Penisten iltihaplı akıntı gelmesi, bu akıntı sarımtırak ve nispeten koyu kıvamlıdır.
 • boğaz ağrısı (farenjit)

şeklinde sıralanabilir.

Bel Soğukluğu (Gonore)'de akıntı ve boğazda enfeksiyon gelişmesi
Gonore’de akıntı ve boğazda enfeksiyon gelişmesi

Gonore belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar herhangi bir semptom göstermeyebilir.

Erkeklerde yaygın gonore belirtileri:

 • Sık sık idrar yapma ihtiyacı
 • Penisten irin benzeri beyaz-sarımtırak bir akıntı
 • Penisin başında şişlik veya kızarıklık
 • Testislerde şişlik veya ağrı
 • Boğaz ağrısı

Kadınlarda gonore belirtileri:

 • Vajinadan akıntı
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Daha ağır geçen regl dönemleri
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Alt karın bölgesinde keskin ağrı
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş

Komplikasyonlar

Oral seks yapmak gibi nedenlerle, gonore mikrobu farenjit gibi boğaz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Benzer sebeplerle enfekte meni ile, Neisseria Gonorrhoeae gözde konjunktivite ve makadda proktit denen enfeksiyona neden olabilir. Yine Neisseria Gonorrhoeae komşuluk yollarıyla prostat iltihabına (prostit), üretra iltihabına (üretrit) ve testis iltihabına (orşit) neden olabilir.

Bel soğukluğu tedavi edilmez ise hem erkeklerde hem de kadınlarda genital organlara mikrobun yayılması nedeniyle kısırlığa sebep olabilir.

Bu hastalığa yakalanmış olan kadınların çoğunda hastalık tamamen belirtisizdir. Kadınlarda en önemli belirti, rahim ağzından gelen yeşilimsi sarı renkteki akıntıdır. Bu hastalığın en tehlikeli yönü, hastalığın rahme ve tüplere yayılmasıdır. Pelvik enfeksiyona neden olan bu durum, şiddetli ateş, karın ağrısı, kısırlık ve hatta ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Bel soğukluğu olan gebenin doğum esnasında, bebek doğum kanalından geçerken hastalığa yakalanabilir. Bebeklerin gözlerinde hastalığa dair belirtiler ve baş ve saçlı deride yaralar gelişebilir. Bu durum eğer tedavi edilmezse, körlüğe sebep olabilir.

Tanı

Akıntı, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastada kesin gonore tanısı akıntı ya da hastalık bölgesinden alınan örneğin mikroskopla incelenmesi ve tanınmasıyla konur.

Tedavi

Antibiyotik tedavisi gerekir. Gonore tedavisinde tetrasiklin, sefalosporinler veya makrolid grubu antibiyotiklerden uygun olanı kullanılabilir. Neisseria Gonorrhoeae penisiline çoğunlukla ve diğer bazı antibiyotiklere kısmen direnç geliştirmiştir. Bu sebeple gonore tedavisi ve takibi doktor kontrolünde olmalıdır.

Yetersiz ve uygun olmayan tedavi, hastalığın kronikleşmesine neden olabileceğinden tedaviye gecikmeden başlanmalıdır. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. İlaç kullanımı ve tamamen iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişkilerden uzak durulmalıdır.

Yaygın gonore

Gonore’de gonokoksemi (bakterinin kana yayılması)nadir görülebilir. Buna Dissemine Neisseria Gonorrhoeae (yaygın gonore)de denebilir.

Kana yayılan mikrop kalbin iç dokusunu enfekte edebilir (endokardit). Ateş eklem iltihabı ve eklemler çevresinde, ellerde, ayaklarda, yaygın küçük püstüller (deri içinde küçük iltihap alanları) görülebilir.

Ağrısız cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterilerine bağlı iltihap gelişmesine dermatit-artrit sendromu denir.

Soru Cevap

Gonore akıntı rengi nasıldır?

Gonore hiç belirti vermeyebilir. Belirti vermeksizin cinsel ilişki esnasında partnerler arası bulaşa neden olabilir. Kadınlarda vajinada erkeklerde ise penis başında beyaz-sarımtırak renkte akıntıya neden olabilir.

Tek doz gonore tedavisi nedir?

CDC, gonore tedavisinde tek doz 500 mg kas içi seftriakson önermektedir (1).

Gonore için hangi doktora gitmeliyim?

Yeni farkettiğiniz bel soğukluğu belirtileri sonrasında aile hekiminize danışabilirsiniz. Dirençli veya tekrarlayan bel soğukluğu belirtileri için üroloji doktorunuza danışabilirsiniz.