Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Bel soğukluğu (gonore)

Gonore (bel soğukluğu), erkeklerin bazılarında belirtisiz seyretmekle birlikte, genellikle bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştıktan 3-6 gün sonra, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi, penisten iltihaplı akıntı gelmesi, sık idrara gitme gibi idrar şikayetleri ortaya çıkar.

Bel-soğukluğu-gonore

Neisseria Gonorrhoeae ismindeki bir mikrobun neden olduğu hastalığa gonore ya da bel soğukluğu denir.

  • Erkeklerde penis içindeki idrar yolunda enfeksiyona neden olabilir
  • Kadınlarda rahim girişinde akut enfeksiyona neden olabilir.
  • Hem kadın hem de erkeklerde iç cinsel organlarda kronik iltihaplara da sebep olabilen bir hastalıktır.

Gonore, bu hastalığa yakalanmış olan bir kişiyle korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi sonucu bulaşmaktadır. Cinsel ilişkide kondom kullanmak bu hastalıktan korunmanın en güvenli yoludur.

1. Gonore (bel soğukluğu) belirtileri nelerdir?

Bu hastalığa yakalanmış olan erkeklerin bazılarında hastalık belirtisiz seyretmekle birlikte, genellikle bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştıktan 3-6 gün sonra idrar şikayetleri ortaya çıkar. Bunlar;

  • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
  • Normalden daha sık idrara gitme (pollaküri)
  • Penisten iltihaplı akıntı gelmesi, bu akıntı sarımtırak ve nispeten koyu kıvamlıdır.
  • boğaz ağrısı (farenjit)

şeklinde sıralanabilir.

Gonore'de akıntı ve boğazda enfeksiyon gelişmesi
Gonore’de akıntı ve boğazda enfeksiyon gelişmesi

2. Gonore komplikasyonları nelerdir?

Oral seks yapmak gibi nedenlerle, gonore mikrobu farenjit gibi boğaz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Benzer sebeplerle enfekte meni ile, Neisseria Gonorrhoeae gözde konjunktivite ve makadda proktit denen enfeksiyona neden olabilir. Yine Neisseria Gonorrhoeae komşuluk yollarıyla prostat iltihabına (prostit), üretra iltihabına (üretrit) ve testis iltihabına (orşit) neden olabilir.

Gonore tedavi edilmez ise hem erkeklerde hem de kadınlarda genital organlara mikrobun yayılması nedeniyle kısırlığa sebep olabilir.

Bu hastalığa yakalanmış olan kadınların çoğunda hastalık tamamen belirtisizdir. Kadınlarda en önemli belirti, rahim ağzından gelen yeşilimsi sarı renkteki akıntıdır. Bu hastalığın en tehlikeli yönü, hastalığın rahme ve tüplere yayılmasıdır. Pelvik enfeksiyona neden olan bu durum, şiddetli ateş, karın ağrısı, kısırlık ve hatta ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Bel soğukluğu olan gebenin doğum esnasında, bebek doğum kanalından geçerken hastalığa yakalanabilir. Bebeklerin gözlerinde hastalığa dair belirtiler ve baş ve saçlı deride yaralar gelişebilir. Bu durum eğer tedavi edilmezse, körlüğe sebep olabilir.

3. Gonore tanısı nasıl konur?

Akıntı, idrar yaparken yanma, kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastada kesin gonore tanısı akıntı ya da hastalık bölgesinden alınan örneğin mikroskopla incelenmesi ve tanınmasıyla konur.

4. Gonore tedavisi nasıl yapılır?

Antibiyotik tedavisi gerekir. Gonore tedavisinde tetrasiklin, sefalosporinler veya makrolid grubu antibiyotiklerden uygun olanı kullanılabilir. Neisseria Gonorrhoeae penisiline çoğunlukla ve diğer bazı antibiyotiklere kısmen direnç geliştirmiştir. Bu sebeple gonore tedavisi ve takibi doktor kontrolünde olmalıdır.

Yetersiz ve uygun olmayan tedavi, hastalığın kronikleşmesine neden olabileceğinden tedaviye gecikmeden başlanmalıdır. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. İlaç kullanımı ve tamamen iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişkilerden uzak durulmalıdır.

5. Yaygın Gonore nedir?

Gonore’de gonokoksemi (bakterinin kana yayılması)nadir görülebilir. Buna Dissemine Neisseria Gonorrhoeae (yaygın gonore)de denebilir.

Kana yayılan mikrop kalbin iç dokusunu enfekte edebilir (endokardit). Ateş eklem iltihabı ve eklemler çevresinde, ellerde, ayaklarda, yaygın küçük püstüller (deri içinde küçük iltihap alanları) görülebilir.

Ağrısız cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterilerine bağlı iltihap gelişmesine dermatit-artrit sendromu denir.

6. Gonore için hangi doktora gitmeliyim?

  • Yeni farkettiğiniz Gonore belirtileri sonrasında aile hekiminize danışabilirsiniz.
  • Dirençli Gonore belirtileri veya tekrarlayan Gonore belirtileri için üroloji doktorunuza danışabilirsiniz.
hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.